Προς το περιεχόμενο

Το Ubuntu Jaunty Jackalope 9.04 είναι εδώ!


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπες σε recovery mode και κάνε ένα fix xserver από τις επιλογές που υπάρχουν εκεί.

 

Από μια μακακία μου ο grub φόρτωνε παλιό kernel και έγινε λίγο χαμός.

Με λίγο edit του grub ένα apt-get upgrade έστρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απροβληματιστο update και δω..

δε βλεπω κ τπτ σπουδαιες αλλαγες, αλλα αφου ολα δουλευουν το ιδιο καλα (η και καλυτερα) απο πριν, ειμαι ευχαριστημενος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έβαλα μόλις στο Aspire One και είμαι αρκετά ικανοποιημένος από την ταχύτητα και την απόκρισή του.

 

2 ερωτήσεις έχω μόνο:

 

1) Κατέβασα το flux γιατί είναι ελαφρύτερο από το gnome, αλλά δεν γνωρίζω πώς να το ενεργοποιήσω. Μπορεί να μου υποδείξει κάποιος?

 

2)Το Ubuntu 9.04 κάνει disk caching στον SSD του μικρού? Αν ναί, πώς μπορώ να το απενεργοποιήσω?

 

Thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφαγα πόρτα.

Με ΑΤΙ 2600ΧΤ απλά πλέον δεν μπορω να μπώ ούτε στην οθόνη login αφού έχω μόνο μια μπερδεμένη εικόνα στο πάνω 1/6 της οθόνης και τιποτε άλλο.

Προσπάθησα να μπω με safe μηπως και διορθωσω τίποτα (ολίγο νιουμπης στο θέμα linux)αλλα τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν ξέρω. Μπορεί από το gdm.

2) To linux έχει swap partition για disk cash. Είναι ειδικό filesystem για αυτή την δουλειά. Γιατί θέλεις να το απενεργοποιήσεις ;

 

To disk caching των Windoze καθυστερούσε το λειτουργικό... Τώρα αν στο ubuntu το επιταχύνει, οκ.

 

Το gdm τι είναι αδερφέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα vista, αν και πάναργα, με κανουν να αισθανομαι ο πιο τυχερος ανθρωπος στον πλανητη. Απλά, μηδεν προβληματα. Λιγο να μπαιναν στην διαιτα, και θα ηταν το τελειο λετουργικο.

 

Το linux με κανει να αισθανομαι ο πιο γκαντεμης. Εχω laptop με το πιο κλασσικο και κοινο hardware του κοσμου, και μια δεν βλεπει card readers, μια βλεπει την καρτα γραφικων σαν απλή vesa, μια δεν κανει hibernate οταν κλεινω το καπακι, τωρα λεει οι ATI του ξυνιζουν και μπορει παλι να εχει καποιο προβλημα. Αν αυτο ειναι το αντιπαλο δεος, να μου λειπει, κραταω τα windows στο pc και παω για mac...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
/gdp77 mode on

ΓΙΩΤΑ, Ε ΓΙΩΤΑ!!

Η canonical μετά από τόσες εκδόσεις έχει καταφέρει πράγματα που το φτωχό μυαλουδάκι σου δεν μπορεί να τα αντιληφθεί.

Πώς να δεις τις ουσιαστικές βελτιώσεις ρε ΓΙΩΤΑ όταν το μυαλό σου είναι κολλημένο στην M$ ?

Α να χαθείς σίχαμα που θα βάλεις και ubuntu να παίξεις μέχρι την 7 RC.

Αυτά τα ολίγα ΓΙΩΤΑ!

/gdp77 mode off

 

χαχαχαχαχα the gdpκατι spirit still rocks

 

Kubuntu εδω και ολα ok

 

network traffic και cpu/memory monitoring widgets δεν βρηκα της προκοπης παντως

Επεξ/σία από million_voices
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα vista, αν και πάναργα, με κανουν να αισθανομαι ο πιο τυχερος ανθρωπος στον πλανητη. Απλά, μηδεν προβληματα. Λιγο να μπαιναν στην διαιτα, και θα ηταν το τελειο λετουργικο.

 

Το linux με κανει να αισθανομαι ο πιο γκαντεμης. Εχω laptop με το πιο κλασσικο και κοινο hardware του κοσμου, και μια δεν βλεπει card readers, μια βλεπει την καρτα γραφικων σαν απλή vesa, μια δεν κανει hibernate οταν κλεινω το καπακι, τωρα λεει οι ATI του ξυνιζουν και μπορει παλι να εχει καποιο προβλημα. Αν αυτο ειναι το αντιπαλο δεος, να μου λειπει, κραταω τα windows στο pc και παω για mac...

 

Τώρα λειτουργικό συγκρίνεις ή τους ενσωματωμένους drivers? Εγώ δεν θα κάτσω να διαφωνήσω με καμία άποψη αλλά η λογική σου δεν βγάζει κάποιο νόημα. Το εκάστοτε λειτουργικό δεν έχει καμιά υποχρέωση να έχει προεγκατεστημένους drivers για κάθε τυχαία συσκευή που θα μπορούσαμε να έχουμε. Ίσα ίσα που πρέπει να τους πούμε και μπράβο σε αυτό τον τομέα γιατί καλύπτουν την ανικανότητα των κατασκευαστών να φτιάξουν ένα driver της προκοπής. Όσο για τις ATI δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο σου φταίει το linux και όχι η amd/ati που δεν μπορούν να βγάλουν ένα σωστό driver.

Κάνε ένα format στο laptop με vista και χωρίς να κατεβάσεις και να βάλεις καθόλου drivers παρά μόνο ότι σου βάλει κατά το setup και κάνε τη σύγκρισή σου. Αν τότε έχεις καλύτερα αποτελέσματα θα συμφωνήσω με το επιχείρημα (Αν και πάλι 600ΜΒ του linux στα vista δεν είναι ούτε η wallpaper).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα λειτουργικό συγκρίνεις ή τους ενσωματωμένους drivers? Εγώ δεν θα κάτσω να διαφωνήσω με καμία άποψη αλλά η λογική σου δεν βγάζει κάποιο νόημα. Το εκάστοτε λειτουργικό δεν έχει καμιά υποχρέωση να έχει προεγκατεστημένους drivers για κάθε τυχαία συσκευή που θα μπορούσαμε να έχουμε. Ίσα ίσα που πρέπει να τους πούμε και μπράβο σε αυτό τον τομέα γιατί καλύπτουν την ανικανότητα των κατασκευαστών να φτιάξουν ένα driver της προκοπής. Όσο για τις ATI δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο σου φταίει το linux και όχι η amd/ati που δεν μπορούν να βγάλουν ένα σωστό driver.

Κάνε ένα format στο laptop με vista και χωρίς να κατεβάσεις και να βάλεις καθόλου drivers παρά μόνο ότι σου βάλει κατά το setup και κάνε τη σύγκρισή σου. Αν τότε έχεις καλύτερα αποτελέσματα θα συμφωνήσω με το επιχείρημα (Αν και πάλι 600ΜΒ του linux στα vista δεν είναι ούτε η wallpaper).

 

Τις περισσότερες φορές θέλεις απλώς να κάνεις τη δουλειά σου και δε σε ενδιαφέρει αν φταίει ο κατασκευαστής της κάρτας γραφικών, του card reader, του HDD ή του laptop. Tα Vista δουλεύουν και για πολλούς that's all that matters. Οι φανατικές αντι-παραθυρικές επιθέσεις μάλλον την ανασφάλεια κάποιων προορίζονται να καλύψουν. Οποιος μπορεί να χειριστεί το linux και να κάνει τη δουλειά του το χρησιμοποιεί -οι επιθέσεις στους υπόλοιπους που θέλουν ευκολία, αυτοματοποίηση και idiot-proof διαδικασίες από το λειτουργικό δεν βγάζουν πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DrFreemann o ata1983 εκανε αντιπαραθυρικη επιθεση?

για ξαναδιαβασε τα παλι γιατι εγω απο αλλου την βλεπω την επιθεση δεν με ενοχλει βεβαια ειμαι συνηθισμενος, κανεις δεν υποχρεωθηκε να βαλει linux ισχυει το ιδιο και για τα παραθυρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...