Προς το περιεχόμενο

Εγγραφή στο ΤΕΕ και ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ


DIMI24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω πάρει ισοτιμία και αντιστοιχία με την σχολή των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ.

 

Ναι μεν ξεκίνησα ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός αλλά η κατευθύνση που πήρα εγώ στις προπτυχιακές σπουδές ήταν ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ. Το ίδιο γίνεται και στην Ελλάδα.

 

Ο τίτλος του Μαστερ μου ειναι SOFTWARE ENGINEERING που συνεκτιμήθηκε με τον πρώτο μου τίτλο. Αυτό άλλωστε αγαπώ, τι δηλαδή να ασχοληθώ με διαχείριση ενεργειακών πόρων που μισώ μόνο και μόνο για να υπόγραφω;

 

Πού χρειάζεται εγώ να υπογράφω; Πουθενά. Τι δουλειές να χάσω αν δεν είμαι γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ. Καμμιά!

 

Τελικά μπορώ να γραφτώ στο ΙΚΑ για να πληρώνω εισφορές ΜΟΝΟ όταν έχω εργασία; γίνεται; Aυτό το 300ευρώ το μήνα είτε έχεις δουλειά ειτε δεν έχεις με σοκάρει λίγο και μόλις τελείωσα τις σπουδές και δεν έχω εμπειρία. Άσε που όταν γραφτείς στο ταμείο δεν ξεγράφεσαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χμ, τώρα που το σκέφτομαι πλήρωσα συνδρομή ΤΣΜΕΔΕ νομίζω πριν κάνω έναρξη επαγγέλματος (απλά δεν πλήρωνα κλάδο υγείας καθώς ήμουν στον Στρατό), οπότε ίσως να πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ και ως άνεργος μισθωτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, δε ξέρω αν λέγεται ΤΣΜΕΔΕ πλέον ή κάπως αλλιώς, δε με ενδιαφέρει εξάλλου καθόλου, με ενδιαφέρει ότι πλήρωσα για το 2008 1920 euro περίπου, δηλαδή 960 euro το εξάμηνο, όντας εγγεγραμμένος στο ταμείο από το 2007 (στην πρώτη πενταετία δηλαδή). Κατανοείς βέβαια ότι με τα λεφτά αυτά σε ιδιωτική ασφάλεια τα ασφαλιστικά δικαιώματά σου θα ήταν πολύ περισσότερα. Αν το πτυχίο σου αναγνωρίζεται σαν αυτό που λες, δικαιούσαι και παραδικαιούσαι να γραφτείς, μη το σκέφτεσαι. Γράφεσαι βέβαια στο ΤΕΕ για να αποκτήσεις την άδεια άσκησης επαγγέλματος, όχι για να πληρώνεις το νταβατζιλίκι του ΤΣΜΕΔΕ. Γνώμη μου; γράψου όποτε γουστάρεις, όποτε αισθανθείς έτοιμος, κανείς δε σε αναγκάζει. Το ουσιαστικό κέρδος; Σαν γνήσια κλίκα, οι μηχανικοί καταρθώσαν να παίζουν παντού, με αποτέλεσμα για αρκετές δουλειές (ιδιαίτερα όσες σχετίζονται με ΔΕΚΟ - Δημόσιο) να απαιτείται η εγγραφή στο ΤΕΕ οπότε και στο ΤΣΜΕΔΕ. Αυτές τις δουλείες θα έχεις δικαίωμα να χτυπήσεις, εσύ βέβαια και πόσοι χιλιάδες άλλοι μηχανικοί.

Αποψή μου; Πιστεύω ότι από τη στιγμή που τελείωσα το Πολυτεχνείο, έχω το δικαίωμα να διαθέτω την άδεια άσκησης επαγγέλματος χωρίς να είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω ένα ταμείο που σχεδόν σίγουρα σε 10-20 χρόνια, στα πλαίσια εξυγίανσης-"πανικού" θα ενωθεί με ότι θα έχει μείνει μέχρι τότε ή που την περιουσία του θα την φάει κάποιος αόρατος πολιτικός-παπάς-χαρτογιακάς-offshore εταιρεία, διάλεξε εσύ ότι θες. Όλα για την μαρμίτα είναι, μην αγχώνεσαι, έχουμε πολλά να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου; γράψου όποτε γουστάρεις, όποτε αισθανθείς έτοιμος, κανείς δε σε αναγκάζει.

 

Ευχαριστώ πολύ, αυτό νομίζω ότι θα κάνω. Μέχρι τότε μπορώ να γραφτώ σε άλλο ταμείο που θα μπορώ να πληρώνω εισφορές ΜΟΝΟ όταν εργάζομαι, οι οποίες θα πληρώνονται από τον εργοδότη; Av ναι σε ποιό στο ΙΚΑ; Μιλάμε για δουλειές που δεν απαιτείται υπογραφή μηχανικού π.χ Πληροφορική. Στο μέλλον όταν νοιώθω πιο πλόυσιος σε θέματα γνώσεων,γνωριμιών και χρήματος μπορώ να γραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ αν χρειαστεί, καλή ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DrLo δεν υπάρχει όρος μισθωτός άνεργος. Υπάρχει ο άνεργος και ο ελεύθερος επαγγελματίας και ο μισθωτός. Δυστυχώς στο ΤΣΜΕΔΕ φαίνεται πώς ξεχνάνε την πρώτη κατηγορία συνεπώς είτε είσαι ελεύθερος επαγγελματίες είτε μισθωτός. Άρα το ΤΣΜΕΔΕ παίρνει λεφτά. Για τον κλάδο υγείας είναι όπως τα λες. Επειδή ο ΕΣ σου παρέχει περίθαλψη δεν πληρώνεις και το ΤΣΜΕΔΕ για αυτό.

@mimisdutch όπως τα λες.

@DIMI24 επειδή φαίνεται ότι δε γνωρίζεις τίποτα για το ασφαλιστικό σύστημα θα σου πω ότι πληρώνει ο εργοδότης (εισφορές) εσύ (κρατήσεις) και το κράτος (τριμερής χρηματοδότηση). Για να γραφτείς στο ΙΚΑ θα πρέπει να έχεις εργοδότη ναι θα πληρώνεις κρατήσεις και εισφορές ο εργοδότης σου για όσο δουλεύεις. Αυτά αν είσαι μισθωτός. Αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας τα πράγματα αλλάζουν θα γραφτείς ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ και θα τα σκας κάθε μήνα, εκτός αν διακόψεις. Η διαφορά με το ΤΣΜΕΔΕ είναι ότι δεν μπορείς να διακόψεις, αλλά για σκέψου το, αν μου λες ότι δεν μπορείς να βγάζεις 170 το μήνα στην περίπτωση που είσαι ελεύθερος επαγγελματίας είναι πρόβλημα. Πρότασή μου είναι να δουλέψεις με ΙΚΑ για κάποιο διάστημα και μετά αν κρίνεις πας ΤΣΜΕΔΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ μηχανικός τελείωσα στο πολυτεχνείο και δουλεύω εξωτερικό. Ειμαι 28 αλλά ακόμα δεν έχω γραφτεί στο ΤΕΕ. Και ακόμα βρίσκομαι σε δίλλημα για το αν πρέπει να γραφτώ ή όχι.

 

Ξέρω οτι τώρα μπορώ να γραφτώ στο ΤΕΕ και να μη πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ αλλά τι θα γίνει αν ποτέ επιστρέψω;

 

Ακόμα και αν δουλεύεις σαν μηχανικός υπλογιστών ξέρω ότι το ΤΕΕ βοηθάει υπό την έννοια ότι σου εξασφαλίζει το κατώτατο μισθό (κάπου στα 1100 ευρώ καθαρά σε γενικές γραμμές αν δεν κάνω λάθος)

 

Πάντως και εγώ με όλα αυτά ομολογώ ότι τα έχω ψιλοχαμένα και δεν ξέρω τι να κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γραφτείς στο ΙΚΑ θα πρέπει να έχεις εργοδότη ναι θα πληρώνεις κρατήσεις και εισφορές ο εργοδότης σου για όσο δουλεύεις. Αυτά αν είσαι μισθωτός. Αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας τα πράγματα αλλάζουν θα γραφτείς ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ και θα τα σκας κάθε μήνα, εκτός αν διακόψεις.

 

Μετά απο πολύ ψάξιμο βρήκα αυτό το κείμενο:

 

Για τους νέους ασφαλιζόμενους (μετά την 1/1/1993) ο Ν. 2084/92 ορίζει

μια και μόνη υποχρεωτική ασφάλιση.

Μισθωτοί που θέλουν να έχουν παράλληλα μπλόκ Α.Π.Υ. (Απόδειξη Παροχής

Υπηρεσιών) ώς επιτηδευματίες (ελεύθεροι επαγγελματίες), μπορούν να

επιλέξουν ώς ασφαλιστικό φορέα το ΙΚΑ, έναντι του ΤΕΒΕ-ΟΑΕΕ.

 

Για το σκοπό αυτό, απαιτείται να λάβετε σχετική βεβαίωση από το ΙΚΑ,

την οποία προσκομίζετε στο ΤΕΒΕ για την απαλλαγή από την ασφάλιση

αυτού.

 

Συνεπώς αν είμαι γραμμένος στο ΙΚΑ ως μηχανικός μισθωτός και έχω και τέτοιο μπλοκ, μπορώ να είμαι και παράλληλα ελεύθερος επαγγελματίας. Αυτή είναι καλύτερη λύση από το να είμαι γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ σε περίπτωση που δεν με ενδιαφέρει η δύναμη της υπογραφής; Έτσι δεν χρειάζεται να πληρώνω κρατήσεις/εισφορές σε κανέναν σε περίπτωση που είμαι άνεργος.

 

Τι μειονεκτήματα έχει η λύση που ανέφερα; Κάνω κάπου λάθος στη σκέψη μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο πολύ ψάξιμο βρήκα αυτό το κείμενο:

Συνεπώς αν είμαι γραμμένος στο ΙΚΑ ως μηχανικός μισθωτός

...

Κάνω κάπου λάθος στη σκέψη μου;

 

καλύτερα να σου απαντήσει μηχανικός/μισθωτός αλλά από όσο ξέρω αυτό δέν υπάρχει.

 

Μηχανικός=ΤΕΕ=ΤΣΜΕΔΕ

 

if michanikos.misthotos=true then asfalisi=tsmede+kati_liga_ika

 

... για να μιλήσω (ελπίζω) στη γλώσσα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα σε προσλαβει μια εταιρια software πχ η Singular, τοτε θα σε βαλουν στο ΙΚΑ και δεν χρειάζεσαι το ΤΣΜΕΔΕ. Δεν θα εισαι μελος του ΤΕΕ αλλα αυτό δεν σημαινει οτι θα εισαι αχρηστος σε μια εταιρια. Απλα πρεπει να συμφωνήσεις οτι θα πληρώνεσαι τα χρήματα που παιρνει ενας μηχανικός τουλαχιστον.

 

Τωρα πολλες εταιριες προτιμούν μηχανικους του ΤΕΕ γιατι δουλευουν με μπλοκακι-> τους διωχνουν οποτε θελουν χωρίς να δινουν αποζημίωση. Επίσεις οι ποιο πολλοι μηχανικοι γραφονται στο ΤΕΕ ωστε μετα απο καποια χρόνια να παρουν εργοληπτικό πτυχιο δημόσιων εργων. Ο κανόνας είναι οτι τα προνομια του ΤΕΕ εξυπηρετουν κυρίως τους πολιτικούς μηχανικούς και τους λοιπους ''συμβατικους'' μηχανικους ενω με τις υπόλοιπες ειδικότητες ειναι ποιο μπερδεμενα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα σε προσλαβει μια εταιρια software πχ η Singular, τοτε θα σε βαλουν στο ΙΚΑ και δεν χρειάζεσαι το ΤΣΜΕΔΕ. Δεν θα εισαι μελος του ΤΕΕ αλλα αυτό δεν σημαινει οτι θα εισαι αχρηστος σε μια εταιρια. Απλα πρεπει να συμφωνήσεις οτι θα πληρώνεσαι τα χρήματα που παιρνει ενας μηχανικός τουλαχιστον.

 

Σωστό , μηχανικός δε θα είσαι πάντως, θα είσαι ιδιωτικός υπάλληλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο πολύ ψάξιμο βρήκα αυτό το κείμενο:

 

 

 

Συνεπώς αν είμαι γραμμένος στο ΙΚΑ ως μηχανικός μισθωτός και έχω και τέτοιο μπλοκ, μπορώ να είμαι και παράλληλα ελεύθερος επαγγελματίας. Αυτή είναι καλύτερη λύση από το να είμαι γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ σε περίπτωση που δεν με ενδιαφέρει η δύναμη της υπογραφής; Έτσι δεν χρειάζεται να πληρώνω κρατήσεις/εισφορές σε κανέναν σε περίπτωση που είμαι άνεργος.

 

Τι μειονεκτήματα έχει η λύση που ανέφερα; Κάνω κάπου λάθος στη σκέψη μου;

 

ΝΟΜΙΖΩ ότι είχα δει νόμο του 2002 που έλεγε ότι πρέπει να είσαι γραμμένος σε οικείο επιμελητήριο και να πληρώνεις το αντίστοιχο ταμείο. Πέρα από αυτό αν δίνει απαλλαγή ο ΟΑΕΕ τότε οκ, αλλά και πάλι όταν δε θα έχεις εργοδότη για να κόβεις δελτία θα πρέπει να πληρώνεις ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ επειδή θα είσαι γραμμένος σε επιμελητήριο. Από το νόμο δεν μπορείς να παρέχεις ανασφάλιστη εργασία, μόνο (εξ)ασφαλισμένη ανεργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα σε προσλαβει μια εταιρια software πχ η Singular, τοτε θα σε βαλουν στο ΙΚΑ και δεν χρειάζεσαι το ΤΣΜΕΔΕ. Δεν θα εισαι μελος του ΤΕΕ αλλα αυτό δεν σημαινει οτι θα εισαι αχρηστος σε μια εταιρια. Απλα πρεπει να συμφωνήσεις οτι θα πληρώνεσαι τα χρήματα που παιρνει ενας μηχανικός τουλαχιστον.

 

Τωρα πολλες εταιριες προτιμούν μηχανικους του ΤΕΕ γιατι δουλευουν με μπλοκακι-> τους διωχνουν οποτε θελουν χωρίς να δινουν αποζημίωση. Επίσεις οι ποιο πολλοι μηχανικοι γραφονται στο ΤΕΕ ωστε μετα απο καποια χρόνια να παρουν εργοληπτικό πτυχιο δημόσιων εργων. Ο κανόνας είναι οτι τα προνομια του ΤΕΕ εξυπηρετουν κυρίως τους πολιτικούς μηχανικούς και τους λοιπους ''συμβατικους'' μηχανικους ενω με τις υπόλοιπες ειδικότητες ειναι ποιο μπερδεμενα τα πραγματα.

 

Ακριβώς άλλωστε και άλλοι μηχανικοί της δικής μου κατηγορίας, που δεν χρειάζεται να υπογράφουν πουθενά, βρίσκονται στο δίλλημα να γραφτούν ή όχι. Βρήκα αυτό το κείμενο στο internet:

 

Εργάζομαι στην Ελλάδα 5.5 χρόνια τώρα σαν ιδιώτικος υπάλληλος. Έχω αναγνωρισμένο πτυχίο εξωτερικού σαν Ηλεκτρονικός Μηχανικός αλλά δεν έχω γραφτεί στο ΤΕΕ (και συνεπώς ούτε και στο ΤΣΜΕΔΕ). Έχω ασφάλιση ΙΚΑ.

 

Βρίσκομαι μπροστά στο δίλημα να γραφτώ στο ΤΕΕ ή όχι.

 

Να πώ ότι,

 

1) Δεν με ενδιαφέρει να εργαστώ στο δημόσιο.

2) Ως ηλεκτρονικός μηχανικός πολύ δύσκολα θα χρειαστώ να υπογράψω κάποιο έργο (δηλάδη δεν καίγομαι για την υπογραφή).

3) Δεν έχω σκόπο να δουλέψω σαν ιδιώτης μελετητής ή με μπλοκάκι.

 

Μα και μπλοκάκι να χρειαστώ, γραμμένος στο ΙΚΑ μπορώ να βγάλω. Άρα τελικά καλή η ιδέα να γραφτεί ένας νέος στο ΙΚΑ για να μην έχει τον εφιάλτη των υποχρεωτικών εισφορών στο ΤΣΜΕΔΕ σε περίπτωση που δεν έχει δουλειά για να έχει το κεφάλι του ήσυχο; Έτσι το βλέπω εγώ.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 11:59 ----------

 

αλλά και πάλι όταν δε θα έχεις εργοδότη για να κόβεις δελτία θα πρέπει να πληρώνεις ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ

 

Σίγουρα; διότι θα ειμαι γραμμένος στο ΙΚΑ όχι στο ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω. Αν μπορείς κάνε το.

 

Aν ισχύει αυτό που λες, ότι δηλαδή δεν θα μπορώ να έχω δελτίο παροχής υπηρεσιών σε περίπτωση που γίνει κάτι και δεν θα έχω πια εργοδότη για να με ασφαλίζει στο ΙΚΑ, θα μπορώ να δουλεύω σε μικρά projects και η εφορία κρατάει το 25% των χρημάτων; Kάτι τέτοιο διάβασα αλλού, είναι κατι που με ενδιαφέρει, ξέρει κανείς τίποτα;

 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να ξέρω όλες τις πιθανές λύσεις που έχω μπροστά μου πριν διαλέξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να ξέρω όλες τις πιθανές λύσεις που έχω μπροστά μου πριν διαλέξω!

 

Είναι μερικά πράγματα στη ζωή που δε τα διαλέγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...