Προς το περιεχόμενο

Το Ubuntu Jaunty Jackalope 9.04 είναι εδώ!


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κανεις δεν υποχρεωθηκε να βαλει linux

 

Κατσε να βγει ο gdp απο κατασταση βαν, και να δεις πως θα τον υποχρεώσει, με το αφορητο στυλακι windows=εισαι αρτηριοσκληρωτκος ενώ linux=zero to hero που εχουν ολα ανεξαιρετως τα post του. Αυτη η προπαγανδα "το linux ειναι το απολυτο os" να μην υπηρχε στην κοινοτητα του linux, και ολα θα ηταν τελεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα λειτουργικό συγκρίνεις ή τους ενσωματωμένους drivers? Εγώ δεν θα κάτσω να διαφωνήσω με καμία άποψη αλλά η λογική σου δεν βγάζει κάποιο νόημα. Το εκάστοτε λειτουργικό δεν έχει καμιά υποχρέωση να έχει προεγκατεστημένους drivers για κάθε τυχαία συσκευή που θα μπορούσαμε να έχουμε. Ίσα ίσα που πρέπει να τους πούμε και μπράβο σε αυτό τον τομέα γιατί καλύπτουν την ανικανότητα των κατασκευαστών να φτιάξουν ένα driver της προκοπής. Όσο για τις ATI δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο σου φταίει το linux και όχι η amd/ati που δεν μπορούν να βγάλουν ένα σωστό driver.

Κάνε ένα format στο laptop με vista και χωρίς να κατεβάσεις και να βάλεις καθόλου drivers παρά μόνο ότι σου βάλει κατά το setup και κάνε τη σύγκρισή σου. Αν τότε έχεις καλύτερα αποτελέσματα θα συμφωνήσω με το επιχείρημα (Αν και πάλι 600ΜΒ του linux στα vista δεν είναι ούτε η wallpaper).

 

Το εκαστοτε λειτουργικο δεν εχει υποχρεωση να εχει τιποτε, ουτε καν gui, αυτο που "υποχρεωνει" το καθε λειτουργικο να εχουν αυτα που εχουν ειναι ο ανταγωνισμος. Γιατι οταν ενα λειτουργικο δεν εχει τιποτε (δεν ειναι υποχρεωμενο), ενω το αλλο μου φτιαχνει μεχρι και καφε, ξερουμε ολοι ποιο θα παει μπροστα.

Το να καθομαστε πχ. μετα απο τοσα updates να ριχνουμε απλα το βαρος στην μια απο τις 2 μοναδικες εταιριες καιτασκευης καρτων γιατι δεν εχουν drivers δεν δινει καλο παραδειγμα στο λειτουργικο. Ναι, δεν ειναι υποχρεωμενο, αλλα ουτε τα παραθυρα του βασιλακη ειναι υποχρεωμενα, εκεινα ομως drivers για την ατι εχουν , και δεν εκατσαν να ασχοληθουν αν θα βγαλει η ιδια η ατι η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα vista... Απλά, μηδεν προβληματα

 

Εισαι σιγουρος γι'αυτο?Γιατι εχω την εντυπωση οτι τουλαχιστον ο μισος πλανητης λεει το αντιθετο?Εχω κι εγω vista απο τοτε που βγηκαν και δεν μπορω να πω οτι δεν εχω προβληματα.Και μην γυρισει κανεις και πει οτι φταει το pc μου γιατι θα αρχισω να λεω κι εγω π@π@ριες στο τελος!Το οτι θα καναμε συγκριση τα vista με οποιδηποτε αλλο λειτουργικο ποτε δεν το φανταζομουνα!Να μου ελεγες για win7 vs ubuntu αντε παει κι ερχεται(αν και κανονικα δεν πρεπει να κανουμε συγκρισεις,αλλη φιλοσοφια το ενα αλλη το αλλο),ακομη και για xp vs ubuntu να μου ελεγες την παλευα...αλλα για vista vs ubuntu με τα vista best λειτουργικο μαλλον δεν θα εισαι και πολυ καλα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε να βγει ο gdp απο κατασταση βαν, και να δεις πως θα τον υποχρεώσει, με το αφορητο στυλακι windows=εισαι αρτηριοσκληρωτκος ενώ linux=zero to hero που εχουν ολα ανεξαιρετως τα post του. Αυτη η προπαγανδα "το linux ειναι το απολυτο os" να μην υπηρχε στην κοινοτητα του linux, και ολα θα ηταν τελεια.

Που την ειδες την προπαγανδα στο linux σου κτυπησανε κυριακη πρωι την πορτα με ενα δισκακι στο χερι και σου ειπαν βαλτο με το ζορι και αυτα τα περι gdp στειλτου pm τι τα ποσταρεις δεν μπορει να σου απαντηση αν και στην συγκεκριμενη περιπτωση εσυ ξεκινησες την γκρινια.

Ναι, δεν ειναι υποχρεωμενο, αλλα ουτε τα παραθυρα του βασιλακη ειναι υποχρεωμενα, εκεινα ομως drivers για την ατι εχουν , και δεν εκατσαν να ασχοληθουν αν θα βγαλει η ιδια η ατι η οχι.
.

Ο βασιλακης ομως τα παιρνει και εξουσιαζει στο παρασκηνιο διαφορες καταστασεις εγω δεν γουσταρω γιαυτο εχω linux στον υπολογιστη μου και ολοι εσεις που εχετε ati αντι να γκρινιαζετε στα fora για το linux αν στελνατε μια επιστολη διαμαρτυριας στην ati που να ελεγε δεν αγοραζω αν δεν υποστηριξετε linux θα ηταν διαφορετικα τα πραματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις περισσότερες φορές θέλεις απλώς να κάνεις τη δουλειά σου και δε σε ενδιαφέρει αν φταίει ο κατασκευαστής της κάρτας γραφικών, του card reader, του HDD ή του laptop.

Συμφωνώ αλλά όταν το ρίχνεις το άδικο ρίξτο εκεί που πρέπει!

 

Και όσο για τις ATI με default drivers μια χαρά μου παίζει (4670) οπότε δεν μπορώ να πω ότι συμμερίζομαι την άποψη αυτή που διατύπωσαν τα παιδιά παραπάνω. Και επειδή δεν ξέρω γιατι με θεωρήσατε φανατικό αντιwindows πρέπει να σας πω ότι το 9.04 είναι η πρώτη φορά που ενθουσιάστηκα με το linux, μέχρι τώρα είχα και θα έχω xp αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω ότι το 9.04 είναι ένα πολύ σοβαρό, ώριμο, πανεύκολο στο χειρισμό και δωρεάν λειτουργικό.

Τελείως αντικειμενικά χωρίς κανένα κόλλημα αυτό. Και με τα xp μια χαρά τα πάω(ok τα vista μου προκαλλούν μερικά μίνι εγκεφαλικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ αλλά όταν το ρίχνεις το άδικο ρίξτο εκεί που πρέπει!

 

Και όσο για τις ATI με default drivers μια χαρά μου παίζει (4670) οπότε δεν μπορώ να πω ότι συμμερίζομαι την άποψη αυτή που διατύπωσαν τα παιδιά παραπάνω. Και επειδή δεν ξέρω γιατι με θεωρήσατε φανατικό αντιwindows πρέπει να σας πω ότι το 9.04 είναι η πρώτη φορά που ενθουσιάστηκα με το linux, μέχρι τώρα είχα και θα έχω xp αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω ότι το 9.04 είναι ένα πολύ σοβαρό, ώριμο, πανεύκολο στο χειρισμό και δωρεάν λειτουργικό.

Τελείως αντικειμενικά χωρίς κανένα κόλλημα αυτό. Και με τα xp μια χαρά τα πάω(ok τα vista μου προκαλλούν μερικά μίνι εγκεφαλικά)

 

Aπο περιεργεια ...ποσο καιρο το χρησιμοποιεις(το linux οχι το ubuntu 9.04 συγκεκριμενα).?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα πραγματα ειναι απλα. Το linux γενικα δεν ηταν μεχρι προτινος λειτουργικο για ολους, εκτος αν καποιος απο το σπιτι ηξερε να το χειριζεται. Τωρα, με την παροδο του χρονου και την αυξηση συμμετοχης, το κομματι αυτο βελτιωνεται δραματικα μηνα με τον μηνα. Αρκει να δει κανεις την εξελιξη και βελτιωση των λειτουργικων τα τελευταια χρονια στον τομεα της ευχρηστιας. Αλλιως καποιος δεν μπορει να ειναι αντικειμενικος κριτης.

 

Το linux ειναι απλα θεμα χρονου να γινει πραγματικα το ΠΙΟ ΕΥΧΡΗΣΤΟ λειτουργικο, απλα γιατι βελτιωνεται απο τον ιδιο τον κοσμο μακροσκοπικα - και ποιος ξερει καλυτερα τις αναγκες του κοσμου, εκτος απο τον ιδιο τον κοσμο. Για αυτο tritona, και οι συγκρισεις λειτουργικων δεν πρεπει να γινονται:

 

1) ανα εκδοση linux με καινουρια εκδοση windows. Γιατι το ubuntu για παραδειγμα βγαινει ανα εξι μηνες(με προφανως μικρες βελτιωσεις, δεν γινεται να αλλαξεις τοσα πολλα σε εξι μηνες) και τα windows καθε εξι χρονια. Οποτε αν θες να δεις πιο λειτουργικο βελτιωθηκε περισσοτερο, συγκρινεις το linux με τα vista, οπως ηταν οταν προτοβγηκαν πριν απο 2 χρονια. Η ακομα περισσοτερο με τα xp, αφου ο κοσμος ακομα αυτα προτιμαει, οπως ηταν οταν βγηκανε μετα απο 8 χρονια. Μπορεις να αντιληφθεις πιο λειτουργικο εκανε αλματα προοδου σε οποιοδηποτε τομεα? Απο εκει που το ubuntu για παραδειγμα ειχε την κλασσικη linux εγκατασταση, τωρα εχει την πιο απλη εγκατασταση που γινεται. Μονο το partitioning ισως δυσκολευει καποιον, αλλα και για αυτο υπαρχουν τα default για τους αρχαριους.

 

2) οσον αφορα τα μικροπροβληματα, γιατι απλα υπαρχουν χιλιαδες και υπαρχουν για ολα τα λειτουργικα. Το θεμα ειναι, οτι στο linux οταν υπαρχει καποιο προβλημα συνηθως διορθωνεται πολυ γρηγορα, χωρις βεβαια αυτο να σημαινει οτι τα παντα εχουν λυθει ή θα λυθουν στην επομενη εκδοση.

 

3) Οσον αφορα τους drivers, το θεμα ειναι να εχει καποιος καταναλωτικη συνειδηση και να μην χαφτει οτι του πλασαρουν. Τοσο απλα. Οταν η ATI δεν βγαζει drivers για linux, δεν φταιει απλα η κοινοτητα του linux, γιατι πολυ απλα η ATI εχει κλειστη αρχιτεκτονικη. Αρα, οτι γινεται, βασιζεται σε reverse engineering. Τωρα, δεν ξερω αν θεωρεις ευκολη διαδικασια το reverse engineering, αλλα σιγουρα ειναι πολυ πολυ πιο δυσκολη απο τους ετοιμους drivers που παρεχει η ATI ουτως η αλλως για Windows. Αν η ATI εδινε περισσοτερες πληροφοριες, τοτε θα ειχαν νοημα οι γκρινιες του στυλ "εμενα δεν με νοιαζει αν φταιει η ΑΤΙ η ο δορυφορος του Κρονου, με νοιαζει που δεν παιζει η καρτα γραφικων μου".

 

Αν θες να κανεις κατι πιο advanced απο το να καθεσαι και να βλεπεις ταινιες, να γραφεις κειμενα, να ακους μουσικη, το linux ειναι απειρως πιο ευκολο, γιατι απλα ειναι ανοικτο λειτουργικο και βασιζεται στην κοινη λογικη. Τοσο απλα. Αν προγραμματιζεις, ξερεις που ειναι οι βιβλιοθηκες σου, τα header files, οτι θες. Δεν παιζει να μην βρεις κατι, ο μονος λογος ειναι οτι δεν το εχεις ψαξει καλα. Και εδω ερχομαστε στο αρνητικο, απο την δικη μου οπτικη γωνια, του linux, σαν λειτουργικο για τις πλατειες μαζες.

 

Το αρνητικο για μενα ειναι, οτι συνηθως τα προγραμματα εχουν τοσες εκατονταδες επιλογες που στο τελος χανεσαι. Αν θες να κανεις απλα την δουλεια σου, τις περισσοτερες φορες οι default επιλογες ειναι αρκετες, ωστοσο σε πολλα προγραμματα στο linux δεν υπαρχει καποιος διαχωρισμος. Ετσι, δεν ξερεις τι πρεπει να επιλεξεις οταν εισαι αρχαριος. Και γενικα η νοοτροπια, οτι για να κανεις κατι πολυ απλο πρεπει πολλες φορες να διαβασεις manual, ε σε αυτο πασχει. Αν και εχει βελτιωθει δραματικα στον τομεα αυτο τα τελευταια χρονια σε ορισμενες διανομες.

 

Οσο για τους φιλους που λενε, οτι το linux δεν ειναι για τους πολλους, διαφωνω καθετα. Οι διαφορες διανομες linux φτιαχνονται απο εμας για εμας. Δεν θελω να παιζει μονο στον υπολογιστη μου, θελω να παιζει και στον υπολογιστη του αλλου, και του αλλου, και του αλλου. Σε οσο το δυνατον περισσοτερους. Και θα δουλεψω για αυτο, και θα προσπαθησω να το βελτιωσω, γιατι ειμαι και εγω κομματι του.

 

Τελος, το linux ειναι τζαμπε, αρα το να καθεσαι και να υποτιμας την δουλεια καποιων, η οποιοι πολλες φορες απλα το κανουν αυτο απο χομπι, ειναι τουλαχιστον υποτιμητικο για εσενα σαν κομματι της ευρυτερης κοινωνιας. Οπως δεν ειρωνευεσαι καποιον που εθελοντικα(αν και δεν πιστευω και τοσο στον εθελοντισμο) βοηθαει, σε σχολεια, γηροκομεια ή οτιδηποτε αλλο, για το οτι δεν κανει το ιδιο καλη δουλεια με καποιον που πληρωνεται για να ξοδευει τον εργασιμο χρονο του εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειμαι σε δηλημα αναμεσα σε Ubuntu kai Kubuntu. Μπορω να πω οτι το KDE μοθ αρεσει καλυτερα αισθητικα αλλα δεν ξερω πια ειναι η πιο ευκολη για αρχη. Ειμαι πολυ εμπειρος χρηστης σε windows λειτουργικα αλλα απο linux δεν εχω δοκιμασει ποτε. Τι προτεινετε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειμαι σε δηλημα αναμεσα σε Ubuntu kai Kubuntu. Μπορω να πω οτι το KDE μοθ αρεσει καλυτερα αισθητικα αλλα δεν ξερω πια ειναι η πιο ευκολη για αρχη. Ειμαι πολυ εμπειρος χρηστης σε windows λειτουργικα αλλα απο linux δεν εχω δοκιμασει ποτε. Τι προτεινετε??

 

Να τα δοκιμάσεις και τα 2 έτσι ώστε να δεις πραγματικά ποιο σου αρέσει περισσότερο. Δεν υπάρχουν καλά ή κακά είναι υποκειμενικό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@aurelius πολυ ωραια τα λες αλλα...

 

...η ενσταση μου δεν ειναι με το linux.Εχω δυο laptop και τα δυο τρεχουν αποκλειστικα Debian.Η ενσταση μου ειναι με το ubuntu και την canonical.Και εξηγουμαι...

 

1.Ως γνωστον η canonical δεν κανει καθολου συνεισφορα στον linux (kernel)

 

Το μονο που κανει ειναι να παιρνει την τελευταια εκδοση του linux και ετσι ξαφνικα λυνονται πολλα προβληματα και ασυμβατοτητες που υπηρχαν σε παλαιοτερεις εκδοσεις.Αρα τι?Το ubuntu και η canonical ελυσε τα προβληματα?Οχι.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολοι φωναζουν ΩΩΩΩΩΩΩ το ubuntu εγινε πανευκολη διανομη.....ολα παιζουν out of the box (λεμε τωρα).Οι αλλες διανομες ειναι δυσκολες?Ξερουν οτι αν τωρα δουλευουν 5 καρτες ati παραπανω οφειλεται στην κοινοτητα του linux και οχι στην canonical?

 

2.Τελευταιες εκδοσεις προγραμματων.

 

Υπαρχουν διανομες οπου ειναι στο bleeding edge απο εκδοσεις προγραμματων και ειναι σταθεροτατες και με λιγα bugs..αλλα για να το πετυχουν αυτο εχουν μεγαλυτερο κυκλο development απο εκδοση σε εκδοση.Η canonical περιμενει να περασει ενα εξαμηνο,παιρνει τις τελευταιες εκδοσεις απο καθε προγραμμα ανεξαρτητα αν αυτο φερει bugs (ουτε αυτο τους ενδιαφερει αφου ουτε αυτοι τα φτιαχνουν) και τα βαζουν στο λειτουργικο.Σε συνδυασμο με τις αλλαγες που κανει και τα επιπροσθετα fronts -ends που γραφει η ιδια για να κανει πεντε απλα πραματακια που αλλαζονται πανευκολα σε ενα αρχειο να αλλαζονται με gui.............

 

Επισης πως εχουν καταφερει το linux που ειναι απτο πιο ελαφρια λειτουργικα να το κανουν τοσο βαρυ σε απαιτησεις και τοσο ram-hungry....μονο αυτοι...

 

Βλεπω πολλοι λενε οτι ξεκιναει ταχυτατα λογωτου ext4.Το ext4 το εφτιαξε η canonical?Η ειναι καινοτομια αποκλειστικα του ubuntu και δεν το ξερω?

 

Στην τελικη ....εισαι εταιρεια που θελει να προωθησει και να στηριξει το open-source?Ωραια..Φτιαξε ΔΙΚΗ σου διανομη βασισμενη στην τελευταια εκδοση του kernel βοηθοντας παραλληλα στην ενσωματωση drivers και ευρεση bugs σε αυτον.Το να παιρνεις ετοιμο το debian unstable και να φτιαχνεις μια boot-screen και να αλλαζεις το θεμα του gnome....δεν νομιζω οτι αυτο μπορω να το αποκαλεσω ως σοβαρο λειτουργικο και μαλιστα ετοιμο να ανταγωνιστει αλλα εμπορικα λειτουργικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να παιρνεις ετοιμο το debian unstable και να φτιαχνεις μια boot-screen και να αλλαζεις το θεμα του gnome....δεν νομιζω οτι αυτο μπορω να το αποκαλεσω ως σοβαρο λειτουργικο και μαλιστα ετοιμο να ανταγωνιστει αλλα εμπορικα λειτουργικα.

 

Ενταξει νομιζω οτι τα παραλες λιγο.Στο κατω κατω κι εσυ μπορεις να παρεις στοιχεια απο διαφορες εκδοσεις linux,ειτε ολοκληρα κομματια,ειτε το ιδιο το λειτουργικο αν θες και να αλλαξεις μονο το wallpaper και στο τελος να το ονομασεις πχ linux tritonas.Εφοσον δεν υπαρχουν πνευματικα δικαιωματα μπορεις να φτιαξεις οτι θελεις.Τωρα το ποσο σοβαρο και το ποσο καλο ειναι ενα πραγμα,μαλλον αυτο το κρινει ο κοσμος απο το αν θα το προτημησει η οχι ασχετα απο την διαφημηση που ''θα φαει''.Και σχετικα με τα εμπορικα λειτουργικα που ανεφερες θα σου πω το εξης:και τα vista εμπορικο λειτουργικο ειναι και απο τοτε που τα εβαλα μου εχουν βγαλει την παναγια,σιγα το σοβαρο λειτουργικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@j11h που δουλευει το 100% του hardware αυτην την στιγμη?

Δεν νοιαζει την κυρα Μαρια που θα παρει λαπτοπ για την κορη της για να μπαινει στο msn και στο facebook...και θα θελει να συνδεσει την web cam και να "παιξει" με την μια...δυστυχως ή ευτυχως..

 

 

Η πλειοψηφεια δεν ειμαστε εμεις που ξερουμε και 3 πραματα...Δες το και απο αυτην την πλευρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@j11h που δουλευει το 100% του hardware αυτην την στιγμη?

Δεν νοιαζει την κυρα Μαρια που θα παρει λαπτοπ για την κορη της για να μπαινει στο msn και στο facebook...και θα θελει να συνδεσει την web cam και να "παιξει" με την μια...δυστυχως ή ευτυχως..

 

 

Η πλειοψηφεια δεν ειμαστε εμεις που ξερουμε και 3 πραματα...Δες το και απο αυτην την πλευρα..

 

Μπορει να μην ειμαστε μονο εμεις η πλειοψηφια,αλλα ειναι και οι λιγοτερο η περισσοτερο ψαγμενοι απο εμας χρηστες που αυτοι παλι εβγαζαν και συνεχιζουν να βγαζουν ακομη και τωρα τα vista ως το ιπερλειτουργικο(για ονομα!!!).Οπως και να χει λοιπον εαν ο περισσοτερος κοσμακης το γουσταρει εμας δεν μας πεφτει λογος.Τωρα στο θεμα hardware να σου θυμησω οτι ακομα και στα windows πολλες φορες δεν υπαρχει 100% υποστηριξη παντα.Θυμαμαι οταν ειχαν βγει οι nvidia 9800 που εκαναν 500 ευρω,οσοι τις ειχανε παρει ειχαν τρελαθει το πρωτο 2μηνο γιατι οι drivers της nvidia ηταν για τα μπαζα και οχι μονο(μιλαμε για τρελα προβληματα!).Ετσι λοιπον ας μην κακολογουμε μονο το linux γιατι αυτα ειναι κυριως πραγματα που απο αρκετες φορες κρυβουν και διαφορα παιχνιδακια μεταξυ των εταιριων.Απο εκει και περα η αγορα οποιουδηποτε προιοντος αφορα μονο τον πελατη-χρηστη και κανεναν αλλο. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπερασματα απο kubuntu 9.04 beta που χρησιμοποιω για 1 περιπου μήνα (1 PC + 1 laptop):

Με χρηση ext4 η γρηγοροτερη εκκινηση linux που εχω δει στα μηχανηματα αυτα.

Στο laptop το μονο linux που λειτουργησε το bluetooth mouse χωρις καμια παρεμβαση.

Γραφικο περιβαλλον καλαισθητο και πρακτικο αν και λιγο βαρυ για την ενσωματωμενη intel με shared memory.

Μεχρι την κυκλοφορια της τελικης εκδοσης τα updates ερχοταν κατα δεκαδες καθημερινα μετα σιγή... (θεωρω οτι η beta εγινε πλεον τελική)

Δεν ελλειψαν τα κολληματα εφαρμογων που ομως περιοριστηκαν στην εμφανιση μηνυματος και συνεχιστηκε η λειτουργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...