Προς το περιεχόμενο

Windows 7 – Προδιαγραφές συστήματος


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΠΙΟ ΒΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ VISTA!!!!!!!!!!!! Θυμίζω οτι το επίσημο μινιμουμ για τα vista ήταν 512Μβ Ram κ μολις 5Gb στον Δισκο. χωρια που η microsoft παντα βάζει το ενα τεταρτο της Ram που θες για να παιζεις καλα.ΠΧ XP επίσημο ήταν 64ΜΒ κ μετα 128 (Θες 4πλάσια για να παίζεις καλα 256-512).Vista 512 αλλά θες 2GB για να παιζει καλά. Αρα για τα 7 θες 4Gb. ΗΜΑΡΤΟΝ. Τα 7 θα εχουν την ιδια τύχη με τα Vista για να μη πω και χειρότερη. Ποσοι θα πάνε να αγορασουν νεα κομπιούτερ με 4 GB ram και core 7 για να μπαινουν στο ιντερνετ και να γραφουν κειμενα στο word??? οσο για το support με την αφή ειναι παρα πολυ υπερτιμημενο.

Εχοντας δοκιμασει το μηχανάκι της ΗΡ για desktop δε λέει μια.

 

υπερβαλεις λιγο...

 

αληθεια ποιοι πηγαν να αγορασουν καινουρια μηχανακια με 256 RAM και PIII, οταν ολοι ειχαν κατι Pentium το 93...και τα XP βγηκαν το 2001 ας πουμε...

 

ή μηπως οι RAM και οι επεξεργαστες ηταν πιο φθηνοι? Απλα (και θα μιλησω για Ελλαδα) ουτε pc υπηρχαν τοσα πολλα ουτε εμεις τοσο μεγαλοι για να θυμομαστε και να κανουμε συγκρισεις

 

Το οτι θες i7 για να τρεξεις τα 7 το αφηνω ασχολιαστο. Αν κοιταξεις το παρελθον θα δεις οτι τα πραγματα ακολουθουν τον ιδιο δρομο

 

Το λαθος ηταν οτι τα XP μειναν παρα πολυ καιρο στην αγορα και μερικοι μεγαλωσαν με αυτα με αποτελεσμα να εχουμε αρτηριοσκληρωτικα φαινομενα και προωρη τεχνολογικη γηρανση :P

 

Σε καμια περιπτωση δεν υποστηριζω οτι πρεπει να αγοραζουμε καινουρια pc μολις βγει νεο λειτουργικο. Εγω εμεινα με PIII και 256 ποσα χρονια και την τελευταια χρονια του εβαλα αλλα τοσα για να μπορεσω να εχω και λιγο "multitasking":eek:. Και αν ειχα μεινει με τα 98 θα πεταγε...(Σας θυμιζει τιποτα η εκφραση?)

 

Τωρα ο καθενας παει και μου αλλαζει τον διπυρηνο για ψυλλου πηδημα να βαλει i7. Ε δικαιωμα του. Και καθομαστε και κλαιγομαστε για 2GB RAM που κοστιζουν 20€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λιγότερο μπακαλίστικα όμως, αυτό το πρόβλημα μπορεί να παρακαμφθεί, και τα 32bit server λειτουργικά της Ms είναι η απόδειξη, καθώς δεν έχουν τέτοιο περιορισμό.

 

Οποιοδήποτε 32bit λειτουργικό σύστημα δεν μπορεί να δεί πάνω από 4 gb είτε είναι server είτε home. Θέμα μαθηματικών...

 

http://www.microsoft.com/windowsserver2008/en/us/2008-std.aspx

 

Πήγαινε κάτω στο τέλος της σελίδας και δες....

 

Summary of Features

Windows Server 2008 Standard offers the following features and capabilities:

 

Support for 32 GB of RAM for 64-bit systems (4 GB on 32-bit systems)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΠΙΟ ΒΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ VISTA!!!!!!!!!!!! Θυμίζω οτι το επίσημο μινιμουμ για τα vista ήταν 512Μβ Ram κ μολις 5Gb στον Δισκο. χωρια που η microsoft παντα βάζει το ενα τεταρτο της Ram που θες για να παιζεις καλα.ΠΧ XP επίσημο ήταν 64ΜΒ κ μετα 128 (Θες 4πλάσια για να παίζεις καλα 256-512).Vista 512 αλλά θες 2GB για να παιζει καλά. Αρα για τα 7 θες 4Gb. ΗΜΑΡΤΟΝ. Τα 7 θα εχουν την ιδια τύχη με τα Vista για να μη πω και χειρότερη. Ποσοι θα πάνε να αγορασουν νεα κομπιούτερ με 4 GB ram και core 7 για να μπαινουν στο ιντερνετ και να γραφουν κειμενα στο word??? οσο για το support με την αφή ειναι παρα πολυ υπερτιμημενο.

Εχοντας δοκιμασει το μηχανάκι της ΗΡ για desktop δε λέει μια.

 

Μα καμια επαφη ομως.Πως γινεται να τα εχεις δοκιμασει και να εβγαλες συμπερασμα οτι ειναι 2 φορες πιο βαρια απτα vista..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Microsoft Products=Γκρίνιααααα!

 

Βγαίνει ένα νέο λειτουργικό και θέλει καλύτερο, πιο νεο hardware για να τρέξει full.Πού είναι το παράλογο σ' αυτό;

 

Όσοι δεν γουστάρουν ας μείνουν με τα ΧΡ για πάντα ή ας αλλάξουν λειτουργικό.Απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδήποτε 32bit λειτουργικό σύστημα δεν μπορεί να δεί πάνω από 4 gb είτε είναι server είτε home. Θέμα μαθηματικών...

 

http://www.microsoft.com/windowsserver2008/en/us/2008-std.aspx

 

Πήγαινε κάτω στο τέλος της σελίδας και δες....

 

Summary of Features

Windows Server 2008 Standard offers the following features and capabilities:

 

Support for 32 GB of RAM for 64-bit systems (4 GB on 32-bit systems)

 

Maximum (32-bit systems): 4 GB RAM (Standard) or 64 GB RAM (Enterprise, Datacenter) (2^36 = 68719476736) ;)

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Server_2008

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδήποτε 32bit λειτουργικό σύστημα δεν μπορεί να δεί πάνω από 4 gb είτε είναι server είτε home. Θέμα μαθηματικών...

 

http://www.microsoft.com/windowsserver2008/en/us/2008-std.aspx

 

Πήγαινε κάτω στο τέλος της σελίδας και δες....

 

Summary of Features

Windows Server 2008 Standard offers the following features and capabilities:

 

Support for 32 GB of RAM for 64-bit systems (4 GB on 32-bit systems)

 

Ξαναπάλι.

Αν δεν το γνώριζα αυτό ρε μαν για ποιο λόγο θα ανέφερα λειτουργικά (ή έστω εκδόσεις αυτών βλέπε από πάνω link) που έχει παρακαμφθεί αυτός ο περιορισμός?

 

Αυτό που δεν είχα υπ 'όψη μου, είναι η αναφορά του parsifal περί αξιοπιστίας και πιθανών προβλημάτων αυτής της μεθόδου "παράκαμψης".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλο απόγευμα, δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά η 32μπιτη beta έκδοση τρέχει μια χαρά, όταν όμως προσπάθησα να βάλω την 64μπιτη (AMD PHENOM 64 4 G. μνήμη ) να κάτι μπλέ όθονες ότι η εγκατάσταση δεν έχει ολοκληρωθεί σώστα και συνεχείς επανεκκινήσεις. στα ξένα φορουμ είδα πολύ κόσμο με το ίδιο πρόβλημα. παρεπιπτώντως δεν σου δίνει δυνατότητα να προλάβεις να δεις το μήνυμα λάθους στη μπλέ οθόνη διότι κάνει αμέσως επανεκκίνηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα απαντησω με ενα ποστ που ειχα κανει παλιοοτερα

 

ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ! ΕΛΕΟΣ!

 

το μονο που κανετε καθε φορα που βγαινουν καινουργια windows ειναι να τα βριζετε!

τα εχω παρει πολυ με αυτους βριζουν τα vista!

 

ακουστε.

οι παλιοι θα θυμουνται σιγουρα την αλλαγη απο windows 98 σε XP! τωρα διαβαζω ακριβως τα ειδα ποστ μονο που στη θεση xp γραφουν vista!

 

τοτε στα xp δε δουλευανε καλα οι drivers και γενικα ολο το σκηνικο οπως τωρα με τα vista! αλλα τωρα προτιμανε λενε XP!

 

και σας ρωτω εγω τωρα, στα xp δεν ηθελε καλυτερο pc για τα τρεξουν? γιατι αγορασατε καινουργιο? ας μενατε με ενα pentium 2 στα 300mhz με win 98!

μην ακουσω τη χαζη δικαιολογια τοτε ετσι δε θα τρεχανε τα παιχνιδια.... γιατι μονο τα παιχνιδια δε θα τρεχανε!

εκτος απο αυτο, και τα xp να αφηνατε για ακομα 5 χρονια, τοτε σιγουρα 1000% θα αλλαζετε pc για οποιοδηποτε λογο! πχ. για τα παιχνιδια ή κατι αλλο!

και σας λεω εγω τωρα, αφου εχετε pc που τρεχει αψογα τα xp, γιατι μετα απο 5 χρονια θα ειχατε παρει καινουργιο pc? δε τρεχανε καλα τα xp?

 

δικα μου συμπερασματα για τα vista:

ναι οντως ειναι λιιιιγο πιο βαρια απο τα XP αλλα τα αξιζουν γιατι κανουν πραγματα απειρως καλυτερα απο τα XP!

ΜΗ κατηγορητε τα vista επειδη οι μαλακες δε βγαζουν drivers!

δηλαδη στα linux που δε βγαζουν? τι λετε γι'αυτο? οτι ειναι μαλακια τα linux?

 

μερικα προγραματα και drivers δε δουλευουν στα vista γιατι ακομα δεν τα εχουν τελειωποιησει. αυτο δε σημαινει οτι τα vista ειναι για πεταμα!

 

δηλαδη για να καταλαβω, αν ειχατε ενα αυτοκινητο skyline και οι εταιριες ακομα δεν ειχαν βγαλει ακομα καλα λαστιχα γι'αυτο, τι θα λεγατε? οτι το αυτοκινητο ειναι αχρηστο και ανικανο να τρεξει καλα? και προτειμουσατε το mazda rx8 επειδη τα λαστιχα ειναι αψογα?

ακριβως ετσι ειναι!

υπομονη λοιπον και σιγα σιγα ερχονται οι drivers και τα προγραματα για vista...

 

οι υπολοιποι ας μεινετε με τα XP νομιζοντας οτι τρεχετε πιο γρηγορα

 

οσο για τις μπλε οθονες ΔΕ φταινε τα vista! οι drivers φταινε!

δηλαδη αν ειχατε αν πανακριβο αυτοκινητο και ο δρομος ειχε λακουβες τι θα λεγατε? οτι το αυτοκινητο ειναι για το σουστο γιατι δε προχωραει καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τρεχω vista σε laptop με coreduo @2GHZ και 1GB ram. Ε λοιπόν, και Tomb Raider Anniversary τρεχω και Need For Speed Prostreet παιζω, αρα αυτο που ειπωθηκε παραπανω οτι με 1GB ram στα vista μπορεις να κανεις μονο web browsing και office προφανως βασιστηκε σε λαθος εντυπωση και δεν ισχυει.

 

Και μπορει η φραση "τα (s)vista τρωνε 500ΜΒ ram μονο και μονο για να κανουν boot" να χτυπαει ασχημα στο αυτι, αλλα και τα "καλα xp" εχουν φτασει ανετα να καταλαμβανουν ενα 350άρι ram μονο και μονο για να δειξουν τα εικονιδια. Και τα xp bloat ειναι.

 

Απλά, το προβλημα με τα vista ηταν η ελλειψη συντονισμου στο τελικο σταδιο του πακεταρισματος. Επειδη εγινε παρα μα παρα πολύ βιαστικα. Ειναι δειγμα ενος αρκετα καλου (οχι εξαιρετικου, παντως) προϊόντος που χαλασε απο λαθος πακεταρισμα και προώθηση. Αμα ξερετε πως να τα ρυθμισετε (επειδη αυτοι στην ms ξεχασαν να το κανουν λιγο πριν σταδιο του πακεταρισματος) θα ειστε μια χαρα

 

Ο λογος που δεν σας αρεσουν τα vista:

1) Δεν βγηκαν drivers για ενα σημαντικο ποσοστο συσκευων. Επισης, η ms εδωσε πιστοποιησεις συμβατοτητας με τα vista σε προϊόντα που δεν ηταν με την καμια συμβατα με το νεο λειτουργικο, μεσα στο κλιμα βιασυνης που επικρατουσε τοτε, οπως κατι καρτες tv MSI digivox και κατι πολυμηχανηματα της lexmark με ελλατωματικους drivers, που πεταγανε μεχρι bluescreen. Αμα καποιος ειχε την προνοητικοτητα να ελεγξει για drivers και εντυπωσεις χρηστων πριν αναβαθμιστει, δεν εχει τετοιο προβλημα (εγω προσωπικα που ηξερα οτι το λαπτοπ μου δουλευει καλα στα vista δεν ειχα προβλημα).

 

2) Δεν προσφερει ουσιαστικα κανενα καινουριο feature που να μπορεις να το δεις χωρις να "ψαξεις βαθια" περαν απο το aero.

 

Τι πρεπει να κανετε για να σας αρεσουν:

3) Η ομαδα αναπτυξης των vista εχωσε ενα σωρο βλακειες και δεν προλαβε να τις κανει fine tune. Ε λοιπον, μυαλουδακι εχετε, απενεργοποιηστε τις. i. Ανεπενεργοποιηστε UAC ii. Βαλτε το search indexing στο low απο τις επιλογες ενεργειας (θα ξαναπαρετε πισω της cpu cycles του επεξεργαστη σας και θα σταματησει η δραστηριοτητα σκληρου σε ακυρες στιγμες, αμα μαλιστα ειστε οργανωτικοι στο δισκο σας, βγαλε και το indexing τελειως απο τις ιδιοτητες σκληρου, αλλα θα η αναζητηση αρχειων θα παιρνει λιγο περισσοτερο χρονο) iii. Βγαλτε την προγραμματισμενη σαρωση του defender, αλλα οχι τον ιδιο τον defender (κανετε σαρωση οποτε θελετε εσεις) iv. Απενεργοποιηστε την επαναφορα συστηματος -που μονο ιούς κανει restore- απο το "αντιγραφα ασφαλειας" του πινακα ελεγχου v.Βγαλτε την sidebar (ομορφο, αλλα βαρυ).

 

Μολις εφαρμοσετε αυτες τις συμβουλες, και με την προϋποθεση οτι δεν ειστε αυτοχειρες να βαλετε οτι μπαγιατικη και σάπια εκδοση του Alchohol και του Mcafee -σχεδιασμενη για αποκλειστικα για Windows 2000/XP- σας εχει μεινει στο ραφι, που σας την εφερε ο πεθερος σας πριν απο 3 χρονια, ουτε θα το τρεχετε σε συστημα με 512ΜΒ ram και aero on, θα δειτε οτι:

Κατω απο τα vista κρυβεται ενα απολυτως αξιοπιστο συστημα Server 2003, με εναν explorer που δεν πεταει ιμαντες για την πλακα του, ενα συστημα boot που δεν "κρεμαει" αμα κουνησεις λιγο το λαπτοπ κατα την εκκινηση, και γενικα κατι το οποιο δεν σπαει τοσο συχνα οσο τα XP, επειδη ειναι τα server 2003 που σχεδιαστηκαν πολύ πιο σταθερα πο τα NT.

 

Απλά, το παραπονο μου με τα vista ειναι οτι οι νεες λειτουργιες ηταν πολύ λιγες και η τιμη πολύ ακριβη. Τιποτα αλλο. ουτε σερνομαι, ουτε μπλε οθονες εχω, ουτε χανω cpu cycles, ουτε τιποτα.

 

[Αυτο και δεν ξαναμιλαω για το θεμα, ειλικρινα]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ κούρκο εγώ που έχω απενεργοποίησει τελείως το indexing και το defragment (αλλη μαγκιά, αυτή να κάνει defrag οποτε του ρθει) γιατί συνεχίζει να κάνει σαν τρελλός ο σκληρός. Με cpu usage στο 0%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ κούρκο εγώ που έχω απενεργοποίησει τελείως το indexing και το defragment (αλλη μαγκιά, αυτή να κάνει defrag οποτε του ρθει) γιατί συνεχίζει να κάνει σαν τρελλός ο σκληρός. Με cpu usage στο 0%?

 

superfetch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ κούρκο εγώ που έχω απενεργοποίησει τελείως το indexing και το defragment (αλλη μαγκιά, αυτή να κάνει defrag οποτε του ρθει) γιατί συνεχίζει να κάνει σαν τρελλός ο σκληρός. Με cpu usage στο 0%?

 

E ρε παιδια αμα θελετε να κανετε 5 ωρες να βρειτε κατι ή φορματ καθε 3μηνο βαλτε και τα XP. Και λιγοτερο χωρο στο δισκο πιανουν και λιγοτερη RAM ωστε να τη βλεπετε και να χαιρεστε το μηχανημα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...