Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα! Έχω ένα κλιματιστικό inverter kelvinator 24.000BTU class C στην θερμανση και Α στην ψήξη.

Καίει σε πλήρη φόρτο 2.5κWatt.

 

To παρακάτω είναι κλάση Α+ σε θέρμανση, και αν κατάλαβα καλά καίει. 1.5kWatt. 

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/119303-hitachi-rak50ppa

 

Αν υποθέσουμε οτι το αγοράζω, σε πόσο καιρό θα το αποσβέσω; (περίπου) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έχω ένα κλιματιστικό inverter kelvinator 24.000BTU class C στην θερμανση και Α στην ψήξη.

Καίει σε πλήρη φόρτο 2.5κWatt.

 

To παρακάτω είναι κλάση Α+ σε θέρμανση, και αν κατάλαβα καλά καίει. 1.5kWatt. 

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/119303-hitachi-rak50ppa

 

Αν υποθέσουμε οτι το αγοράζω, σε πόσο καιρό θα το αποσβέσω; (περίπου) 

Για το πότε θα κάνεις απόσβεση δεν μπορεί να στο πει κάποιος έτσι χωρίς στοιχεία. Πόσες ώρες θα το καις την ημέρα για πόσο χρονικό διάστημα ? ( εδώ μπαίνει και ο παράγοντας πόσες μέρες κρύο έχουμε κάθε έτος )  Πόσο κοστίζει η kwh πόσο μπορεί να καίει το κλιματιστικό ανα ώρα? (max input power ) 

Δε βλέπω κάπου να αναφέρει την μέγιστη  ισχύς εισόδου που λες. Αναφέρει μόνο ότι καίει 690kWh/έτος (θέρμανση, θερμή ζώνη) (όπου θερμή ζώνη είναι η Αθήνα και είναι και σημείο αναφοράς για την θερμή ζώνη της Ευρώπης)

 

Παρεπιπτόντως το συγκεκριμένο Hitatchi είναι αξιόπιστο και πάρα πολύ καλό σε κατανάλωση στην κατηγορία του .Με κλειστά μάτια hitatchi όσον αφορά την αξιοπιστία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έχω ένα κλιματιστικό inverter kelvinator 24.000BTU class C στην θερμανση και Α στην ψήξη.

Καίει σε πλήρη φόρτο 2.5κWatt.

 

To παρακάτω είναι κλάση Α+ σε θέρμανση, και αν κατάλαβα καλά καίει. 1.5kWatt. 

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/119303-hitachi-rak50ppa

 

Αν υποθέσουμε οτι το αγοράζω, σε πόσο καιρό θα το αποσβέσω; (περίπου)

Κοιτα κατε με τα καινουρια κλιματιστικα σε σχεση με τα παλια κανουν στην πραξη μια μικρη οικονομια.. και αυτο το λεω με αποδειξεις. ενα παλιο κλιματιστικο on/off οταν λειτουργει ο συμπιεστης καταναλωνει ρευμα στο 100% αλλα αποδιδει στο 100%. Ενα inverter ομως δουλευει βαση της θερμοκρασιας που του εχεις δωσει.. δηλαδη ο συμπιεστης καταναλωνει λιγοτερα ρευματα αλλα αποδιδει σε αναλογια με την καταναλωση του.. Αρα η καταναλωση εξαρταται απο τις απαιτησεις του καθενος,τα τετραγωνικα που θελεις να ζεστανει και την μονωση του δωματιου.. Αν το κλιματιστικο σου δουλευει σωστα και ρυθμιζεις την θερμοκρασια μεχρι 25 βαθμους εν ολιγοις η θερμοκρασια δωματιου να μην υπερβαινει τους 20 βαθμους τοτε θα δεις οικονομια.. Αν πιστευεις οτι θα παρεις inverter και θα κυκλοφορεις με το φανελακι μεσα στο σπιτι δηλαδη μεση εσωτερικη θερμοκρασια 24 βαθμους και ολο αυτο με χαμηλη καταναλωση εισαι πολυ γελασμενος...

Καλησπέρα! Έχω ένα κλιματιστικό inverter kelvinator 24.000BTU class C στην θερμανση και Α στην ψήξη.

Καίει σε πλήρη φόρτο 2.5κWatt.

 

To παρακάτω είναι κλάση Α+ σε θέρμανση, και αν κατάλαβα καλά καίει. 1.5kWatt. 

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/119303-hitachi-rak50ppa

 

Αν υποθέσουμε οτι το αγοράζω, σε πόσο καιρό θα το αποσβέσω; (περίπου)

προτεινω κατι σε value for money με μια α' αξιοπιστια αποτελουμενο απο μηχανικα μερη της Hitachi http://www.iking.gr/ecs/gr/products/HISENSE-AS-24UR4SLJVL-Inverter-A/A.aspx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν υπάρχει μόνο ένα συμβατικό κλιματιστικό 9.000 btu για να θερμάνει ολόκληρο το σπίτι 60 τ.μ., προφανώς δε θα πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία και θα δουλεύει διαρκώς. Το ερώτημα μου είναι άλλο: επειδή δε θα ανοιγοκλείνει ο συμπιεστής, η κατανάλωση είναι αυτή που γράφει το φυλλάδιο, δηλαδή σχεδόν 1KW, ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν υπάρχει μόνο ένα συμβατικό κλιματιστικό 9.000 btu για να θερμάνει ολόκληρο το σπίτι 60 τ.μ., προφανώς δε θα πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία και θα δουλεύει διαρκώς. Το ερώτημα μου είναι άλλο: επειδή δε θα ανοιγοκλείνει ο συμπιεστής, η κατανάλωση είναι αυτή που γράφει το φυλλάδιο, δηλαδή σχεδόν 1KW, ή κάτι άλλο;

1kw δηλαδη 1000watt.. συνηθως στην θερμανση καιει παραπανω.. εκτιμω οτι δεν θα ξεπερναει τα 1200watt(ειχα μετρησει προσφατα ενα 9αρι) συνεχεια δεν θα δουλευει γιατι εχει προστασια.. Το δικο μου inverter 12αρι γραφει στην θερμανση 1100watt στην πραξη ομως αναλογα την θερμοκρασια εξω οταν το δουλευω στο φουλ φτανει μεχρι 1870watt!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για ένα οικονομικό κλιματιστικό inverter για χώρο 20 τ.μ. κυρίως για θέρμανση .

 

Το      CELCIA INVERTER 12.000 btu     που εχει το  leroy merlin στο φυλλάδιο του σελ 21

http://e-tract.leroymerlin.gr/oikonomiki_thermansi/

στην τιμή 320 €  είναι καλό;

 

Κάποιος κάτοχός του αντιμετωπίζει κάποιο σημαντικό πρόβλημα;

 

Έχετε να μου προτείνετε  κάποιο πιο αξιόπιστο σε χαμηλή τιμή;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για ένα οικονομικό κλιματιστικό inverter για χώρο 20 τ.μ. κυρίως για θέρμανση .

 

Το      CELCIA INVERTER 12.000 btu     που εχει το  leroy merlin στο φυλλάδιο του σελ 21

http://e-tract.leroymerlin.gr/oikonomiki_thermansi/

στην τιμή 320 €  είναι καλό;

 

Κάποιος κάτοχός του αντιμετωπίζει κάποιο σημαντικό πρόβλημα;

 

Έχετε να μου προτείνετε  κάποιο πιο αξιόπιστο σε χαμηλή τιμή;

 

Ευχαριστώ.

 

για inverter ειναι πολυ φτηνο.. δεν αναφερει τεχνικα χαρακτηριστικα.. για την αξιοπιστια δεν γνωριζει κανεις τιποτα.. για μενα καλυτερα να παρεις κατι σε midea για να εχεις μεθαυριο υποστηριξη..

για inverter ειναι πολυ φτηνο.. δεν αναφερει τεχνικα χαρακτηριστικα.. για την αξιοπιστια δεν γνωριζει κανεις τιποτα.. για μενα καλυτερα να παρεις κατι σε midea για να εχεις μεθαυριο υποστηριξη..

ρωτα τα ονομαστικα btu στην θερμανση, το cop?, και την ταχυτητα του αερα της εσωτερικης μοναδας..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ    gia_nnis   για την άμεση απάντηση.

 

Το φυλλάδιο γράφει:

  • Θερμική Απόδοση:   12.000 BTU
  • Ενεργειακη κλάση Θέρμανσης Α

 

Μάλλον είναι το ίδιο με αυτό

http://www.genem.com.gr/%CE%9A%CE%9B%CE%99%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%99%CE%A3%CE%9C%CE%9F%CE%A3.htm

 

Το Σάββατο θα ρωτήσω αυτά που είπες.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικο για θερμανση τα ονομαστικα btu και η ταχυτητα του αερα. το δικο μου 12αρι inverter με αποδοση στην θερμανση 14500btu και fan 750(ταχυτητα ροης αερα εσωτερικης μοναδας) οταν αλλα 12αρια εχουν μεχρι 650 το δυνατο φαν βοηθα στην γρηγορη θερμανση του χωρου..

λεει οτι φοραει συμπιεστη toshiba αλλα δεν μου λεει κατι γιατι εγω ειχα παρει ανωνυμο με συμπιεστη daikin! αλλα μου εβγαζε προβληματα η πλακετα και το πεταξα..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλιματιστικό μου με κάνει να βήχω, τι φταίει; Έκανα συντήρηση, ίσως δεν έγινε καλή συντήρηση ή φταίει κάτι άλλο;

 

Να πάω στο γιατρό; Να κοιτάξω κάτι στο κλιματιστικό τι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Το κλιματιστικό μου με κάνει να βήχω, τι φταίει; Έκανα συντήρηση, ίσως δεν έγινε καλή συντήρηση ή φταίει κάτι άλλο;</p>

<p> </p>

<p>Να πάω στο γιατρό; Να κοιτάξω κάτι στο κλιματιστικό τι; </p>

 

Παρε μια Halls.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις τιμες EER / COP κοιταμε την ονομαστικη αποδοση η την εποχιακη αποδοση?

EER βαθμός απόδοσης στην ψύξη . COP στην θέρμανση

 

SEER εποχιακός βαθμός απόδοσης στην ψύξη  . SCOP εποχιακός βαθμός απόδοσης στην θέρμανση.

 

Ότι και αν κοιτάξεις το ίδιο είναι . Απλά συγκρίνουμε πάντα ίδια μεγέθη. Δηλαδή SCOP με SCOP και ΟΧΙ SCOP με COP

 

Επίσης όσον αφορά το SCOP kai SEER κοιτάζεις και σε τι κλιματική ζώνη αναφέρονται . Πρέπει να είναι στην ίδια ζώνη για να κάνεις την σύγκριση μεταξύ δύο κλιματιστικών π.χ θερμή ζώνη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...