Προς το περιεχόμενο

Ολυμπιακός


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το λογικό δεν νομίζω ότι είναι αυτό που λες manuel.

 

Το λογικό είναι να μην έχεις κίνητρο και να χαλαρώνεις.

Αυτό έγινε και το πληρώσαμε και στην Ευρώπη.

 

Όσο για την Λάρισα, μάλλον πίσω βήματα έκανε φέτος παρά εμπρός.

Με ένα Stelio δεν έρχεται η άνοιξη.

Καλή κυκλοφορία της μπάλας, οργανωμένο ποδόσφαιρο, αλλά τίποτα περισσότερο.

 

Όταν αυτές είναι οι απαιτήσεις μας από ομάδες της superleague , πως να βελτιωθεί το θέαμα?

Και το χειρότερο είναι ότι αυτά όλα υλοποιούνται με ξένους παίκτες της σειράς, χωρίς να υπάρχουν έλληνες (ή ξένοι) εξελίξιμοι πιτσιρικάδες στα ρόστερ, άρα χωρίς περιθώρια βελτίωσης και εξέλιξης αν δεν ανέβει το budget.

Υπάρχουν λεφτά όμως για να γίνει αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγώ δεν τον πάω τον Παλαβέρδε πάντως.

δεν μελετά καθόλου τους αντιπάλους με αποτέλεσμα χάλια στα εκτός έδρας στην Ελλάδα, και χειρότερα στην Ευρώπη όπου δεν ξεπεράσαμε τη μετριότητα.

Δεν κράτησε την ομάδα σε καλό αγωνιστικό επίπεδο μετά τα Χριστούγεννα με αποτέλεσμα το φιάσκο με τη Σεντ Ετιέν...

 

 

 

Πλάκα κάνουμε? Έχω όρεξη εγώ ως γαύρος να πληρώνω διαρκείας και να βλέπω προπονήσεις από το Δεκέμβριο και μετά, επειδή όλοι είναι για τα μπάζα?

 

Όταν από τον Οκτώβριο είσαι +9 και στην πράξη , έχει τελειώσει το πρωτάθλημα τι περίμενες να γίνει ?

Φέτος είδα το λιγότερο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα που έχω δει ποτέ.

Παίξαμε πολύ ωραία μπάλα μέχρι το Νοέμβρη και μετά τελειώσανε όλα.

 

 

Μόνος σου λες τα πρώτα, μόνος σου τα αναιρείς :-)

 

Ειναι ο μόνος προπονητής εκτός του Μπαγεβιτς που τον έχουν παραδεχτεί ΟΛΟΙ οι παίκτες και ζητάνε την παραμονή του. Η ομάδα έπαιξε μπάλα ,ναι μέχρι τον Δεκεμβρη αλλά έπαιξε μπάλα, πήρε εντυπωσιακά αποτελέσματα στα εντός έδρας του Ουεφα με Χερτα και Μπενφίκα και έδειξε οτι το σύστημα με το οποίο θέλει να παίζει το έχει αφομοιώση η ομάδα (Τούμπα, αγώνας πρωταθλήματος με τόσες αλλαγές και όμως δεν φάνηκαν).

 

Η ομάδα όσο είχε κίνητρο πήγε ΠΟΛΥ καλά και τώρα μόνο στον τελικό του κυπέλλου θα ξαναδούμε μπάλα. Σιγά μη παίξουν μπαλάρα με τον Θρασύβουλο.

 

Τεσπα ο καθένας με τις απόψεις του. Εγώ ελπίζω να μείνει ο Ισπανός αν γίνεται και για δύο χρόνια ακόμα.

 

@SPSS07 αν γίνεται μη μεταφέρεις αυτούσια τα άρθρα εδω μέσα, είναι λίγο κουραστικό. Όλοι ξέρουμε που θα τα βρούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω οτι εχεις δικιο vaso7. Ο ολυμπιακος ειναι μια ομαδα με φανατικο και απαιτητικο κοινο και παντα οι παιχτες δειχνουν να το σεβονται αυτο και να προσπαθουν να τον ευχαριστουν. Τουλαχιστον αυτα λενε παντα στις δηλωσεις τους. Αυτο δεν συμβαδιζει με την λογικη 2 μηνες καλουτσικη μπαλα, 5 μηνες δραμα και ωχ αμαν. Που ειναι ο σεβασμος και η προσφορα στον οπαδο?? Και γιατι δηλαδη να θεωρειται η πραγματικη εικονα της ομαδας τα 5 καλα παιχνιδια και οχι τα 20 μετρια εως κακα?? Σιγουρα εδειξε οτι μπορει παραπανο, σιγουρα δεν ειχε κινητρο αφου ειχε αποσταση, αλλα το εδειξε τοσο αραια και που, που στο τελος μενει αλλη εικονα.

 

Και ενταξει να δεχτω οτι ο βαλβερδε ειναι καλος προπονητης, συμπαθης στους παιχτες και εχει συγκεκριμενο πλανο και συστημα στο μυαλο. Ε τοτε πολυ απλα δεν εχουμε παιχτες για να πορευτουμε (βεβαια γεγονος ειναι αυτο). Ολη την σεζον εγω ειδα παιχτες να μην πορουν να εφαρμοσουν σταθερα αυτο που θελει ο βαλβερδε, δηλ. πιεση ψηλα, γρηγορες πασεις, επιθετικο ποδοσφαιρο, πασες στο αμυντικο χαφ για να φτιαξει παιχνιδι..... Μονιμα θυμαμαι να βλεπω τον βαλβερδε στον παγκο σκυθρωπο και απογοητευμενο και απωρημενο, σαν να λεει τι σκατα πρεπει να τους πω για να κανουν αυτο που θελω. Μονιμο σκηνικο η κακη εικονα στα εκτος και το χαμενο πρωτο ημιχρονο και οι νικες οι οριακες. Δεν ειναι εικονα ομαδας αυτη και σιγουρα δεν ειναι αυτο που θελει ο βαλβερδε. Γι αυτο και ειναι τοσο διστακτικος να ανανεωσει, ξερει οτι για να στρωσουν θελει πολλες αλλαγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κοσμος θελει να δει μπαλα και οχι μονο αποτελεσματα 1-0

Παω σε ενα θεαμα για να δω θεαμα

Δεν παω στο σινεμα να δω αν ειναι καλες οι καρεκλες ή αν παιζει η ταινια χωρις διακοπες παω να δω μια καλη ταινια να ευχαριστηθω

Το να παμε στο γηπεδο να δουμε το 1-0 στο 10΄και μετα να λεμε αντε να περασουν 80 λεπτα να το ληξει δεν ειναι για την ιδιοσυγκρασια του Ολυμπιακου

Αυτοι που πανε πληρωνουν ολοκληρο εισιτηριο και οχι για 5 λεπτα

Αυτο που βλεπουμε τις τελευταιες αγωνιστικες να μας παιζουν μονοτερμα η τριπολιτσα και η Λαρισα και το καθε χωριο ειναι τραγικο

Η ομαδα πρεπει να παιζει καλη μπαλα οπως ελαχιστα επαιξε φετος

Σε αυτο φταιει κυριως η διοικηση που αφησε την ομαδα γυμνη απο παικτες κυριως επιθετικα και ο Βαλβερδε που κοιταξε να εξασφαλισει το πρωταθλημα καιγοντας οσους καλους παικτες ειχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για την Λάρισα, μάλλον πίσω βήματα έκανε φέτος παρά εμπρός.

Με ένα Stelio δεν έρχεται η άνοιξη.

Καλή κυκλοφορία της μπάλας, οργανωμένο ποδόσφαιρο, αλλά τίποτα περισσότερο.

 

Γιατί, πέρυσι τι παραπάνω είχε η ομάδα και το έχασε φέτος;

 

Τέλος πάντων, σε βρίσκω λάθος για τη Λάρισα (που επί τη ευκαιρία, έχει και εξελίξιμους παίχτες), αλλά ας μη χαλάσουμε το τόπικ.

 

Συνεχίστε ontopic για τον Ολυμπιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, πέρυσι τι παραπάνω είχε η ομάδα και το έχασε φέτος;

 

Τέλος πάντων, σε βρίσκω λάθος για τη Λάρισα (που επί τη ευκαιρία, έχει και εξελίξιμους παίχτες), αλλά ας μη χαλάσουμε το τόπικ.

 

Συνεχίστε ontopic για τον Ολυμπιακό.

 

Δεν ξέρω τι εξελίξιμους παίκτες έχει η Λάρισα, αλλά αν είναι εξελίξιμοι όπως ο Γκαλίτσιος γμσ τα. Το παλικάρι δεν έχει παίξει ένα παιχνίδι που να μην έχει κάνει τουλάχιστον μία χοντρή μλκ. Και αυτό βέβαια δείχνει για πολλοστή φορά ότι παίκτες που είναι καλοί και εξελίξιμοι για την Λάρισα (no offense κι όλας) δεν σημαίνει ότι κάνουν πχ για τον Ολυμπιακό. Δεν είναι όλοι Καραπιάλιδες που ξεχωρίζει σαν την μύγα μες το γάλα από τους παίκτες που έχει βγάλει η Λάρισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας παίχτης για να εξελιχθεί, πρέπει και να παίζει, ειδικά στην ηλικία που τον πήρε ο Ολυμπιακός. Δεν μπορεί να περιμένεις απ' αυτόν να παίξει το ένα παιχνίδι που θα τον βάλεις σ' όλη τη χρονιά, εκεί είναι απλά θέμα τύχης.

 

Από κει και έπειτα, κι εγώ δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο ο Γκαλίτσιος θα πρωταγωνιστούσε ποτέ στον Ολυμπιακό, δεν το πιστεύω να σου πω την αλήθεια. Πιστεύω όμως ότι αν έμενε στη Λάρισα ή σε κάποια ομάδα αντίστοιχης εμβέλειας για 2-3 χρόνια ακόμα και αποκτούσε παιχνίδια, είτε θα μπορούσε να πρωταγωνιστήσει σε αυτές, είτε θα μπορούσε να γίνει μια καλή μονάδα για τον Ολυμπιακό, με τη νοοτροπία του ότι ο Ολυμπιακός ψάχνει το κάτι παραπάνω, δηλαδή όχι απλά να παίρνει πρωτάθλημα.

 

Εν ολίγοις, πιστεύω ότι μια ομάδα μπορεί να πάρει ελληνικό πρωτάθλημα με τον "Γκαλίτσιο δουλεμένο ακόμα δύο χρόνια" για δεξί μπακ. Τώρα για υπέρβαση στην Ευρώπη, εκεί θα ήθελε τύχη.

 

Δεν είναι όμως, ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος παίχτης που "χαλάει" ο Ολυμπιακός. Έχει ακουστεί και το σενάριο ότι το κάνει για να μην φτιάχνουν ομάδες οι άλλοι, αφού δε του χρειάζονται αυτοί οι παίχτες (συνωμοσίες mode on κτλ, δε λέω ότι τα πιστεύω, αλλά, ε...)

 

Κάποιοι από τους παίχτες που είχα στο μυαλό μου ήταν πρώτος και καλύτερος ο Μπουκουβάλας, ο Ααράμπ και οι Ιγκλέσιας - Πάρα, οι οποίοι έχουν ήδη καθιερωθεί στην 11άδα, ενώ δεν έπαιζαν βασικοί όταν τους πήραμε.

 

Επίσης, ο Κλέιτον εξελίχθηκε στη Λάρισα, αφού έκανε πρώτα όμως μια κακή χρονιά. Αν είχε πάει στην ΑΕΚ, πιστεύω θα είχε φάει πάγκο και δε θα ξανακούγαμε γι' αυτόν. Ευτυχώς τώρα ψιλοχρησιμοποιείται στον ΠΑΟ, αλλά μάλλον όχι αρκετά. Θα δούμε και γι' αυτόν τι θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Manuel δεν φταίει που δεν παίζει πολύ ούτε τον χάλασε ο Ολυμπιακός Του έχουν δοθεί πολλές ευκαιρίες αλλά το παιδί δεν κάνει (αρχικά πάτησα καταλάθος και ένα λ μαζί με το κ :D). Δεν είναι ουτε το πρώτο ούτε το τελευταίο "ταλέντο" που χάνεται πηγαίνοντας σε μεγάλη ομάδα. Δεν λέω να κάνει την διαφορά, γιατί σε αυτήν την περίπτωση πιστεύω ότι φαίνεται αν μπορεί κάποιος από τα πρώτα δέκα λεπτά που θα μπει να παίξει, αλλά λέω ότι δεν κάνει ούτε καν για να συμπληρώνει το ρόστερ. Αμυντικός που κάνει εύκολα γκέλες δεν νοείται σε ομάδα που θέλει να κάνει πρωταθλητισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω να κάνει την διαφορά, γιατί σε αυτήν την περίπτωση πιστεύω ότι φαίνεται αν μπορεί κάποιος από τα πρώτα δέκα λεπτά που θα μπει να παίξει, αλλά λέω ότι δεν κάνει ούτε καν για να συμπληρώνει το ρόστερ. Αμυντικός που κάνει εύκολα γκέλες δεν νοείται σε ομάδα που θέλει να κάνει πρωταθλητισμό.

 

Δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα. Στην πράξη φαίνεται ότι δε φαίνεται όχι από τα πρώτα δέκα λεπτά, αλλά ούτε από την πρώτη χρονιά.

 

Άκουγα το Μέσι που έλεγε πως όταν πήγε στη Μπαρτσελόνα, αρχικά τον απορρίψανε και ευτυχώς υπήρξαν κάποιοι που τον στήριξαν και έμεινε στην ομάδα. Ο Ντρογκμπά προτού πάει στην Τσέλσι, ήταν τόσο φανερό το πόσο καλός παίχτης είναι; Γιατί δεν τον πήρε άλλη μεγάλη ομάδα; Ο Λούκα Τόνι, τον ήξερε κανένας μέχρι κάποια ηλικία, οπότε και άρχισε να κάνει παπάδες; Και υπήρχαν πολλά ακόμα παραδείγματα.

 

Ο Γκαλίτσιος στη Λάρισα πάντως, ήταν σταθερότατος. Έκανε πολύ σπάνια γκέλες (3 χρόνια στην ομάδα, δε θυμάμαι να φάγαμε ποτέ γκολ από λάθος του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω ακούσει αυτό για τον Μέσι αλλά ξέρω ότι όταν πρωτοπήγε στην Μπαρτελόνα πήγαινε ακόμα σχολείο. Ο Ντρογκμπά όταν τον πήρε η Τσέλτσι έδωσε κάπου 40εκ λίρες στην Μαρσέιγ και ήταν η ακριβότερη μεταγραφή όλων των εποχών. Ο Λούκα Τόνι ήταν πάντα γνωστός σαν ένας από τους πιο αποτελεσματικούς ξυλοκόπους/ γκολτζίδες, εγώ πάντως μια φορά τον ήξερα.

 

Τεσπά μάλλον δεν κατάλαβες τι ήθελα να πω, ή δεν το εξήγησα εγώ καλά. Είμαι λοιπόν της άποψης ότι αν ένας παίκτης μπορεί να κάνει την διαφορά σε μία ομάδα αυτο φαίνεται αμέσως. Αυτά που λένε για περίοδο προσαρμογής, ελλιπής προετοιμασία, αλλαγή περιβάλλοντος, γλώσσα, η γυναίκα του που δεν της αρέσει το σπίτι και μουσουξού τα ακούω βερεσέ. Άμα ο άλλος είναι παικταράς (πχ Καραπιάλης, Τζόρτζεβιτς, Γκαλέτι...) θα το δείξει αμέσως. Αλλιώς στην καλύτερη περίπτωση θα είναι μια του ύψους μία του βάθους.

 

Όπως και να' χει αυτό περί παικτών που κάνουν την διαφορά ήταν μία παρένθεση και προφανώς δεν αφορά τον συγκεκριμένο παίκτη.

 

Ο Γκαλίτσιος στη Λάρισα πάντως, ήταν σταθερότατος. Έκανε πολύ σπάνια γκέλες (3 χρόνια στην ομάδα, δε θυμάμαι να φάγαμε ποτέ γκολ από λάθος του).

 

Κι εγώ δε θυμάμαι φέτος ούτε ένα ματς που έπαιξε και ήταν σταθερός. Πολύ σπάνια έβγαζε ματς χωρίς γκέλες και θυμάμαι να φάγαμε αρκετά γκολ από γκέλες του και να γλιτώσαμε άλλα τοσα. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω τι βρηκανε σ' αυτον τον παιχτη. Αλλος ενας Σισιτς κατα τη γνωμη μου...

 

btw υπαρχει ο μυθος για τον Messi οτι τον ειδαν μικρο στην Αργεντινη, παθανε πλακα και τον εβαλαν να υπογραψει σε χαρτοπετσετα.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω τι βρηκανε σ' αυτον τον παιχτη. Αλλος ενας Σισιτς κατα τη γνωμη μου...

 

Eγώ θυμάμαι στον 0-1 με τον αστέρα ο ντομί έβλεπε αστεράκια, μπήκε ο τάσαρος αλλά κι αυτός έφαγε κίτρινη. Στο κύπελο από δική του σέντρα ξεκίνησε το πρώτο γκολ. Είναι ότι πρέπει για αντικαταστάτης του γκαλέτι. Ποιον ήθελες να σου φέρναμε, τον καλού ή τον γουόλκοτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα εγω δεν ειμαι καν Ολυμπιακος, μια γνωμη ειπα. Ο Ζαιρι ξερει μπαλιτσα και απο τριπλα καλος ειναι αλλα δεν τον μπορω. Στις δεκα πασες του(οταν αποφασισει να πασαρει) οι 9 ειναι λαθος.Αν τον πηρατε για backup του Γκαλετι, νταξει τρωγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω ακούσει αυτό για τον Μέσι αλλά ξέρω ότι όταν πρωτοπήγε στην Μπαρτελόνα πήγαινε ακόμα σχολείο.

 

Κι όταν άρχισε να παίζει βασικός πήγαινε ακόμα σχολείο. Δε λέει τίποτα αυτό. Μιλάμε για έναν παίχτη που έκανε πρωταθλητισμό από τα 16 του.

 

Ο Ντρογκμπά όταν τον πήρε η Τσέλτσι έδωσε κάπου 40εκ λίρες στην Μαρσέιγ και ήταν η ακριβότερη μεταγραφή όλων των εποχών.

 

Ναι, αλλά στη Μαρσέιγ πήγε 25 χρονών, όχι 18-20 για να πεις ότι ήταν στην εποχή που "ε, τώρα θα φανεί αν είναι καλός ή όχι".

 

Επί τη ευκαιρία, η Τσέλσι έδωσε 24εκ (40εκ δεν έδωσε ούτε η Μάντσεστερ Σίτι για τον Ρομπίνιο) και φυσικά δε μιλάμε για την ακριβότερη μεταγραφή όλων των εποχών γενικά, αλλά της Τσέλσι μόνο (δεν ξέρω αν αυτό εννοούσες, αλλά όπως το γράφεις, φαίνεται σαν να λες το πρώτο).

 

Άμα ο άλλος είναι παικταράς (πχ Καραπιάλης, Τζόρτζεβιτς, Γκαλέτι...) θα το δείξει αμέσως. Αλλιώς στην καλύτερη περίπτωση θα είναι μια του ύψους μία του βάθους.

 

Ο Καραπιάλης έχει κάνει άσχημες χρονιές στη Λάρισα (έχω ακούσει από παλιούς ότι υπήρχε γκρίνια και γι' αυτόν κάποτε) και τον Γκαλέτι για να τον αφήσανε να φύγει από την Ατλέτικο, προφανώς δεν έκανε και τα καλύτερα παιχνίδια (συγκεκριμένα έβαζε 1 γκολ κάθε 10 παιχνίδια).

 

Και υπάρχουν αμέτρητες ακόμα περιπτώσει που δεν το έδειξαν αμέσως.

 

Τέλος πάντων, τζάμπα κουβέντα γίνεται, γιατί ψιλοσυμφωνώ μαζί σου, ο Γκαλίτσιος δε φαίνεται να κάνει για τον Ολυμπιακό που θέλει να κάνει πορεία στο Τσάμπιονς Λίγκ (αν και το πρόβλημα που έχει ο Ολυμπιακός γι' αυτό, δεν είναι οι παίχτες που διαθέτει, αλλά το ότι παίζει σε κακό πρωτάθλημα και δεν έχει προπονητή να φτιάξει μια ομάδα με πλάνο 5+ χρόνων). Απλά κρατάω και μια πισινή ότι μπορεί να μας εκπλήξει ο όχι-και-τόσο-πλέον πιτσιρικάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...