Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους εχω ενα κλιματιστικο που αρνηται πεισματικα να γυρισει απο το κρυο που το ειχαμε τον καλοκαιρι στο ζεστο που θελουμε τωρα αν καποιος γνωριζει κατι ας με διαφωτισει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, dopermann είπε

Καλησπερα σε ολους εχω ενα κλιματιστικο που αρνηται πεισματικα να γυρισει απο το κρυο που το ειχαμε τον καλοκαιρι στο ζεστο που θελουμε τωρα αν καποιος γνωριζει κατι ας με διαφωτισει....

Το άφησες κάποια αρκετα λεπτά ώστε να κάνει την διαδικασία ? Δοκίμασες να το βγάλεις από την πρίζα και να ξανά δοκιμάσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να μου πει πως συγκρινεται το toshiba shorai με αλλα μοντελα οπως το toshiba που εβγαλε στα 959 τωρα; να εχω μια ιδεα για το τι αγορασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TRILOBYTER είπε

Ειχε εξαντληθει παιδες, εγω το βρηκα απο αποθηκη εκτως πολης

Καλησπέρα. Πήγες δηλαδή σε κατάστημα, έτσι; Δεν το παράγγειλες ηλεκτρονικά.

Γενική ερώτηση:

Ξέρει κάποιος αν μπορώ να παραγγείλω ηλεκτρονικά και να πληρώσω στο κατάστημα με κάρτα, ή να παραγγείλω ηλεκτρονικά με πιστωτική μέχρι ένα ποσό και τα υπόλοιπα με χρεωστική;

Έχω ένα όριο, και για 200 ευρώ δεν θα μπορώ να το πληρώσω όλο online με πιστωτική.

6 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Μπορει καποιος να μου πει πως συγκρινεται το toshiba shorai με αλλα μοντελα οπως το toshiba που εβγαλε στα 959 τωρα; να εχω μια ιδεα για το τι αγορασα.

Ποιο έχει βγάλει στα 959; Έχεις λινκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, johnykim είπε

Καλησπέρα. Πήγες δηλαδή σε κατάστημα, έτσι; Δεν το παράγγειλες ηλεκτρονικά.

Γενική ερώτηση:

Ξέρει κάποιος αν μπορώ να παραγγείλω ηλεκτρονικά και να πληρώσω στο κατάστημα με κάρτα, ή να παραγγείλω ηλεκτρονικά με πιστωτική μέχρι ένα ποσό και τα υπόλοιπα με χρεωστική;

Έχω ένα όριο, και για 200 ευρώ δεν θα μπορώ να το πληρώσω όλο online με πιστωτική.

Ποιο έχει βγάλει στα 959; Έχεις λινκ;

 

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186364-fujitsu-asyg24klca αυτο 

 

εγω απο καταστημα πηρα, ρωτησα εναν δικο μου και μου το βρηκε απο αποθηκη τους, τελευταιο κομματι. Ειχε εξαντληθει online

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Το άφησες κάποια αρκετα λεπτά ώστε να κάνει την διαδικασία ? Δοκίμασες να το βγάλεις από την πρίζα και να ξανά δοκιμάσεις ?

Σευχαριστω για την απαντηση ναι εχω κανει τα παντα κανει ετσι οπως κανουν ολα που μισο κλεινει και μετα πρεπει να γυρισει στο ζεστο αυτο μενει εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, omega είπε

Εγώ πάντως είχα βάλει στο μάτι και αυτό εδώ παλιότερα 
https://www.skroutz.gr/s/14708830/Haier-Tundra-Green-AS35TABHRA-1U35BEFFRA.html

Κάποια άποψη?



Καλύτερα αυτό απο Κωτσόβολο σε καλύτερη τιμή:
https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198527-general electric-ges-nmg35-prime

350 ευρώ (με δωροεπιταγή)  και δωρεάν εγκατάσταση . 

ή αυτό με 10ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη :
https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198495-inventor-p9vi32-12wf-passion-eco

380 ευρώ (με δωροεπιταγή)  και δωρεάν εγκατάσταση . 



 

3 ώρες πριν, alex19871987 είπε

9αρι μιραι πλας και δωρεάν εγκατάσταση στα 440.μπομπαααα

Κρίμα τσίμπησα ψυγείο αλλιώς τρελή ευκαιρία.

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198884-toshiba-mirai-plus-10tavg-e/b10tkvg-e

Δεν το λες  τρελό deal για τα χαρακτηριστικά του και την τιμή . 
Στα ίδια λεφτά στο Κωτσόβολο βρίσκεις μηχανήματα με καλύτερους βαθμούς απόδοσης . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Μπορει καποιος να μου πει πως συγκρινεται το toshiba shorai με αλλα μοντελα οπως το toshiba που εβγαλε στα 959 τωρα; να εχω μια ιδεα για το τι αγορασα.

Το Shorai Premium που πήρες, είναι πολύ καλό απ' ότι έχω διαβάσει εδώ, αλλά και σε σχόλια αγοραστών. Απ' ότι βλέπω έχει καλύτερη θερμική απόδοση το Fujitsu, αλλά μικρότερη εγγύηση ( 3 έτη για τα ηλεκτρικά και μηχανικά μέρη και 7 έτη για τον συμπιεστή ). Επίσης, για το Fujitsu έχω διαβάσει από κάποιους για παράπονα στον θόρυβο της εσωτερικής μονάδας.

Εγώ ήμουν να πάρω το Shorai το απλό, αλλά απ' ότι βλέπω μάλλον θα περιμένω για καμιά έκπτωση στο Premium. Συγκριτικά με το Fujitsu, τι έχετε να πείτε; Με προβληματίζει πιο πολύ που έχει 3 χρόνια εγγύηση στα ηλεκτρικά μέρη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pantelikas είπε

Σήκωσαν το τηλ στον Κωτσόβολο (δεν το περίμενα μετά από 15 λεπτά). Θα δώσουν 2 δωροεπιταγές για 2 παλιά κλιματιστικά. Δεν θέλουν να κάνω 2 διαδοχικές αγορές και να χρησιμοποιήσω την επιταγή ανακύκλωσης του πρώτου στο δεύτερο μηχάνημα

Ποια μηχανήματα κοιτάζεις ; Ποιο Toshiba ποιο Daikin ;

1 ώρα πριν, dopermann είπε

Καλησπερα σε ολους εχω ενα κλιματιστικο που αρνηται πεισματικα να γυρισει απο το κρυο που το ειχαμε τον καλοκαιρι στο ζεστο που θελουμε τωρα αν καποιος γνωριζει κατι ας με διαφωτισει....

Σου βγάζει κάποια ένδειξη βλάβης στην οθόνη του κλιματιστικού ;  (αν έχει οθόνη) . Αναβοσβήνουν περίεργα κάποια λαμπάκια της μονάδας ; 

Ποιο μοντέλο είναι ;

24 λεπτά πριν, Mzoutsos είπε

Μικρό κλιματιστικό για χώρο 35-40 τ.μ . Εκτός αν έχεις εξαιρετική μόνωση και εξαιρετικά αλουμίνια . 

Ο χώρος έχει μόνωση στις τοιχοποιίες ;
Τα κουφώματα είναι με διπλά τζάμια και σύγχρονα ; Ανοιγόμενα ή συρόμενα ;
Έχεις ταράτσα απο πάνω; 
Έχει πιλοτή;
Σε ποια περιοχή βρίσκεται ο χώρος ; 
Το θες για ψύξη και θέρμανση ; Για θέρμανση θα δουλεύει επικουρικά ή ως κύρια πηγή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεταξυ DAIKIN ATXC25b και TOSHIBA MIRAI plus10 .....δυσκολη επιλογη...το DAIKIN ειναι πιο αποδοτικό και παντού καλό. Το MIRAI plus εχει πολυ πολιτισμενη λειτουργια αλλα ειναι λιγοτερο αποδοτικο και 40 ευρω ακριβοτερο. Βεβαια, εχει πολυ μεγαλυτερη εγγυηση...μαλλον προς DAIKIN θα έγερνα...ελαφρως

Οσο για 18/24...μονοδρομος τα FUJITSU KLCA για μενα. Απίστευτη απόδοση, twin rotary compressors και καλες τιμες. Ελλειψη 18/24 Shorai...παιζουν μονα τους...

Επεξ/σία από CorumD
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Ποια μηχανήματα κοιτάζεις ; Ποιο Toshiba ποιο Daikin ;

Σου βγάζει κάποια ένδειξη βλάβης στην οθόνη του κλιματιστικού ;  (αν έχει οθόνη) . Αναβοσβήνουν περίεργα κάποια λαμπάκια της μονάδας ; 

Ποιο μοντέλο είναι ;

Μικρό κλιματιστικό για χώρο 35-40 τ.μ . Εκτός αν έχεις εξαιρετική μόνωση και εξαιρετικά αλουμίνια . 

Ο χώρος έχει μόνωση στις τοιχοποιίες ;
Τα κουφώματα είναι με διπλά τζάμια και σύγχρονα ; Ανοιγόμενα ή συρόμενα ;
Έχεις ταράτσα απο πάνω; 
Έχει πιλοτή;
Σε ποια περιοχή βρίσκεται ο χώρος ; 
Το θες για ψύξη και θέρμανση ; Για θέρμανση θα δουλεύει επικουρικά ή ως κύρια πηγή ;

Οχι τπτ δεν κανει κατι μια χαρα ειναι οπως ηταν πριν ειναι firstline που ειχα καποτε προσφορα τα carefur ειχα παρει 3 ενα 12ρι στο σαλονι και 2 9αρια στα δωματια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, johnykim είπε

Το Shorai Premium που πήρες, είναι πολύ καλό απ' ότι έχω διαβάσει εδώ, αλλά και σε σχόλια αγοραστών. Απ' ότι βλέπω έχει καλύτερη θερμική απόδοση το Fujitsu, αλλά μικρότερη εγγύηση ( 3 έτη για τα ηλεκτρικά και μηχανικά μέρη και 7 έτη για τον συμπιεστή ). Επίσης, για το Fujitsu έχω διαβάσει από κάποιους για παράπονα στον θόρυβο της εσωτερικής μονάδας.

Εγώ ήμουν να πάρω το Shorai το απλό, αλλά απ' ότι βλέπω μάλλον θα περιμένω για καμιά έκπτωση στο Premium. Συγκριτικά με το Fujitsu, τι έχετε να πείτε; Με προβληματίζει πιο πολύ που έχει 3 χρόνια εγγύηση στα ηλεκτρικά μέρη του.

Είναι καλύτερο και δοκιμασμένο από πολλούς το Toshiba. Είναι αγορά με κλειστά ματια. Πας λες, Toshiba shorai και έφυγες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Ποια μηχανήματα κοιτάζεις ; Ποιο Toshiba ποιο Daikin ;

Σου βγάζει κάποια ένδειξη βλάβης στην οθόνη του κλιματιστικού ;  (αν έχει οθόνη) . Αναβοσβήνουν περίεργα κάποια λαμπάκια της μονάδας ; 

Ποιο μοντέλο είναι ;

Μικρό κλιματιστικό για χώρο 35-40 τ.μ . Εκτός αν έχεις εξαιρετική μόνωση και εξαιρετικά αλουμίνια . 

Ο χώρος έχει μόνωση στις τοιχοποιίες ;
Τα κουφώματα είναι με διπλά τζάμια και σύγχρονα ; Ανοιγόμενα ή συρόμενα ;
Έχεις ταράτσα απο πάνω; 
Έχει πιλοτή;
Σε ποια περιοχή βρίσκεται ο χώρος ; 
Το θες για ψύξη και θέρμανση ; Για θέρμανση θα δουλεύει επικουρικά ή ως κύρια πηγή ;

Από το τέστ στο γνωστό site:

image.png.f7b40ed91d70916f4307b25a381a0fad.png

Τα δεδομένα έχουν ώς εξής:

-Περιοχή: Κέντρο Αθήνας.

-Κτίσμα: Πολυκατοικία του 1938

- Περιβάλεται: Βόρεια από άλλο διαμέρισμα, δυτικά από τη συνέχεια του σπιτιού, νότια από άλο διαμέρισμα, ανατολικά εκτεθειμένο.

- Παράθυρα 3 ανοιγόμενα στη σειρά μονά ξύλινα και 1 μπαλκονόπορτα 2πλη ξύλινη

- Πάνω κάτω άλλα διαμερίσματα.

-Λόγος αγοράς: 75% θέρμανση, 25% ψύξη

- Κύρια πηγη θέρμανσης

 

Σε γενικές γραμμές αν και δεν του φαίνεται, οι θερμικές απώλειες δεν είναι μεγάλες, οπότε γιαυτό το σκεφτόμουν το 16αρι, μαξ το 18άρι. Το συγκεκριμένο shorai είναι VFM; Επίσης στα ίδια χρήματα θα μπορούσα να βρώ κάτι πιό αποδοτικό από θέμα οικονομίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dopermann είπε

Οχι τπτ δεν κανει κατι μια χαρα ειναι οπως ηταν πριν ειναι firstline που ειχα καποτε προσφορα τα carefur ειχα παρει 3 ενα 12ρι στο σαλονι και 2 9αρια στα δωματια...

Αν σου δούλευε στην ψύξη χωρίς θέματα απόδοσης και τώρα δεν γυρίζει στην θέρμανση μάλλον για τετράοδη βάνα το κόβω και δεν οπλίζει στην θέρμανση . Δεν παίρνω και όρκο .   Φέρε κάποιο ψυκτικό να ρίξει μια ματιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...