Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εξαρταται τι θες απο το κλιματιστικο. πχ...σκυλια τα carefour (εχουμε 2 12αρια στο εξοχικο με την προηγουμενη ονομασια..firstline). σε γενικες γραμμες ειναι λιγο πιο θορυβωδη αλλα εξαρταται ποσο ευαισθητο ειναι το αφτι σου να πιανει διαφορες της ταξης των 5-6 db :rolleyes:

κατα τα αλλα...ως firstline ουσιαστικα ηταν στα παντα τους toshiba και μονο τα καπακια ηταν firstline. τωρα ειναι στα παντα τους samsung και στα καπακια λενε carrefour. εκ των εσω γνωριζω οτι στην εκδοχη firstline ηταν καλυτερα, αλλα ακομα ειναι παρα πολυ καλα.

 

επισης εκ των εσω...οι σωληνωσεις τους πια (αλλα και των περισσοτερων νεων κλιματιστικων) δεν ειναι σκετος χαλκος αλλα εχουν και προσμιξη αλουμινιου. αυτο σημαινει οτι αν φερεις κανα τυχαιο ψυκτικο και σου κανει αρπακολα δουλεια, μπορει κατα την εκχυλωση των σωληνων (για να συνδεθει το μεσα με το εξω μηχανημα), να κανει ενα απειροελαχιστικο σκισιμο στο σωληνα (που οπως ειπαμε ειναι πια πιο ευαισθητος) αν ειναι συνηθισμενος στους παλιους χαλκινους 100% και μεσα σε μερικες μερες να εχει χαθει το φρεον και να ψαχνεις γιατι δεν δουλευει το μηχανημα. γι αυτο να φερεις η εμπιστο ψυκτικο που να κανει καλη δουλεια η αλλιως φερε την astra service που εχουν και το service των μηχανηματων αυτων ετσι κι αλλιως. ετσι κι αλλιως ολοι (και η astra) ταριφα εχουν το 80ευρω για εγκατασταση (και οι ψυκτικοι της γειτονιας συνηθως δεν κοβουν και αποδειξη και αν θελεις σου χρεωνουν εξτρα το ΦΠΑ, ενω απο astra θα παρεις εννοειται αποδειξη και μεσα στα 80 ευρω). ολα αυτα τα εμαθα επειδη εψαχνε ενας φιλος να παρει και τον βοηθησα :P

 

επισης...τα 12αρια εκεινος τα πηρε σε προσφορα απο το carrefour πριν κανα μηνα, που τα ειχαν στα 200 ευρω αλλα μαζι με την εγκατασταση!

 

κατα τα αλλα...ενεργειακη κλαση Α και φρεον 410 (τελευταια τεχνολογια), για τα χρηματα που κοστιζουν πιστευω ειναι best value/money !

 

τα μηχανηματα που φερνει το carefur ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ APO TH GALANZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

1. Βρε παιδιά, θέλω ένα αθόρυβο κλιματιστικό (18άρι) και καλό παράλληλα. Για να θεωρηθεί αθόρυβο αλήθεια πόσα db πρέπει να είναι;

 

2. Είμαι κ απογοητευμένος από τις αντιπροσωπίες εδώ στην Ελλάδα που δεν έχουν κάποιο showroom ώστε να πας κ να τα δείς από κοντά. Πας στο κάθε τυχαίο κατάστημα της γειτονιάς που φέρνει τη μάρκα που θες αλλά έχει μόνο 2-3 μοντέλα κ δεν μπορείς να αποφανθείς. Αναγκαστικά θα πάρεις ότι φέρνει κ τον συμφέρει! Τελικά δεν υπάρχει κάποιο showroom π.χ. για τη Mitsubishi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που τέλειωσε το καλοκαίρι υπάρχει καμιά προσφορά για οτιδήποτε κλιματιστικό? Όσο πιο φθηνό γίνεται φυσικά!

 

Πέρυσι θυμάμαι είχε βγάλει το carefour προσφορά 1+1... Φέτος έκαναν τίποτα τέτοιο? Θα κάνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που τέλειωσε το καλοκαίρι υπάρχει καμιά προσφορά για οτιδήποτε κλιματιστικό? Όσο πιο φθηνό γίνεται φυσικά!

 

Πέρυσι θυμάμαι είχε βγάλει το carefour προσφορά 1+1... Φέτος έκαναν τίποτα τέτοιο? Θα κάνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Βρε παιδιά, θέλω ένα αθόρυβο κλιματιστικό (18άρι) και καλό παράλληλα. Για να θεωρηθεί αθόρυβο αλήθεια πόσα db πρέπει να είναι;

Φιλε μου το αθόρυβο είναι κάτι σχετικό. Εντελώς μα εντελώς αθόρυβα δεν υπάρχουν διότι πολύ απλά έχουν μέσα εναν ανεμιστήρα που γυρίζει, όσο αθόρυβο μοτέρ και να έχει έστω και ελάχιστο θόρυβο θα τον κάνει. Επίσης λάβε σοβαρά υπόψιν οτι το πόσο θα σε ενοχλεί έχει να κάνει και με το που ακριβώς θα τοποθετήσεις το εσωτερικό σώμα, αν το βάλεις ακριβώς πάνω απο το κεφάλι σου τότε θα το ακούς κομματάκι, αν το βάλεις 2-3 μέτρα μακριά και είναι και σχετικα αθόρυβο τότε σχεδόν δεν θα το ακούς, ειδικά αν έχεις βάλει την έντασηγ του ανεμιστήρα στο ελάχιστο. Πάντως για να σου δώσω ένα παράδειγμα, εγώ που έβαλα πρόσφατα ένα carrefour home 12άρι πιυ θεωρείται θορυβώδες (εσωτερική μονάδα 38 db) όταν έχω την ένταση του ανεμιστήρα στο ελάχιστο ακούγεται ελάχιστα, και σίγουρα δεν ειναι ενοχλητικό. Η εξωτερική μονάδα ακούγεται επίσης ελάχιστα.

 

2. Είμαι κ απογοητευμένος από τις αντιπροσωπίες εδώ στην Ελλάδα που δεν έχουν κάποιο showroom ώστε να πας κ να τα δείς από κοντά. Πας στο κάθε τυχαίο κατάστημα της γειτονιάς που φέρνει τη μάρκα που θες αλλά έχει μόνο 2-3 μοντέλα κ δεν μπορείς να αποφανθείς. Αναγκαστικά θα πάρεις ότι φέρνει κ τον συμφέρει! Τελικά δεν υπάρχει κάποιο showroom π.χ. για τη Mitsubishi;

 

Έχεις δίκιο σ' αυτό, υπάρχει σοβαρή έλλειψη στην Ελλάδα.

 

---------- Προσθήκη στις 22:51 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:46 ----------

 

Τώρα που τέλειωσε το καλοκαίρι υπάρχει καμιά προσφορά για οτιδήποτε κλιματιστικό? Όσο πιο φθηνό γίνεται φυσικά!

 

Πέρυσι θυμάμαι είχε βγάλει το carefour προσφορά 1+1... Φέτος έκαναν τίποτα τέτοιο? Θα κάνουν?

 

Το carrefour είχε βγάλει και φέτος αρκετές καλές προσφορές ειδικά με την δική του μάρκα!

Τώρα που χειμώνιασε δύσκολο να βγάλουν ξανά προσφορά, αλλα αν ακριβήνει τελικά το πετρέλαιο θέρμανσης θα υπάρξει σίγουρα ζήτηση για κλιματιστικά οπότε ποτέ δεν ξέρεις. Πρέπει να το παρακολουθείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

στην αγορά κλιματιστικού, κάθε εταιρία παραθέτει τα μοντέλα της κ τους πίνακες των προδιαγραφών τους, όμως... ο απλός κοσμάκης δεν καταλαβαίνει από τα νούμερα αυτά. Ποιές τιμές πρέπει να κοιτάει κανείς ώστε να μην πονοκεφαλιάζεται κ συνάμα να καταλαβαίνει ποιό κλιματιστικό του κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

επειδή το καλοκαίρι ήταν η πρώτη χρονιά που δεν την πάλεψα με την ζέστη και επειδή φέτος δεν το βλέπω να την παλεύω με τον χειμώνα :lol: σκέφτομαι να πάρω ένα κλιματιστικό... στο σαλόνι έχω ένα πολύ δυνατό που αν το ανοίξω φτάνει για το μισό σπίτι (120 τ.μ είναι όλο) αλλα θέλω να πάρω ένα για το δωμάτιο μου που είναι μικρό (δεν ξέρω πόσα τμ) .. σκέφτομαι για inverter ... λογικά απο άποψη κατανάλωσης συμφέρει.. αλλα πόσο "καίει" ..?

τώρα την βγάζω με ένα αερόθερμο που είναι 2000w αλλα έχει δύο σκάλες και απο ότι κατάλαβα στην πρώτη που το έχω εγώ χρησιμοποιεί 1000w.. αλλά δεν μου εμπνέει πολύ εμπιστοσύνη..

 

αν θέλετε προτείνετε μου κάποιο να το ψάξω και γω λίγο ... να είναι όσο πιο μικρό γίνεται αφου το δωμάτιο είναι μικρό και ενεργειακής κλάσης Α... α και inverter :-D !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μόλις αγόρασα αυτό, κυρίως για το μπάνιο, γιατι κάνω κάθε μέρα το πρωί στις 6 και το κρύο είναι τσουχτερό (μέχρι τώρα άναβα το πιστολάκι για κανα τέταρτο πρίν γδυθώ).

 

Τώρα στο θέμα μας. Τι το θέλεις το κλιματιστικό; Και καίει απίστευτα και το καλοκαίρι (εγω τοτλάχιστον) ή τον λαιμό μου μαμάω ή πιάνομαι σε κανα σβέρκο. Για το καλοκαίρι πάρε κανα ανεμιστήρα (εγω αυτό θα κάνω του χρόνου) και για το χειμώνα κανα καλοριφέρ (αν δεν έχετε ήδη) ή το αερόθερμο σου και είσαι τζιτζί.

 

Υ.Γ. Στο παρελθόν το είχα ψάξει πολύ για κλιματιστικό δωματίου και τελικά έβγαλα το συμπέρασμα οτι δεν αξίζει το ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω γιατι αλλα κάτι μου λέει οτι θα καίει λιγότερο το κλιματιστικό.. όσο το έψαξα αυτές τις μέρες είδα για καταναλώσεις απο 700-900watt.. + οτι δεν θα έχει τον θόρυβο του αερόθερμου..

δυστυχώς φέτος το καλοκαίρι η ζέστη ήταν υπερβολική για να κάνει δουλειά ο ανεμιστήρας.. + την ζέστη που έβγαζε το pc το δωμάτιο μου έβραζε όταν τα άλλα δωμάτια του σπιτιού ήταν ψιλο εντάξει..

σεβαστή πάντως η άποψη σου και θέλω να ακούσω και απο άλλους αν θέλουν.... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...