Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, tedy99 είπε

Καλησπέρα και από εμένα τελικά σήμερα παρέλαβα τα κλιματιστικά (Fujitsu, ASYG24KLCA,Daikin Siesta Sensira ATXC25B) τα οποία έκλεισα από Κωτσόβολος 1450€ με εγκαταστάση και total support για 5 χρόνια .το πρόβλημα μου είναι με τις σωληνώσεις από ότι διαβάζω στο φόρουμ πρέπει να είναι οπωσδήποτε τουλάχιστον 3 μέτρα; Γιατί εμένα βγαίνει πιο λίγο όπως το βλέπω,αλλιώς τι γίνεται;;

Συνήθως το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων  είναι 2.5-3 μέτρα  στα κλιματιστικά .

Κάθε κατασκευαστής όμως θέτει το δικό του ελάχιστο μήκος όπου εγγυάται την σωστή και πολιτισμένη λειτουργία του μηχανήματος. Άνοιξε τα manuals των κλιματιστικών που παρέλαβες . Το γράφουν μέσα . 

Για το μήκος πάντως μην αγχώνεσαι . Αν η απόσταση δεν βοηθάει να απλωθεί η σωλήνα τότε κάνουν κουλούρα τις σωληνώσεις πίσω απο την μονάδα  για να πετύχουν το σωστό μήκος . 

Οπωσδήποτε η εγκατάσταση των κλιματιστικών σου  με χρήση αντλίας κενού . Καλορίζικα !

40 λεπτά πριν, aikaterini_nt είπε

Καλησπερα! Εχετε να προτεινετε καποιο καλο κλιματιστικο αποκλειστικα για θερμανση ενος δωματιου περιπου 18τμ?  Wifi και ιονιστες δε με αφορουν καθολου απλα η ενεργειακη κλαση του με ενδιαφερει γιατι θα δουλευει ολη μερα και οσο το δυνατον πιο αξιοπιστο σε θεμα βλαβων!

Δώσε μας μερικες πληροφορίες :

Περιοχή όπου βρίσκεται το κτίριο . 
Έχει αλουμίνια με διπλά τζάμια ο χώρος ; Είναι ανοιγόμενα ή συρόμενα ;
Έχει μονώσεις στις τοιχοποιίες ;
Έχεις ταράτσα απο πάνω;
Έχεις πιλοτή απο κάτω;
Μέχρι πόσα λεφτά κοιτάς ; 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Συνήθως το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων  είναι 2.5-3 μέτρα  στα κλιματιστικά .

Κάθε κατασκευαστής όμως θέτει το δικό του ελάχιστο μήκος όπου εγγυάται την σωστή και πολιτισμένη λειτουργία του μηχανήματος. Άνοιξε τα manuals των κλιματιστικών που παρέλαβες . Το γράφουν μέσα . 

Για το μήκος πάντως μην αγχώνεσαι . Αν η απόσταση δεν βοηθάει να απλωθεί η σωλήνα τότε κάνουν κουλούρα τις σωληνώσεις πίσω απο την μονάδα  για να πετύχουν το σωστό μήκος . 

Οπωσδήποτε η εγκατάσταση των κλιματιστικών σου  με χρήση αντλίας κενού . Καλορίζικα !

Δώσε μας μερικες πληροφορίες :

Περιοχή όπου βρίσκεται το κτίριο . 
Έχει αλουμίνια με διπλά τζάμια ο χώρος ; Είναι ανοιγόμενα ή συρόμενα ;
Έχει μονώσεις στις τοιχοποιίες ;
Έχεις ταράτσα απο πάνω;
Έχεις πιλοτή απο κάτω;
Μέχρι πόσα λεφτά κοιτάς ; 


 

Βορεια Ελλαδα, με διπλα τζαμια και καλη σχετικα μονωση. 2ος οροφος με 3ο απο πανω. Θα ελεγα μαξιμουμ τα 400? 450?

Επεξ/σία από aikaterini_nt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, tedy99 είπε

Καλησπέρα και από εμένα τελικά σήμερα παρέλαβα τα κλιματιστικά (Fujitsu, ASYG24KLCA,Daikin Siesta Sensira ATXC25B) τα οποία έκλεισα από Κωτσόβολος 1450€ με εγκαταστάση και total support για 5 χρόνια .το πρόβλημα μου είναι με τις σωληνώσεις από ότι διαβάζω στο φόρουμ πρέπει να είναι οπωσδήποτε τουλάχιστον 3 μέτρα; Γιατί εμένα βγαίνει πιο λίγο όπως το βλέπω,αλλιώς τι γίνεται;;

Τόσο η Daikin, όσο και η Fujitsu , συνιστούν τουλάχιστον 3μ σωλήνων για αποφυγή κραδασμών.

Τα πήρες σε πολύ καλή τιμή με εγκατάσταση και 5 χρόνια σαπορτ, μπράβο.

Αναμένουμε εντυπώσεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ aikaterini_nt : Fujitsu 12000  KP series (R32, 17000 θέρμανση με πολλή χαμηλή κατανάλωση 500 euro street price). Fujitsu ASYG12 LLCC η LLCE σε προσφορά αν το ψάξεις κάτω από 450 με διπλάσια κατανάλωση από το KP). Για λειτουργία πάνω από 5 ώρες την ημέρα και για 6 μήνες τότε 12000 σειρά ΚΜ σε προσφορά αν το ψάξεις κάποια στιγμή κοντά στα 630 με 650, και  με κατανάλωση όσο και το ΚΡ.

Air Condition Guru.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Lennox είπε

@ aikaterini_nt : Fujitsu 12000  KP series (R32, 17000 θέρμανση με πολλή χαμηλή κατανάλωση 500 euro street price). Fujitsu ASYG12 LLCC η LLCE σε προσφορά αν το ψάξεις κάτω από 450 με διπλάσια κατανάλωση από το KP). Για λειτουργία πάνω από 5 ώρες την ημέρα και για 6 μήνες τότε 12000 σειρά ΚΜ σε προσφορά αν το ψάξεις κάποια στιγμή κοντά στα 630 με 650, και  με κατανάλωση όσο και το ΚΡ.

Air Condition Guru.

Guru, το KP έχει scop κάτω από 5. Είσαι σίγουρος ότι καίει λίγο;

To KM έχει καλύτερους συντελεστές, πως έχουν ισάξια κατανάλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim.

1. Ναι το ΚΡ καίει πολύ λίγο αλλά είναι η βασική σειρά της Φουτζιτσου με R32. Περί Ενεργειακής πινακίδας.  Για την Ελλάδα που βρίσκεται στη θερμή ζώνη της Ευρώπης τα κλιματιστικά μετριουνται για 350 ώρες στην ψύξη και 1400 ώρες για θέρμανση (2100 στην βόρεια ψυχρή ζωνη). Το ΚΡ είναι η R32 σειρα της φουτζιτσου που αντικαθιστα τις οικονομικές R410 σειρές LLCC LLCE. Λανσαρίστηκε το 12αρι R32 KP και έχει τιμή δρόμου (street price) λίγο πάνω απο τα 500 ευρώ. Το αντίστοιχο 9αρι βγάινει ίδια τιμη και γιαυτό δεν προωθείται ακόμα. Δες λοιπόν καταναλώσεις σε θερμή ζώνη. Τα 12άρια είναι απλά 9αρια με περισσότερο αέριο. ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙΟ ΕΧΩ ΩΣ ΚΑΝΟΝΑ οταν θέλω ενα ισχυρό κλιματιστικό να μην προτιμώ την φτηνή σειρά, και να δίνω ένα 25% παραπάνω για μια σειρά που είναι σχεδιασμένη για μαγάλη παροχή. 

2. To 12αρι ΚΡ στη θέρμανση (Btu/hr) φτάνει στα 16378 Btu/hr  με κατανάλωση 380 KWhrs για 1400 ώρες, ενω το ΚΜ στα 18090 Btu/hr με παρόμοια κατανάλωση 347 KWhrs για 1400 ώρες λειτουργίας. Το ΚΜ είναι μιάμιση κατηγορία ποιότητας πάνω απο το ΚΡ. Το KG  ειναι σαν το ΚΜ με αισθητήρα κίνησης, ίσως μιση κατηγορία πάνω απο το ΚΜ.

Μετά από ένα χρόνο υπομονή χωρίς θέρμανση στο σαλόνι ... παρήγγειλα το 14αρι της Φουτζίτσου KG. Φτάνει τα 21800 BTU/hr θέρμανση. Ενας μικρός λέβητας πετρελαίου με 533 κιλοβατώρες για 1400 ώρες ήτοι 380 βαττ την ώρα. Έχω ρευμα ELPEDISON Electricity Home Night Fixed.

Σκορ ΔΕΗ-Lennox : 3-3. (τα γκολ για τον Lennox 1. μόνωση 8εκ με πετροβάμβακα ecose Knauf στο ταβάνι, 2. Αλλαγή παρόχου σε ελπέντισον. 3. αγορά KG 14αρι.) Πάμε για την ανατροπή.

Air Condition Guru.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lennox είπε

@liakjim.

1. Ναι το ΚΡ καίει πολύ λίγο αλλά είναι η βασική σειρά της Φουτζιτσου με R32. Περί Ενεργειακής πινακίδας.  Για την Ελλάδα που βρίσκεται στη θερμή ζώνη της Ευρώπης τα κλιματιστικά μετριουνται για 350 ώρες στην ψύξη και 1400 ώρες για θέρμανση (2100 στην βόρεια ψυχρή ζωνη). Το ΚΡ είναι η R32 σειρα της φουτζιτσου που αντικαθιστα τις οικονομικές R410 σειρές LLCC LLCE. Λανσαρίστηκε το 12αρι R32 KP και έχει τιμή δρόμου (street price) λίγο πάνω απο τα 500 ευρώ. Το αντίστοιχο 9αρι βγάινει ίδια τιμη και γιαυτό δεν προωθείται ακόμα. Δες λοιπόν καταναλώσεις σε θερμή ζώνη. Τα 12άρια είναι απλά 9αρια με περισσότερο αέριο. ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙΟ ΕΧΩ ΩΣ ΚΑΝΟΝΑ οταν θέλω ενα ισχυρό κλιματιστικό να μην προτιμώ την φτηνή σειρά, και να δίνω ένα 25% παραπάνω για μια σειρά που είναι σχεδιασμένη για μαγάλη παροχή. 

2. To 12αρι ΚΡ στη θέρμανση (Btu/hr) φτάνει στα 16378 Btu/hr  με κατανάλωση 380 KWhrs για 1400 ώρες, ενω το ΚΜ στα 18090 Btu/hr με παρόμοια κατανάλωση 347 KWhrs για 1400 ώρες λειτουργίας. Το ΚΜ είναι μιάμιση κατηγορία ποιότητας πάνω απο το ΚΡ. Το KG  ειναι σαν το ΚΜ με αισθητήρα κίνησης, ίσως μιση κατηγορία πάνω απο το ΚΜ.

Μετά από ένα χρόνο υπομονή χωρίς θέρμανση στο σαλόνι ... παρήγγειλα το 14αρι της Φουτζίτσου KG. Φτάνει τα 21800 BTU/hr θέρμανση. Ενας μικρός λέβητας πετρελαίου με 533 κιλοβατώρες για 1400 ώρες ήτοι 380 βαττ την ώρα. Έχω ρευμα ELPEDISON Electricity Home Night Fixed.

Σκορ ΔΕΗ-Lennox : 3-3. (τα γκολ για τον Lennox 1. μόνωση 8εκ με πετροβάμβακα ecose Knauf στο ταβάνι, 2. Αλλαγή παρόχου σε ελπέντισον. 3. αγορά KG 14αρι.) Πάμε για την ανατροπή.

Air Condition Guru.

Οι κιλοβατώρες στα ταμπελακια δεν είναι στην ίδια ισχύ οπότε δεν δίνουν χρήσιμη πληροφορία για σύγκριση. Θα κοιτάς μόνο τους εποχιακούς συντελεστές.

Το KG που παραγγειλες πρέπει να είναι εξαιρετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim

ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ FUJITSU ASYG 12LLCE

Ψυκτική απόδοση Btu/h: 12000 (3071-12966) Θερμική απόδοση Btu/h: 14000 (3071-17061)
(SEER) Ψύξη: 6,6 με ετήσια κατανάλωση 180Kwh
(SCOP) Θέρμανση (Μέση ζώνη): 3,8 με ετήσια κατανάλωση  1179 Kw/annum :

(SCOP) Θέρμανση (Θερμή ζώνη) 5,1 με ετήσια κατανάλωση 686 Kw/annum .

 

ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ Fujitsu ASYG12KGTA KG Series

Ψυκτική απόδοση Btu/h: 12000 (3070-14000) Θερμική απόδοση Btu/h: 14000 (3070-20800)

(SEER) Ψύξη: 8,5 , με ετήσια κατανάλωση 140 Kw/annum
(SCOP) Θέρμανση (Μέση ζώνη): 5,1 με ετήσια κατανάλωση  685 Kw/annum :

(SCOP) Θέρμανση (Θερμή ζώνη) 6,5 με ετήσια κατανάλωση 290 Kw/annum .

Με SCOP 5,1 και πάνω είναι και τα δύο στην κατηγορία A+++. Με βάση αυτές τις μετρήσεις εσύ τι μου προτείνεις να δω για την μεγαλύτερη οικονομία; Και εδώ είναι το σημαντικό στοιχείο της επιλογής που πρέπει να εστιάσει ο καταναλωτής.  Ώρες λειτουργίας.  Το θέλει για ψύξη μόνο; Το θέλει για θέρμανση μόνο; Για τα δύο; ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ λειτουργίας το χρόνο; Σε τι επίπεδο απόδοσης; Έβαλα 9αρι ενώ χρειαζόμουν 12αρι; Έβαλα 12αρι ενώ το 9αρι θα ήταν απόλυτα επαρκές;

ΔΗΛΑΔΗ: Αν θέλω ΜΟΝΟ ψύξη θα πάω στο LLCC γιατί καταναλώνω μόνο 40 κιλοβατώρες παραπάνω (180-140)

Αν όμως θέλω ΘΕΡΜΑΝΣΗ θα σκεφτώ και το KG (η το πιο οικονομικό ΚΜ) γιατί θα μπορέσω να εξοικονομήσω 696-290 = 406 κιλοβατώρες το χρόνο. Ήτοι 80 ευρώ οικονομία το χρόνο, με μια μέση τιμή κιλοβατώρας με τις μη ανταγωνιστικές χρεώσεις 20 λεπτά του ευρώ.  

Ναι το KG είναι από το πάνω ράφι της φουτζίτσου (Τα Nocria  είναι hors categorie)

 

 

Επεξ/σία από Lennox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Lennox είπε

@liakjim

ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ FUJITSU ASYG 12LLCE

Ψυκτική απόδοση Btu/h: 12000 (3071-12966) Θερμική απόδοση Btu/h: 14000 (3071-17061)
(SEER) Ψύξη: 6,6 (3.4kW)
(SCOP) Θέρμανση (Μέση ζώνη): 3,8 με ετήσια κατανάλωση  1179 Kw/annum : (3.2kW)

(SCOP) Θέρμανση (Θερμή ζώνη) 5,1 με ετήσια κατανάλωση 686 Kw/annum . (2.5kW)

ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ Fujitsu ASYG12KGTA KG Series

Ψυκτική απόδοση Btu/h: 12000 (3070-14000) Θερμική απόδοση Btu/h: 14000 (3070-20800)

(SEER) Ψύξη: 8,5 (3.4kW) , με ετήσια κατανάλωση 140 Kw/annum
(SCOP) Θέρμανση (Μέση ζώνη): 5,1 με ετήσια κατανάλωση  685 Kw/annum : (2.5kW)

(SCOP) Θέρμανση (Θερμή ζώνη) 6,5 με ετήσια κατανάλωση 290 Kw/annum . (1.3kW)

Με SCOP 5,1 και πάνω είναι και τα δύο στην κατηγορία A+++. Με βάση αυτές τις μετρήσεις εσύ τι μου προτείνεις να δω για την μεγαλύτερη οικονομία; Και εδώ είναι το σημαντικό στοιχείο της επιλογής που πρέπει να εστιάσει ο καταναλωτής.  Ώρες λειτουργίας.  Το θέλει για ψύξη μόνο; Το θέλει για θέρμανση μόνο; Για τα δύο; ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ λειτουργίας το χρόνο; Σε τι επίπεδο απόδοσης; Έβαλα 9αρι ενώ χρειαζόμουν 12αρι; Έβαλα 12αρι ενώ το 9αρι θα ήταν απόλυτα επαρκές;

Ναι το KG είναι από το πάνω ράφι της φουτζίτσου (Τα Nocria  είναι hors categorie)

Αφου τα έβαλες που τα έβαλες όλα , πρόσθεσα και το Φορτίο Σχεδιασμού πανω στα οποία βγήκαν τα παραπάνω νούμερα. Ωστόσο απορώ τι συγκρίνουμε στα δύο μηχανήματα, το KGTA είναι σαφως πιο οικονομικό/καλύτερο μηχάνημα παντου (ψύξη/θέρμανση) με βάση τα παραπάνω στοιχεία.

π.χ. οση κατανάλωση έχει το 12LLCE στην ΘΕΡΜΗ ζώνη (2C και πάνω εξ.θερμοκρασίες με 5.1 SCOP και  2.5kW φορτίο)  καίει 686Kw/annum, τόσο έχει το KGTA στην ΜΕΣΗ ζώνη (-7C και πάνω εξ.θερμοκρασίες 5.1 SCOP με 2.5kW φορτίο) καίει 685Kw/annum, μέρα με την νύχτα δηλαδη :)

ΔΗΛΑΔΗ: Αν θέλω ΜΟΝΟ ψύξη θα πάω στο LLCC γιατί καταναλώνω μόνο 40 κιλοβατώρες παραπάνω (180-140) 

Αυτην την αφαίρεση μπορείς να την κάνεις αφου έχουν ίδιο φορτίο σχεδιασμού, ενω το 

Αν όμως θέλω ΘΕΡΜΑΝΣΗ θα σκεφτώ και το KG (η το πιο οικονομικό ΚΜ) γιατί θα μπορέσω να εξοικονομήσω 696-290 = 406 κιλοβατώρες το χρόνο  

δεν γίνεται αφου το φορτίο σχεδιασμού διαφέρει..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία της συζήτησης είναι στις απαιτήσεις των καταναλωτών από τα μηχανήματα. Στην αρχή τα κλιματιστικά αγοράζονταν μόνο γα ψύξη γιατί υπήρχε ο λέβητας πετρελαίου και το φτηνό καύσιμο. Τα τελευταία 20 χρόνια έχουν για πολλούς αντικαταστήσει την θέρμανση. 

Όχι, η σύγκριση με παράδειγμα το Fujitsu θα μπορούσε να γίνει και με Mutsubishi. Ότι πληρώσεις θα πάρεις. 

Εγώ ζητώ ένα 12αρι να δουλεύει 10 ώρες ημερησίως, άρα θα κοιτάξω ένα κλιματιστικό που και μηχανικά αλλά και ενεργειακά να είναι από μέση κατηγορία και πάνω.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ μαζί σου και κοιτάς το SCOP ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΖΩΝΗ για την θέρμανση για να συγκρίνεις δυο κλιματιστικά.

Για να μπορέσεις να συγκρίνεις τα kW/annum και να κάνεις αφαιρέσεις οπως εκανες παραπάνω 8α  πρέπει τα δυο κλιματιστικά  να έχουν ιδιο φορτίο σχεδιασμού θέρμανσης αλλιως δεν εχει νοημα η σύγκριση.

Τέλος άποψη μου, καλύτερα να κοιτάμε τα νούμερα της μέσης ζώνη θέρμανσης παρά της θερμής ζώνη θέρμανσης, στην θερμη ζώνη σχεδόν ολα A+++ τα βγάζουν με μαγειρέματα..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προσφορά το Φούτζι με δώροεπιταγη και εγκατάσταση.... Λέτε  να πάει και πιο χαμηλά black Friday η να το χτυπήσω. 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/186364-fujitsu-asyg24klca?cmicc=skroutz

Νομίζω πολύ vfm επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη επιλογη, ουσιαστικα θελουν να ξεστοκαρουν οτι εχουν φαινεται...βαλαν και την εγκατασταση μεσα. Βεβαια, η εγκατασταση ΚΟΤΣΟ δεν ειναι και οτι καλυτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CorumD είπε

Πολυ καλη επιλογη, ουσιαστικα θελουν να ξεστοκαρουν οτι εχουν φαινεται...βαλαν και την εγκατασταση μεσα. Βεβαια, η εγκατασταση ΚΟΤΣΟ δεν ειναι και οτι καλυτερο...

Εγώ έμεινα σχετικά ικανοποιημένος το καλοκαίρι με 9αρι , νομίζω είναι που θα πέσεις. Αν και βελτιώνουν συνέχεια τους συνεργάτες τους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...