Προς το περιεχόμενο

Ολυμπιακός


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα ναι.. ποτε δεν ξερεις..

 

και επειδη πολλα ακουγονται για τη αποχωρηση του Αντζα :

 

Κίνηση... ματ προσπαθεί να κάνει ο Ολυμπιακός με την απόκτηση του διεθνή 27χρονου κεντρικού αμυντικού Ογκούτσι Ονιέγου.

 

Σύμφωνα με δημοσιεύματα του Τύπου ο πανύψηλος (1.93μ.) στόπερ βρίσκεται στο μεταγραφικό στόχαστρο του Θρύλου που ψάχνει στην αγορά τον παίκτη που θα κληθεί να αντικαταστήσει τον Παρασκευά Άντζα, ο οποίος εξετάζει πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να εγκαταλείψει την ενεργό δράση στο τέλος του πρωταθλήματος.

 

Ο άσος της Σταντάρ Λιέγης το καλοκαίρι μένει ελεύθερος και σύμφωνα με τα όσα έχουν δει το φως της δημοσιότητας οι ερυθρόλευκοι έχουν κάνει ήδη κρούση στον ατζέντη του παίκτη έτσι ώστε να βολιδοσκοπήσουν τις προθέσεις του.

 

Όπως έγινε γνωστό ο Αμερικανός έχει ανακοινώσει ήδη στους ιθύνοντες την βελγική ομάδα πως δεν επιθυμεί να συνεχίσει την καριέρα του εκεί, αφού θεωρεί ότι έφτασε η ώρα να κάνει το μεγάλο άλμα, μετακομίζοντας σε μια ομάδα που έχει πολύ υψηλότερους στόχους.

 

Ο Ολυμπιακός συγκαταλέγεται στην συγκεκριμένη κατηγορία, αφού το δέλεαρ της συμμετοχής στο Champions League κάθε άλλο παρά αδιάφορο αφήνει τον σκληροτράχηλο αμυντικό.

 

Πρόκειται για έναν ποδοσφαιριστή, ο οποίος έχει απασχολήσει ξανά στο παρελθόν τους ερυθρόλευκους πριν από τρία χρόνια όταν ο τότε προπονητής του Θρύλου Τρόντ Σόλιντ είχε εισηγηθεί με θέρμη την απόκτηση του.

 

Ποιος είναι ο Ονιέβου

 

Ο Ογκούτσι Ονιέβου ήρθε στην Ευρώπη το 2002 για λογαριασμό της Μετς. Το 2004 μετακόμισε στην Σταντάρ Λιέγης με τα χρώματα της οποίας μετράει 158 συμμετοχές και 13 γκολ!! Έχει πολύ δυνατό σουτ και δεν διστάζει να το δοκιμάζει με αποτέλεσμα να έχει εξαιρετική επαφή με τα δίχτυα. Το 2007 είχε ένα μικρό πέρασμα από την Πρέμιερ Λιγκ όταν είχε αγωνιστεί με την μορφή δανεισμού στην Νιούκαστλ.

 

Επίσης στα θετικά συγκαταλέγεται το γεγονός ότι είναι κάτοχος βελγικού διαβατηρίου γεγονός που λύνει τα... χέρια των ερυθρολεύκων, καθώς οι θέσεις των ξένων είναι περιορισμένες στο ρόστερ.

 

** κελεπουρι , τον θελαμε πριν 3 χρονια επι Σολιντ αλλα δεν μας εκατσε τοτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ποιος είναι ο Ονιέβου

 

Ο Ογκούτσι Ονιέβου ήρθε στην Ευρώπη το 2002 για λογαριασμό της Μετς. Το 2004 μετακόμισε στην Σταντάρ Λιέγης με τα χρώματα της οποίας μετράει 158 συμμετοχές και 13 γκολ!! Έχει πολύ δυνατό σουτ και δεν διστάζει να το δοκιμάζει με αποτέλεσμα να έχει εξαιρετική επαφή με τα δίχτυα. Το 2007 είχε ένα μικρό πέρασμα από την Πρέμιερ Λιγκ όταν είχε αγωνιστεί με την μορφή δανεισμού στην Νιούκαστλ.

 

Επίσης στα θετικά συγκαταλέγεται το γεγονός ότι είναι κάτοχος βελγικού διαβατηρίου γεγονός που λύνει τα... χέρια των ερυθρολεύκων, καθώς οι θέσεις των ξένων είναι περιορισμένες στο ρόστερ.

 

** κελεπουρι , τον θελαμε πριν 3 χρονια επι Σολιντ αλλα δεν μας εκατσε τοτε..

 

Δεν το λες με τπτ κελεπουρι απο τα στατιστικα που εδωσες..

Μηπως εχουμε αναγκη για πιο δυνατα ονοματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που σιχαίνομαι τον τρόπο που παίζεται το σύγχρονο μπάσκετ και δεν το βλέπω σχεδόν ποτέ αν και είχα σχέση με το άθλημα από μικρός, οφείλω να παραδεχτώ πως είστε αρκετά καλύτερη ομάδα από εμάς...

Όμως μην ξεχνάς ότι είναι μόνο ένα παιχνίδι, και η προϊστορία των μεταξύ μας αγώνων σε final four πονάει πολύ...

Το μόνο που θέλω , είναι να δω τις φάτσες των αδελφών Γκόλουμ αν χάσετε την Πρωτομαγιά ...:-D:-D

20% πάνω θα πάρουν τα ηρεμιστικά της Βιανέξ την άλλη μέρα...:lol::lol:

 

Η προϊστορία πάντως περιλαμβάνει τον Ομπράνοβιτς να σηκώνει την κούπα απέναντι στον Ολυμπιακό, ακόμα και με τον Πανιώνιο της Ισπανίας (Μπανταλόνα).

 

Λέω εγώ τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προϊστορία πάντως περιλαμβάνει τον Ομπράνοβιτς να σηκώνει την κούπα απέναντι στον Ολυμπιακό, ακόμα και με τον Πανιώνιο της Ισπανίας (Μπανταλόνα).

 

Λέω εγώ τώρα...

 

Nαι γιατι ως γνωστον το παιχνιδι ειναι ομπραντοβιτς-ολυμπιακος και οχι παο-ολυμπιακος..ε ρε τι ακουμε,,

 

Πελατες εισασταν παντα οταν σας συναντουσαμε σε φαιναλ4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον η χρονια σχεδον τελειωσε και θα ελεγα οτι ειναι απο τις ποιο αποτυχημενες τα τελευταια χρονια (πλην τις απωλειας του πρωταθληματος επι δουρου). Βαλτε τα κατο, πρωταθλημα ετσι και αλλοιος συνεχεια παιρνουμε, ναι το πηραμε με διαφορα φετος, αλλα επι το πλειστον χωρις καλη μπαλα και λογο ανυπαρξιας των αντιπαλων. Για αλλη μια χρονια ειδαμε οτι δεν εχουμε βαθος/παγκο, για αλλη μια χρονια το κουπι το τραβηξανε 5-6 παιχτες με τα γνωστα προβληματα που αυτο δημιουργει.

 

Εχουν λυσαξει να κρατησουμε τον βαλβερδε, δεν λεω σοβαρος ανθρωπος, δειχνει να θελει να δουλεψει, δεν τον βοηθανε και πολυ (διοικηση), αλλα στην τελικη εγω δεν ειδα καλο εργο ουτε πολλες υποσχεσεις για κατι καλυτερο. Και μην ξεχναμε οτι ευθυνεται σε μεγαλο βαθμο για το τεραστιο ευρωπαικο καζο και για τις κακες εισηγησεις του σε παιχτες και διαχειριση υλικου. Μην ξεχναμε οτι του χρονου θα ακολουθησουμε στενη οικονομικη πολιτικη και οσω και να θελει ο ερνεστο παιχτουρες θα φταιει και ο ιδιος που δεν θα μπορει να τους εχει. Το παλικαρι στοιχησε στην ομαδα πανω απο 20 εκατομυρια ευρω. Και αναρωτιεμαι πως ο κοκαλης δεν εχει στραβωσει με αυτο το θεμα, οταν το κανει για πολυ ποιο μικρα πραγματα. Σιγουρα εχει η διοικηση της ευθηνες της και καθυστερησε πολυ στις μεταγραφες, αλλα γαμοτο μου απο την ανορθωση και απο την σεντ ετιεν αποκλειστηκες! Μην με αρχισετε δεν ειμαι κοκαλικος, απλα πιστευω οτι για το ευρωπαικο καζο κυριος υπευθηνος ειναι ο βαλβερδε.

 

Επισης δεν εδειξε και ιδιατερα ευελικτος οσον αφορα τα τεχνικα θεματα (συστηματα, αλλαγες, ανατροπες... αν και στο θεμα ανατροπη και εκτος εδρας εικονα βελτιωθηκε στο 2ρο μισο). Του χρονου θα χρειαστουμε πολλες ενισχυσεις και δεν ειμαι βεβαιος οτι ο ερνεστο μπορει να εισηγηθει λογικες και ουσιαστικες λυσεις. Ο ανθρωπος εδιωξε λεντεσμα, λουα λουα και πηρε οσκαρ, ενω ηθελε και τα παλτα αλονσο και εθκερο! Επισης εξαφανισε τον γιανακη παπαδοπουλο και υποβιβασε τον κυριακο, 2 μεγαλα ταλεντα που αξιζαν αλλης μεταχιρεισης (ειδικα οταν δεν εχεις παγκο). Τον θεωρο υπευθηνο και για το ξεφουσκωμα του ντιογκο αφου ουτε τον βοηθησε επιθετικα με στηριγματα ουτε τον αναγκασε να αλλαξει τον τροπο παιχνιδιου του.

 

Μου φαινετε οτι στην ελλαδα ποιο πολυ μετραει η φημη σου παρα το εργο σου. Ετσι και με τεν κατε, το παλικαρι ειναι νεος φερερ, τα εχει κανει ολα ανω κατο, απετυχε (απλα του ανοιξε λιγο ο κωλος στην ευρωπη, ε και??), δεν εχει φιλοδοξιες αφου εχει δηλωσει οτι του χρονου σταματαει, αλλα επειδη ηταν ΒΟΗΘΟΣ στην τσελσι θα τον πιστευουνε μεχρι να ριξει τον παναθηναικο στην γ εθνικη.

 

Τελος παντον δεν ειμαι απολυτα εναντια στο θεμα βαλβερδε επειδη πλεον γνωριζει την ομαδα και ξερει σε ποιες θεσεις χρειαζεται παιχτες. Νεος προπονητης πιθανον να αυξανει τον κινδυνο χαμενης χρονιας η αργου ξεκινηματος. Αρκει να κανει λογικες και εφικτες εισηγησεις και οχι να ζηταει η τον ροναλτινιο η τον ρομπαρτινιο (η τον ακριβο παιχτουρα δηλαδη, η τον αγνωστο αμπαλο, απο το ενα ακρο στο αλλο). Αλλα απο την αλλη ουτε αυτος εχει ονειρο για την ομαδα, φετος με χιλια ζορια θα πειστει να ανανεωσει και αμα, ενω δεν θελει πανω απο ενα χρονο, οποτε που πας ετσι? Θα μου πεις και ποιον να φερει, μεγαλο σωματειο ειναι ας βρουνε επιτελους ενα αξιολογο προπονητη να κατσει να κανει εργο. Να του κανουν 2 + 1 συμβολαιο, αμα φοβουνται το κλειστο 3ετες. Στην αρχη ετσι ακουγοταν οτι ηταν και το συμβολαιο του ερνεστο, αλλα ηταν μονοετες και αυτο πληρωνουμε τωρα. Οχι ενα χρονο και βλεπουμε και με χιλια ζορια αλλον ενα και που θα κατσω θα εχω το μυαλο μου ισπανια...

 

 

Για να καταληξω στην μεγαλη προβλεψη. Αν σοβαρευτουν λιγο στον παναθηναικο και μαθουν απο τα λαθη τους, του χρονου θα σπασει το μονοπωλιο του ολυμπιακου, δεδομενου οτι παλι θα βαλουν λεφτα (σε καλυτερους παιχτες). Εμεις δεν προβλεπεται να κανουμε μεγαλες δαπανες αλλα χρειαζομαστε 4 πρωτοκλασατους παιχτες και αλλους 4 παγκο, δεν βγενουν τα κουκια. Αλλο ενα χρονο στην πλατη στις παλιοσειρες και αναγκαστικες ανανεωσεις σε νικοπολιδη, πατσα, ντομι, μενδρινο...κτλπ για να μην ψαχνεις αλλους παιχτες. Δεν γινεται δουλεια ετσι και θα ειναι εγκλημα να ξαναπαρεις πρωταθλημα με τοσο ελλειπης ομαδα, ας στρωσουν τουλαχιστον οι αλλοι να το παρουν. Σταματηστε να μας κανετε κακο με τα χαλια σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Κυριάκος Παπαδόπουλος και Άρης Σοϊλέδης έδειξαν πως αν μη τι άλλο χρίζουν... προσοχής, αφού πρόκειται για ταλέντα τα οποία αν προσεχθούν και δουλευτούν ανάλογα θα αποτελέσουν δύο υπερπολύτιμες μονάδες στον Θρύλο του μέλλοντος.

 

Βράχος ετών... 17

 

Ο νεαρός Κυριάκος Παπαδόπουλος δικαιολόγησε την φήμη του και όλα όσα ακούγονται αναφορικά με το σπάνιο ταλέντο του, το οποίο έχει προκαλέσει το ενδιαφέρον αρκετών ομάδων της Ευρώπης. Μπορεί να αγωνίζεται σε τέτοια ματς με σχετική άνεση παρά τα 17 του χρόνια.

 

Είναι πολύ δυνατός στις προσωπικές μονομαχίες, ενώ τα σωματικά του προσόντα του δίνουν την δυνατότητα να υπερτερεί έναντι των αντιπάλων στο ψηλό παιχνίδι. Στα αρνητικά είναι το γεγονός ότι δεν έχει αίσθηση του χώρου και κάνει κάποια λάθη στις μεταβιβάσεις. Ωστόσο είναι δικαιολογημένα, αφού οι παραστάσεις από επίσημες αναμετρήσεις είναι ελάχιστες για τον μπέμπη της αρμάδας του Ερνέστο Βαλβέρδε.

 

Το ακατέργαστο διαμάντι του Θρύλου δεν θα αργήσει να βρεθεί στα αρχικά πλάνα της ομάδας αν συνεχίσει να... δουλεύει με τον ανάλογο τρόπο.

 

Σέντρα... διαβήτης

 

Τον είδαμε για πρώτη φορά σε επίσημη αναμέτρηση στον τελικό του Σούπερ Καπ πέρυσι με την Λάρισα στο "Γ. Καραϊσκάκης", ωστόσο ο 18χρονος Άρης Σοϊλέδης πήρε το βάπτισμα του... πυρός στο πρωτάθλημα στην συνάντηση με τον Λεβαδειακό μετά από 1,5 χρόνο περίπου.

 

Το πρώτο πράγμα που προκάλεσε εντύπωση ήταν η σέντρα... διαβήτης, κάτι αρκετά σπάνιο ακόμα και για τους παίκτες που απαρτίζουν την βασική ομάδα του Ολυμπιακού, αφού αν εξαιρέσουμε τους Λουτσιάνο Γκαλέτι και Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς η καλή σέντρα... απουσιάζει. Χαρακτηριστικότερη είναι η φάση στο 81’, όταν βρήκε το... κεφάλι του Ντιόγο με μοναδικό τρόπο.

 

Έχει ποδοσφαιρικό θράσος, καθώς δεν δίστασε να επιχειρήσει αρκετές ατομικές ενέργειες από τα αριστερά, ωστόσο θέλει βελτίωση στα φυσικά προσόντα, αφού πρέπει να δυναμώσει αρκετά αν θέλει να τα... βγάλει πέρα σε υψηλό επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον η χρονια σχεδον τελειωσε και θα ελεγα οτι ειναι απο τις ποιο αποτυχημενες τα τελευταια χρονια (πλην τις απωλειας του πρωταθληματος επι δουρου). Βαλτε τα κατο, πρωταθλημα ετσι και αλλοιος συνεχεια παιρνουμε, ναι το πηραμε με διαφορα φετος, αλλα επι το πλειστον χωρις καλη μπαλα και λογο ανυπαρξιας των αντιπαλων. Για αλλη μια χρονια ειδαμε οτι δεν εχουμε βαθος/παγκο, για αλλη μια χρονια το κουπι το τραβηξανε 5-6 παιχτες με τα γνωστα προβληματα που αυτο δημιουργει.

 

Εχουν λυσαξει να κρατησουμε τον βαλβερδε, δεν λεω σοβαρος ανθρωπος, δειχνει να θελει να δουλεψει, δεν τον βοηθανε και πολυ (διοικηση), αλλα στην τελικη εγω δεν ειδα καλο εργο ουτε πολλες υποσχεσεις για κατι καλυτερο. Και μην ξεχναμε οτι ευθυνεται σε μεγαλο βαθμο για το τεραστιο ευρωπαικο καζο και για τις κακες εισηγησεις του σε παιχτες και διαχειριση υλικου. Μην ξεχναμε οτι του χρονου θα ακολουθησουμε στενη οικονομικη πολιτικη και οσω και να θελει ο ερνεστο παιχτουρες θα φταιει και ο ιδιος που δεν θα μπορει να τους εχει. Το παλικαρι στοιχησε στην ομαδα πανω απο 20 εκατομυρια ευρω. Και αναρωτιεμαι πως ο κοκαλης δεν εχει στραβωσει με αυτο το θεμα, οταν το κανει για πολυ ποιο μικρα πραγματα. Σιγουρα εχει η διοικηση της ευθηνες της και καθυστερησε πολυ στις μεταγραφες, αλλα γαμοτο μου απο την ανορθωση και απο την σεντ ετιεν αποκλειστηκες! Μην με αρχισετε δεν ειμαι κοκαλικος, απλα πιστευω οτι για το ευρωπαικο καζο κυριος υπευθηνος ειναι ο βαλβερδε.

 

Επισης δεν εδειξε και ιδιατερα ευελικτος οσον αφορα τα τεχνικα θεματα (συστηματα, αλλαγες, ανατροπες... αν και στο θεμα ανατροπη και εκτος εδρας εικονα βελτιωθηκε στο 2ρο μισο). Του χρονου θα χρειαστουμε πολλες ενισχυσεις και δεν ειμαι βεβαιος οτι ο ερνεστο μπορει να εισηγηθει λογικες και ουσιαστικες λυσεις. Ο ανθρωπος εδιωξε λεντεσμα, λουα λουα και πηρε οσκαρ, ενω ηθελε και τα παλτα αλονσο και εθκερο! Επισης εξαφανισε τον γιανακη παπαδοπουλο και υποβιβασε τον κυριακο, 2 μεγαλα ταλεντα που αξιζαν αλλης μεταχιρεισης (ειδικα οταν δεν εχεις παγκο). Τον θεωρο υπευθηνο και για το ξεφουσκωμα του ντιογκο αφου ουτε τον βοηθησε επιθετικα με στηριγματα ουτε τον αναγκασε να αλλαξει τον τροπο παιχνιδιου του.

 

Μου φαινετε οτι στην ελλαδα ποιο πολυ μετραει η φημη σου παρα το εργο σου. Ετσι και με τεν κατε, το παλικαρι ειναι νεος φερερ, τα εχει κανει ολα ανω κατο, απετυχε (απλα του ανοιξε λιγο ο κωλος στην ευρωπη, ε και??), δεν εχει φιλοδοξιες αφου εχει δηλωσει οτι του χρονου σταματαει, αλλα επειδη ηταν ΒΟΗΘΟΣ στην τσελσι θα τον πιστευουνε μεχρι να ριξει τον παναθηναικο στην γ εθνικη.

 

Τελος παντον δεν ειμαι απολυτα εναντια στο θεμα βαλβερδε επειδη πλεον γνωριζει την ομαδα και ξερει σε ποιες θεσεις χρειαζεται παιχτες. Νεος προπονητης πιθανον να αυξανει τον κινδυνο χαμενης χρονιας η αργου ξεκινηματος. Αρκει να κανει λογικες και εφικτες εισηγησεις και οχι να ζηταει η τον ροναλτινιο η τον ρομπαρτινιο (η τον ακριβο παιχτουρα δηλαδη, η τον αγνωστο αμπαλο, απο το ενα ακρο στο αλλο). Αλλα απο την αλλη ουτε αυτος εχει ονειρο για την ομαδα, φετος με χιλια ζορια θα πειστει να ανανεωσει και αμα, ενω δεν θελει πανω απο ενα χρονο, οποτε που πας ετσι? Θα μου πεις και ποιον να φερει, μεγαλο σωματειο ειναι ας βρουνε επιτελους ενα αξιολογο προπονητη να κατσει να κανει εργο. Να του κανουν 2 + 1 συμβολαιο, αμα φοβουνται το κλειστο 3ετες. Στην αρχη ετσι ακουγοταν οτι ηταν και το συμβολαιο του ερνεστο, αλλα ηταν μονοετες και αυτο πληρωνουμε τωρα. Οχι ενα χρονο και βλεπουμε και με χιλια ζορια αλλον ενα και που θα κατσω θα εχω το μυαλο μου ισπανια...

 

 

Για να καταληξω στην μεγαλη προβλεψη. Αν σοβαρευτουν λιγο στον παναθηναικο και μαθουν απο τα λαθη τους, του χρονου θα σπασει το μονοπωλιο του ολυμπιακου, δεδομενου οτι παλι θα βαλουν λεφτα (σε καλυτερους παιχτες). Εμεις δεν προβλεπεται να κανουμε μεγαλες δαπανες αλλα χρειαζομαστε 4 πρωτοκλασατους παιχτες και αλλους 4 παγκο, δεν βγενουν τα κουκια. Αλλο ενα χρονο στην πλατη στις παλιοσειρες και αναγκαστικες ανανεωσεις σε νικοπολιδη, πατσα, ντομι, μενδρινο...κτλπ για να μην ψαχνεις αλλους παιχτες. Δεν γινεται δουλεια ετσι και θα ειναι εγκλημα να ξαναπαρεις πρωταθλημα με τοσο ελλειπης ομαδα, ας στρωσουν τουλαχιστον οι αλλοι να το παρουν. Σταματηστε να μας κανετε κακο με τα χαλια σας!

 

 

Τι το ανοίξατε το thread, για να με καταστρέψατε το κάνατε? :lol:

 

Διαφωνώ μέχρι τελείας λέμε με το παραπάνω post.

 

Φίλε tzino ο Βαλβέρδε έδιωξε Λουα Λουα και Λεντέσμα? Τι άλλο θα διαβάσουμε? Μην μασάτε ότι σας δίνουν... Τόσο χαζός θα ήταν ο Βάσκος να διώξει αμυντικό χαφ? Ωραία είναι να τα φορτώνουμε όλα στους προπονητές, αλλά πάντα το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχει η διοίκηση.

 

Ο Βαλβέρδε φταίει που ο Ολυμπιακός κατέβηκε να παίξει με την Ανόρθωση με τον... Μήτρογλου, επειδή περιμέναμε τον Ντιόγκο? Ο Βαλβέρδε φταίει που κάποιοι έδιωξαν τον Λούα Λούα και έγινε μονοδιάστατος και προβλέψιμος ο Ολυμπιακός επιθετικά? Ο Βαλβέρδε φταίει που βγάλαμε τη χρονιά με αμυντικό χαφ τον Πάτσα, ενώ είχαμε τον Λεντέσμα που κάποιοι βιάστηκαν να βαφτίσουν ανάπηρο και τον έστειλαν δανεικό για να βγει οικονομικά η χρονιά? ( μη μου πει κανείς ότι ο Ντουντού είναι αμυντικό χαφ)

Όσο για τον Ντιόγκο, ποιο στήριγμα είχε ο Βαλβέρδε και δεν το αξιοποίησε? Τον Μήτρογλου? Αποχώρησε ο Ντάρκο και ήρθε ο Ντάρμπι. Η μέρα με τη νύχτα δηλαδή. Αν μείνει και του χρόνου ο Ντάρμπι ως δανεικός, όπως και ο Λέτο, τότε να πάρει δρόμο ο Σωκος. Άλλες γυφτιές στην πλάτη μας δεν αντέχουμε. Με μπαλώματα δεν φτιάχνεις παντελόνι.

 

Συνοψίζοντας, το μόνο πράγμα που χρεώνω στον Βαλβέρδε είναι ο αποκλεισμός από τη Σεντ Ετιέν που ήρθε φυσιολογικά, καθώς κάθε τέτοια εποχή ο Ολυμπιακός έχει ξεφουσκώσει αγωνιστικά, λόγω της έλλειψης αξιόπιστων εναλλακτικών λύσεων. Για τον Γ. Παπαδόπουλο, θεωρώ κι εγώ ότι άξιζε παραπάνω παιχνίδια, αλλά όχι ότι τον εξαφάνισε κιόλας. Όσο για τον Κυριάκο, ας μην το κάψουμε το παιδί, έχει μέλλον. Όταν μία ομάδα θέλει να κρατήσει 3 καρπούζια πρέπει να έχει 3 μασχάλες και όχι να προσπαθεί να τα βάλει όλα σε 1 όπως κάνει τόσα χρόνια ο Ολυμπιακός.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου μόνο στο συμβόλαιο του Βαλβέρδε. Ακόμη 2 χρόνια αν θέλει, αλλιώς για 1 χρόνο, ούτε κατά διάνοια. Ή θα κάτσει να κάνει δουλειά ή οι αρπαχτές στην Ισπανία. Σε αυτό ευθύνεται και ο Σώκος που έχει το γνωστό θέμα με τους προπονητές και αναγκάζει την ομάδα να βαδίζει κάθε χρόνο στην αβεβαιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσες φορες επαιξε ο ολυμπιακος 4-4-2, 4-3-1-2 η τελος παντων κατι που να τελειωνει σε 2??? Στο αρχικο σχημα ελαχιστες. Αρκετες φορες οσο υπηρχε ο νταρκο αυτο γινοτανε μετα απο σπαταλη 60-70 λεπτων και βασανιστικου αργου ποδοσφαιρου χωρις πολλες ευκαιριες. Εμπαινε ο νταρκο εδινε στηριγμα ανοιγανε οι δρομοι. Και απο την στιγμη που ο ντιογκο εχει μια μαγνητικη ελξη προς το κεντρο του γηπεδου το να παιζεις με ενα επιθετικο και αυτος να ειναι σχεδον παντα εκτος πειροχης ηταν καταστροφικο. Ενω με τον νταρκο μεσα ειχε τουλαχιστον καποιο νοημα να σβουριζει απο εξω. Αποψη μου ειναι οτι στο θεμα θεσης ντιογκο και 2ρου επιθετικου δεν εγινε καθολου σωστη διαχειριση και γι αυτο δεν εβαλε πολλα γκολ στο πρωταθλημα. Επισης τα περισοτερα ηταν με μαχητικες οριακες κεφαλιες, κατι για το οποιο δεν ειχε περγαμηνες. Ουτε τον προφυλαξε στο ξυλο που ετρωγε αφου παλευε μονος του. Και ναι ειχε και τον μητρωγλου, δεν ειναι νταρκο αλλα 6-7 παιχνιδια παραπανω μπορουσε να τα εχει. Ειδαλειως ας τον διωξουν.

 

 

ακουγοτανε οτι δεν τον πολυ εβλεπε με καλο ματι τον λεντεσμα, την πραγματικη αληθεια κανεις δεν μπορει να την ξερει. Δεν συμετειχε και πολυ ο λεντεσμα στην προετοιμασια οποτε δεν ειχε σωστη αποψη και επηρεαστηκε. Σιγουρα περισοτερο εφυγε επειδη ηταν ξενος, ειχε τραυματισμους και επειδη τσινουσε στα λεφτα, δεκτον αυτο. ΑΛΛΑ ο βαλβερδε απο την αρχη εψαχνε για αλλο αμυντικο χαφ και ζητουσε τον ντουσερ, ενω δοκιμαζε και επεμενε στο παλτο τον αλονσο. Μηπως αυτα δειχνουνε οτι ηθελε και αυτος αλλον για την θεση???

 

Για τον λουα λουα ηταν ποιο πολυ θεμα διοικησης. Αλλα ο βαλβερδε αφου δεχτηκε την απομακρυνση του εψαχνε λυσεις σε οσκαρ και εθκερο η 2-3 αλλους ισπανους που ηξερε που κανανε απο 10 εκατ ο καθενας. Ανεφικτες Vs ανυπαρκες ηταν οι λυσεις που προτεινε/κατεληξε

 

 

Περι ανορθωσης η συζητηση επρεπε να σταματαει στην αναφορα του ονοματος. Ναι να μην την υποτιμησουμε αλλα ειχαμε 10πλασιο μπατζετ και υπερτερουσαμε στις περισοτερες θεσεις σε ποιοτητα, εμπειρια... Οι αλλοι ειχανε τον δελλα στα 30φευγα για μεγαλυτερη μεταγραφη στην ιστορια τους, τι μου λες τωρα? Οσο και να ελλειπαν 2 μεταγραφες απο την ομαδα δεν επρεπε να αποκλειστουμε απο την ανορθωση, αν πιστευεις το αντιθετο τοτε υποτιμας τον ολυμπιακο. Αμα θες παιχτες των 10 εκατομυριων σε ΚΑΘΕ θεση για να περασεις ομαδα με παιχτες των 200 χιλιαδων στις περισοτερες θεσεις, τοτε αστο καλυτερα, δεν συμφερει.

 

Τον γιανακη πως δεν τον εκαψε (οχι συνολικα, για την χρονια μιλαμε)?? Ηταν μονιμα εκτος αποστολης, εκτος λιστας ευρωπης ενω ειχαμε προβλημα στα χαφ. Επισης ειχε 2 μικρες συμετοχες στις αρχες και μετα ξανα στο τελος της σεζον μετα απο πιεσεις, κραξιμο και αφου το πρωταθλημα ειχε τελειωσει. Ε νομιζω σε μια ολοκληρη σεζον αυτο ειναι καψιμο.

 

Τον κυριακο συμφωνο οτι ειναι νωρις και πρεπει να παει σιγα σιγα, απλα και αυτος μερικα 10λεπτα, κανα κυπελακι, λιγο να ψηνεται παραπανω θα μπορουσε.

 

 

Δεν συμφωνο με την οικονομικη πολιτικη που προσπαθουν να μας περασουν, αλλα το κακο ειναι οτι ο σωκρατες τωρα εχει και δικαιολογιες περι μικρον ευροπαικον εσοδων. Χωρις δικαιολογιες βγαζει καβουρια, οποτε τωρα ανυσηχω πολυ. Η αληθεια ειναι οτι αν ειναι σωστος επιχειρηματιας τωρα ειναι που πρεπει να επενδυσει διοτι η επομενη χρονια ειναι κομβικης σημασιας, αν δεν το βλεπει ειναι βλακας. 1τον διοτι δεν γινεται να μεινεις εκτος ομιλον παλι, οποτε πρεπει να δυναμωσεις την ομαδα να περασεις ακομα και σε δυσκολη κληρωση. 2ρον πρεπει οποσδηποτε να παρεις το πρωταθλημα καθος αυτοματα σημενει αποσβεση χρηματων με την σιγουρη συμετοχη στους ομιλους την μεθεπομενη χρονια.

 

Αλλα η ομαδα εχει τοσες ελλειψης που δεν γινετε παλι σε μια χρονια να φτιαξει. Πιθανος αυτα βλεπει και ο βαλβερδε και δεν πειθεται να υπογραψει, αν υπολογιζει οτι απλα για να στρωσει λιγο θελει 6-7 παιχτες και καμια 25ρια εκατ, ενω ο κοκαλης λογικα δινει καμια 10ρια και αμα.

 

Χρειαζομαστε 2 τερματοφυλακες, 2 χαφ, 1 αναπληρωματικο χαφ, 1 αριστερο μπακ, 1 σεντερ μπακ και 2 επιθετικους. 9 βασικες ελλειψης! αντι αυτων θα ανανεωσουν 5 παλτα και θα κανουν 4 μεταγραφες φανταζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανιώνιος - Ολυμπιακός 84-86

 

To ματς

 

Η κάθε ομάδα είχε τις απουσίες της, από τον Ολυμπιακό ο Νίκολα Βούιτσιτς έμεινε εκτός 12αδας καθώς το προπονητικό τιμ των "ερυθρολεύκων" επέλεξε να τον ξεκουράσει, άλλωστε ο Κροάτης είχε χάσει προπονήσεις και είναι ανέτοιμος. Από τον Πανιώνιο εκτός μάχης τέθηκε ο σέντερ Λόνι Μπάξτερ

 

Τα ηνία ο Πανιώνιος

 

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης ξεκίνησε με τους Τεόντοσιτς, Χαλπερίν, Τσίλντρες, Πρίντεζη, Μπουρούση ενώ ο Αλεξάντερ Τριφούνοβιτς με τους Μίτσοβ, Καλαμπόκη, Μάιλς, Ραΐτσεβιτς και Ντικούδη. Στο πρώτο πεντάλεπτο ο Πανιώνιος μπήκε αρκετά δυνατά και προηγήθηκε με 11-4, η άμυνα των γηπεδούχων ήταν εξαιρετική στους παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη που δεν έβρισκαν λύση στην επίθεση και έκαναν λάθη.

 

Ένα σερί 7-0 που ακολούθησε για τους "ερυθρόλευκους" με πέντε πόντους από τον Γιώργο Πρίντεζη και ένα καλάθι από τον Τζος Τσίλντρες έφερε στα ίσα το σκορ (11-11).Ακλούθησε ένα 5-0 σερί του Πανιωνίου με την πρώτη περίοδο να τελειώνει 20-17 υπέρ των γηπεδούχων που σε όλη την πρώη περίοδο κράτησαν το προβάδισμα.

 

Στη δεύτερη περίοδο ένα τρίποντο από τον ανεβασμένο αγωνιστικά Ζόραν Έρτσεγκ έκανε το σκορ 24-24 αλλά η απάντηση ήρθε άμεσα με τον εξαιρετικό Ζορόσκι (27-24). Άκολούθησε το παιχνίδι... των βολών με τους Γιαννούλη και Πρίντεζη, ενώ στη συνέχεια ένα καλάθι και φάουλ και μια εύστοχη βολή από τον Θοδωρή Παπαλουκά οι "ερυθρόλευκοι" κατάφεραν και μείωσαν στους δυο πόντους (30-28).

 

Τα τρίποντα του Ζορόσκι

 

Ο Πανιώνιος με ένα ακόμη τρίποντο του πρώην άσου των "ερυθρολεύκων" Ιβάν Ζορόσκι (3/3τρ.) κράτησε την διαφορά στους πέντε (33-28) οι "κυανέρυθροι" επέλεξαν άμυνα ζώνης ώστε να δυσκολέψουν το επιθετικό παιχνίδι του Ολυμπιακού αλλά ο Γιάννης Μπουρούσης πήρε στις πλάτες του την ομάδα και με δικούς του πόντους κράτησε κοντά στο σκορ τους Πειραιώτες (33-30).

 

Η ομάδα του Αλεξάντερ Τριφούνοβιτς είχε τα ηνία του αγώνα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με εφτά πόντους (39-32) ενώ λίγο πρίν οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια ο Μίλος Τεόντοσιτς με εύστοχο τρίποντο έκανε το 41-38 στο γήπεδο του "Ελληνικού". Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη οι Γιάννης Μπουρούσης (8π) και Γιώργος Πρίντεζης (8π) ενώ ο κορυφαίος στα πρώτα δυο δεκάλεπτα του αγώνα ήταν ο Ιβάν Ζορόφκσι (11π, 3/3τρ.)

 

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος με ένα ωραίο μπάσιμο του Θοδωρή Παπαλουκά, με δυο βολές του Γιάννη Μπουρούση και με δυο ακόμη πόντους από τον Τζος Τσίλντρες έκαναν σερί 6-0 και πήραν προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα (41-44). Οι δυο πρώην όμως συνέχισαν να.. πληγώνουν τους "ερυθρόλευκους" καθώς ο προδιετίας γκαρντ των Πειραιωτών Γιάννης Καλαμπόκης ισοφάρησε για τον Πανιώνιο με τρίποντο (41-44)

 

Φοβερός Μπουρούσης, αλάνθαστος στην επίθεση

 

Το σκορ στα επόμενα λεπτά ήταν εναλασόμενο, ο Γιάννης Μπουρούσης στο 16' όμως με τρίποντο έκανε το σκορ 53-55 με τον Ολυμπιακό να επιζητά να δημιουργήσει διαφορά υπέρ του. Οι "κυανέρυθροι" όμως δεν τα παράτησαν και με δυο βολές του Γιάννη Καλαμπόκη ο γκαρντ των γηπεδούχων έφτασε τους 17 πόντους (57-55). Ο Γιάννης Μπουρούσης κοντά στο καλάθι ήταν ασταμάτητος και έβρισκε κάθε διαφορετικό τρόπο ώστε να αφήνει την μπάλα στο διχτάκι (59-59)

 

Ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν τρομερά αποτελεσματικός καθώς δεν έχασε ούτε ένα δίποντο (14/14). Οι "ερυθρόλευκοι" δεν μπορούσαν να βρούν λύση στο μαρκάρισμα του Ιβάν Ζορόσκι (63-61) αλλά ο κορυφαίος Γιάννης Μπουρούσης με ένα εντυπωσιακό "hook shot" (21π) έκανε το 63-63 που ήταν το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου.

 

Στην τελευταία περίοδο οι Πειραιώτες ξεκίνησαν εντυπωσιακά με δυο συνεχόμενα τρίποντα πρώτα από τον Παναγιώτη Βασιλόπουλος και μετά από τον Λιν Γκριρ (63-69). Ο Πανιώνιος δεν έχασε την ψυχραιμία του και με ένα σερί 5-0 μείωσε στον πόντο (68-69). Σε εκείνο το σημείο τα πνεύματα... αγιέψαν καθώς υπήρξαν αρκετές παρεξηγήσεις μέσα στο παρκέ πρώτα με τους Ζορόσκι και Βασιλόπουλος που λογομάχησαν ενώ στη συνέχεια είχαμε σπρωξιές μεταξύ Γεωργαλή και Παπαλουκά αλλά η κατάσταση στη συνέχεια ηρέμησε.

 

Θρίλερ μέχρι το τέλος

 

Με μια βολή του Καλαμπόκη το σκορ ήρθε στα ίσα (71-71) 5' λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ο Λιν Γκριρ στην επίθεση με τρίποντο έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό (74-71) ενώ στη συνέχεια ο Γιάννης Μπουρούσης κάτω από την ρακέτα με δικό του καλάθι έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στους "ερυθρόλευκους" (76-71) που είχαν σκοπό να κρατήσουν το προβάδισμα 4' λεπτά πριν το τέλος. Το προσωπικό σόου όμως του Ιβάν Ζορόσκι δεν είχε τελειωμό καθώς με ένα ακόμη τρίποντο μείωσε (74-76) φτάντοντας τους 22 πόντους στο ματς.

 

Ακολούθησαν πέντε πόντοι για τον Ολυμπιακό με το έμεσο τρίποντο από τον κυρίαρχο κάτω από την ρακέτα Γιάννη Μπουρούση και με ένα αποφασιστικό καλάθι από τον Θοδωρή Παπαλουκά (77-81). Το ματς στην συνέχεια ήταν θρίλερ με τους παίκτες των δυο ομάδων να πηγαίνουν στην γραμμή των βολών αλλά να μην είναι ιδιαίτερα εύστοχοι. 18'' πριν το τέλος ο Μάιλς έβαλε και τις δυο βολές (82-83) με τον Πανιώνιο να κάνει φάουλ στον Μίλος Τεόντοσιτς με τον Σέρβο γκαρντ να βάζει μόνο την δεύτερη (82-84).

 

Οι "ερυθρόλευκοι" 9'' πριν το τέλος έκαναν φάουλ στον Γιάννη Καλαμπόκη με τον Έλληνα πλέι μέικερ να ευστοχεί και στις δυο (84-84). Ο Πανιώνιος ρίσκαρε και επέλεξε να κάνει φάουλ στον Λιν Γκριρ, ο Αμερικανός είναι τράπεζα... από το σημείο των βολών και με απόλυτη ψυχραιμία έκανε το τελικό σκορ 84-86 καθώς στο τελευταίο σουτ ο Μάιλς αστόχησε με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη στο γήπεδο του "Ελληνικού"

 

Πανιώνιος (Τριφούνοβιτς) : Ξανθόπουλος 4, Ζορόσκι 26, Γεωργαλής, Δρελιώζης, Καλαμπόκης 20, Μάιλς 8, Ραίσεβιτς 3, Γιαννούλης 5, Κανονίδης, Μίτσοφ 4, Ντικούδης 15.

 

Ολυμπιακός (Γιαννάκης) : Παπαλουκάς 10, Πελεκάνος, Τσίλντρες 10, Μιλόσεβιτς, Μπουρούσης 27, Χαλπερίν, Γκριρ 12, Βασιλόπουλος 3, Βουγιούκας, Πρίντεζης 15, Έρτσεγκ 3, Τεόντοσιτς 4.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 20:08 ----------

 

 

 

 

πολο - Ευρωλίγκα : Ολυμπιακός - Μλάντοστ 8-5

 

Ο Δεληγιάννης ανίκητος, ο Χατζηθεοδώρου καθοριστικός και ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης για το φάιναλ φορ της Ευρωλίγκα, επικρατώντας με 8-5 της Μλάντοστ στο κατάμεστο Παπαστράτειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμπερασμα σημερινου αγωνα, βγηκε ο πατσα και γυρισαμε το ματς. γυρισε ο μπελουτσι πισω και εγινε ποιο απειλητικος ο ολυμπιακος. Ο οσκαρ παλι δεν εκανε καμια διαφορα. Με λιγα λογια ωσες φορες ο βαλβερδε εχει γυρισει τον μπελουτσι στο κεντρο και εχει βγαλει τον πατσα η ομαδα στρωνει και αρχιζει και βγαζει φασεις. Ποσες φορες το εχει κανει στην σεζον μεσα??? δεν ειναι πανω απο 5, λιγο αργα ξυπνησε αλλα ξυπνησε. Τουλαχιστον να το εφαρμοζει ποιο πολυ του χρονου αμα μεινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμπερασμα σημερινου αγωνα, βγηκε ο πατσα και γυρισαμε το ματς. γυρισε ο μπελουτσι πισω και εγινε ποιο απειλητικος ο ολυμπιακος. Ο οσκαρ παλι δεν εκανε καμια διαφορα. Με λιγα λογια ωσες φορες ο βαλβερδε εχει γυρισει τον μπελουτσι στο κεντρο και εχει βγαλει τον πατσα η ομαδα στρωνει και αρχιζει και βγαζει φασεις. Ποσες φορες το εχει κανει στην σεζον μεσα??? δεν ειναι πανω απο 5, λιγο αργα ξυπνησε αλλα ξυπνησε. Τουλαχιστον να το εφαρμοζει ποιο πολυ του χρονου αμα μεινει.

 

το ιδιο εγινε και σημερα! με την αλλαγη θεσης του μπελουτσι αλλαξε ολο το παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαγώθηκαν όλοι όταν τσατίστηκε ο Λέτο, ότι δεν μπορεί να συγκρατηθεί και κλωτσάει μπάλες και πετυχαίνει άλλους...

 

ΔΙΚΑΙΩΣΗ ΤΩΡΑ

αν δεν το είχε κάνει δεν θα πετύχαινε τώρα τον Ντούντου για να μπει το γκολ

 

λίγο μακριά δεν βλέπουν ρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...