Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

KURO οτι ειναι ALL DC ,και μπηκαν την ίδια μερα και γράψαν KURO ALL DC INVERTER στην σελίδα)

Το kuro επειδή είμαι κάτοχος έχει αυτοκόλλητο ακόμη και στην εξωτερική μονάδα που λέει ότι είναι all dc inverter  ενώ σε άλλα κλιματιστικά που είναι της ίδιας εταιρείας δε το γράφει 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Δεν είναι ολα ALL DC Inverter π.χ. η σειρά 8XX(Izuru) της Toyotomi δεν είναι, ενω η σειρά 6XX(Kuro) είναι..

Εξαρτάται το μοντέλο.. π.χ. η σειρά Hiro /Izuru / Kuro είναι της GREE, τα καινούργια SΑΤΟRI που εμφανίστηκαν τωρα τελευταία στα καταστήματα (χωρις να εμφανίζονται στην επίσημη ελληνικη σελίδα της toyotomi) πιθανον να είναι AUX.

Ευχαριστω, ενα hiro εχω αλλο ενα hiro με το r32 κι ενα izuru...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2019 στις 5:33 ΜΜ, liakjim είπε

Για καλά μονωμένο δωμάτιο των 20τμ, κανονικά ένα 9άρι αρκεί. 

Από αυτήν την άποψη, ένα vfm είναι αυτό μιας και είναι στα 800€ εγκατεστημένο https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198333-carrier-42qhp09e8s-platinum

To πιο αποδοτικό είναι αυτό https://www.skroutz.gr/s/14024947/Mitsubishi-MSZ-MUZ-LN25VG-Natural-White.html

Βασικά σε αυτά τα χρήματα, ότι και να πάρεις δεν θα μείνεις δυσαρεστημένος . 

Και το Fujitsu, και το Daikin είναι όλα πολύ καλά. 

Αν μένεις σε περιοχές με πολλά κρύα, ας πας σε 12άρι, στα αντίστοιχα μοντέλα. 

Ίσως να ρώταγες κανά μηχανικό. 

Αν δεν βιάζεσαι , μπορείς να δοκιμασεις να περιμένεις σε κανά Black friday αυτό : https://www.skroutz.gr/s/16729549/Toshiba-Daiseikai-9-RAS-13PAVPG-E-RAS-13PKVPG-E.html

Σε γενικές γραμμές, προσπαθείς να αγοράσεις όσο περισσότερο SCOP γίνεται. 

 

Καλησπέρα και πάλι, ευχαριστώ για όλα τα σχόλια και συμβουλές! Τελικά αποφασίσαμε για το Fujitsu ASYG12KGTA από Κωτσόβολο - στα 913 με απεγκατάσταση + εγκατάσταση + 5 χρόνια total support. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε που μπορώ να βρω το σχετικό εγχειρίδιο για την εγκατάσταση του, να έχω μια ιδέα τι να περιμένω όταν θα έρθουν για την τοποθέτηση - την εξωτερική μονάδα λέμε να μπει στην ταράτσα - είμαστε σε μονοκατοικία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Jamess είπε

Καλησπέρα και πάλι, ευχαριστώ για όλα τα σχόλια και συμβουλές! Τελικά αποφασίσαμε για το Fujitsu ASYG12KGTA από Κωτσόβολο - στα 913 με απεγκατάσταση + εγκατάσταση + 5 χρόνια total support. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε που μπορώ να βρω το σχετικό εγχειρίδιο για την εγκατάσταση του, να έχω μια ιδέα τι να περιμένω όταν θα έρθουν για την τοποθέτηση - την εξωτερική μονάδα λέμε να μπει στην ταράτσα - είμαστε σε μονοκατοικία

Μέσα στις κούτες του κλιματιστικού, ποτε θα παραλάβετε  ,ίδια μέρα θα έρθει το μηχάνημα και ο ψυκτικός ? Αν θέλετε κοιτάξτε στο site της αντιπροσωπείας  ,συνήθως τα έχουν και εκεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Jamess είπε

Καλησπέρα και πάλι, ευχαριστώ για όλα τα σχόλια και συμβουλές! Τελικά αποφασίσαμε για το Fujitsu ASYG12KGTA από Κωτσόβολο - στα 913 με απεγκατάσταση + εγκατάσταση + 5 χρόνια total support. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε που μπορώ να βρω το σχετικό εγχειρίδιο για την εγκατάσταση του, να έχω μια ιδέα τι να περιμένω όταν θα έρθουν για την τοποθέτηση - την εξωτερική μονάδα λέμε να μπει στην ταράτσα - είμαστε σε μονοκατοικία

Να απαιτήσεις 3 μέτρα σωλήνωσης και αντλία κενού, ενδέχεται να σε χρεώσουν κάτι παραπάνω για τα πρόσθετα μέτρα.

Για φυλλάδια και οτι υπάρχει κοίταξε εδώ, https://www.fgeurope.gr/el/products/kgta-12kbtu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Μέσα στις κούτες του κλιματιστικού, ποτε θα παραλάβετε  ,ίδια μέρα θα έρθει το μηχάνημα και ο ψυκτικός ? Αν θέλετε κοιτάξτε στο site της αντιπροσωπείας  ,συνήθως τα έχουν και εκεί 

Το μηχάνημα μόλις μου είπαν ότι  θα έρθει 2-3 μέρες πιο νωρίς οπότε εντάξει

4 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Να απαιτήσεις 3 μέτρα σωλήνωσης και αντλία κενού, ενδέχεται να σε χρεώσουν κάτι παραπάνω για τα πρόσθετα μέτρα.

Για φυλλάδια και οτι υπάρχει κοίταξε εδώ, https://www.fgeurope.gr/el/products/kgta-12kbtu

Δηλαδή να είναι τουλάχιστον 3 μέτρα; Γιατί όταν το μέτρησα η απόσταση είναι περίπου 2.30. Οπότε να τοποθετήσουν την εξωτερική μονάδα λίγο ακόμα πιο πέρα για να φτάσουν τα 3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Jamess είπε

Το μηχάνημα μόλις μου είπαν ότι  θα έρθει 2-3 μέρες πιο νωρίς οπότε εντάξει

Δηλαδή να είναι τουλάχιστον 3 μέτρα; Γιατί όταν το μέτρησα η απόσταση είναι περίπου 2.30. Οπότε να τοποθετήσουν την εξωτερική μονάδα λίγο ακόμα πιο πέρα για να φτάσουν τα 3;

Ίσως να μη χρειάζονται 3 μέτρα. Δες τις οδηγίες. Αν χρειάζονται καλό είναι να τα έχεις.

Edit :

Στο ASYG24KLCA στο installation manual της εξωτερικής μονάδας στην αρχή έχει το παρακάτω

P90805-073153-1.jpg

 

Δες τι αναφέρει το δικό σου.

Χωρίς να είμαι ειδικός, θα έλεγα πάντως πως τα 2.3μ είναι οκ για ένα 12αρι. Αν φυσικά λέει όντως 3 και σε παίρνει χωροταξικα , ας το κάνετε. Αν έχεις αμφιβολία μιλάς με το support της fgeurope.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα σε 

https://www.skroutz.gr/s/12068812/Toshiba-Shorai-R32-RAS-18PAVSG-E-RAS-18PKVSG-E.html 

https://www.skroutz.gr/s/15038380/Fujitsu-ASYG18KLCA.html

Ποιο να επιλέξω; Με ενδιαφέρει πιο πολύ η θέρμανση, ο χώρος είναι 50 τ.μ. με καλή σχετικά μόνωση, δίπλα τζάμια, πρώτος όροφος με πυλωτή από κάτω. Πολυκατοικία 10ετιας, κέντρο Αθήνας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Ανάμεσα σε 

https://www.skroutz.gr/s/12068812/Toshiba-Shorai-R32-RAS-18PAVSG-E-RAS-18PKVSG-E.html 

https://www.skroutz.gr/s/15038380/Fujitsu-ASYG18KLCA.html

Ποιο να επιλέξω; Με ενδιαφέρει πιο πολύ η θέρμανση, ο χώρος είναι 50 τ.μ. με καλή σχετικά μόνωση, δίπλα τζάμια, πρώτος όροφος με πυλωτή από κάτω. Πολυκατοικία 10ετιας, κέντρο Αθήνας. 

Θα έδινα τα 100€ παραπάνω για 4 χρόνια παραπάνω εγγύηση.

Επίσης το shorai είναι πιο αθόρυβο.

Το Fujitsu είναι πιο αποδοτικό και θα καλύψει πιο εύκολα τα τμ.

Πάντως είσαι λίγο οριακά στα BTUs. Θα πήγαινα σε 22αρι πχ το Mitsubishi Heavy .

https://airsamoilis.gr/product/srk-src-63zr-w/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για εγκατάσταση κλιματιστικού 18000 btu σε σαλόνι. Είχα ενα παλιό fujitsu το οποίο παρέδωσε μετά από 20 χρόνια. Ποια μάρκα προτείνεται. Θέλω κάτι καλό - ποιοτικό για να κρατήσει. Προσανατολίζομαι σε gree, mitsubishi, daikin, inventor. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alexandertheo είπε

Ενδιαφέρομαι για εγκατάσταση κλιματιστικού 18000 btu σε σαλόνι. Είχα ενα παλιό fujitsu το οποίο παρέδωσε μετά από 20 χρόνια. Ποια μάρκα προτείνεται. Θέλω κάτι καλό - ποιοτικό για να κρατήσει. Προσανατολίζομαι σε gree, mitsubishi, daikin, inventor. Ευχαριστώ.

Αν δες ποιοτικό δες Mitsubishi, Daikin, Toshiba, Fujitsu (τυχαία σειρά). Γράψε τετραγωνικά, μονώσεις, budget που έχεις για να σε βοηθήσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Jamess είπε

Το μηχάνημα μόλις μου είπαν ότι  θα έρθει 2-3 μέρες πιο νωρίς οπότε εντάξει

Δηλαδή να είναι τουλάχιστον 3 μέτρα; Γιατί όταν το μέτρησα η απόσταση είναι περίπου 2.30. Οπότε να τοποθετήσουν την εξωτερική μονάδα λίγο ακόμα πιο πέρα για να φτάσουν τα 3;

Τα κάνουν κουλούρες από πίσω από την εξωτερική ,δεν ειναι ανάγκη να ειναι ευθεία,μπορει να κάνει μια καμπύλη το έξτρα 70 πόντους,θα κρίνει αυτός ,πάντως το ζητούμενο ειναι τα συνολικά 3 μέτρα ψυκτικού σωλήνα και οχι να ειναι ευθεία 

Finally ..🤪

Λοιπόν..

ποιοτητα κατασκευής αρκετά καλή,οι συνδεσμολογίες στους μηχανισμούς των Περσίδων στιβαρή ,

θετικα : οι περσίδες κινούνται μηχανικά και δεξιά αριστερά ,αθορυβες 

Στην ψύξη που το δοκίμασα λιγο σκοτώνει 😂

εχει πολλές διαβαθμίσεις ταχύτητας ανεμιστήρα , 

περι εμφάνισης κολοκυθόπιτα ? Εμενα μου αρέσει 😁

ιονιστης ,WiFi ready ,follow me ,παμε στα αρνητικά ..

πανω στην μονάδα ΔΕΝ σου δείχνει θερμοκρασία δωματίου ..εκτός και αν βάλεις το fan .. έπειτα παμε στο follow me που εκεί βλεπεις την θερμοκρασία του χώρου στο χειριστήριο ..Ειλικρινά πόση διαφορά εχει σε ένα δωμάτιο από την μονάδα στο control ..? Το θεωρώ βλακωδη υλοποίηση και για εμενα ειναι πολύ πιο βολικό να κοιτάς την μονάδα τι θερμ εχεις σε σχέση  με τη  ζητούμενη ..

Δεν εχει έγχρωμη ένδειξη cool,heat πάνω στην μονάδα και γενικά ένδειξη λειτουργίας του  συμπιεστή ,τωρα θα μου πεις θα ξεχάσεις τι ζητάς ζέστη ή κρύο και πρέπει να το βλέπεις ? 

οι ήχοι confirm της μονάδας κάνουν σαν ασανσέρ σε πολυκατάστημα μπλιιιιιμ μπλοοοοομ 😂  

Τα τριξιματακια του τα κάνει προς το παρών,συστολή διαστολή 

αν χαλάσεις την θέση των Περσίδων πρέπει να το βγάλεις από την μπριζα για να γίνουν reset η θέση 

Η εξωτερική για το λιγο που δούλεψε αθόρυβη 

Οταν επιτρέψει ο καιρός θα επιστρέψω 😁

Περι τοποθέτησης .. 

Ο ψυκτικός δεν υπάρχει ..με το ένα χέρι κράταγε το τρυπάνι και άνοιγε και με το αλλο φαράσι κάτω από την τρύπα και μάζευε επιτόπου την σκόνη..

15 εκατοστά ζήτησα από το δοκάρι..16 του βγήκε ενταξει ,την εξωτερική την ήθελα έξω έξω στην βάση να εχει αέρα πίσω ,οκ έγινε ,μου έβγαλε και από το αλλο την εξωτερική πιο έξω στην βάση..

Α και 3 μέτρα σωλήνες σύνολο και εννοείται αντλία ,από μόνος του , δεν την ζήτησα,πήγε να την φέρει κιόλας την είχε ξεχάσει ..

👍🏿👌🏻💪

Ωχ ξέχασα να γράψω πιο μοντέλο ειναι 🤣 prime 2018 ma2-12NXDO-I bla bla 

..και πιστοποίηση eurovent με τριακόσια αυτοκόλλητα υπενθύμιση ..

20191012_224308.jpeg

20191012_202951.jpeg

20191012_202925.jpeg

20191012_202827.jpeg

20191012_202843.jpeg

20191012_202812.jpeg

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Alexandertheo είπε

Ενδιαφέρομαι για εγκατάσταση κλιματιστικού 18000 btu σε σαλόνι. Είχα ενα παλιό fujitsu το οποίο παρέδωσε μετά από 20 χρόνια. Ποια μάρκα προτείνεται. Θέλω κάτι καλό - ποιοτικό για να κρατήσει. Προσανατολίζομαι σε gree, mitsubishi, daikin, inventor. Ευχαριστώ.

Για ψύξη το θές  ή για θέρμανση και ψύξη ;  Αν το θες και για θέρμανση θα είναι κύρια πηγή θέρμανσης ; Θα το δουλεύεις κάθε μέρα ώρες πολλές ή μια στο τόσο στην θέρμανση ; 

Τι budget έχεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο για ψύξη. Περίπου 700 - 900 eur. Ενδιαφέρομαι για after sale service αντοχή και αθόρυβο.

13 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Αν δες ποιοτικό δες Mitsubishi, Daikin, Toshiba, Fujitsu (τυχαία σειρά). Γράψε τετραγωνικά, μονώσεις, budget που έχεις για να σε βοηθήσει κάποιος.

35 τ.μ. καλή μόνωση. 700 - 900 eur. Μόνο ψύξη. Προσανατολίχομαι σε inventor λόγω after sale setvice.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...