Προς το περιεχόμενο

Windows 7 – Προδιαγραφές συστήματος


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
E ρε παιδια αμα θελετε να κανετε 5 ωρες να βρειτε κατι ή φορματ καθε 3μηνο βαλτε και τα XP.

 

υπερβολές... :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
(αλλη μαγκιά, αυτή να κάνει defrag οποτε του ρθει)

 

Καλα και το πες! :shock:

 

Μου ειχαν σπασει τα νευρα τοσο καιρο...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μη μου έχει κάνει ούτε μία φορά defrag...

 

Άλλο OS τρέχεις;

 

Εγώ μέσα στο Σ/Κ πέρασα Windows 7 στο laptop κι από τότε είναι 2-3 φορές που έχω ακούσει το δίσκο να κάνει "κρρρ-κρρρρ" ενώ δε του κάνω χρήση. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ κούρκο εγώ που έχω απενεργοποίησει τελείως το indexing και το defragment (αλλη μαγκιά, αυτή να κάνει defrag οποτε του ρθει) γιατί συνεχίζει να κάνει σαν τρελλός ο σκληρός. Με cpu usage στο 0%?

 

Εχεις απενεργοποιησει restore και defender; Τωρα, μια μικρη δραστηριοτητα σκληρου δισκου παντα θα την εχεις (αναβοσβηνει το λαμπακι του σκληρου), λογω της δυνατοτητας που εχουν τα win να μετακινουν δεδομενα απο τη ram στην εικονικη μνημη (συνηθως εφαρμογες που ειναι ανοικτες αλλα δεν χρησιμοποιονυται) προκειμενου για να ελευθερωσουν ram, ωστε να μπορεις να φορτωνεις προγραμματα πιο γρηγορα. Αλλα σε μενα με 1GB αυτο δεν συμβαινει τοσο εντονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το 1 gb ram πάντως δεν γίνεται τίποτα.Εγώ τα έβαλα σε 1 παλιό laptop και δεν τραβάνε.Πάντως καλύτερα πάνε από τα vista...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Οποιοδήποτε 32bit λειτουργικό σύστημα δεν μπορεί να δεί πάνω από 4 gb είτε είναι server είτε home. Θέμα μαθηματικών...

 

http://www.microsoft.com/windowsserver2008/en/us/2008-std.aspx

 

Πήγαινε κάτω στο τέλος της σελίδας και δες....

 

Summary of Features

Windows Server 2008 Standard offers the following features and capabilities:

 

Support for 32 GB of RAM for 64-bit systems (4 GB on 32-bit systems)

 

ΟΚ, μια βόλτα τότε κι από 'δώ: http://technet.microsoft.com/en-us/windowsserver/bb430827.aspx

 

Microsoft Windows Server 2003 R2 Enterprise Edition

Memory: 64 GB maximum for x86-based computers; 2 TB maximum for x64 and ia64 computers

 

Microsoft Windows Server 2003 R2 Datacenter Edition

Memory: 128 GB maximum for x86-based computers; 2 TB maximum for x64 and ia64 computers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

32bit και 64bit addressing είναι απλά hacks. Όπως λέει ο Thresh η καλύτερη λύση είναι πλήρης μετάβαση σε 64bit Long Mode λειτουργία με έναν μοντέρνο επεξεργαστή και ένα 64bit λειτουργικό σύστημα, με πολλά πλεονεκτήματα πέραν της αξιοποίησης της συνολικής RAM.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/X86-64

http://en.wikipedia.org/wiki/Long_mode

 

qs4mtv.jpg

 

Windows 7 64bit, 8GB RAM.

Πολύ ποιο επιθετικό caching στην RAM σε σύγκριση με τα Vista και στα ίδια επίπεδα με το Linux. Βελτιωμένες επιδόσεις σχεδόν παντού σε καθημερινή χρήση μιας και τα ποιο accessed δεδομένα βρίσκονται στην RAM με πολύ λιγότερες προσβάσεις στον σκληρό δίσκο.

 

O καινούργιος MM/VM των 7 με άπλετη RAM σε συνδυασμό με το Flash NAND της Intel στα καινούργια chipsets, Intel Braidwood και έναν γρήγορο SSD δίσκο θα προσφέρει εξωφρενικές βελτιώσεις.

 

Multilevel Caching.

Level 1 - RAM <> Level 2 - BraidWood <> Level 3 - SSD

Επεξ/σία από grimpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εβαλε κανεις το μαχαιρι στο λαιμο κανενος. Αν θες τα βαζεις, αν θες μενεις με τα XP/vista. Τωρα αν βγει καποιο προγραμμα/game που παιζει ΜΟΝΟ στα 7(αμφιβαλλω να γινει στο προσεχες μελλον), το ξανασυζηταμε.

 

Σωστος ο παιχτης πιο πανω που ειπε πως ουτος ή αλλος εδω πολλοι κανουν αναβαθμιση απο 4870 σε 4890 ετσι για το γαμωτο, τα 20-30e για extra 2gig ram τους πειραξε?

 

Και στην τελικη multi-boot σε partition/different HD και τελος. Μπορεις να τα εχεις ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...