Προς το περιεχόμενο

Η απόλυτη προσφορά για όποιον θέλει να αγοράσει Laptop


panos2000gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε γενικές γραμμές η κάρτα είναι αρκετά καλή. Για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης είναι λίγο καλύτερη από μια Nvidia 7600/nvidia 8400. Εχει directx10 και shader 4 και στο 3dmark05 βγάζει score λίγο κάτω απο 3500. Αν σε ενδιαφέρει να παίζεις παιχνίδια όπως π.χ.το Pro Evolution Soccer τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Αν όμως θες να παιζεις FPS σε καλές αναλύσεις τότε θα πρέπει να πας σε laptop με Nvidia 9600 και ανω.

 

Thnx panos. Συνήθως κανά rts παίζει που δεν έχουν και τρελές απαιτήσεις στις κάρτες γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Γειά σας. Είμαι κι εγώ ένας νέος κάτοχος lenovo R51. Δύο ερωτήσεις:

1. Το πήρα Τρίτη από τα carefour και ακομη δεν έχει βγει η δωροεπιταγη. Μου λένε ότι ακόμη δεν έχουν μπει οι "πασχαλίτσες" στο σύστημα αλλά να μην ανησυχώ. Υπάρχει άλλος "ομοιοπαθής";

2. Εξαφάνισα από το desktop τον καδο ανακύκλωσης. Πως θα τον επαναφέρω (vista);

Ευχαριστώ

Γιώργος

 

Γειά σας. Είμαι κι εγώ ένας νέος κάτοχος lenovo R51. Δύο ερωτήσεις:

1. Το πήρα Τρίτη από τα carefour και ακομη δεν έχει βγει η δωροεπιταγη. Μου λένε ότι ακόμη δεν έχουν μπει οι "πασχαλίτσες" στο σύστημα αλλά να μην ανησυχώ. Υπάρχει άλλος "ομοιοπαθής";

2. Εξαφάνισα από το desktop τον καδο ανακύκλωσης. Πως θα τον επαναφέρω (vista);

Ευχαριστώ

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο offtopic αλλά μήπως είδατε αν έχει "πασχαλίτσες" και σε τίποτα άλλο της προκοπής; Ψάχνω πχ τβ philips >=42"... (δυστυχώς εδώ που είμαι δεν έχει carrefour - θα πρέπει να έρθω Αθήνα)

 

κατάλογος : http://www.carrefour.gr/gr/catalogue_carrefour.asp

(πρόσεξε τις ημερομηνίες του)

 

εχει μια Philips 42PFL3403, 42'', 699 ευρώ, με πασχαλιτσα εδω

http://www.carrefour.gr/ibm_temp/c_16-03-09/images_big/ELECTRIC_APPLIANCES_Page_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας. Είμαι κι εγώ ένας νέος κάτοχος lenovo R51. Δύο ερωτήσεις:

1. Το πήρα Τρίτη από τα carefour και ακομη δεν έχει βγει η δωροεπιταγη. Μου λένε ότι ακόμη δεν έχουν μπει οι "πασχαλίτσες" στο σύστημα αλλά να μην ανησυχώ. Υπάρχει άλλος "ομοιοπαθής";

2. Εξαφάνισα από το desktop τον καδο ανακύκλωσης. Πως θα τον επαναφέρω (vista);

Ευχαριστώ

Γιώργος

Γιώργος

 

2.

Δεξί κουμπί στο desktop, επιλέγεις το personalize και από την αριστερή στήλη επιλέγεις το change desktop icons

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη οταν το παρεις δεν σου δινουν αμεσως την επιταγη για να παρεις κατι αλλο? σε ποσο καιρο στην δινουν? το ρωταω γιατι πιο πανω ενα παλικαρι εγραψε πως περιμενει να του εκδωσουν επιταγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη οταν το παρεις δεν σου δινουν αμεσως την επιταγη για να παρεις κατι αλλο? σε ποσο καιρο στην δινουν? το ρωταω γιατι πιο πανω ενα παλικαρι εγραψε πως περιμενει να του εκδωσουν επιταγη

 

http://www.carrefour.gr/pasxamania2009/main.htm

 

Σε μένα μια επιταγή των 20 ευρώ δόθηκε αμέσως , αλλά μπορώ να την χρησιμοποιήσω από 10/4 - 30/4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Υπάρχει κάποιος εδω μέσα που τελικά πήγε και πήρε το συγκεκριμένο λαπτοπ των 600 ευρω (ή κατι παρόμοιας αξιας με σημα πασχαλίτσα, πχ μια τηλεοραση)

, και σήμερα έχει -απο αυτη την αγορά και μόνο- πιστωμένα 200 ευρώ υπερ του σε ηλεκτρονικές πασχαλίτες/δωροεπιταγή;

 

 

http://www.carrefour.gr/pasxamania2009/oroi_htm.htm

 

4.- Ο συμμετέχων μπορεί από 16.03.2009 μέχρι 11.04.2009 να χρησιμοποιήσει τις ηλεκτρονικές του πασχαλίτσες για να λάβει την αντιστοιχούσα δωροεπιταγή ΜΟΝΟ ΜΟΛΙΣ ξεπερνάει το στάδιο της κλίμακας που επιθυμεί κάθε φορά, οπότε στη συνέχεια ξεκινάει από την αρχή. Κατά την ταμειακή συναλλαγή όμως που ο συμμετέχων έχει πλέον συλλέξει στο ηλεκτρονικό του πορτοφόλι τουλάχιστον εκατό (100) ηλεκτρονικές πασχαλίτσες, αυτόματα θα εκδίδεται η ταμειακή απόδειξη αγορών δυνάμει της οποίας δικαιούται να λάβει δωροεπιταγή των 100 ευρώ και ο συμμετέχων θα ξεκινήσει από την αρχή. Επίσης κατά την πρώτη ταμειακή συναλλαγή του συμμετέχοντα μετά την 11.04.2009 που λήγει η Ενέργεια, και συγκεκριμένα από 13.04.2009 μέχρι 30.04.2009, εφόσον ο εν λόγω συμμετέχων έχει συλλέξει ηλεκτρονικές Πασχαλίτσες στην κάρτα του που αντιστοιχούν σε μία ή περισσότερες δωροεπιταγές βάσει της κλίμακας, το σύστημα αυτόματα θα εμφανίζει ανά συναλλαγή στο κάτω μέρος της Απόδειξης το παρακάτω μήνυμα «ΖΗΤΗΣΤΕ ΔΩΡΟΕΠΙΤΑΓΗ xxx €». Σε κάθε περίπτωση ανεξάρτητα από το σύνολο των «ηλεκτρονικών πασχαλίτσων» που έχει συλλέξει συμμετέχων, το ανώτατο πλήθος «ηλεκτρονικές πασχαλίτσες» που θα δικαιούται να ανταλλάξει με δωροεπιταγή ανά συναλλαγή είναι 100 (π.χ. εάν έχει συλλέξει 300 ηλεκτρονικές πασχαλίτσες, η ανταλλαγή τους με δωροεπιταγές θα γίνει σταδιακά ανά 100). Σε καμία περίπτωση δεν είναι δυνατό να ανταλλαχθούν ηλεκτρονικές πασχαλίτσες με μετρητά ή απευθείας με προϊόντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να βλέπω φαντάσματα, και συγνώμη προκαταβολικά αν είμαι λάθος, αλλα ..

 

 

1. Υπάρχει κάποιος εδω μέσα που τελικά πήγε και πήρε το συγκεκριμένο λαπτοπ των 600 ευρω (ή κατι παρόμοιας αξιας με σημα πασχαλίτσα, πχ μια τηλεοραση)

, και σήμερα έχει -απο αυτη την αγορά και μόνο- πιστωμένα 200 ευρώ υπερ του σε ηλεκτρονικές πασχαλίτες/δωροεπιταγή;

 

 

Αν μου απαντήσει θετικά ΕΝΑΣ, τελειώνει εδω η παράνοια. Τον πιστευω και πάω για ψώνια. Θα σβήσω και οσα γράφω παρακάτω, ωστε να μην δημιουργούνται εντυπώσεις.

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------

 

 

διαβαζω εδώ και ψιλομπερδεύομαι

http://www.carrefour.gr/pasxamania2009/oroi_htm.htm

ειδικα με τον όρο Β.4.

 

 

 

 

 

κοιτάω εδώ : http://www.carrefour.gr/ibm_temp/c_16-03-09/images_big/PASXAMANIA_Page_1.jpg

 

PASXAMANIA_Page_1.jpg

 

γιατι η κλιμακα πασχαλιτσες->ευρω, σταματαει στο 100;

 

Αυτό που εγώ έχω καταλάβει κατόπιν της εμπειρίας μου με το θέμα, διάβασμα όρων, αγορά του notebook, είναι τα εξής.

 

1. Η κλίμακα σταματάει όντως στις 100 πασχαλίτσες/ευρώ. Δεν υπάρχει δωροεπιταγή μεγαλύτερη, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα γιατί αν πχ σου έδινε δωροεπιταγή 200 ευρών, θα έπρεπε τα 200 ευρώ να καταναλωθούν σε μία αγορά, ενώ τώρα με τις 100+80 πάνε σε δύο αγορές το οποίο θεωρητικά είναι καλύτερο. Και όχι το υπόλοιπο της δωροεπιταγής δεν μεταφέρεται. Απλά πας απο τις 13/4 εως τις 30/4 και κάνεις αγορές έως 100 ευρώ "δωρεάν".

 

2. Τις δωροεπιταγές μπορείς να τις πάρεις ανά πάσα στιγμή, αλλά δε σε συμφέρει να βιαστείς και να πάρεις πχ 2 50άρες, αλλά 1 100άρα ή 100άρες γενικώς, καθώς η αναλογία πασχαλίτσας ευρώ είναι καλύτερη. Θέλει ένα προγραμματισμό γενικώς.

 

*Αφήνω ένα ερωτηματικό σχετικά με τον όρο που είδα παραπάνω, αλλά δε νομίζω να είναι τόσο λαμόγια και αν έχεις πχ 199 πασχαλίτσες να σου δίνει μια 100άρα και μετά να μηδενίζει. Θα το τσεκάρω όμως να είμαστε 100% σίγουροι. Στην αγορά εγώ δεν κατάλαβα ότι παίζει κάτι τέτοιο. Ίσα ίσα με προέτρεπαν να εξαργυρώσω 100-100. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Αφήνω ένα ερωτηματικό σχετικά με τον όρο που είδα παραπάνω, αλλά δε νομίζω να είναι τόσο λαμόγια και αν έχεις πχ 199 πασχαλίτσες να σου δίνει μια 100άρα και μετά να μηδενίζει. Θα το τσεκάρω όμως να είμαστε 100% σίγουροι. Στην αγορά εγώ δεν κατάλαβα ότι παίζει κάτι τέτοιο. Ίσα ίσα με προέτρεπαν να εξαργυρώσω 100-100. Αυτά.

 

με τα λεγομενα σου δηλαδη αγοραζοντας το λαπττοπ αντι να σου δινει 200ευρω επιταγη σου δινει 100ευρω και μηδενιζει ή σου δινει 100 - 100? ας ποσταρει καποιος να μας πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To laptop κάνει 599€ και έχει σήμανση "πασχαλίτσα" (αυτό τον καιρό έχω εντύπωση πως ΟΛΑ τα είδη έχουν αυτή τη σήμανση). Για κάθε 3€ αγορών ειδών με αυτή τη σήμανση, παίρνεις 1 πασχαλίτσα, άρα 599 mod 3 =199.

Αν πάρεις μαζί με το laptop και ένα στυλό (με σήμανση) αξίας 1€ κάνεις λογαριασμό 600€ mod 3 = 200 πασχαλίτσες = 2χ100€ δωροεπιταγές.

 

Αν όχι, τότε το σύστημα σου βγάζει αυτόματα την κατοστάρα και πιστώνει στην κάρτα σου 99 πασχαλίτσες. Εδώ, αν θες ζητάς να τις εξαργυρώσεις, άρα δίνεις 90 πασχαλίτσες και παίρνεις άλλη μια 80€ επιταγή.

 

Να επισημάνω ότι στο carrefour Λ. Αθηνών, τα παιδία στο "πάνω" ταμείο, αλλά και στην εξυπειρέτηση πελατών απέναντι από τα κανονικά ταμεία 'οπου πας να παραλάβεις τις δωροεπιταγές μάλλον δεν τα έχουν ενημερώσει καλά και δεν ξέρουν ακριβώς τι ισχύει.

 

Επισήμανση 2, αν δεν έχεις κάρτα carrefour μάλλον χάνονται οι "αποθηκευμένοι" πόντοι. Στο πάνω ταμείο απλά σε ρωτάνε αν έχεις και αν θες να βγάλεις κάρτα. Δε σου λένε ότι χωρίς αυτή δεν μπορείς να πιστωθείς τους περισσευούμενους πόντους.

 

Επισήμανση 3, τις δωροεπιταγές τις ξοδεύεις μετά 10/4.

 

Επισήμανση 4, στην απόδειξη παραλαβής γράφουν 1 χρόνο εγγύηση, ενώ στο flyer μιλά καθαρά για 3. Θα πάω σήμερα ή αύριο να ζητήσω να μου το αλλάξουν και να ψωνίσω και 3€ πασχαλίτσες για να συμπληρώσω τη δεύτερη δωροεπιταγή. (Ελπίζω να μου πίστωσαν κανονικά την αγορά στην κάρτα, γιατί την έβγαλα επιτόπου και δεν το τσέκαρα ότι την πέρασαν από το σύστημα. Αλλιώς bye bye 100€).

 

Επισήμανση 5, δίπλα στο laptop γράφει δωροεπιταγή 180€ και 19 πασχαλίτσες. Αυτό είναι παραπλανητικό, αφού είτε παίρνεις 100€ δ.ε. και μένουν 99 πασχαλίτσες, είτε 100€+80€ δίνοντας 190 και σου μένουν 9 πασχαλίτσες. Αν πάει κανείς και έχει χρόνο ας το ψάξει και αν είναι να μαζευτούμε όλοι μαζί να τους κυνηγήσουμε νομικά για παραπλανητική διαφήμιση.

 

Επισήμανση 6, αφού οι πασχαλίτσες παίζουν μάλλον για όλα τα είδη, πιθανότατα μπορείτε να πάρετε οποιοδήποτε άλλο laptop με τις ανάλογες πασχαλίτσες.

 

Επισήμανση 7, το lenovo πολύ καλό για 399€ (599€-δωροεπιταγές) τελική τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που ειναι η παραπλανηση βρε παιδια; με τα 599 σου δινει 199 πασχαλιτσες, εαν πας με αυτο το χαρτακι στην υποδοχη θα σου δωσουν επιταγη 180€ (μαλλον 100€ και 80€)

 

εαν την ιδια μερα η καποια αλλη λιγο αργοτερα αγορασεις καποιο αλλο προιον πασχαλιτσα αξιας μεγαλυτερης των 3€ τοτε θα σου περασουν στην καρτα σου αλλη μια πασχαλιτσα, δηλαδη εχεις πλεον 200 και περνεις 2 επιταγες των 100ευρω

 

προυποθεση ειναι να εχεις καρτα καρφουρ, εαν δεν εχεις βγαζεις ΠΡΙΝ πας ταμειο, για να την χρησιμοποιησεις, αφου στην καρτα αποθηκευονται οι ποντοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες για να συνοψισουμε λιγο

 

Βημα 1

 

Βγαζουμε καρτα carrefour

 

Bημα 2

 

ψωνιζουμε αυτο που θελουμε αλλα επειδη παιζει να μην ειναι στρογγυλο το ποσο ψωνιζουμε κατι προσθετο τσιχλες ή οτιδηποτε σου δινει ποντους (πασχαμανια) ετσι ωστε να βγουν 2 χ 100 επιταγες

 

βημα 3

 

παιρνουμε τις επιταγες αφου πληρωσουμε στο ταμειο και τις εξαργυρωνουμε απο τις 10/4 και μετα?

 

αν κανω λαθος διορθωστε με

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...