Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, arisikaria είπε

Και για θέρμανση είναι ικανοποιητικό?

Επειδη το εβαλα μολις τον Σεπτεμβριο, εχει δουλεψει μονο σε Ψυξη οπου ειναι αψογο. Ειμαι σιγουρος οτι και στην θερμανση θα ειναι αριστο. H FUJITSU ειναι κορυφη...μην βλεπεις που τους εχει πιασει ολους μανια με TOSHIBA. Τα FUJITSU εχουν σχεδον ολα twin rotary compressor και ειναι πρωταθλητες στην οικονομια...με εκπτωση BLACK FRIDAY προχωρα αφοβα!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Όχι δεν μπορώ να πω ότι είναι μουφα.. έχω ακούσει γενικα θετικά πράγματα όπως και εδώ στο forum.. και σε συνδυασμό με την μεγάλη εγγύηση είναι σούπερ. ( Και σε γνωστούς μου που θέλαν κάτι οικονομικό αυτό πρότεινα 18 tcl) και σε λίγο πιο ακριβό το Haier Tundra Green

Ωραία κ εάν επιλέξω TCL λόγω οικονομικής αγοράς πιο μου προτείνεις για 12αρι κ πιο για 18αρι; με μια αναζήτηση είδα έχει δύο είδη το ένα λέγεται elite elegant και το άλλο elite plus 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, psvctr είπε

Μονό το ένα που μου λες να πάρω το 18αρι που πρότεινες είναι το διατιθεμενο πόσο και για τα δύο που εγώ λέω! Δεν έχω να δώσω παραπάνω. Οπότε αν σε παρακαλώ μπορείς πρότεινε μου κάτι σε αυτά τα χρήματα. Για TCL δεν με βλέπω με αυτά τα παράλογα που βλέπω. Να πάω μήπως σε hicense? Τα ξέρεις; αν όχι μηπως σε κάποιο inventor? Και αν ναι πιο; υπενθυμίζω μέχρι 1200€ μπορώ να διαθέσω. Ευχαριστώ πολύ!! 

To Shorai ίσως το βρεις στα 900€ εγκατεστημένο στο BF και το Daikin 400€ εγκατεστημένο, οπότε με 1300€ θα είσαι σχεδόν στο budget και με πολύ καλές επιλογές (ειδικά το shorai). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, psvctr είπε

Μονό το ένα που μου λες να πάρω το 18αρι που πρότεινες είναι το διατιθεμενο πόσο και για τα δύο που εγώ λέω! Δεν έχω να δώσω παραπάνω. Οπότε αν σε παρακαλώ μπορείς πρότεινε μου κάτι σε αυτά τα χρήματα. Για TCL δεν με βλέπω με αυτά τα παράλογα που βλέπω. Να πάω μήπως σε hicense? Τα ξέρεις; αν όχι μηπως σε κάποιο inventor? Και αν ναι πιο; υπενθυμίζω μέχρι 1200€ μπορώ να διαθέσω. Ευχαριστώ πολύ!! 

Tα θες για ψύξη ή θέρμανση ; Ποιο απο τα δύο θεωρείς ότι θα δουλεύει περισσότερες ώρες ; Του σαλονιού ή του υπνοδωματίου ;

22 ώρες πριν, javadoc είπε

Γεια σε όλους.

Αν ξέρει κάποιος σχετικά με το θέμα. Για ένα δωμάτιο περίπου 50 τετραγωνικά που θα χρησιμοποιηθεί σαν server room μου προτείνουν κλιματιστικό ντουλάπα από δεύτερο χέρι για λόγους τιμής.  Υπάρχει αντίλογος ότι σε περίπτωση διαρροής φρέον  μπορεί να υπάρχει κίνδυνος για τους ανθρώπους στους χώρους στον όροφο στους εσωτερικούς χώρους.

Ξέρει κανένας που μπορώ να βρω τι ισχύει για τις προδιαγραφές που πρέπει να έχει η "Ντουλάπα"  σχετικά με την υγεία των εργαζόμενων ή αν υπάρχουν σχετικοί νόμοι για το ζήτημα.

Ευχαριστώ

Δε γνωρίζω κάποιο νόμο περι αυτού αλλά όλοι κλιματιστικά βάζουν στα server rooms .Είτε ημιεπαγγελματικά  (όπως ντουλάπα) ή κλιματιστικά τοίχου . Άλλοι σε server room 9 τ.μ βάζουν δύο 24άρια  τοίχου . Μίλα με έναν μηχανολόγο που ασχολείται με μελέτες . Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αλλά καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιο που γνωρίζει καλά απο τέτοια θέματα να σου πει . Για τον όροφο που λες ή τους διπλανούς χώρους δεν το πιστεύω καν ότι μπορεί να υπάρχει θέμα .  Αυτά ποιοι σου τα λένε ;

8 ώρες πριν, arisikaria είπε

Πως βλέπετε αυτό το προϊόν FUJITSU ASYG14KMTA για ένα χώρο 21 τετραγωνικά . Η μόνη εκτεθειμένη πλευρά είναι η δυτική με τζαμαρία με μονά τζάμια.

Για ψύξη ή για θέρμανση ; 
Τί χώρος είναι ; Επαγγελματικός ; Συγκεκριμένα τί είναι; Καφετέρια ; Φούρνος ; Μαγαζί με ρούχα ; 
Τις τζαμαρίες τις βλέπεις ο ήλιος το καλοκαίρι ; όλη την ημέρα σχεδόν ; 
 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, CorumD είπε

Επειδη το εβαλα μολις τον Σεπτεμβριο, εχει δουλεψει μονο σε Ψυξη οπου ειναι αψογο. Ειμαι σιγουρος οτι και στην θερμανση θα ειναι αριστο. H FUJITSU ειναι κορυφη...μην βλεπεις που τους εχει πιασει ολους μανια με TOSHIBA. Τα FUJITSU εχουν σχεδον ολα twin rotary compressor και ειναι πρωταθλητες στην οικονομια...με εκπτωση BLACK FRIDAY προχωρα αφοβα!

Όντως (ζήτηση 23C, 60τμ, 14C έξω) :

0-02-05-9d26ec7d40af73852a33c2e2daec91c5ab0bfa1c4e8434254be09881c6922d73_ac86637e.jpg.8aa7ba145330d8913c83335479e0fdef.jpg0-02-05-aaf7c86dfaac92ad1a23f8abda64ccc133e3a49dbb38e4b73467de6fe623038e_de377fb4.jpg.3e55607489f91979a6c7c0a909b24585.jpg

217db2c17bc50289763d72f9a2c8565c.png

Από την άλλη, πρωταθλητής και στον θόρυβο, δεν ξέρω τι θα γίνει σε πόλη μέσα. Φαντάζομαι θα είναι ενοχλητικό για τους γείτονες (εκτός αν ο ήχος που είναι κάπως μπάσος και είναι καθαρά αεροδυναμικός δεν δημιουργεί θέμα )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπευω να παρω ενα μικρο κλιματιστικο για το υπνοδωματιο (10tm) + ενα μικροτερο διπλανο υπνοδωματιο(6 tm). Δεδομενου οτι θελω κατι φτηνο,  μ' ενδιαφερει  να ειναι διακριτικο (αν ειναι δυνατον ανυπαρκτο logo). Βρισκω στο bestprice τα TCL που δεν ειναι και η πιο τυχαια μαρκα κοντα στα 220 ευρω:

https://www.bestprice.gr/item/2155321831/tcl-glory-tac-09chsaxa21.html  χωρις wifi

https://www.bestprice.gr/item/2155321829/tcl-elite-tac-09chsaxa41.html με wifi

 

Τα ιδια κλιματιστικα στο σκρουτζ παιζουν 60 ευρω πανω, στα 280 ευρω με καλες κριτικες κιολας. Εχει κανεις ιδεα γιατι τοσο μεγαλη διαφορα οταν συνηθως οι τιμες στα 2 σαιτς διαφερουν μολις μερικα ευρω αν διαφερουν καν? Καποια γνωμη για τα TCL ισως ή καποιο αλλο φθηνο κλιματιστικο με διακριτικο logo κατασκευαστη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Σκοπευω να παρω ενα μικρο κλιματιστικο για το υπνοδωματιο (10tm) + ενα μικροτερο διπλανο υπνοδωματιο(6 tm). Δεδομενου οτι θελω κατι φτηνο,  μ' ενδιαφερει  να ειναι διακριτικο (αν ειναι δυνατον ανυπαρκτο logo). Βρισκω στο bestprice τα TCL που δεν ειναι και η πιο τυχαια μαρκα κοντα στα 220 ευρω:

https://www.bestprice.gr/item/2155321831/tcl-glory-tac-09chsaxa21.html  χωρις wifi

https://www.bestprice.gr/item/2155321829/tcl-elite-tac-09chsaxa41.html με wifi

 

H TCL είναι απο τις καλές, οικονομικες προτασεις στα κλιματιστικα. Τα παραπανω μηχανηματα ειναι με το παλιοτερο ψυκτικο υγρο, R410, οποτε δικαιολογειται μια εκπτωση. Απλα, υπαρχει θεμα με την 10ετη εγγυση με καποια μαγαζια να την προσφερουν και καποια οχι(εξαρταται απο το αν τα μηχανηματα ειναι της επισημης αντιπροσωπειας η παραλληλη εισαγωγη). Εχουν γραφτει πολλα κατεβατα μολις στις προηγουμενες σελιδες του thread αυτου...

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Όντως (ζήτηση 23C, 60τμ, 14C έξω) :

0-02-05-9d26ec7d40af73852a33c2e2daec91c5ab0bfa1c4e8434254be09881c6922d73_ac86637e.jpg.8aa7ba145330d8913c83335479e0fdef.jpg0-02-05-aaf7c86dfaac92ad1a23f8abda64ccc133e3a49dbb38e4b73467de6fe623038e_de377fb4.jpg.3e55607489f91979a6c7c0a909b24585.jpg

217db2c17bc50289763d72f9a2c8565c.png

Από την άλλη, πρωταθλητής και στον θόρυβο, δεν ξέρω τι θα γίνει σε πόλη μέσα. Φαντάζομαι θα είναι ενοχλητικό για τους γείτονες (εκτός αν ο ήχος που είναι κάπως μπάσος και είναι καθαρά αεροδυναμικός δεν δημιουργεί θέμα )

Λιγος θορυβος δεν προβληματιζει οταν το κλιματιστικο εχει τετοια αποδοση...τι toshiba και πρασινα αλογα...μακραν η καλυτερη επιλογη στα 24000 το Fujitsu....Toshiba στα 18000(και το απλο, οχι το premium που σε γδερνουν)

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, CorumD είπε

Λιγος θορυβος δεν προβληματιζει οταν το κλιματιστικο εχει τετοια αποδοση...τι toshiba και πρασινα αλογα...μακραν η καλυτερη επιλογη στα 24000 το Fujitsu....Toshiba στα 18000(και το απλο, οχι το premium που σε γδερνουν)

Πάντως και το daikin το 12 που έχω ,μόλις ανεβάζεις λίγο την ζητούμενη θερμοκρασία και βάλεις στο auto το fan,παίζει σχεδόν ακατέβατα στα 1000 watt,σε αντίθεση με στο Fujitsu που όσο και να  ανεβεί στην αρχή μετά από λίγο παίζει 400-450 watt.

Έιναι όντως καταπληκτικό μηχάνημα με μόνο μείον τον πραγματικό μεγάλο θόρυβο που κατά βάσει ενοχλεί μέσα παρά έξω,
ακόμα και στο ποιο χαμηλό ο ανεμιστήρας κάνει θόρυβο όσο το auto του daikin.
Το daikin εάν έχεις χαμηλά τον ανεμιστήρα,η  το έχεις στο eco,παίζει πραγματικά από 200 έως 300 watt.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, aris1964 είπε

Πάντως και το daikin το 12 που έχω ,μόλις ανεβάζεις λίγο την ζητούμενη θερμοκρασία και βάλεις στο auto το fan,παίζει σχεδόν ακατέβατα στα 1000 watt,σε αντίθεση με στο Fujitsu που όσο και να  ανεβεί στην αρχή μετά από λίγο παίζει 400-450 watt.

Έιναι όντως καταπληκτικό μηχάνημα με μόνο μείον τον πραγματικό μεγάλο θόρυβο που κατά βάσει ενοχλεί μέσα παρά έξω,
ακόμα και στο ποιο χαμηλό ο ανεμιστήρας κάνει θόρυβο όσο το auto του daikin.
Το daikin εάν έχεις χαμηλά τον ανεμιστήρα,η  το έχεις στο eco,παίζει πραγματικά από 200 έως 300 watt.

Αν μιλαμε για το DAIKIN ATXC/FTXC35b(που εχω και εγω), συνηθως ειναι μεταξυ 140-210w και αθόρυβο μεσα/εξω.  

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έχω και εγώ , 2μερες που το πίεσα ανεβάζοντας ζητούμενη 24 βαθμούς και auto,έπαιζε συνέχεια 1000 watt,με το που κατέβασα θερμοκρασία και χαμηλή σκάλα ανεμιστήρα,έδειχνε 200 με 300 watt.

Για το θόρυβο δεν έχω παράπονο το full στο daikin είναι το silent του fujitsu😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aris1964 είπε

Αυτό έχω και εγώ , 2μερες που το πίεσα ανεβάζοντας ζητούμενη 24 βαθμούς και auto,έπαιζε συνέχεια 1000 watt,με το που κατέβασα θερμοκρασία και χαμηλή σκάλα ανεμιστήρα,έδειχνε 200 με 300 watt.

Για το θόρυβο δεν έχω παράπονο το full στο daikin είναι το silent του fujitsu😃

Για να καεί 1000 watt πρέπει να συμβαίνει ένα η και περισσότερα από τα εξής τρία πράγματα. 1) Το μηχάνημα είναι μικρό για το χώρο 2)Πρέπει να είχε πολύ κρύο 3) Ο χώρος έχει πολύ μεγάλες απώλειες λόγω μονώσεων κτλ. Εμένα, σε 24 και auto, καιει 170-210w!

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει το πρώτο,το μηχάνημα είναι σε ένα χώρο περίπου 20 τετραγωνικά,αλλά ανοιχτό σε διάδρομο και γειτονικά δωμάτια,το θέμα όμως είναι ότι μόλις κατεβάζω  1 βαθμό την θερμοκρασία άμεσα πέφτει η κατανάλωση στο 1/3,ίσως του ζητάω πολλά.

Το καλοκαίρι με ζητούμενη 25-26 βαθμούς ήταν κολλημένο στα 150-170 watt.ίσως το χειμώνα ζορίζετε παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, aris1964 είπε

Ισχύει το πρώτο,το μηχάνημα είναι σε ένα χώρο περίπου 20 τετραγωνικά,αλλά ανοιχτό σε διάδρομο και γειτονικά δωμάτια,το θέμα όμως είναι ότι μόλις κατεβάζω  1 βαθμό την θερμοκρασία άμεσα πέφτει η κατανάλωση στο 1/3,ίσως του ζητάω πολλά.

Το καλοκαίρι με ζητούμενη 25-26 βαθμούς ήταν κολλημένο στα 150-170 watt.ίσως το χειμώνα ζορίζετε παραπάνω

Άλλη κατανάλωση χρειάζεται ο χώρος για να συντηρηθεί η θερμοκρασία του και άλλη για να αυξηθεί η θερμοκρασία του έστω και έναν βαθμό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, aris1964 είπε

Ισχύει το πρώτο,το μηχάνημα είναι σε ένα χώρο περίπου 20 τετραγωνικά,αλλά ανοιχτό σε διάδρομο και γειτονικά δωμάτια,το θέμα όμως είναι ότι μόλις κατεβάζω  1 βαθμό την θερμοκρασία άμεσα πέφτει η κατανάλωση στο 1/3,ίσως του ζητάω πολλά.

Το καλοκαίρι με ζητούμενη 25-26 βαθμούς ήταν κολλημένο στα 150-170 watt.ίσως το χειμώνα ζορίζετε παραπάνω

Αν το αφήσεις όλη ημέρα ανοιχτό, θα εξισορρόπησει τις απώλειες και θα ρίξει κατανάλωση. Λογικό που σου ανεβάζει για να σε φέρει εκεί που το ζητάς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια γνώμη γι' αυτο? https://www.alphaclimagr.gr/product/1409076/gree-amber-grs-121-ei-jam2-n3-12-000btu-inverter-a.html

Σαλόνι 20 τμ σε παλιά κατασκευή στην Αττική.

Δε βρίσκω καλύτερα χαρακτηριστικά.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...