Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποια άλλη πρόταση για κλιματιστικό σε αυτά τα λεφτά (300€);

Τα gree ειναι καλα κλιματιστικα. ειναι το εργοστασιο που παιρνουν εξαρτηματα σοβαρες μαρκες κλιματιστικων π.χ mitsubishi και εχει βγαλει δικο της κλιματιστικο.. για την χρηση ομως που το θες τα θεωρω πολλα εκτος αν η τοποθετηση ειναι δωρεαν. καλη και αξιοπιστη εταιρια ειναι και αυτη http://www.electric-eshop.gr/p.Klimatistiko-Hisense-AS-09HR4SVNVG.787612.html
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάποια άλλη πρόταση για κλιματιστικό σε αυτά τα λεφτά (300€);

Τα gree ειναι καλα κλιματιστικα. ειναι το εργοστασιο που παιρνουν εξαρτηματα σοβαρες μαρκες κλιματιστικων π.χ mitsubishi και εχει βγαλει δικο της κλιματιστικο.. για την χρηση ομως που το θες τα θεωρω πολλα εκτος αν η τοποθετηση ειναι δωρεαν. καλη και αξιοπιστη εταιρια ειναι και αυτη http://www.electric-eshop.gr/p.Klimatistiko-Hisense-AS-09HR4SVNVG.787612.html

Η Gree είναι ο μεγαλύτερος πωλητής σε κλιματιστικά σταθερών στροφών παγκοσμίως . Πέρα απο αυτό συνεργάζεται με την Daikin μιας και οι 2 εταιρίες έχουν δημιουργήσει κοινοπραξία για την απο κοινού εξέλιξη ευρεση εξαρτημάτων πρώτων υλών και κατασκευή κλιματιστικών inverter σε κοινα τους εργοστάσια και ερευνητικά κέντρα στη Κίνα. Πρώτο τους κοινό μοντέλο για την παγκόσμια αγορά είναι το Gree Change.  Η gree πριν χρόνια συναρμολόγησε 500.000 κλιματισιτκά για την Daikin με προορισμό την αγορά της Ιαπωνίας.

Δεν είναι τυχαία εταιρία και δεν έχει τη στάμπα της "Κινεζιάς".

Για τα hisense δεν έχω ιδέα. Κάποιοι λένε ότι είναι value for money και αξιόπιστα. Στα inverter μοντέλα τους τίποτα το ιδιαίτερο. Είναι ενεργοβόρα. 

Το hisense που έχεις στο λινκ έχει την ίδια κατανάλωση με το Gree Jade. Διαφορά τιμής 50 ευρώ . Θα προτιμούσα το Gree μιας και είναι δοκιμασμένα μηχανήματα στην αγορά της Ελλάδας σε σύγκριση με τα hisense.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι αναμεσα σε mitsubishi k fujiju 24αρη παντα inverter..

Mitsubishi heavy src s-1 αν θυμάμαι καλά...

Αυτό βγαίνει περιπου στα 1350

Ενω το fujiju 1100..

Εσείς πιο θα προτιμουσατε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θελω να βαλω ενα κλιματισκικο για ψυξη αλλα κυριος για θερμανση .σαλονο κουζινα γυρο στα 35 -45 τετραγωνικα το σπιτι εχει καλη μονωση διπλα τζαμια κλπ. θα ηθελα προτασεις.σκεφτομαι για 18 αρι . ..ακουσα καλα λογια για την gree οτι ενωθηκε με την daikin. μεχρι 800 με 900 ευρω θελω να δωσω.ευχαριστω smile.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θελω να βαλω ενα κλιματισκικο για ψυξη αλλα κυριος για θερμανση .σαλονο κουζινα γυρο στα 35 -45 τετραγωνικα το σπιτι εχει καλη μονωση διπλα τζαμια κλπ. θα ηθελα προτασεις.σκεφτομαι για 18 αρι . ..ακουσα καλα λογια για την gree οτι ενωθηκε με την daikin. μεχρι 800 με 900 ευρω θελω να δωσω.ευχαριστω smile.gif

http://engine.tech.netuse.gr/filesystem/Multimedia/pdf/Oikiakwn_Imikentrikwn_Gree_2012_b_id23.pdf

 

2η και τρίτη σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι αναμεσα σε mitsubishi k fujiju 24αρη παντα inverter..

Mitsubishi heavy src s-1 αν θυμάμαι καλά...

Αυτό βγαίνει περιπου στα 1350

Ενω το fujiju 1100..

Εσείς πιο θα προτιμουσατε ??

fujiju φιλε δεν υπαρχει το εργαλειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fujiju φιλε δεν υπαρχει το εργαλειο

νομιζω πως σε αποδοση θερμανσης το mitsu ειναι μεγαλυτερη .....και εγω θελω να το επιλεξω κατα κυριον λογο κλιματιστικο για θερμανση..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θελω να βαλω ενα κλιματισκικο για ψυξη αλλα κυριος για θερμανση .σαλονο κουζινα γυρο στα 35 -45 τετραγωνικα το σπιτι εχει καλη μονωση διπλα τζαμια κλπ. θα ηθελα προτασεις.σκεφτομαι για 18 αρι . ..ακουσα καλα λογια για την gree οτι ενωθηκε με την daikin. μεχρι 800 με 900 ευρω θελω να δωσω.ευχαριστω smile.gif

φιλε μου σε ενα κλιματιστικο θα κοιταξες το eer και το cop.Την ονομαστικη ισχυ και οχι π.χ (3000-17000)btu και ακομα ενας σημαντικος παραγοντας την ταχυτητα του φαν γιατι ετσι σου ζεσταινει αμεσα τον χωρο..

 

Ενα παραδειγμα π.χ εγω. Ηθελα ενα κλιματιστικο να υπερτερει στην θερμανση και μετα απο μεγαλο ψαξιμο σε σχεση τιμης-αποδοσης και οικονομια του ρευματος κατεληξα στο panasonic.Αποδιδει στην θερμανση ονομαστικα 14505btu και φτανει εως 17000 με cop 3.8 και ταχυτητα φαν 750 στα 514Ε μονο! http://www.iking.gr/ecs/gr/products/PANASONIC-CS-CU-RE12NKX-Inverter-A/A.aspx οταν η mitsubishi για τα ιδια τεχνικα χαρακτ. ζηταει 750E και δεν θα εχει τοσο μεγαλο φαν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θέλω να πάρω μέχρι σήμερα που είναι μια καλή προσφορά ένα κλιματιστικό .

 

Κατέληξα στα Toshiba 524€ 10άρι Α++ ή Panasonic 454€ Α+ 12άρι (419 έχει το 9άρι αλλά λεω να δώσω 30 ευρώ και ας μην μου χρειάζονται τα επιπλέον btu). Ουσιαστικά τα 10 με υπερκαλύπτουν.

Σαν μάρκα όμως υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά ώστε να επιλέξω το ένα έναντι του άλλου? βασικό ότι θα χρησιμοποιηθεί και για θέρμανση ενώ και η χρήση για ψύξη θα είναι άντε 200 ώρες το χρόνο. Έχετε κάποια ιδέα?

http://www.kotsovolos.gr/s...2e#prettyPhoto

ή

http://www.kotsovolos.gr/s...ke#prettyPhoto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω μέχρι σήμερα που είναι μια καλή προσφορά ένα κλιματιστικό .

 

Κατέληξα στα Toshiba 524€ 10άρι Α++ ή Panasonic 454€ Α+ 12άρι (419 έχει το 9άρι αλλά λεω να δώσω 30 ευρώ και ας μην μου χρειάζονται τα επιπλέον btu). Ουσιαστικά τα 10 με υπερκαλύπτουν.

 

Σαν μάρκα όμως υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά ώστε να επιλέξω το ένα έναντι του άλλου? βασικό ότι θα χρησιμοποιηθεί και για θέρμανση ενώ και η χρήση για ψύξη θα είναι άντε 200 ώρες το χρόνο. Έχετε κάποια ιδέα?

 

http://www.kotsovolos.gr/s...2e#prettyPhoto

 

ή

 

http://www.kotsovolos.gr/s...ke#prettyPhoto

Βασικά δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί επιλέγεις ένα 10αρι και ένα 12άρι . Τί χώρο έχεις σε τετραγωνικά? Αν νομίζεις ότι τα επιπλέον btu μόνο θετικά μπορούν να σου δώσουν ή τίποτα κάνεις λάθος. Περισσότερα btu απο ότι θέλει ο χώρος σου = χάσιμο θερμικής άνεσης. Θα νειώθεις σα παγάκι στη ψύξη και θα σκας στη θέρμανση. 

 

Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος σου?

 

Από μάρκες αξιόπιστες στα ίδια επίπεδα είναι Toshiba Hitachi Panasonic Daikin Mitsubishi

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερα btu απο ότι θέλει ο χώρος σου = χάσιμο θερμικής άνεσης. Θα νειώθεις σα παγάκι στη ψύξη και θα σκας στη θέρμανση

τωρα με τα inverter δεν ισχυει αυτο..
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί επιλέγεις ένα 10αρι και ένα 12άρι . Τί χώρο έχεις σε τετραγωνικά? Αν νομίζεις ότι τα επιπλέον btu μόνο θετικά μπορούν να σου δώσουν ή τίποτα κάνεις λάθος. Περισσότερα btu απο ότι θέλει ο χώρος σου = χάσιμο θερμικής άνεσης. Θα νειώθεις σα παγάκι στη ψύξη και θα σκας στη θέρμανση. 

 

Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος σου?

 

Από μάρκες αξιόπιστες στα ίδια επίπεδα είναι Toshiba Hitachi Panasonic Daikin Mitsubishi

Τελικά παρήγγειλα το toshiba γιατί είχε αφυγρανση και ήταν κ πιο καινούργιο μοντέλο 2013 αντι για 2012 στο άλλο.

 

Ο χώρος ουσιαστικά είναι κάπου 17 τετραγωνικά χωρίς ιδιαίτερη ζέστη. Όπως είπε και ο απο πάνω φίλος, στα inverter όσα btu και αν έχεις ρυθμίζεται η ταχύτητα και η ένταση και δεν καταλαβαίνεις διαφορά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παρήγγειλα το toshiba γιατί είχε αφυγρανση και ήταν κ πιο καινούργιο μοντέλο 2013 αντι για 2012 στο άλλο. :)

Μπραβο σου..!!! Πολυ καλη επιλογη και σε πραγματικη προσφορα! προσεξε για τοποθετηση μην σου ζητησουν πανω απο 70Ε..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την αφυγρανση γιατι την αναφερεις?εννοεις στην θερμανση?γιατι στην ψυξη ολα κανουν αφυγρανση......

 

Δεν το γνωρίζω αν κάνουν όλα! Υπάρχει όμως σαν ξεχωριστή λειτουργία στο συγκεκριμένο. Στο άλλο στα χαρακτηριστικά το είχε σαν να μην υπάρχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...