Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Παιδιά, σήμερα αποφάσισα να καθαρίσω τα φίλτρα του κλιματιστικού, δύο μήνες μετά την αγορά του... Αυτό που είδα δεν το πίστευα.. μιλάμε για πολύ, παρά πολύ χνουδι, σχεδόν είχαν αλλάξει χρώμα.. Στο προηγούμενο fujitsu που είχα δεν συνέβαινε αυτό, ίσα ίσα, που είχε λίγο σκονιτσα, κ αυτο όχι στους δύο μήνες όπως τώρα, αλλά σε πολύ μεγαλύτερο μέρος χρονικό διάστημα.. Παίζει ρόλο το κλιματιστικό; Δεν νομίζω.. Έτσι κ αλλιώς πάντως, καλά που το έκανα, ώστε να ξέρω τι παίζεται.. 

Παιζει ρόλο αν ο ανεμιστηρας του νέου κλιματιστικου τραβάει περισσότερα κυβικά. Στα δικά μου Fujitsu οπότε τα ανοίγω τώρα μυρίζουν στην αρχή κονιορτο σαν ένα παλαιό αερόθερμο που μάζεψε σκόνη και μυρίζουν οι αντιστάσεις. Στο μεταξύ εδώ πνιγομασταν εχτές το βράδυ από την καπνιλα και στο νερό που στάζει στην λεκάνη από τα defrost είναι μαύρο με καπνό, φαντάζομαι τι μπορεί να γίνει μέσα στην εξωτερική, όταν θα κάνω καθαρισμό θα δούμε. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

 Για να τα πούμε τα πράγματα με το όνομα τους, ευχαριστημένος είμαι μιας και με καλύπτει απόλυτα.

Χωρις διαθεση αντιπαραθεσης, αυτο δεν ειναι απολυτως αληθες.
Ανοιξες καλοριφερ τη νυχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, rbx1000 είπε


Το ερωτημα ειναι γιατι κανει defrost το Fuji.

Την άποψη μου την έχω γράψει. Μικρή εξωτερική, πιεσμένο κύκλωμα, μικρός ανεμιστήρας, μεγάλο capacity, διατήρηση capacity με αύξηση watts σε χαμηλές θερμοκρασίες,  πολύ πυκνά και λεπτά διατεταγμένα στοιχεία του ψυγείου, καμιά επίστρωση αλλά γυμνό το αλουμίνιο . Μάλλον αυτά σε συνδυασμό ή όλα μαζί.

5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Χωρις διαθεση αντιπαραθεσης, αυτο δεν ειναι απολυτως αληθες.
Ανοιξες καλοριφερ τη νυχτα.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα με κάλυπτε στον χώρο.

Είναι ο δεύτερος χειμώνας που περνάω μαζί του και ο φετινός είναι πιο θερμός από τον περσινό. Οπότε ξέρω ότι με καλύπτει. Εδώ καλύπτει χώρο με διπλάσιες απώλειες σε πιο κρύα περιοχή.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, liakjim είπε

Την άποψη μου την έχω γράψει. Μικρή εξωτερική, πιεσμένο κύκλωμα, μικρός ανεμιστήρας, μεγάλο capacity, διατήρηση capacity με αύξηση watts σε χαμηλές θερμοκρασίες,  πολύ πυκνά και λεπτά διατεταγμένα στοιχεία του ψυγείου, καμιά επίστρωση αλλά γυμνό το αλουμίνιο . Μάλλον αυτά σε συνδυασμό ή όλα μαζί.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα με κάλυπτε στον χώρο.

Είναι ο δεύτερος χειμώνας που περνάω μαζί του και ο φετινός είναι πιο θερμός από τον περσινό. Οπότε ξέρω ότι με καλύπτει. Εδώ καλύπτει χώρο με διπλάσιες απώλειες σε πιο κρύα περιοχή.

Εγώ πάντως αν  φοβομενος ότι θα ξεσκιστει στα ντεφροστ

άναβα καλοριφερ δε θα θεωρουσα οτι με καλυπτει. Φαντάσου να ήταν και κρύος ο χειμώνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εγώ πάντως αν  φοβομενος ότι θα ξεσκιστει στα ντεφροστ

άναβα καλοριφερ δε θα θεωρουσα οτι με καλυπτει. Φαντάσου να ήταν και κρύος ο χειμώνας.

Όπως είπα είναι ο δεύτερος χειμώνας.

Πέρυσι που τα χιόνια έφτασαν στη θάλασσα εδώ στα μέρη μου

FB_IMG_1483893484721.jpg

δεν είχε πρόβλημα να κρατήσει 23 μέσα στον χώρο. Με defrost ανά μία ώρα μεν στις πολύ δύσκολες στιγμές όπου υπήρχε βόρειος αέρας, υγρασία και κρύο μιας και το μπαλκόνι είναι βορεινό και δεν το βλέπει ποτέ ο ήλιος. Εξάλλου στατιστικά σπάνια θα συμβεί αυτό.

Για να μην παρεξηγηθω, δεν πάω να ωραιοποίησω την κατάσταση ούτε να κρύψω κάτι, είμαι ο πρώτος που έχω αναφέρει συνεχώς και σε κάθε ευκαιρία τα μειονεκτήματα του, για αυτό άλλωστε προτείνω στον κόσμο το shorai και μόνο υπό συνθήκες το Fujitsu. Αλλά να πω πως δεν με καλύπτει; Όχι, αυτό θα ήταν ψευδές.

2 ώρες πριν, g-e-o είπε

Παιδιά, σήμερα αποφάσισα να καθαρίσω τα φίλτρα του κλιματιστικού, δύο μήνες μετά την αγορά του... Αυτό που είδα δεν το πίστευα.. μιλάμε για πολύ, παρά πολύ χνουδι, σχεδόν είχαν αλλάξει χρώμα.. Στο προηγούμενο fujitsu που είχα δεν συνέβαινε αυτό, ίσα ίσα, που είχε λίγο σκονιτσα, κ αυτο όχι στους δύο μήνες όπως τώρα, αλλά σε πολύ μεγαλύτερο μέρος χρονικό διάστημα.. Παίζει ρόλο το κλιματιστικό; Δεν νομίζω.. Έτσι κ αλλιώς πάντως, καλά που το έκανα, ώστε να ξέρω τι παίζεται.. 

Μιας και έχεις και εσύ το ASYG24KLCA, τι έχεις διαπιστώσει όσο αφορά στα defrost;

Το έχεις δει να κόβει πχ χθες τη νύχτα που είχε κρύο; Και αν με τι συχνότητα περίπου;

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όπως είπα είναι ο δεύτερος χειμώνας.

Πέρυσι που τα χιόνια έφτασαν στη θάλασσα εδώ στα μέρη μου

FB_IMG_1483893484721.jpg

δεν είχε πρόβλημα να κρατήσει 23 μέσα στον χώρο. Με defrost ανά μία ώρα μεν στις πολύ δύσκολες στιγμές όπου υπήρχε βόρειος αέρας, υγρασία και κρύο μιας και το μπαλκόνι είναι βορεινό και δεν το βλέπει ποτέ ο ήλιος. Εξάλλου στατιστικά σπάνια θα συμβεί αυτό.

Για να μην παρεξηγηθω, δεν πάω να ωραιοποίησω την κατάσταση ούτε να κρύψω κάτι, είμαι ο πρώτος που έχω αναφέρει συνεχώς και σε κάθε ευκαιρία τα μειονεκτήματα του, για αυτό άλλωστε προτείνω στον κόσμο το shorai και μόνο υπό συνθήκες το Fujitsu. Αλλά να πω πως δεν με καλύπτει; Όχι, αυτό θα ήταν ψευδές.

Μιας και έχεις και εσύ το ASYG24KLCA, τι έχεις διαπιστώσει όσο αφορά στα defrost;

Το έχεις δει να κόβει πχ χθες τη νύχτα που είχε κρύο; Και αν με τι συχνότητα περίπου;

Εγώ είπα ότι αν αν αναγκαζόμουν  να ανάβω καλοριφέρ θα θεωρούσα ότι δε με καλύπτει. Εσύ θεωρείς ότι σε καλύπτει.  Είναι θέμα οπτικής.

Επίσης όπως δεν πρέπει να τσουβαλιαζουμε τα κινέζικα το ίδιο πρέπει να γίνεται και με τα πρωτοκλασάτα. Ακούει ο άλλος shorai,  πάει παίρνει το 13αρι και είναι άλλο από αυτό που περίμενε.

Πάντως τώρα τελευταία έχουν έρθει τα πάνω κάτω στο φόρουμ. Κάπου πρόσφατα πρότεινες ινβεντορ. 

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εγώ είπα ότι αν αν αναγκαζόμουν  να ανάβω καλοριφέρ θα θεωρούσα ότι δε με καλύπτει. Εσύ θεωρείς ότι σε καλύπτει.  Είναι θέμα οπτικής.

Επίσης όπως δεν πρέπει να τσουβαλιαζουμε τα κινέζικα το ίδιο πρέπει να γίνεται και με τα πρωτοκλασάτα. Ακούει ο άλλος shorai,  πάει παίρνει το 13αρι και είναι άλλο από αυτό που περίμενε.

Πάντως τώρα τελευταία έχουν έρθει τα πάνω κάτω στο φόρουμ. Κάπου πρόσφατα πρότεινες ινβεντορ. 

Έχεις μια τάση να βρεις κάτι να πεις για τα inverter Α διαλογής προσπαθοντας να τα συγκρίνεις με τα Β,Γ,Δ διαλογής.

Άδικος κόπος. Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Τα Β,Γ,Δ είναι για εξοχικά , κλινικές, υπαλλήλους ΔΕΗ κλπ κλπ

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εγώ είπα ότι αν αν αναγκαζόμουν  να ανάβω καλοριφέρ θα θεωρούσα ότι δε με καλύπτει. Εσύ θεωρείς ότι σε καλύπτει.  Είναι θέμα οπτικής.

Επίσης όπως δεν πρέπει να τσουβαλιαζουμε τα κινέζικα το ίδιο πρέπει να γίνεται και με τα πρωτοκλασάτα. Ακούει ο άλλος shorai,  πάει παίρνει το 13αρι και είναι άλλο από αυτό που περίμενε.

Πάντως τώρα τελευταία έχουν έρθει τα πάνω κάτω στο φόρουμ. Κάπου πρόσφατα πρότεινες ινβεντορ. 

Δεν αναγκάστηκα, το επέλεξα μιας και ήξερα ότι το κλιματιστικό θα έπαιζε με χαμηλό COP  (το eurovent το δίνει 3.82 στους 2C και 2.26 στους -7) και θα ανέβαζε κατανάλωση λόγω αποψύξεων.

Θα αναγκαζόμουν αν δεν μπορούσε να ανεβάσει θερμοκρασία.

΄Έτσι κι αλλιώς σε πολύ παρόμοιες συνθήκες , έχω δείξει πως συμπεριφέρεται

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, guzel είπε

Έχεις μια τάση να βρεις κάτι να πεις για τα inverter Α διαλογής προσπαθοντας να τα συγκρίνεις με τα Β,Γ,Δ διαλογής.

Άδικος κόπος. Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Τα Β,Γ,Δ είναι για εξοχικά , κλινικές, υπαλλήλους ΔΕΗ κλπ κλπ

Οπως παντα to the point....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Πάντως τώρα τελευταία έχουν έρθει τα πάνω κάτω στο φόρουμ. Κάπου πρόσφατα πρότεινες ινβεντορ. 

Ισχύει. Βλέποντας πόσο καλό είναι το carrier crystal II το 9άρι για την κρεβατοκάμαρα, πρότεινα το ξαδερφάκι του inventor aria (λόγω εγγύησης) με επιφύλαξη τη ψύξη όπου αυτό δεν έχει eco λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μιας και έχεις και εσύ το ASYG24KLCA, τι έχεις διαπιστώσει όσο αφορά στα defrost;

Το έχεις δει να κόβει πχ χθες τη νύχτα που είχε κρύο; Και αν με τι συχνότητα περίπου;

Χθες με εξωτερική 3 γύρω στις 10.30 έκανε ένα της τάξης των 6 λεπτών με ζητούμενη 25 όμως.. Μετα για το υπόλοιπο βράδυ δεν μπορώ να σας πω μιας κ δεν έχω καταγραφικό.. 

Αυτό που ήθελα να πω όμως μιας κ αναφέρεται συχνά από ότι βλέπω, είναι το θέμα του θορύβου.. 

Το μηχάνημα είναι 24αρι, άρα θα μπει στο σαλόνι.. Εγώ λοιπόν που είμαι ψυχακιας με το θόρυβο κ με ενοχλούν σχεδόν τα πάντα, σας λέω ότι αν δεν είχε αναφερθεί εδώ το θέμα, ούτε που θα ασχολουμασταν καν.. Στις τρεις μέρες λειτουργίας το συνηθίζεις, εκτός από την high σκαλα, όπου εκεί πραγματικά είναι ενοχλητικό.. Αν έμπαινε σε υπνοδωμάτιο, πραγματικά θα υπήρχε θέμα, αλλά σε σαλόνι, δηλαδή δωμάτιο με ομιλία, τηλεόραση, κ γενικά άλλους ήχους, δεν ακούς τίποτα μετά από 2-3 μέρες.. Εκτός κ αν χρησιμοποιείς το δωμάτιο για διαλογισμό, οπότε το πράγμα αλλάζει.. 

Το μηχανάκι σκοτώνει κ σπίτι 80 τ. μ. το ζεσταίνει για πλάκα.. Βέβαια κατά προσωπικής άποψης, το 21 κ 22 ζητούμενη δεν μου αρκεί, είπαμε είμαι πολύ κρυουλιαρης.. 

Anyway, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, κ αν θυμάστε στην αρχή, γκρινιαζα πολύ κ σκεφτόμουν μέχρι κ να το αλλάξω.. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Χθες με εξωτερική 3 γύρω στις 10.30 έκανε ένα της τάξης των 6 λεπτών με ζητούμενη 25 όμως.. Μετα για το υπόλοιπο βράδυ δεν μπορώ να σας πω μιας κ δεν έχω καταγραφικό.. 

Αυτό που ήθελα να πω όμως μιας κ αναφέρεται συχνά από ότι βλέπω, είναι το θέμα του θορύβου.. 

Το μηχάνημα είναι 24αρι, άρα θα μπει στο σαλόνι.. Εγώ λοιπόν που είμαι ψυχακιας με το θόρυβο κ με ενοχλούν σχεδόν τα πάντα, σας λέω ότι αν δεν είχε αναφερθεί εδώ το θέμα, ούτε που θα ασχολουμασταν καν.. Στις τρεις μέρες λειτουργίας το συνηθίζεις, εκτός από την high σκαλα, όπου εκεί πραγματικά είναι ενοχλητικό.. Αν έμπαινε σε υπνοδωμάτιο, πραγματικά θα υπήρχε θέμα, αλλά σε σαλόνι, δηλαδή δωμάτιο με ομιλία, τηλεόραση, κ γενικά άλλους ήχους, δεν ακούς τίποτα μετά από 2-3 μέρες.. Εκτός κ αν χρησιμοποιείς το δωμάτιο για διαλογισμό, οπότε το πράγμα αλλάζει.. 

Το μηχανάκι σκοτώνει κ σπίτι 80 τ. μ. το ζεσταίνει για πλάκα.. Βέβαια κατά προσωπικής άποψης, το 21 κ 22 ζητούμενη δεν μου αρκεί, είπαμε είμαι πολύ κρυουλιαρης.. 

Anyway, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, κ αν θυμάστε στην αρχή, γκρινιαζα πολύ κ σκεφτόμουν μέχρι κ να το αλλάξω.. 

Ωραίος ευχαριστώ. Πολύ πιθανό να σου έκανε και άλλα defrost. Με πιο χαμηλή ζήτηση ίσως όχι. Χαίρομαι που τελικά είσαι ικανοποιημένος.

Πάντως ακόμα και σε αυτό πρέπει να είμαστε προσεκτικοί.

Το στατιστικό δείγμα των ASYG24KLCA εδώ στο φόρουμ είναι λίγο περίεργο μιας και έχουμε τον @g-e-o που το βάζει στους 25 (χαχαχα, αν είναι δυνατόν!!! ), τον @apostolisep3 που μένει σε σπίτι σουρωτήρι των 17KW στη Πεντέλη και το βάζει διακοποπτόμενα από κρύο χώρο, τον @Βασίλης_29 που μένει σε επίσης σουρωτήρι σπίτι του 30 με πανύψηλα ταβάνια και εμένα που είμαι 1χιλιόμετρο από τη θάλασσα του ευβοϊκού, με υγρασία και κρύο και σε μπαλκόνι που δεν το βλέπει ο ήλιος , σε σπίτι που είναι σε λόφο και τρώει τον βοριά ζωντανό και σε χώρο των 8.5KW απωλειών και με σκάλα που πάει σε άλλον όροφο.

Δεν πάω να χρυσώσω το χάπι, σίγουρα υπάρχουν χειρότερες περιπτώσεις με κλιματιστικά που δεν κάνουν κιχ, απλά θα ήθελα να πω πως πρέπει να είμαστε προσεχτικοί.

Ανυπομονώ για τον @apostolisep3 να δω τι θα δει με το Mitsubishi!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...