Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Αν εξαιρέσεις το ururu , όλα μα όλα τα αιρκοντίσιονς κάνουν αφυγρανση σε ψύξη οπότε τί θες να πεις;

Αυτό που λέει η Daikin πιο πάνω είναι λίγο παραπλανητικό πάντως ή έστω προσπαθεί να πει κάτι που ο αγοραστής θα το ερμηνεύσει αλλιώς όπως ο φίλος πιο πάνω.

Αυτό που έγραψα ήθελα να πω . Διευκρίνιση για να μην μπερδευτούν μερικοί ότι αφύγρανση τα κλιματιστικά κάνουν και στην θέρμανση χωρίς να επηρεάσουν την θερμοκρασία του χώρου . 
Μόνο στην ψύξη γίνεται . Πλυν του ururu sharara  όπως είπες . 

Συμφωνώ ότι έτσι όπως το γράφει η Daikin θα μπερδέψει κόσμο που δεν ξέρει .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οκ, ας το δούμε και στα κρύα που θα ανεβάσει θερμοκρασίες. Σίγουρα ενθαρρυντικό.

Με την ευκαιρια των εκπτωσεων, ερχεται ενα 18KLCA να παρει την θεση ενος παλιου FUJITSU 14 on-off του 2007. Δεν ειναι πολυ παλιο αλλα ειναι ενεργειακη κλαση Β και βλεπει αρκετη χρηση, οποτε πιστευω θα κανει αποσβεση γρηγορα το καινουργιο. Ας ελπισουμε να ειναι το ιδιο καλο με το μεγαλο αδερφο του. Εχουν ΟΛΑ τα FUJITSU twin rotary? Σκεφτομουν και το απλο SHORAI αλλα φαινεται πιο αποδοτικο το FUJITSU και εχω δει απιστευτα χαμηλες καταναλωσεις απο το 14ΚΜΤΑ...

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, CorumD είπε

Με την ευκαιρια των εκπτωσεων, ερχεται ενα 18KLCA να παρει την θεση ενος παλιου FUJITSU 14 on-off του 2007. Δεν ειναι πολυ παλιο αλλα ειναι ενεργειακη κλαση Β και βλεπει αρκετη χρηση, οποτε πιστευω θα κανει αποσβεση γρηγορα το καινουργιο. Ας ελπισουμε να ειναι το ιδιο καλο με το μεγαλο αδερφο του. Εχουν ΟΛΑ τα FUJITSU twin rotary? Σκεφτομουν και το απλο SHORAI αλλα φαινεται πιο αποδοτικο το FUJITSU και εχω δει απιστευτα χαμηλες καταναλωσεις απο το 14ΚΜΤΑ...

Νομίζω στον κατάλογο της Fujitsu έχει λίστα με το ποια είναι. Το 18αρι είναι σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Νομίζω στον κατάλογο της Fujitsu έχει λίστα με το ποια είναι. Το 18αρι είναι σίγουρα

Ειδα μια αναφορα σε ενα χαρακτηριστικο που λεει ALL DC INVERTER και μαζι δειχνει το twin rotary το οποιο και αναλυει εν συντομια. ΤΟ απιστευτο ειναι οτι φαινεται να εχουν τα περισσοτερα μοντελα της FUJITSU, οποτε διακιολογουνται οι πολλοι καλες καταναλωσεις τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, vaggoulas69 είπε

Σε ευχαριστώ!!

Ο χώρος είναι σαλόνι με χωλ.

Με την σελίδα δεν ξέρω αν τα έκανε όλα σωστά 😛

Θερμικές Απώλειες

7856.62Watt

6756.69KCal/h

104.75Watt/m2

90.09KCal/h/m2

Μου φαίνεται ότι κάτι δεν υπολογίζει σωστά αυτο το εργαλείο . 
Σου βγάζει ότι χρειάζεσαι  26.085 btu/h για 25 τ.μ ;  Τί στο καλό ; Τρύπιος είναι ο χώρος ;

Το έτρεξα και για ένα δικό μου χώρο στα 25 τ.μ αμόνωτοι τοίχοι και μόνο  αλουμίνια με ενεργειακούς υαλοπίνακες. Εχω 14άρι σε απόδοση στην θέρμανση κλιματιστικό που καλύπτει ικανοποιητικά . Μου βγάζει ότι έχω απώλειες 3657 btu/h   :lol:

Δεν το εμπιστεύομαι το προγραμμα αυτό . Κάτι δεν μου κολλάει . 

Edit: Μόλις κατάλαβα τί γκάφα έκανα . Αυτό το πρόγραμμα δεν μπορεί να υπολογίσει απώλειες στην ψύξη . Είναι καθαρά για θέρμανση  και επιπλέον πάλι κάτι δεν μου κολλάει στους υπολογισμούς που έκανε για την δικιά μου περίπτωση στην θέρμανση . 

Οπότε ας το πάμε εμπειρικά :

Έχεις μονώσεις στις τοιχοποιίες ;
Είναι ανοιγόμενα ή συρόμενα τα αλουμίνια;
Το  χώρο το βλέπει ο ήλιος ; Για πολλές ώρες την ημέρα ; 

 

12 λεπτά πριν, CorumD είπε

Ειδα μια αναφορα σε ενα χαρακτηριστικο που λεει ALL DC INVERTER και μαζι δειχνει το twin rotary το οποιο και αναλυει εν συντομια. ΤΟ απιστευτο ειναι οτι φαινεται να εχουν τα περισσοτερα μοντελα της FUJITSU, οποτε διακιολογουνται οι πολλοι καλες καταναλωσεις τους!

all DC inverter είναι όλα τα κλιματιστικά του εμπορίου τα τελευταία χρόνια . Κάποιοι το αναφέρουν σαν προτέρημα (marketing) κάποιοι όχι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

all DC inverter είναι όλα τα κλιματιστικά του εμπορίου τα τελευταία χρόνια . Κάποιοι το αναφέρουν σαν προτέρημα (marketing) κάποιοι όχι . 

Ναι το γνωριζω, η FUJITSU ομως στο καταλογο της το συνδεει με τον Twin Rotary...και οπου λεει ALL DC εννοει οτι ειναι και twin rotary....(δειτε σελ 50 του 2019 catalogue .... https://www.fujitsu-general.com/shared/pdf-feur-support-ctlg-3ef019-1901e-01.pdf )

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση. Καποτε ειχε αναφερθει απο ενα μελος οτι τα toyotomi ειναι κιζενικα αλλα απο επωνυμο κατασκευαστη. Ξερεις καποιος ποιος τα φτιαχνει??καποτε ειχα ακουσει για τη gree ή midea. Ισχυει κατι τετοιο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Ερωτηση. Καποτε ειχε αναφερθει απο ενα μελος οτι τα toyotomi ειναι κιζενικα αλλα απο επωνυμο κατασκευαστη. Ξερεις καποιος ποιος τα φτιαχνει??καποτε ειχα ακουσει για τη gree ή midea. Ισχυει κατι τετοιο???

Κινέζικα φασον gree.

Πχ το  kuro (και το nemesis παρεπιπτόντως), είναι σαν το gree amber.

Επίσης έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά πχ follow me.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κινέζικα φασον gree.

Πχ το  kuro (και το nemesis παρεπιπτόντως), είναι σαν το gree amber.

Επίσης έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά πχ follow me.

Το δικό μου το kuro έχει ιi feel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι έχεις δίκιο. Ifeel , follow me, δεν θυμάμαι ποιος έχει τι.

Μήπως είναι τα midea ,με follow και i feel τα gree η δεν παίζει ρόλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Μου φαίνεται ότι κάτι δεν υπολογίζει σωστά αυτο το εργαλείο . 
Σου βγάζει ότι χρειάζεσαι  26.085 btu/h για 25 τ.μ ;  Τί στο καλό ; Τρύπιος είναι ο χώρος ;

Το έτρεξα και για ένα δικό μου χώρο στα 25 τ.μ αμόνωτοι τοίχοι και μόνο  αλουμίνια με ενεργειακούς υαλοπίνακες. Εχω 14άρι σε απόδοση στην θέρμανση κλιματιστικό που καλύπτει ικανοποιητικά . Μου βγάζει ότι έχω απώλειες 3657 btu/h   :lol:

Δεν το εμπιστεύομαι το προγραμμα αυτό . Κάτι δεν μου κολλάει . 

Edit: Μόλις κατάλαβα τί γκάφα έκανα . Αυτό το πρόγραμμα δεν μπορεί να υπολογίσει απώλειες στην ψύξη . Είναι καθαρά για θέρμανση  και επιπλέον πάλι κάτι δεν μου κολλάει στους υπολογισμούς που έκανε για την δικιά μου περίπτωση στην θέρμανση . 

Οπότε ας το πάμε εμπειρικά :

Έχεις μονώσεις στις τοιχοποιίες ;
Είναι ανοιγόμενα ή συρόμενα τα αλουμίνια;
Το  χώρο το βλέπει ο ήλιος ; Για πολλές ώρες την ημέρα ; 

 

all DC inverter είναι όλα τα κλιματιστικά του εμπορίου τα τελευταία χρόνια . Κάποιοι το αναφέρουν σαν προτέρημα (marketing) κάποιοι όχι . 

Δεν είναι ολα ALL DC Inverter π.χ. η σειρά 8XX(Izuru) της Toyotomi δεν είναι, ενω η σειρά 6XX(Kuro) είναι..

 

5 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Ερωτηση. Καποτε ειχε αναφερθει απο ενα μελος οτι τα toyotomi ειναι κιζενικα αλλα απο επωνυμο κατασκευαστη. Ξερεις καποιος ποιος τα φτιαχνει??καποτε ειχα ακουσει για τη gree ή midea. Ισχυει κατι τετοιο???

Εξαρτάται το μοντέλο.. π.χ. η σειρά Hiro /Izuru / Kuro είναι της GREE, τα καινούργια SΑΤΟRI που εμφανίστηκαν τωρα τελευταία στα καταστήματα (χωρις να εμφανίζονται στην επίσημη ελληνικη σελίδα της toyotomi) πιθανον να είναι AUX.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Εχω 14άρι σε απόδοση στην θέρμανση κλιματιστικό που καλύπτει ικανοποιητικά . Μου βγάζει ότι έχω απώλειες 3657 btu/h   :lol:

Δεν το εμπιστεύομαι το προγραμμα αυτό . Κάτι δεν μου κολλάει . 

Κοίτα τώρα εάν αυτό το αποτέλεσμα και μιλάω για θέρμανση είναι σωστό σκέψου ότι αν το κλιματιστικό σου τα ελάχιστα btu που βγάζει είναι παραπάνω από αυτά τότε το κλιματιστικό θα κλείνει συνέχεια έτσι είναι η κάνω λάθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Δεν είναι ολα ALL DC Inverter π.χ. η σειρά 8XX(Izuru) της Toyotomi δεν είναι, ενω η σειρά 6XX(Kuro) είναι..

Μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι υπάρχουν ακόμα μοντέλα που δεν είναι all dc .  Τι αλλάζει στην σειρά 8XX(Izuru) ;  Ποια μοτέρ δεν είναι dc ; Μοτερ ανεμιστήρων μέσα έξω ; 

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Κοίτα τώρα εάν αυτό το αποτέλεσμα και μιλάω για θέρμανση είναι σωστό σκέψου ότι αν το κλιματιστικό σου τα ελάχιστα btu που βγάζει είναι παραπάνω από αυτά τότε το κλιματιστικό θα κλείνει συνέχεια έτσι είναι η κάνω λάθος 

Προφανώς  . Είναι λάθος ο υπολογισμός που κάνει . Τα δεδομένα του χώρου σωστά τα έδωσα  και πάλι όμως η εφαρμογή προσεγγιστικά θα έβγαζε απώλειες  διότι  είναι πολλά αυτά που δεν υπολογίζει αλλά παίρνει παραδοχές . Το αποτέλεσμα της εφαρμογής στην δικιά μου περίπτωση είναι αλλού για αλλού . 

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι υπάρχουν ακόμα μοντέλα που δεν είναι all dc .  Τι αλλάζει στην σειρά 8XX(Izuru) ;  Ποια μοτέρ δεν είναι dc ; Μοτερ ανεμιστήρων μέσα έξω ; 

Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι και δεν μου ειπαν ξεκάθαρα κιολας. Αυτο που θυμάμαι είναι οτι οταν ειχα επικοινωνήσει με τον υπεύθυνο σχετικά με την on / off συμπεριφορά (και την υψηλη στιγμιαία κατανάλωση στην θέρμανση), μου είχαν πει σαν μια δικαιολογία (απο τι πολλες που ακουσα) οτι το IZURU ειναι απλα eco DC Inverter ενω το KURO ειναι ALL DC, και ίσως επειδη δεν  μπορει να ριξει πολυ χαμηλά την ταχύτητα του εσωτερικου ανεμιστήρα να μην  αφήνει να βγάζει κρύο αέρα. (ειχε παρει και ο @guzel επίσης τηλεφωνο και τους έκραξε οτι δεν το γράφαν στο KURO οτι ειναι ALL DC ,και μπηκαν την ίδια μερα και γράψαν KURO ALL DC INVERTER στην σελίδα)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...