Προς το περιεχόμενο

Εγγραφή στο ΤΕΕ και ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ


DIMI24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαίνεται πώς δεν υπάρχει εξαίρεση από ότι έψαξα αρά ασφαλίζεσαι σε ένα φορέα. Οπότε μπορείς να απαλλαχθείς από τον ΟΑΕΕ. Από ότι είδα υπάρχει http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/insurance/specacc.cfm

ρίξε εκεί μία ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φαίνεται πώς δεν υπάρχει εξαίρεση από ότι έψαξα αρά ασφαλίζεσαι σε ένα φορέα. Οπότε μπορείς να απαλλαχθείς από τον ΟΑΕΕ. Από ότι είδα υπάρχει http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/insurance/specacc.cfm

ρίξε εκεί μία ματιά.

 

Ειδικός Λογαριασμός Αυτασφάλισης; υπό την προϋπόθεση ότι δεν ασφαλίζονται ταυτόχρονα υποχρεωτικά ή προαιρετικά στον κλάδο Συντάξεως του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ. Άλλο φρούτο και τούτο! θα πρέπει να το κοιτάξω.

 

Τέλος πάντων σε περίπτωση που δεν θέλω να βγάλω δελτίο παροχής υπηρεσιών μπορεί η εφορία να κρατάει το 25% από αυτά που βγάζω και να λυθεί το πρόβλημα; Διάβασα ότι οι εταιρείες σε πληρώνουν με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης από πλευράς τους. Eίμαι νόμιμος έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή δεν θέλω να γραφτώ στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ αυτή τη στιγμή μια και δεν με ενδιαφέρει η υπογραφή ως Μηχανικός Η/Υ ή προγραμματιστής κατέληξα στις εξής λύσεις για το θέμα του ασφαλιστικού:

 

ΙΚΑ να γραφτεί κανείς εκεί όταν βγάζει ΛΙΓΑ ΛΕΦΤΑ και θέλει να δουλέψει ως μισθωτός(από απόψεως ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης πεθαίνεις περιμένοντας, αλλά είναι το πιο safe ταμείο αφού όταν είσαι άνεργος δεν πληρώνεις φράγκο διότι λειτουργεί με ένσημα, δεν σε κυνηγάει κανείς όταν είσαι άνεργος σε αντίθεση με το ΤΕΒΕ και ΤΣΜΕΔΕ που θέλουν λεφτά είτε έχεις δουλειά είτε οχι. Δύσκολα σε διώχνουν από τη δουλειά αν είσαι γραμμένος στο ΙΚΑ διότι μπορείς να ζητήσεις αποζημίωση. Επίσης αν είσαι γραμμένος στο ΙΚΑ έχεις δώρα Χριστούγεννα-Πάσχα )

 

ΤΕΒΕ να γραφτεί κάνεις όταν βγάζει ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ και θέλει να δουλέψει ως ελεύθερος επαγγελματίας για ΠΟΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ (έχει την καλύτερη ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, αλλά θέλει πολύ μεγάλη προσοχή όταν κάνεις χαρτιά σ'αυτό τα ταμείο, έχει πολυ τρέξιμο και υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να χάσεις πολλά λεφτά αν δεν κάνεις τα χαρτιά σου σωστά...βασικά θέλει λογιστή...μεταξύ ΤΕΒΕ και ΙΚΑ πολλοί προτιμούν το ΙΚΑ αν έχουν την επιλογή)

 

ΤΣΜΕΔΕ να γραφτεί κανείς φυσικά μόνο αν έχει τη δυνατότητα να γραφτεί στο ΤΕΕ και όταν βγάζει ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΜΙΑ ΖΩΗ. Λειτουργεί όπως το ΤΕΒΕ δηλαδή, πρέπει να πληρώνεις σ'αυτό το ταμείο είτε έχεις δουλειά είτε οχι. Όταν γραφτείς δεν ξεγράφεσαι δια νόμου, ενώ στο ΤΕΒΕ γράφεσαι και ξεγράφεσαι όποτε θες ααα..και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη σκατά. Τώρα αν είσαι αρχιτέκτονας, πολιτικός μηχανικός τι να κάνεις; Aναγκαστικά γράφεσαι εκεί από την αρχή λόγω της υπογραφής.

Το μεγάλο θετικό αυτού του ταμείου είναι ότι είναι το πιο ισχυρά οικονομικό ταμείο (δηλαδή πού να μην ήτανε με τους όρους που έχει...). Φαντάζομαι αν κάποιος έχει πλούσιους γονείς ή άλλα εισοδήματα από αλλού (νοίκια) ή έτοιμη δουλειά ή είναι Θεός στη δουλειά του να γραφτεί εδώ αλλιώς ...καταλήγεις να χρωστάς...:fear: Πού ξέρω εγώ άν θα είμαι άνεργος για 6 μήνες από την μία δουλειά στην άλλη και πού ξέρω που θα είμαι και αν θα ασκώ ακόμη το επάγγελμα του μηχανικού μετά απο 10 χρόνια; Τα λεφτά που ζητάνε είναι πολλά σε εκέινη την περίπτωση(άνεργος) μα και να μην μπορώ να ξεγραφτώ ποτέ, την καταδίκη μου υπογράφω δηλαδή; δεν κατάλαβα!

 

Τέλος πάντων εγώ λέω να ξεκινήσω με ΙΚΑ (αν έχω την επιλογή) και μετά βλέπουμε...άλλωστε 5.550.000 ασφαλισμένοι εκεί can't be wrong :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Τα έχει μπερδέψει λίγο. Δεν ασφαλίζεσαι σε όποιο ταμείο γουστάρεις. Ασφαλίζεσαι βάσει της ιδιότητάς σου και της δουλειάς σου. Αν ήταν έτσι όσοι δούλευαν στον ιδιωτικό τομέα θα ασφαλίζονταν στο ταμείο στρατιωτικών για να βγουν στα 35 χρόνια σε φουλ σύνταξη ανεξαρτήτου ηλικίας, με εφάπαξ 100000 ευρώ και περίθαλψη δωρεάν στα στρατιωτικά νοσοκομεία. Για να πας ΟΓΑ πρέπει να είσαι αγρότης, για να πας ΤΣΜΕΔΕ μηχανικός, για το ΤΣΑΥ γιατρός κοκ. Αν είσαι μηχανικός και ψιλικατζής θα πληρώσεις ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ αλλά και ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ διότι το επιμελητήριο ΤΕΕ δε σε καλύπτει για τη δουλειά του ψιλικατζή. Για το ΤΣΜΕΔΕ μάλλον δε το κατάλαβες σωστά. Στο ΤΣΜΕΔΕ αν μπεις έχει διαδικασία για να βγεις, άρα πληρώνεις είτε δουλεύεις είτε όχι. Ελεύθερος επαγγελματίας και άνεργος δε γίνεται, διότι πουλάς υπηρεσίες, είναι σαν να λες άνεργο τον υδραυλικό. Όσοι δουλεύουν σε δουλειά μισθωτού με δελτίο παροχής υπηρεσιών ας πρόσεχαν. Αν είσαι μισθωτός με ΤΣΜΕΔΕ πληρώνεις και ένα κλάδο του ΙΚΑ ώστε δικαιούσαι επίδομα ανεργίας, αν θυμάμαι καλά. Με τη σχολή που έχεις τελειώσει μπορείς να γραφτείς στο ΤΕΕ; Το έχεις ψάξει; Νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή που έχεις διότι τουλάχιστο ξέρεις ότι θα μαζεύεις συντάξιμα χρόνια.

Φίλε είσαι αρχηγός. Βρεθηκα εδω ψαχνοντας να βρω απαντηση σε διαφορα ερωτηματα, γιατι κανενας δεν μου εδινε να καταλαβω ή δεν μπορουσε. Ειχα μπερδευτει με τα αρτικολεξα και γενικα με το θεμα της ασφαλισης. Διαβασα την απαντηση σου και ξεκαθαρισα παρα πολλα πραγματα που μου τα ελεγαν μπερδεμενα. Εκανα εγγραφη στην σελιδα μονο και μονο για να σου απαντησω και να σου πω οτι εισαι ωραιος και σε ευχαριστω πολυ. Τετοιες απαντησεις θα επρεπε να κυριαρχουν στα fora, ξεκαθαρες και σιγουρες. Γιατι μεχρι να δω την απαντηση σου, διαβασα ενα καρο μ*****ιες (δεν εννοω υπορεωτικα στο υπαρχον forum) και το μονο που εκαναν ηταν να μου θολωnουν τα ματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Γνωρίζει κανείς πώς είναι συνδεδεμένα ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ; Αν έχω καταλάβει καλά μετά από μια εγκύκλιο του 2018 η εγγραφή στο ΤΕΕ δε συνεπάγεται και αυτόματη εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ. Δουλεύω ως μισθωτός με ΙΚΑ χωρίς να έχω εγγραφεί στο ΤΕΕ αλλά μου φαίνεται ότι είναι καλή ιδέα να εγγραφώ τώρα καθώς καταλαβαίνω πως αν εγγραφώ στο ΤΕΕ τότε στο πρώην ΤΣΜΕΔΕ (ΕΦΚΑ) εγγράφεσαι μόνο αν κάνεις έναρξη άσκησης επαγγέλματος σε ΔΟΥ (δηλαδή μπλοκάκι;!). Επομένως δε θα πληρώνω διπλές εισφορές. Κάνω κάπου λάθος;

Screenshot_2019-09-11-09-42-40-203_com.android.chrome.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον απο οτι εχω καταλαβει,μπορεις να γραφτεις στο ΤΕΕ χωρις να εχεις σχεση με ΤΣΜΕΔΕ.

Τωρα εκανα για το ΤΕΕ τα χαρτια και εγω και δεν ειδα τουλαχιστον τιποτα για ΤΣΜΕΔΕ μεσα.Για το ΤΕΕ 20Ε/χρονο ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν εγγραφείς στο ΤΣΜΕΔΕ, δεν παίρνεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. εφόσον θες να βγάλεις άδεια ασκήσεως, γράφεσαι αυτόματα ΤΣΜΕΔΕ και πληρώνεις εισφορές. ο ΟΑΕΔ σε θεωρεί αυτοαπασχολούμενο και δεν σε εγγράφει στα μητρώα του. εάν διακόψεις το ΤΣΜΕΔΕ, διακόπτεται αυτόματα και η άδειά σου. 

εκβιαστικό καθώς δεν μπορείς να ξεκινήσεις να πληρώνεις εισφορές ΑΦΟΥ βρεις δουλειά  αλλά πρέπει να πληρώνεις με το που πάρεις την άδεια άσκησης επαγγέλματος. 

η απόκτηση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος δεν συνεπάγεται και έναρξη επαγγελματικής δραστηριότητας στην εφορία

3 λεπτά πριν, Dantε είπε

Πλεον απο οτι εχω καταλαβει,μπορεις να γραφτεις στο ΤΕΕ χωρις να εχεις σχεση με ΤΣΜΕΔΕ.

Τωρα εκανα για το ΤΕΕ τα χαρτια και εγω και δεν ειδα τουλαχιστον τιποτα για ΤΣΜΕΔΕ μεσα.Για το ΤΕΕ 20Ε/χρονο ειναι.

μόλις περάσεις τις εξετάσεις για την άδεια άσκησης επαγγέλματος έλα να μου πεις για το ΤΣΜΕΔΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, james01gr είπε

αν δεν εγγραφείς στο ΤΣΜΕΔΕ, δεν παίρνεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. εφόσον θες να βγάλεις άδεια ασκήσεως, γράφεσαι αυτόματα ΤΣΜΕΔΕ και πληρώνεις εισφορές. ο ΟΑΕΔ σε θεωρεί αυτοαπασχολούμενο και δεν σε εγγράφει στα μητρώα του. εάν διακόψεις το ΤΣΜΕΔΕ, διακόπτεται αυτόματα και η άδειά σου. 

εκβιαστικό καθώς δεν μπορείς να ξεκινήσεις να πληρώνεις εισφορές ΑΦΟΥ βρεις δουλειά  αλλά πρέπει να πληρώνεις με το που πάρεις την άδεια άσκησης επαγγέλματος. 

η απόκτηση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος δεν συνεπάγεται και έναρξη επαγγελματικής δραστηριότητας στην εφορία

μόλις περάσεις τις εξετάσεις για την άδεια άσκησης επαγγέλματος έλα να μου πεις για το ΤΣΜΕΔΕ

Εχει αλλαξει απο οτι μου ειπαν εδω και λιγα χρονια και παιρνεις την αδεια,ασχετα απο το ΤΣΜΕΔΕ.

https://www.lawspot.gr/nomika-nea/aposyndesi-tis-ypohreosis-katavolis-eisforon-apo-tin-eggrafi-sto-tee-i-dikigoriko-syllogo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, AllNatural said:

Πηρα το καλοκαιρι αδεια ασκησης επαγγελματος απο το ΤΕΕ και δεν υπηρξε καμια εγγραφη στο ΤΣΜΕΔΕ.

Καλό ακούγεται. Να την πάρουμε την άδεια θέλουμε να υπάρχει όσο είμαστε ΙΚΑ χωρίς να διπλοπληρώνουμε και σε ΤΣΜΕΔΕ, όχι τουλάχιστον πριν ξεκινήσουμε επαγγελματική δραστηριότητα ως μηχανικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους! 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, ζητώντας προκαταβολικά συγγνώμη αν υπάρχει κάποιο thread πιο σχετικό απ' αυτό που επέλεξα να ποστάρω. 

Έστω ένας διπλωματούχος μηχανικός από Πολυτεχνείο. Κάνει την εγγραφή του στο ΤΕΕ, βρίσκει δουλειά με δελτίο παροχής υπηρεσιών και κόβει 1500€/μηνιαίως.

Μπορείτε να μου υποδείξετε πως θα υπολογίσω τα καθαρά μηνιαία λεφτά;

Βρήκα μια online πλατφόρμα και μου έβγαλε περί τα 750€. Σωστά τα λέει;

Επεξ/σία από tedd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tedd είπε

Καλημέρα σε όλους! 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, ζητώντας προκαταβολικά συγγνώμη αν υπάρχει κάποιο thread πιο σχετικό απ' αυτό που επέλεξα να ποστάρω. 

Έστω ένας διπλωματούχος μηχανικός από Πολυτεχνείο. Κάνει την εγγραφή του στο ΤΕΕ, βρίσκει δουλειά με δελτίο παροχής υπηρεσιών και κόβει 1500€/μηνιαίως.

Μπορείτε να μου υποδείξετε πως θα υπολογίσω τα καθαρά μηνιαία λεφτά;

Βρήκα μια online πλατφόρμα και μου έβγαλε περί τα 750€. Σωστά τα λέει;

1500€ προ ή μετά ΦΠΑ

Αν είναι μετά, υπολόγισε ότι το μηνιάτικο είναι 1210 (290 είναι ο ΦΠΑ)

Είδα επίσης ότι για νέο ΕΕ, υπάρχει η επιλογή να πάει στα 126€ εισφορές το μήνα

https://www.efka.gov.gr/el/asphalismenoi/me-misthotoi/neo-systhma-asfalistikon-eisforon/neoi-epaggelmaties

Άρα 1210 - 126 = 1084 € το μήνα

Αυτό φορολογείται με 22%

https://foroline.gr/archives/40418

Άρα 1084 *0.78 = 845€ το μήνα

Κάπου εκεί λογικά είσαι

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tedd είπε

Καλημέρα σε όλους! 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, ζητώντας προκαταβολικά συγγνώμη αν υπάρχει κάποιο thread πιο σχετικό απ' αυτό που επέλεξα να ποστάρω. 

Έστω ένας διπλωματούχος μηχανικός από Πολυτεχνείο. Κάνει την εγγραφή του στο ΤΕΕ, βρίσκει δουλειά με δελτίο παροχής υπηρεσιών και κόβει 1500€/μηνιαίως.

Μπορείτε να μου υποδείξετε πως θα υπολογίσω τα καθαρά μηνιαία λεφτά;

Βρήκα μια online πλατφόρμα και μου έβγαλε περί τα 750€. Σωστά τα λέει;

Θα είσαι στον ίδιο εργοδότη 40 ώρες τη βδομάδα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...