Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και αναρωτιόμουν γιατί ξύπνησα κάθιδρος. Ξέχασα να πατήσω follow me στο carrier και με ζήτηση 21 μου είχε πάει τον χώρο στους 23....

Στις 6 και μετά είναι με follow me . Πιο πριν το γνωστό πριόνι με αδιάκοπα on-offs από τα σχεδόν 1000W (χώρια που έκαψε τα 2πλάσια):

Screenshot-24.png.20cd388c9bd34c9ec4c3d638ba36de46.png

Βέβαια ούτε το Daikin έχει follow me αλλά καμία σχέση :

Screenshot-25.png.82ab3453881f78ca7c117de05a8a5e85.png

 

Και μη ξεχνάμε ότι το Carrier το δίνει ελάχιστα 3.070btus και το Daikin 4.400btus.

Σε κάποιο παράλληλο σύμπαν ίσως.

Τουλάχιστον με το follow me είναι κομπλέ.

Αναρωτιέμαι, η ανάγκη του κινέζου να βγάλει Α+++ στη θέρμανση οδήγησε στην εφεύρευση του follow me , ή το 2ο έφερε την ιδέα ότι τώρα μπορεί να κλέψει; Υποθέτω το πρώτο. 

 

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και αναρωτιόμουν γιατί ξύπνησα κάθιδρος. Ξέχασα να πατήσω follow me στο carrier και με ζήτηση 21 μου είχε πάει τον χώρο στους 23....

Στις 6 και μετά είναι με follow me . Πιο πριν το γνωστό πριόνι με αδιάκοπα on-offs από τα σχεδόν 1000W (χώρια που έκαψε τα 2πλάσια):

Screenshot-24.png.20cd388c9bd34c9ec4c3d638ba36de46.png

Βέβαια ούτε το Daikin έχει follow me αλλά καμία σχέση :

Screenshot-25.png.82ab3453881f78ca7c117de05a8a5e85.png

Και μη ξεχνάμε ότι το Carrier το δίνει ελάχιστα 3.070btus και το Daikin 4.400btus.

Σε κάποιο παράλληλο σύμπαν ίσως.

Τουλάχιστον με το follow me είναι κομπλέ.

Αναρωτιέμαι, η ανάγκη του κινέζου να βγάλει Α+++ στη θέρμανση οδήγησε στην εφεύρευση του follow me , ή το 2ο έφερε την ιδέα ότι τώρα μπορεί να κλέψει; Υποθέτω το πρώτο. 

το τηλεκοντρόλ και τα μάτια σου :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

το τηλεκοντρόλ και τα μάτια σου :P

θα του βάλω ένα τέτοιο για να πηγαίνει με τα vintage έπιπλά μου !!! 😋

Spoiler

207066A3-1.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα μια εικόνα για το Fujitsu ASYG18KLCA σε χώρο 22 τμ + 8 τμ κουζίνα στυλ ενιαίου για τον Ιανουάριο φέτος 

Spoiler

Screenshot_20200204-091135_eWeLink.jpg.f2973ab26f63695b4b0a6941b57822e4.jpg

με λειτουργία συνεχώς , το βράδυ με την ροή αέρα στο quiet στους 22 βαθμούς  και την μέρα στους 23 βαθμούς  και την ροή αέρα στο auto με θερμοκρασία χώρου που δεν πέφτει κάτω από 23 ενώ την μέρα ειναι είναι πάνω από 24 , βέβαια ο χώρος είναι Χανιά Κρήτης με θερμοπρόσοψη και ενεργειακά κουφώματα ισόγειο με 50αριδες τοίχους ξύλινο πάτωμα και όροφο με θέρμανση από πάνω , συνολικά φέτος μέχρι τώρα εχω κάψει για όλο το σπίτι μόνο για θέρμανση μέχρι τώρα από τα τέλη Nοεμβρίου γύρω στα 480 kw/h στόχος μου ειναι να μην ξεπεράσω τα 200 ευρώ για θέρμανση σε σπίτι 130τμ  για φέτος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Τα κλιματιστικά στην εξωτερική μονάδα έχουν μια ετικέτα με χρακτηριστικά . Σε αυτή συνήθως αναγράφουν heating ouput ή heating capacity ή κάτι παρόμοιο . Απο αυτή την ετικέτα μπορούμε να καταλαβουμε πόσα btu/h βγάζει στην θέρμανση .  Πρέπει να είναι 17άρι ή 18άρι στην ψύξη αλλά αυτό δεν είναι σίγουρο για την θέρμανση . 

Ας υποθέσουμε ότι μας καλύπτει ένα 18άρι στην θέρμανση . Απο τα παραπάνω τρία:

1) Fujitsu SCOP=  6.3  SEER= 7.2.
Εγγύηση 3 χρόνια σε όλα τα μέρη . Αν κάνεις ετήσιες συντηρήσεις από το τρίτο έτος και μετά η εγγύηση επεκτείνεται μόνο στο συμπιεστή  στα 10 χρόνια  (+7 χρόνια) .
Kαλύτερη τιμη :  828 ευρώ   https://www.skondo.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=11965&ref=bestprice.gr

2)Mitsubisi  SCOP= 5,0 SEER= 6,3
Εγγύηση 3 χρόνια σε όλα τα μέρη . Αν κάνεις από το τρίτο έτος και μετά ετήσιες συντηρήσεις η εγγύηση στο συμπιεστή είναι 7 χρόνια . 
Καλύτερη τιμή:  869 ευρώ   https://www.bestprice.gr/item/2155072007/mitsubishi-heavy-industries-srksrc-50-zs-s.html

3)Daikin  SCOP= 5.28  SEER= 6.4
Εγγύηση 3 χρόνια σε όλα τα μέρη.
Καλύτερη Tιμή: 699 ευρώ (με δωροεπιταγή) απο κωτσοβολο  https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198183-daikin-atxc50b-siesta-sensira?cmicc=skroutz 
Δεν είναι διαθέσιμο άμεσα.

Το Fujitsu έχει την καλύτερη σχέση τιμής και κατανάλωσης τόσο στην ψύξη όσο και στην θέρμανση . Επίσης καλή εγγύηση συγκριτικά .   Θα κοιτούσα το Fujitsu . 


Δες και το Toshiba  στα 944 ευρώ  :  https://www.bestprice.gr/item/2155071998/toshiba-shorai-ras-18pkvsg-eras-18pavsg-e.html
SCOP=  5.8  SEER= 7.3  
Εγγύηση : 7 χρόνια σε όλα τα μέρη με την προϋπόθεση να γίνονται ετήσιες συντηρήσεις . 

Υστερεί σε SCOP σε σύγκριση με το Fujitsu . Είναι πιο ακριβό αλλά αν έχεις σκοπό να πληρώνεις κάθε έτος συντηρήσεις τότε η εγγύηση του είναι συν ! 

Ζύγισε τα . Τί έχει μεγαλύτερη σημασία ;  Όσο πιο οικονομικό γίνεται σε κατανάλωση ακόμα και αν παίζονται στην λεπτομέρεια τα μοντέλα ; Όσο πιο μεγάλη εγγύηση γίνεται  ; Συνδυασμός αυτών το δύο ;

Επίσης: Αν το κλιματιστικό δεν θα το δουλεύει ως κύρια πηγή θέρμανσης κάθε μέρα και για πολλές ώρες δεν έχει νόημα να κοιτάξεις αυτή την κατηγορία ενεργειακής απόδοσης . Δύσκολα να γίνει απόσβεση  και θα κοιτούσα κάποιο άλλο μοντέλο . 

Αν είχε θέμα στην πλακέτα θα σου έβγαζε σφάλμα .  Με αυτά που περιγράφεις δεν μπορώ να παρατηρήσω κάποιο θέμα και δεν νομίζω να έχει κάτι το μηχάνημα . Δεν μας αναφέρεις όμως την θερμοκρασία που μετρούσε το μηχάνημα στην επιστροφή του όλο αυτό το χρονικό διάστημα . Η θερμοκρασία του χώρου δεν μας λέει κάτι .  Επίσης δεν γνωρίζουμε τον προγραμματισμό του μηχανήματος .  Εγώ θα έλεγα να μην ασχολείσαι με την παραμικρή λεπτομέρεια της λεπτομέρειας. Δες το σε βάθος χρόνου πως συμπεριφέρεται . 

Με 10 χρόνια εγγύηση χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση κοίτα αυτό απο Κωτσόβολο :
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198494-inventor-p9vi32-09wf-passion-eco
Θα σου βγεί 379 ευρώ εξαργυρώνοντας τα 100 ευρώ δωροεπιταγή του Daikin  και σου δίνουν και μια δωροεπιταγή στα 50 ευρώ  άρα θα σου βγεί στα 329 ευρώ . 
Επίσης έχουν άριστο και γρήγορο aftersales  αν διάβαζες και στο φόρουμ εντυπώσεις  άλλων . 

Αν η εγγύηση και το aftersales δεν σε ενδιαφέρουν τόσο το carrier που κοιτάς 
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198275-carrier-42qhb09d8sa-crystal-ii
Εγγύηση 5 χρόνια σε όλα τα μέρη αλλά με όρο ετήσιων συντηρήσεων . 

Αν δεν θες να ξοδευτείς θα κοιτούσα και αυτό για την τιμή κυρίως και όχι για την διάρκεια της εγγύησης :

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198479-tycoon-tc3vi32-09
Θα σου βγεί στα 219 ευρώ και  θα πάρεις δωροεπιταγή 50 ευρώ,  δηλαδή στα 169 ευρώ !!
Εγγύηση 2 χρόνια σε όλα τα μέρη . Ο συμπιεστής καλύπτεται με 5 χρόνια . Θετικό ότι το aftersales το έχει η Inventor . 

 

Καλημέρα. Ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές πληροφορίες! Βλέπω μεγάλη διαφορά από bestprice.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, johnykim είπε

Βλέπω μεγάλη διαφορά από bestprice.

Θέλει λίγο προσοχή στο bestprice γιατί μερικά μαγαζιά είναι ύποπτα πχ κοίτα τι λέει το tclgreece στο κόκκινο banner  https://www.tclgreece.gr/

Αυτό δεν σημαίνει ότι ισχύει για όλα τα κλιματιστικά, αλλά προσωπικά θα το έψαχνα 2 φορές και μέσω του τοπικού αντιπροσώπου για επιβεβαίωση ότι το τάδε μηχάνημα προέρχεται από αυτούς. 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Θέλει λίγο προσοχή στο bestprice γιατί μερικά μαγαζιά είναι ύποπτα πχ κοίτα τι λέει το tclgreece στο κόκκινο banner  https://www.tclgreece.gr/

Αυτό δεν σημαίνει ότι ισχύει για όλα τα κλιματιστικά, αλλά προσωπικά θα το έψαχνα 2 φορές και μέσω του τοπικού αντιπροσώπου για επιβεβαίωση ότι το τάδε μηχάνημα προέρχεται από αυτούς. 

Έχεις δίκιο, το είχα προσέξει και εγώ με την TCL συγκεκριμένα. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

14C έξω επιθυμητη 22C, θερμοκρασία χώρου 23C κατανάλωση: 177,08W

Δεν θυμάμαι να το έχω δει πιο χαμηλά.. ! Toshiba Shorai 18

Πάει και πιο κάτω αλλά καταντάει ενοχλητικό γιατί έχει θερμοκρασία εξόδου ο αέρας 27 βαθμούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό έχει I feel ?

Έχει άλλα δν έχει διάφορα γιατί δν μου κλείνει...Πολύ σπάνια θα κλείσει..

 

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

14C έξω επιθυμητη 22C, θερμοκρασία χώρου 23C κατανάλωση: 177,08W

Δεν θυμάμαι να το έχω δει πιο χαμηλά.. ! Toshiba Shorai 18

Γι'αυτό θα πάω σε fujishiba!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, argitt είπε

Έχει άλλα δν έχει διάφορα γιατί δν μου κλείνει...Πολύ σπάνια θα κλείσει..

Γι'αυτό θα πάω σε fujishiba!!!!!

Θέλει υπομονή πραγματικά με το I feel μέχρι να βρεις την σωστή θέση , δυστυχώς είναι μπελαλίδικο αλλά πιστεύω ότι μόνο έτσι θα μπορέσει να δουλέψει κανονικά , έχουμε παραδείγματα από μικρότερα κλιματιστικα βεβαια όπως είναι το δικό μου το kuro και το carrier άλλου μέλους που φαίνεται ότι μόνο με το I feel στη σωστή θέση και χωρίς να το μετακινούμε δουλεύει σωστά αυτό το είδος κλιματιστικών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimostr είπε

Θέλει υπομονή πραγματικά με το I feel μέχρι να βρεις την σωστή θέση , δυστυχώς είναι μπελαλίδικο αλλά πιστεύω ότι μόνο έτσι θα μπορέσει να δουλέψει κανονικά , έχουμε παραδείγματα από μικρότερα κλιματιστικα βεβαια όπως είναι το δικό μου το kuro και το carrier άλλου μέλους που φαίνεται ότι μόνο με το I feel στη σωστή θέση και χωρίς να το μετακινούμε δουλεύει σωστά αυτό το είδος κλιματιστικών 

Έχω όνομα έτσι;;; 😊

Όντως, έκανα 2-3 δοκιμές με το που να αφήσω το τηλεκοντρόλ. Τελικά στα 2 μέτρα μπροστά από το κλιματιστικό και σε 1.2μέτρα ύψος έχω ένα επιπλάκι και εκεί πάει καρφί στη θερμοκρασία που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...