Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, prefuse είπε

Το ετήσιο σέρβις θα πρέπει να γίνει από εκεί που τα αγοράσαμε ή μπορούμε να επιλέξουμε εμείς τον τεχνικό που θα τα κάνει συντήρηση;

Πόσο κόστος έχει μια συντήρηση κλιματιστικού από τις μεγάλες αλυσίδες;

όπου θελεις. 20ευρω από Κωτσόβολο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχω τις περσίδες στην τέρμα κατω θέση αλλά καμιά φορά έρχεται ενοχλητικό αεράκι. 

Κατεβαίνει 3000btus μόλις, για αυτό .

το οτι το ρυθμιζεις 27 για να εχεις 22 εχει να κανει με τετραγωνικα μονωση υγρασια κλπ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, apostolisep3 είπε

το οτι το ρυθμιζεις 27 για να εχεις 22 εχει να κανει με τετραγωνικα μονωση υγρασια κλπ? 

Κάτι κατάλαβες λάθος. 

Το κλιματιστικό βγάζει 28 βαθμούς αέρα για να διατηρεί 22 στα 60τμ. Προφανώς και συνδέεται με τις ανάγκες του χώρου, που τώρα με 17 έξω θα είναι μικρές , συν το γεγονός ότι στους 17 εξωτερική, το κλιματιστικό θα έχει τεράστιο COP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις έκανα την παραγγελία για το Toshiba Shorai Premium 24J2AVRG-E/B24J2KVRG, από τον Κωτσόβολο στα 1199 με δωρεάν το βασικό πακέτο εγκατάστασης. Το ετήσιο service από τον Κωτσόβολο όντως είναι 20 ευρώ. Ρώτησα τον υπάλληλο αν πρέπει να κάνουμε υποχρεωτικά από εκείνους το service και μου απάντησε αρνητικά.

Δεν πήρα την επέκταση εγγύησης που μου είπε για 5 χρόνια. Του είπα ότι η εγγύηση είναι 7 χρόνια σε όλα τα μέρη, και μου είπε ότι με το πακέτο αυτό (108 ευρώ), θα είχα δωρεάν τα ετήσια service και ότι οι τυχόν επισκευές θα ήταν πολύ άμεσες. Δεν ξέρω αν έκανα καλά, αλλά ήμουν και στα όρια οικονομικά με τα 1200. 

Επεξ/σία από johnykim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Κάτι κατάλαβες λάθος. 

Το κλιματιστικό βγάζει 28 βαθμούς αέρα για να διατηρεί 22 στα 60τμ. Προφανώς και συνδέεται με τις ανάγκες του χώρου, που τώρα με 17 έξω θα είναι μικρές , συν το γεγονός ότι στους 17 εξωτερική, το κλιματιστικό θα έχει τεράστιο COP.

οκ αλλα στο δικο μου σπιτι το βαζω στο 24 με 13 εξω για να εχω 23 στο auto και απλα δουλευει στο low μολις πιασει θερμοκρασια 

το σαλονι ειναι 60 + - τετραγωνικα με εσωτερικη υγρασια συνηθως πανω απο 70... 

μηπως δεν κανω εγω κατι καλα η μηπως δεν ρυθμιζω κατι καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Όσον αφορά το γεγονός ότι δεν μπορεί το κλιματιστικό να βγάλει πολύ ζεστό αέρα ακόμα και στους 30 βαθμούς, υπάρχει περίπτωση να παίζει ρόλο και το μήκος του σωλήνα?

 

Επεξ/σία από elessar2020
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Το Midea έχει εγγύηση 3 χρόνια σε όλα τα μέρη επεκτάσιμη στα + 7 χρόνια μόνο στο συμπιεστή εφόσον γίνονται ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος και μετά . 
SEER= 6.1 SCOP = 5.1

Λίγο καλύτερο σε καταναλώσεις στην ψύξη, ίδιο στην θέρμανση με το Midea :
https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198527-general electric-ges-nmg35-prime

SEER=6.4  SCOP= 5.1

5 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μερη χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση . 
 

ευχαριστώ Dare-Devil πολυ για την απάντηση για το https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-prime-ma2-12nxd0-i-prime-wifi-ready-1211220.html#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC

Αν βάλουμε πλέον στα ίδια λεφτά και αυτό

https://www.plaisio.gr/catalog?location=categories%3dΚλίμα+Σπιτιού%2cΚλιματισμός%2cΚλιματιστικά+τοίχου%3bionizer%3dΔιαθέτει%3bnominal+capacity%3d12.000+btu%2fh%3bproduct%3d3054268%3bsort%3dprice

Από τα 3 αυτά προτείνετε το general electric?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

οκ αλλα στο δικο μου σπιτι το βαζω στο 24 με 13 εξω για να εχω 23 στο auto και απλα δουλευει στο low μολις πιασει θερμοκρασια 

το σαλονι ειναι 60 + - τετραγωνικα με εσωτερικη υγρασια συνηθως πανω απο 70... 

μηπως δεν κανω εγω κατι καλα η μηπως δεν ρυθμιζω κατι καλα?

Μισό λεπτό. 

Καταρχάς στη φωτογραφία έχω θερμόμετρο που πάει μέσα στις περσίδες, άρα δεν μετράω θερμοκρασία του χώρου αλλά του αέρα που βγαίνει. 

Αν το σπίτι θέλει Α ενέργεια για να εξισορροπήσει τις απώλειες που προκαλούν οι 17C της εξωτερικής, τότε το κλιματιστικό βγάζει επίσης Α ενέργεια. 

Το Fujitsu λοιπόν , έχοντάς στην ταχύτητα silent, βγάζει 580m3/hr. Τα κυβικά αυτά, αρκεί να έχουν 28C θερμοκρασία ώστε το γινόμενό τους να μου δώσει την Α ενέργεια που θέλω. 

Για να μου δώσει Α ενέργεια, παίρνει Β από το περιβάλλον . Το Β είναι αρκετά μεγάλο μιας και έξω έχει 17C που έχουν αρκετή ενέργεια. 

Το κλιματιστικό αρκείται να κάψει C ενέργεια ( 222W ) και με πολλαπλασιασμό της απόδοσής του (με μέσα 22 και έξω 17), δηλαδή το COP, μου δίνει την Α ενέργεια που χρειάζεται ώστε να έχω 22 μέσα . 

Οκ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, fthanos27 είπε

Παιδιά τι συμβαίνει με τη Νίπον - Μαυρογένης και τα Gree; Έχουν χαθεί από πολλά μεγάλα καταστήματα και γενικά δε γίνεται καμία προώθηση των προϊόντων; Σκεφτόμουν να πάρω το 24άρι bora αλλά το ξανασκέφτομαι...

Ελα ντες! Κι εγω ζαχαρωνα ενα Amber αλλα λενε οτι εχει θεματα ο Μαυρογεννης. Ισως να εχει, ισως οχι. Το θεμα ειναι αν ρισκαρεις η οχι.

Εγω ξερω οτι με την γκαντεμια που με δερνει αν παρω Gree την επομενη μερα δε θα υπαρχει αντιπροσωπος και αν παρω κατι αλλο την επομενη θα παρει την αντιπροσωπεια η Inventor και θα δινει 25 χρονια εγγυηση χωρις ορους.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μισό λεπτό. 

Καταρχάς στη φωτογραφία έχω θερμόμετρο που πάει μέσα στις περσίδες, άρα δεν μετράω θερμοκρασία του χώρου αλλά του αέρα που βγαίνει. 

Αν το σπίτι θέλει Α ενέργεια για να εξισορροπήσει τις απώλειες που προκαλούν οι 17C της εξωτερικής, τότε το κλιματιστικό βγάζει επίσης Α ενέργεια. 

Το Fujitsu λοιπόν , έχοντάς στην ταχύτητα silent, βγάζει 580m3/hr. Τα κυβικά αυτά, αρκεί να έχουν 28C θερμοκρασία ώστε το γινόμενό τους να μου δώσει την Α ενέργεια που θέλω. 

Για να μου δώσει Α ενέργεια, παίρνει Β από το περιβάλλον . Το Β είναι αρκετά μεγάλο μιας και έξω έχει 17C που έχουν αρκετή ενέργεια. 

Το κλιματιστικό αρκείται να κάψει C ενέργεια ( 222W ) και με πολλαπλασιασμό της απόδοσής του (με μέσα 22 και έξω 17), δηλαδή το COP, μου δίνει την Α ενέργεια που χρειάζεται ώστε να έχω 22 μέσα . 

Οκ;

yeap!!!!

σε αυτη την αποδοση στο silent ποσο περιπου σου καιει την μερα σε περιπτωση που ειναι 24 ωρες ανοιχτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

yeap!!!!

σε αυτη την αποδοση στο silent ποσο περιπου σου καιει την μερα σε περιπτωση που ειναι 24 ωρες ανοιχτο?

Ε κάνε περίπου 0.25kw , άρα 6kwh την ημέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Δεν προκειται βεβαια να καθισει ενα 24ωρο στα 250w

Όχι βέβαια. Με εξωτερική 17-18 είναι κάπου 210-220 και με 11-12 είναι περίπου 270W. 

Αλλά είναι λογικό μιας και το σπίτι δεν προλαβαίνει να κρυώσει. 

Όταν θα πέσουμε 7-8C μέγιστες και 2-3 ελάχιστες , εκεί θα δούμε . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Shorai απλό 22 vs Suzumi+ 22 ?

όπου Suzumi+ =

σημαντική διαφορά τιμής προς τα κάτω (~150ε διαφορά τοποθετημένα έτοιμα και τα δύο από το κάθε μαγαζί που τα πουλάει)
χωρίς δυνατότητα wifi (ψιλοαδιάφορο),
φρεον R410A,
ίδιες δυνατότητες btu,
ελαφρά χειρότερα SEER SCOP.

Επεξ/σία από kacey
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...