Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για ψυξη φουλ το καλοκαιρι και για χειμωνα ενναλαξ με καλοριφεροτν δλδ δεν εχω πετρελαιο δουλευω κλιματιστικο η οταν δεν κανει τοσο κρυο αναβω επισης κλιματιστικο κανενα 4 με 5 ωρο το βραδυ δηλαδη δεν το εχω απλα για να καθεται τα χρησιμοποιω εναλλαξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, giwrgosb είπε

για ψυξη φουλ το καλοκαιρι και για χειμωνα ενναλαξ με καλοριφεροτν δλδ δεν εχω πετρελαιο δουλευω κλιματιστικο η οταν δεν κανει τοσο κρυο αναβω επισης κλιματιστικο κανενα 4 με 5 ωρο το βραδυ δηλαδη δεν το εχω απλα για να καθεται τα χρησιμοποιω εναλλαξ

Στη ψύξη το ASYG24KLCA είναι καταπληκτικό και εξαιρετικά οικονομικό σε κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μην ανησυχείτε, δεν μου έχουν χακάρει τον λογαριασμό, αλλά θα το φωνάξω " ΖΗΤΩ ΤΑ ΚΙΝΕΖΟΦΑΣΟΝ" !!!!

Μιας και ο χειμώνας τελειώνει και έχοντας πλέον πλήρη εικόνα για το κινεζοφασόν μου Carrier Crystal II 42QHB09D8SA/38QHB09D8S , και με χρήση εργαλείων όπως καταγραφικού κατανάλωσης αλλά και καταγραφικού θερμοκρασίας , αναθεωρώ την κριτική μου εδώ αλλά και στο σκρουτζ.

Λοιπόν το συγκεκριμένο κλιματιστικό είναι στα μάτια μου ένα αν όχι το ιδανικότερο, αλλά μια πάρα πολύ καλή επιλογή για υπνοδωμάτιο. Τόσο σε ψύξη αλλά και τόσο σε θέρμανση.

Απαραίτητη προϋπόθεση η χρήση του με ενεργοποίηση του follow me , οπότε παίρνει εντολές θερμοκρασίας από το τηλεχειριστήριο.

Με αυτό βγάζει μια γλυκιά ζέστη και θαλπωρή ενώ θα πάρει μόνο όταν πρέπει. Πραγματικά φλερτάρει με την αίσθηση θαλπωρής του καλοριφέρ. Είναι παντελώς αθόρυβο ενώ λόγω μεγάλου μεγέθους εξωτερικής μονάδας, δεν καταλαβαίνει τίποτα από τα κρύα (κανένα defrost μέχρι και -3C).  Επίσης έχει τη δύναμη ανεβάζοντας μέχρι 1200-1300W, να ζεστάνει εν ριπή οφθαλμού έναν κρύο χώρο.

Δεν με ενδιαφέρουν ούτε τα κόλπα με το υψηλό φορτίο σχεδιασμού, ούτε το scop που είναι 5.1 .

Το αποτέλεσμα στην πράξη μετράει.

Παράδειγμα χθες τη νύχτα με ζήτηση 21 και το σπίτι ζεστό λόγω καιρού με ελάχιστες απώλειες:

Screenshot-28.png.812d396b8d277c31012567041fee1094.png

Με λίγα λόγια στο 8άωρο 00:00-08:00, πήρε μπροστά μόλις μια φορά, ζέστανε τον χώρο και έκλεισε.

Ως αποτέλεσμα έκαψε μόλις 0.8KWh

Screenshot_2020-02-05-08-05-17-769_com.tplink.kasa_android.jpg.be3335d64d94adaa29392582fa4f3347.jpg

Θα μου πείτε ευλόγως ότι το αποτέλεσμα είναι ευνοϊκό λόγω χρονικής συγκυρίας, παρόλα αυτά δείχνει ότι ενώ στα χαρτιά δεν έχει και τις καλύτερες αποδόσεις, εντούτοις με follow me πάντα, θα προσφέρει καλές καταναλώσεις και τελικά ένα σχεδόν τέλειο αποτέλεσμα από άποψης θερμικής άνεσης. 

Συγκρίνοντας με το Daikin , καταλήγω στο γεγονός ότι τείνω να μετανιώσω για την αγορά του (του daikin) , παρόλο που έχει κάτσει κουτί από πλευράς απόδοσης-απωλειών χώρου.

Το εκτιμώ ως μηχανολογική κατασκευή , όντας σαφώς πιο ποιοτικό, με καλύτερα πλαστικά, με πολύ καλύτερο τηλεκοντρόλ, με σαφώς μεγαλύτερο scop (και αυτό φαίνεται από τις καταναλώσεις του σε σαφώς δυσμενέστερο χώρο από πλευράς απωλειών) , με σαφώς πιο αθόρυβη εξωτερική μονάδα.

Παρά ταύτα, το γεγονός ότι έχει σχεδιαστεί να ρίχνει αρκετά τα watts και σε συνδυασμό με την παροχή του ανεμιστήρα που δεν πέφτει όσο θα ήθελα, με κάνει να πολεμώ με τα ρεύματα αέρα , ειδικά στο παιδικό δωμάτιο που έχει τοποθετηθεί και τελικά προσφέρει χαμηλότερη ποιότητα θερμικής άνεσης. Έχω δοκιμάσει ότι συνδυασμό περσίδων/κάθετων πτερυγίων μπορείτε να φανταστείτε (ως πιο αποδεκτό το έχω με την οριζόντια περσίδα τέρμα πάνω παρόλο που δεν ενδείκνυται η θέση αυτή στη θέρμανση και τα κάθετα πτερύγια τέρμα δεξιά ώστε να πέφτει ο αέρας στον τοίχο που βρίσκεται δεξιά του και άρα ο αέρας να έρχεται με γκελ στον χώρο).

Επίσης ο προγραμματισμός του είναι τέτοιος που θέλει να ρυθμίσει τη θερμοκρασία απόλυτα σταθερή και ως αποτέλεσμα όταν κόψει, θα ξαναπάρει αμέσως.

Ως αποτέλεσμα σε συνθήκες όπου οι απώλειες είναι λιγότερες από τις δυνατότητες του μηχανήματος, δεν κάνει τις μεγάλες παύσεις του carrier με το follow me, αλλά δίνει συνεχείς εκκινήσεις :

πχ χθες τη νύχτα ταλαιπωρήθηκε λίγο :

Screenshot-27.png.325dd14e22d88cf3e49cf6b0cfebfbc3.png

έκαψε 1,31Kwh

Screenshot_2020-02-05-08-05-07-141_com.tplink.kasa_android.jpg.7e53b90c132c8a9e87d2c17ede975824.jpg

Μην παρεξηγηθώ, ξέρω ότι το Daikin είναι πιο αποδοτικό. Θα μου κάψει λιγότερο στον ίδιο χώρο με το carrier λόγω scop και εφόσον θα υπάρχει απαίτηση για μόνιμη λειτουργία, αλλά το τελικό αποτέλεσμα είναι ότι για υπνοδωμάτιο και μόνο, το carrier υπερτερεί και θα προτιμούσα να έχω και στο παιδικό δωμάτιο ένα ίδιο.

Στην ψύξη θα πρέπει να το δω, αλλά ήδη το carrier φαίνεται λόγω seer / eco και παροχής αέρα ότι και εκεί θα υπερέχει. Θα τοποθετηθώ και εκεί (να 'μαστε καλά).

ΥΓ1 Τα συμπεράσματά μου είναι μόνο για υπνοδωμάτιο και μόνο για το 9άρι (αν και είμαι σίγουρος ότι και το 12άρι θα είναι το ίδιο). Δεν μπορώ να ξέρω τι γίνεται για ένα σαλόνι σε μεγάλους χώρους όπου εκτιμώ ότι το πλεονέκτημα της αποδοτικότητας θα υπερκαλύψει τα λοιπά χαρακτηριστικά (αν και αυτό είναι θέμα προτεραιοτήτων).

ΥΓ2 Θα ήθελα να μπορούσα να δοκιμάσω και ένα Toshiba MIrai για να δω τι ποιότητα θέρμανσης προσφέρει (υποπτεύομαι πάντως ότι από μέλη που έχουν αναφερθεί σε αυτό, ότι θα προσεγγίζει μάλλον την υποδεέστερη ποιότητα θέρμανσης του Daikin παρά του Carrier .

ΥΓ3 Πολύ πιθανό τα ανωτέρω να ισχύουν και για το inventor aria που φαίνεται πανομοιότυπο, με επιφύλαξη για τη ψύξη μιας και δεν έχει το eco (δεν ξέρω πως το έχουν ρυθμίσει εκεί).

ΥΓ3 Τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις και βασίζονται στις παρατηρήσεις μου στον δικό μου χώρο με όσο το δυνατόν αντικειμενικότητα εκ μέρους μου.

ΥΓ4 Ας λείψουν φανμποιστικές ή αντιφανμποιστικές παρεμβάσεις, δεν πρόκειται να ληφθούν υπόψη.

Όταν το πήρες το Crystall II θυμάμαι που το δίκασες άσχημα το πρώτο καιρό  και σου είπα να μην βγάλεις βιαστικά συμπεράσματα αλλά να γίνεται  "φίλοι" για αρχή και θα δεις στην πορεία . :P

Όσο για το Daikin που ρίχνει χαμηλά την θερμοκρασία αέρα αυτό μπορεί να είναι μειονέκτημα σε μικρούς χώρους όπως υπνοδωμάτια . Σε συνδυασμό με την διάταξη του υπνοδωματίου και την παροχή αέρα της μονάδας μπορεί τα  ρεύματα αέρα να σε ενοχλούν . Σε μεγάλους χώρους είναι δύσκολο αρκεί να μην κάθεσαι μπροστά στην ροή αέρα του κλιματιστικού  όπου αυτό το αποφεύγουμε γενικότερα βέβαια . 

Γενικότερα κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις απο μοντέλο σε μοντέλο. Κατάλαβες στην πράξη γιατί κάποιοι κατασκευαστές ρυθμίζουν τα κλιματιστικά να μην ρίχνουν πολύ χαμηλά τη θερμοκρασία εξόδου ενώ άλλοι το κάνουν . Και οι δύο τρόποι λειτουργίας είναι σωστοί αλλά ο κάθε ένας  έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του . Ιδανικό κλιματιστικό δεν υπάρχει . 

Σε ένα λίγο μεγαλύτερο χώρο, με διαφορετική διαμόρφωση και με άλλες απαιτήσεις απο το δικό σου το Daikin μπορεί να μην σε προβλημάτιζε. 

15 λεπτά πριν, giwrgosb είπε

για ψυξη φουλ το καλοκαιρι και για χειμωνα ενναλαξ με καλοριφεροτν δλδ δεν εχω πετρελαιο δουλευω κλιματιστικο η οταν δεν κανει τοσο κρυο αναβω επισης κλιματιστικο κανενα 4 με 5 ωρο το βραδυ δηλαδη δεν το εχω απλα για να καθεται τα χρησιμοποιω εναλλαξ

Ωραία . Θα πρέπει να μας πεις αν θες να ρισκάρεις με μία μόνο μεγάλη μονάδα στο σαλόνι ή να βάλεις μία μονάδα σε κάθε χώρο όπως είναι το σωστό .  Επίσης να μας πεις μέχρι πόσα λεφτά κοιτάς σύνολο . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καθομαστε περισσοτερο σε κουζινα και σαλονι και τραπεζαρια που ειναι ενιαια στο χωλ δεν καθομαστε τοσο αν και μοιραζεται κατα καποιο τροπο την θερμοτητα του κλιματιστικου μεχρι 1000 1100 ααδσω και το παλιο να σου δωσω να καταλαβεις μπανεις απ την πορτα ειναι το χωλ προχωρας περνα κατω απο μινι καμαρα τρπεζαρια προχωρας σαλονι δεξια της τραπεζαριας ειναι η κουζινα η οποια χωριζεται με πασο καπως ψηλο οπως επισης χωριζεται κι απο το χωλ

Επεξ/σία από giwrgosb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Ωραία . Θα πρέπει να μας πεις αν θες να ρισκάρεις με μία μόνο μεγάλη μονάδα στο σαλόνι ή να βάλεις μία μονάδα σε κάθε χώρο όπως είναι το σωστό .  Επίσης να μας πεις μέχρι πόσα λεφτά κοιτάς σύνολο . 

@giwrgosbΣε μπέρδεψα με τον @Valous

26 λεπτά πριν, giwrgosb είπε

καθομαστε περισσοτερο σε κουζινα και σαλονι και τραπεζαρια που ειναι ενιαια στο χωλ δεν καθομαστε τοσο αν και μοιραζεται κατα καποιο τροπο την θερμοτητα του κλιματιστικου μεχρι 1000 1100 ααδσω και το παλιο να σου δωσω να καταλαβεις μπανεις απ την πορτα ειναι το χωλ προχωρας περνα κατω απο μινι καμαρα τρπεζαρια προχωρας σαλονι δεξια της τραπεζαριας ειναι η κουζινα η οποια χωριζεται με πασο καπως ψηλο οπως επισης χωριζεται κι απο το χωλ

Θα έβαζα ένα 24άρι . 
Στα λεφτά που κοιτάς
https://www.skroutz.gr/s/12834281/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24.html
Με SCOP= 5.2 και SEER= 7.0
Θόρυβος: 36 / 40 / 44 / 49 db
Eγγύηση 10 χρόνια σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση . 
Καλύτερη τιμή:  940 ευρώ  https://www.alphaclimagr.gr/product/1408497/inventor-nemesis-pro-n2vi32-24wifi-n2vo32-24-inverter.html?ref=bestprice.gr

ή αυτό: 
https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA.html
Mε SCOP=  6.4 και SEER= 7.1
Θόρυβος: 51/45/38/33 db
Εγγύηση 3 χρόνια σε όλα τα μέρη . Επεκτάσιμη μόνο στο συμπιεστή + 7 χρόνια με απαραίτητη προϋπόθεση να γίνονται ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος και μετά . 
Καλύτερη τιμή: 948 ευρώ
https://www.bestprice.gr/item/2155344823/fujitsu-asyg24klcaaoyg24klta.html

Το Inventor έχει μεγάλη εγγύηση πιο αθόρυβο στις υψηλές σκάλες ανεμιστήρα, εξίσου οικονομικό σε λειτουργία στην ψύξη, έχει ενσωματωμένο wifi, ιονιστή και follow me δηλαδή δεύτερο αισθητήρα θερμοκρασίας πάνω στο χειριστήριο για να διαβάζει την θερμοκρασία του χώρου εκεί που βρίσκεται το χειριστήριο .  

To Fujitsu έχει μικρή εγγύηση , περισσότερο θόρυβο αλλά καλύτερο σε κατανάλωση στην θέρμανση. Δεν παίρνει wifi, δεν έχει follow me και ιονιστή. 

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Κατάλαβες στην πράξη γιατί κάποιοι κατασκευαστές ρυθμίζουν τα κλιματιστικά να μην ρίχνουν πολύ χαμηλά τη θερμοκρασία εξόδου ενώ άλλοι το κάνουν . Και οι δύο τρόποι λειτουργίας είναι σωστοί αλλά ο κάθε ένας  έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του . Ιδανικό κλιματιστικό δεν υπάρχει . 

Kρατάω κάποιες αμφιβολίες σχετικά με αυτο, γιατί είδαμε οτι ρίχνουν χαμηλά τη θερμοκρασία εξόδου μόνο  οταν η εξ.θερμοκρασία ειναι υψηλή. Π.χ  σύμφωνα με το τελευταιο post του @liakjimτο Carrier πήγαινε απο 800watt-0, στο παρελθον όμως οταν ειχε κρύο έξω πήγαινε απο το 250/300w στο 0.  Ε στα 250W δεν θα είναι ζεστός ο αέρας.. Πιστευω οτι ΔΕΝ ειναι ο σκοπός τους τα κρύα ρεύματα αλλα καθαρα για το A+++ στην θερμη ζώνη. Τωρα αν κάποιος θέλει οταν εχει καλο καιρο έξω να μην τον ενοχλούν τα κρύα ρεύματα.. οκ τι να πω, είναι ένα πλεονέκτημα :)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

@giwrgosbΣε μπέρδεψα με τον @Valous

Θα έβαζα ένα 24άρι . 
Στα λεφτά που κοιτάς
https://www.skroutz.gr/s/12834281/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24.html
Με SCOP= 5.2 και SEER= 7.0
Θόρυβος: 36 / 40 / 44 / 49 db
Eγγύηση 10 χρόνια σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση . 
Καλύτερη τιμή:  940 ευρώ  https://www.alphaclimagr.gr/product/1408497/inventor-nemesis-pro-n2vi32-24wifi-n2vo32-24-inverter.html?ref=bestprice.gr

ή αυτό: 
https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA.html
Mε SCOP=  6.4 και SEER= 7.1
Θόρυβος: 51/45/38/33 db
Εγγύηση 3 χρόνια σε όλα τα μέρη . Επεκτάσιμη μόνο στο συμπιεστή + 7 χρόνια με απαραίτητη προϋπόθεση να γίνονται ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος και μετά . 
Καλύτερη τιμή: 948 ευρώ
https://www.bestprice.gr/item/2155344823/fujitsu-asyg24klcaaoyg24klta.html

Το Inventor έχει μεγάλη εγγύηση πιο αθόρυβο στις υψηλές σκάλες ανεμιστήρα, εξίσου οικονομικό σε λειτουργία στην ψύξη, έχει ενσωματωμένο wifi και follow me δηλαδή δεύτερο αισθητήρα θερμοκρασίας πάνω στο χειριστήριο για να διαβάζει την θερμοκρασία του χώρου εκεί που βρίσκεται το χειριστήριο .  

To Fujitsu έχει μικρή εγγύηση , περισσότερο θόρυβο αλλά καλύτερο σε κατανάλωση στην θέρμανση. Δεν παίρνει wifi, δεν έχει follow me . 

 

θα προτιμουσα βεβαια σε μερια κωτσοβολο γτ ισως να μπει με δοσεις ο κλιματιστικοτο συγκεκριμενο inventor δυστυχως δεν το εχει στη σελιδα αλλα δεν ξερωαν το φερουν καποια στιγμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ε στα 250W δεν θα είναι ζεστός ο αέρας.

Έχει 35-36 βαθμούς στα 265W και σε συνδυασμό με την πολύ μικρή παροχή που έχει, δεν υπάρχει καμία αίσθηση κρύου ρεύματος σε αντίθεση με το daikin που στα 180W βγάζει γύρω στους 29-30 αλλά ακόμα και στο quiet έχει σχετικά υψηλή παροχή και νιώθεις κρύα ρεύματα. 

42 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Carrier πήγαινε απο 800watt-0, στο παρελθον όμως οταν ειχε κρύο έξω πήγαινε απο το 250/300w στο 0.

Επίσης δεν ισχύει , με το καταγραφικό είναι ξεκάθαρο. Πάρει 800 , πέφτει όμως αμέσως στα ~300 ανεξαρτήτων εξωτερικής (πχ χθες είχε 12-15C , δες το διάγραμμα)

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχει 35-36 βαθμούς στα 265W και σε συνδυασμό με την πολύ μικρή παροχή που έχει, δεν υπάρχει καμία αίσθηση κρύου ρεύματος σε αντίθεση με το daikin που στα 180W βγάζει γύρω στους 29-30 αλλά ακόμα και στο quiet έχει σχετικά υψηλή παροχή και νιώθεις κρύα ρεύματα. 

Επίσης δεν ισχύει , με το καταγραφικό είναι ξεκάθαρο. Πάρει 800 , πέφτει όμως αμέσως στα ~300 ανεξαρτήτων εξωτερικής (πχ χθες είχε 12-15C , δες το διάγραμμα)

Εδω δηλαδη με αυτες τις εξ. συνθήκες 23 Ιανουαριου (τυχαια, το πρωτο που βρήκα) ,με τα διαγράμματα που ειχες βάλει τότε , πιστευεις οτι με το Carrier ήταν καλύτερα?   Δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται, εσυ τα εχεις και τα δυο τα μηχανήματα και μπορεις να συγκρίνεις.. απλα εαν ξαναπιάσουν τα κρυα,και αναγκαστεί το Carrier να δουλεύει πολλες ώρες συνεχόμενα με χαμηλά watt και οχι σαν on/off  μην κατεβάσεις πάλι την βαθμολογια :P

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εδω δηλαδη με αυτες τις εξ. συνθήκες 23 Ιανουαριου (τυχαια, το πρωτο που βρήκα) ,με τα διαγράμματα που ειχες βάλει τότε , πιστευεις οτι με το Carrier ήταν καλύτερα?   Δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται, εσυ τα εχεις και τα δυο τα μηχανήματα και μπορεις να συγκρίνεις.. απλα εαν ξαναπιάσουν τα κρυα,και αναγκαστεί το Carrier να δουλεύει πολλες ώρες συνεχόμενα με χαμηλά watt και οχι σαν on/off  μην κατεβάσεις πάλι την βαθμολογια :P

Στο λινκ που έβαλες (ωραίο παράδειγμα, ήταν με πολύ κρύο) ήδη ξεκίνησα να λέω ότι με τη βοήθεια του καταγραφικού κατανάλωσης διαπίστωσα ότι το είχα αδικήσει το carrier. 

Το προτιμώ ναι. Για υπνοδωμάτιο με follow me αγγίζει την τελειότητα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο λινκ που έβαλες (ωραίο παράδειγμα, ήταν με πολύ κρύο) ήδη ξεκίνησα να λέω ότι με τη βοήθεια του καταγραφικού κατανάλωσης διαπίστωσα ότι το είχα αδικήσει το carrier. 

Το προτιμώ ναι. Για υπνοδωμάτιο με follow me αγγίζει την τελειότητα. 

Ναι το ειδα , οτι ειπες οτι το αδικείς.. :) Προσεξε με, δεν ειπα οτι δεν ειναι καλο μηχανήμα η κάτι τετοιο.. Απλα φοβάμαι οτι εαν έχει κρύο έξω, και αν και αυτο δουλεύει σε χαμηλά watt (και δεν κλείνει) πιθανον να είναι ίδια η αίσθηση με το Daikin και θα έχεις πάλι κρύα ρεύματα.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ναι το ειδα , οτι ειπες οτι το αδικείς.. :) Προσεξε με, δεν ειπα οτι δεν ειναι καλο μηχανήμα η κάτι τετοιο.. Απλα φοβάμαι οτι εαν έχει κρύο έξω, και αν και αυτο δουλεύει σε χαμηλά watt (και δεν κλείνει) πιθανον να είναι ίδια η αίσθηση με το Daikin..

Πριν από μόλις 30 λεπτά , ανέφερα ότι αυτό δεν ισχύει ακόμα και στη χαμηλότερη ισχύ που το έχω δει στο καταγραφικό (265W).

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Πριν από μόλις 30 λεπτά , ανέφερα ότι αυτό δεν ισχύει ακόμα και στη χαμηλότερη ισχύ που το έχω δει στο καταγραφικό (265W).

Οκ εδω είμαστε θα το δούμε, οταν και αμα κάνει κανονικό χειμώνα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Μην ανησυχείτε, δεν μου έχουν χακάρει τον λογαριασμό, αλλά θα το φωνάξω " ΖΗΤΩ ΤΑ ΚΙΝΕΖΟΦΑΣΟΝ" !!!!

Μιας και ο χειμώνας τελειώνει και έχοντας πλέον πλήρη εικόνα για το κινεζοφασόν μου Carrier Crystal II 42QHB09D8SA/38QHB09D8S , και με χρήση εργαλείων όπως καταγραφικού κατανάλωσης αλλά και καταγραφικού θερμοκρασίας , αναθεωρώ την κριτική μου εδώ αλλά και στο σκρουτζ.

Με λίγα λόγια στο 8άωρο 00:00-08:00, πήρε μπροστά μόλις μια φορά, ζέστανε τον χώρο και έκλεισε.

Ως αποτέλεσμα έκαψε μόλις 0.8KWh

 

Με συνθήκες Κρήτης όλα μοιάζουν άριστα.

Θυμάσαι το morris που δεν έφτανε.

 

22 με ζητούμενη 21 και διακοπτόμενη λειτουργία.

Άντε να το ανοίξω ένα τέταρτο πριν φτάσω γραφείο.

20200205_125437.jpg

20200205_125413.jpg

 

Το ακόμα πιο οριακό 12άρι morris στο Διόνυσο (που αρχές γενάρη έδινε πόνο για να ανεβάσει 18+) επίσης κάνει πανεύκολη διατήρηση σταθερής θερμοκρασίας στους 20 σε 45 τμ με πάσο κουζίνας να κόβει ροή αέρα, με χωρίσματα και αν το αφήσεις δυο τρεις μέρες συνέχεια με ανοιχτές πόρτες φτάνει την θερμοκρασία παντού στους 20

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Οκ εδω είμαστε θα το δούμε, οταν και αμα κάνει κανονικό χειμώνα :)

Ειλικρινά δεν χρειάζεται να δω παραπάνω.

Ο φετινός χειμώνας ναι μεν ήταν σχετικά μαλακός από άλλες χρονιές, αλλά είχε τις ευκαιρίες για να δω πως ανταποκρίνεται.

Έτσι και αλλιώς στην περιοχή μου, μέχρι εκεί είναι οι κατώτατες θερμοκρασίες.

Screenshot-31.png.dfcdf9b4f8d4cbea4a10fbf35efe9338.png

Και -5 να πάει, δεν θα αλλάξει τίποτα, απλά τα σχηματάκια που βλέπεις των ~300W με τις κεραίες των ~800W ίσως γίνουν πιο μακριά και πιο κοντινά :

Screenshot-32.png.1762cfdad6ba9f8e50d7010c5bb16f8e.png

27 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Με συνθήκες Κρήτης όλα μοιάζουν άριστα.

Μακάρι να έμενα Κρήτη (βέβαια θα ήμουν τετράπαχος γιατί θα έλιωνα κάθε μέρα στον Ντουνιά στη Δρακόνα 😋 )

Και για τα κρύα την ίδια άποψη κρατώ.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...