Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κάποιος ειδήμων γνωρίζει για αυτό το μοντέλο TOSHIBA RAS-13GKHP-ES, πολύ θα εκτιμούσα γνώμες και προτάσεις... Ευχαριστώ για τις θαυμάσιες συμβουλές που γράφονται στο τόπικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εχω ενα σαμσουνκγ και εχω 2 προβληματα! 1ον εχει καει το λαμπακι του ον/οφφ και 2ον αρχησε να κανει ενα θορυβο στα καλα καθουμενα λες και πευτει κατω και διαλυετε(χωρις υπερβολες)! το πηρα απο κοτσοβολο. το παω πισω και περνω αλο φερνουν τεχνικο..τι γινετε σαυτη τη περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
  • 10 μήνες μετά...

ρε παιδια να ρωτησω κατι εγω θελω να παρω ενα κλιματιστικο για το σαλονι περιπου 30 τ.μ. και λεο να παρω η το F&U με 216 ευρω αλλα και με 50 ευρω ενγκατασταση η το carrefour home με 249 αλλα και με ενγκατσταση πιο λετε να ειναι πιο καλο στην σελιδα αυτην ακουσα πολλα καλα για το carrefour home οτι δουλευει σαν σκυλι αλλα δεν ξερω πια εταιρια το φταχνει και ειμαι λιγο ανασφαλης αν και το θελω για 3 το πολυ 4 ωρες την μερα γιατη δεν αντεχεται αλλο η ζεστη δεν μπορεις να αναπνευσεις :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια να ρωτησω κατι εγω θελω να παρω ενα κλιματιστικο για το σαλονι περιπου 30 τ.μ. και λεο να παρω η το F&U με 216 ευρω αλλα και με 50 ευρω ενγκατασταση η το carrefour home με 249 αλλα και με ενγκατσταση πιο λετε να ειναι πιο καλο στην σελιδα αυτην ακουσα πολλα καλα για το carrefour home οτι δουλευει σαν σκυλι αλλα δεν ξερω πια εταιρια το φταχνει και ειμαι λιγο ανασφαλης αν και το θελω για 3 το πολυ 4 ωρες την μερα γιατη δεν αντεχεται αλλο η ζεστη δεν μπορεις να αναπνευσεις :unsure:

Θα σου έλεγα να αποφύγεις και τις 2 μάρκες. 

Για τα carefour κλιματιστικά: Ακούγονται πολλά καλά λόγια περι αξιοπιστίας ΑΛΛΑ ειναι συμβατικό και αρκετά ενεργοβόρο για συμβατικό. Κάνει θόρυβο πολύ (δεν έχει πολιτισμένη λειτουργία) Τίποτα το ιδιαίτερο σε φίλτρα για την υγιεινή του χώρου. 

Τα carefour κλιματιστικά τα φτιάχνει  κατά μεγάλη πιθανότητα η Gree ή η Midea. (Made in China δηλαδή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα απο carrefour home δεν εχω εμπειρια,θα σου πω ομως απο firstline 12αρι σε ενα χωρο 15τ.μ. Πολυ καλη αποδοση και για τις δυο εποχες.Το χρησιμοποιουσα για κυρια θερμανση και δουλευε αρκετες ωρες την ημερα! Ειχε αυξημενη καταναλωση.. τα πρωτα 3 χρονια ολα οκ,μετα επεσε η αποδοση του κατα πολυ και το πεταξαμε!

Αξιοπιστια? ποια? Ξερω ατομο με κλιματιστικο mitsubishi και απο τα ακριβα μοντελα και στα 6 χρονια βαρεσε κανονι ο συμπιεστης!!! Η αξιοπιστια ειναι η μεγαλυτερη εγγυηση και με ποιες προυποθεσεις..?! Αυτη την στιγμη δινει 10 χρονια εγγυηση η gree και η inventor. Τωρα για το θεμα της καταναλωσεις θα κοιταξες το eer και το cop. Οσο πιο μεγαλα ειναι τα νουμερα τοσο χαμηλωτερη καταναλωση εχουνε. Το eer(ψυξη) ξεκιναει απο 3.21 και το cop(θερμανση) απο 3.61 Απο κει και πανω θεωρουνται κλαση Α. Εγω απο ανωνυμο θα προτιμουσα αυτο http://www.iking.gr/ecs/gr/products/HISENSE-AS-09HR4SVNVG-A-A-9000-BTU-LED.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα απο carrefour home δεν εχω εμπειρια,θα σου πω ομως απο firstline 12αρι σε ενα χωρο 15τ.μ. Πολυ καλη αποδοση και για τις δυο εποχες.Το χρησιμοποιουσα για κυρια θερμανση και δουλευε αρκετες ωρες την ημερα! Ειχε αυξημενη καταναλωση.. τα πρωτα 3 χρονια ολα οκ,μετα επεσε η αποδοση του κατα πολυ και το πεταξαμε!

Αξιοπιστια? ποια? Ξερω ατομο με κλιματιστικο mitsubishi και απο τα ακριβα μοντελα και στα 6 χρονια βαρεσε κανονι ο συμπιεστης!!! Η αξιοπιστια ειναι η μεγαλυτερη εγγυηση και με ποιες προυποθεσεις..?! Αυτη την στιγμη δινει 10 χρονια εγγυηση η gree και η inventor. Τωρα για το θεμα της καταναλωσεις θα κοιταξες το eer και το cop. Οσο πιο μεγαλα ειναι τα νουμερα τοσο χαμηλωτερη καταναλωση εχουνε. Το eer(ψυξη) ξεκιναει απο 3.21 και το cop(θερμανση) απο 3.61 Απο κει και πανω θεωρουνται κλαση Α. Εγω απο ανωνυμο θα προτιμουσα αυτο http://www.iking.gr/ecs/gr/products/HISENSE-AS-09HR4SVNVG-A-A-9000-BTU-LED.aspx

Για την Gree 10 χρόνια συμπιεστής και 5 χρόνια ηλεκτρικά μέρη. όροι εγγύησης: Ετήσια συντήρηση απο την εταιρεία αλλιώς ακυρώνεται η εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα ειναι ετσι δεν αξιζει.. και ποιο service? freon δεν θελει,μονο ελεγχο και οταν θα χρειαστει θελει αντικατασταση και οχι συμπληρωμα.. καθαρισμο το κανεις και μονος σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας.

 

Είμαι στην αναζήτηση ενός κλιματιστικού και έχω χαθεί!!! Υπάρχουν ένα σωρό νούμερα που πρέπει να συγκρίνει κάποιος... και δυστυχώς εγώ έχω χάσει την μπάλα!

Θέλω να ψύξω για το καλοκαίρι (το οποίο στην πόλη μου δεν είναι και πολύ θερμό) και να ζεστάνω τον χειμώνα (έχουμε λίγο πιο κρύο απ`ότι στις περισσότερες πόλεις τις Ελλάδας) ένας χώρο (εννιαίο) περίπου 70 τμ. Οπότε έχω καταλήξει και κοιτάζω στα 24000btu.

Ψάχνω λοιπόν να δω τι καταναλώσεις έχει το κάθε μοντέλο! Και οι μονάδες μέτρησης αλλάζουν από μάρκα σε μάρκα. Άλλες μάρκες χρησιμοποιούν τα kw/h... άλλες τα kwh/a (κατανάλωση κιλοβατώρων ετησίως)... άλλες EER και COP... και κάποιες άλλες SEER και SCOP (αντίστοιχα EER και COP ετησίως).

Το θέμα είναι πως μπορείς να συγκρίνεις EER με SEER... ή ακόμη χειρότερα EER με kw/h!!!

EER είναι ο δείκτης απόδοσης σε ψύξη σε κατανάλωση μίας kw/h.

COP είναι ο αντίστοιχος δείκτης σε θέρμανση.

 

π.χ η Χ μάρκα έχει κατανάλωση 4,5kw/h στην ψύξη με 5,6 EER ενώ η Ψ μάρκα έχει 2.5kw/h με 3,8 EER! Ποια από τις 2 είναι φθηνότερη σε κατανάλωση???? υπάρχει κανείς που να τα έχει ξεδιαλύνει αυτά;;; Επίσης έχω την εντύπωση πως μερικές μάρκες (π.χ Toyotomi) μετράνε την κατανάλωση των kw/h στο max της απόδοσης των κλιματιστικών τους ενώ άλλες σε normal ή και χαμηλή λειτουργία. Ισχύει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

 

Είμαι στην αναζήτηση ενός κλιματιστικού και έχω χαθεί!!! Υπάρχουν ένα σωρό νούμερα που πρέπει να συγκρίνει κάποιος... και δυστυχώς εγώ έχω χάσει την μπάλα!

Θέλω να ψύξω για το καλοκαίρι (το οποίο στην πόλη μου δεν είναι και πολύ θερμό) και να ζεστάνω τον χειμώνα (έχουμε λίγο πιο κρύο απ`ότι στις περισσότερες πόλεις τις Ελλάδας) ένας χώρο (εννιαίο) περίπου 70 τμ. Οπότε έχω καταλήξει και κοιτάζω στα 24000btu.

Ψάχνω λοιπόν να δω τι καταναλώσεις έχει το κάθε μοντέλο! Και οι μονάδες μέτρησης αλλάζουν από μάρκα σε μάρκα. Άλλες μάρκες χρησιμοποιούν τα kw/h... άλλες τα kwh/a (κατανάλωση κιλοβατώρων ετησίως)... άλλες EER και COP... και κάποιες άλλες SEER και SCOP (αντίστοιχα EER και COP ετησίως).

Το θέμα είναι πως μπορείς να συγκρίνεις EER με SEER... ή ακόμη χειρότερα EER με kw/h!!!

EER είναι ο δείκτης απόδοσης σε ψύξη σε κατανάλωση μίας kw/h.

COP είναι ο αντίστοιχος δείκτης σε θέρμανση.

 

π.χ η Χ μάρκα έχει κατανάλωση 4,5kw/h στην ψύξη με 5,6 EER ενώ η Ψ μάρκα έχει 2.5kw/h με 3,8 EER! Ποια από τις 2 είναι φθηνότερη σε κατανάλωση???? υπάρχει κανείς που να τα έχει ξεδιαλύνει αυτά;;; Επίσης έχω την εντύπωση πως μερικές μάρκες (π.χ Toyotomi) μετράνε την κατανάλωση των kw/h στο max της απόδοσης των κλιματιστικών τους ενώ άλλες σε normal ή και χαμηλή λειτουργία. Ισχύει;;;

Στο eer για κλαση α ξεκιναει απο 3.61 και οσο ανεβαινει τοσο πιο οικονομικο ειναι στο ρευμα αλλα συναμα και πιο ακριβο..!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

 

Είμαι στην αναζήτηση ενός κλιματιστικού και έχω χαθεί!!! Υπάρχουν ένα σωρό νούμερα που πρέπει να συγκρίνει κάποιος... και δυστυχώς εγώ έχω χάσει την μπάλα!

Θέλω να ψύξω για το καλοκαίρι (το οποίο στην πόλη μου δεν είναι και πολύ θερμό) και να ζεστάνω τον χειμώνα (έχουμε λίγο πιο κρύο απ`ότι στις περισσότερες πόλεις τις Ελλάδας) ένας χώρο (εννιαίο) περίπου 70 τμ. Οπότε έχω καταλήξει και κοιτάζω στα 24000btu.

Ψάχνω λοιπόν να δω τι καταναλώσεις έχει το κάθε μοντέλο! Και οι μονάδες μέτρησης αλλάζουν από μάρκα σε μάρκα. Άλλες μάρκες χρησιμοποιούν τα kw/h... άλλες τα kwh/a (κατανάλωση κιλοβατώρων ετησίως)... άλλες EER και COP... και κάποιες άλλες SEER και SCOP (αντίστοιχα EER και COP ετησίως).

Το θέμα είναι πως μπορείς να συγκρίνεις EER με SEER... ή ακόμη χειρότερα EER με kw/h!!!

EER είναι ο δείκτης απόδοσης σε ψύξη σε κατανάλωση μίας kw/h.

COP είναι ο αντίστοιχος δείκτης σε θέρμανση.

 

π.χ η Χ μάρκα έχει κατανάλωση 4,5kw/h στην ψύξη με 5,6 EER ενώ η Ψ μάρκα έχει 2.5kw/h με 3,8 EER! Ποια από τις 2 είναι φθηνότερη σε κατανάλωση???? υπάρχει κανείς που να τα έχει ξεδιαλύνει αυτά;;; Επίσης έχω την εντύπωση πως μερικές μάρκες (π.χ Toyotomi) μετράνε την κατανάλωση των kw/h στο max της απόδοσης των κλιματιστικών τους ενώ άλλες σε normal ή και χαμηλή λειτουργία. Ισχύει;;;

Αυτό:

 

http://www.electronet.gr/User_Scenario/Contents/klima_changes.pdf

και αυτό : Typical EER for residential central cooling units = 0.875 × SEER. SEER is a higher value than EER for the same equipment.[1]

A more detailed method for converting SEER to EER uses this formula:

EER = -0.02 × SEER² + 1.12 × SEER[2] Note that this method is used for benchmark modeling only and is not appropriate for all climate conditions

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Seasonal_energy_efficiency_ratio

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο eer για κλαση α ξεκιναει απο 3.61 και οσο ανεβαινει τοσο πιο οικονομικο ειναι στο ρευμα αλλα συναμα και πιο ακριβο..!

sorry στο cop 3.61. Στο eer 3.21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό:

 

http://www.electronet.gr/User_Scenario/Contents/klima_changes.pdf

και αυτό : Typical EER for residential central cooling units = 0.875 × SEER. SEER is a higher value than EER for the same equipment.[1]

A more detailed method for converting SEER to EER uses this formula:

EER = -0.02 × SEER² + 1.12 × SEER[2] Note that this method is used for benchmark modeling only and is not appropriate for all climate conditions

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Seasonal_energy_efficiency_ratio

 

αυτά ισχύουν μόνο για το αμερικάνικο seer, το ευρωπαϊκό που μας ενδιαφέρει εχει διαφορετικό τρόπο υπολογισμού. Οι σοβαροί κατασκευαστές πιστοποιούν τα μηχανήματά τους στο eurovent, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί εκεί να δει και τα seer και τα eer του κάθε μηχανήματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Ψάχνω κλιματιστικό για εξοχικό (λίγες ώρες λειτουργίας το καλοκαίρι) οπότε σκέφτηκα να αγοράσω ένα απλό (όχι inverter). 

Έχω επιλέξει αυτό Gree Jade GRS-093H/JE-N2 ( http://www.apothema.gr/gree-jade-grs-093-hje-n2-klash-a-71819p ) αλλά δεν έχω βρει καμία κριτική για το συγκεκριμένο.

 

Μήπως κάποιος το έχει βάλει και έχει άποψη; 

 

Κάποια άλλη πρόταση για κλιματιστικό σε αυτά τα λεφτά (300€);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...