Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, guzel είπε

Τι έχει το διάγραμμα ;🤔

Το διαγραμμα μια χαρα ειναι.
Απλως σε 40τμ  500w με εξωτερικη 9 αν εγραφε Φουτζιτσου το μηχανημα θα εκραζες. Το εχεις κανει προσφατα.
Αν ηταν κινεζικο θα κραζανε κι αλλοι.

11 λεπτά πριν, bobadil είπε

Αυτό ειναι το διάγραμμα τη στιγμή που πόσταρα με τις συνθήκες που περιέγραψα. Τώρα έχει ανέβει στα 500kw. Το σπίτι ειναι στο Π. Φάληρο και το κλιματιστικό ζεσταίνει περίπου 40τ.μ. (τα 25τ.μ. ενιαία). Το σπίτι συνολικά είναι 70 τ.μ.

Τον υπολογισμό τον είχα τρέξει και παλιότερα, αλλά επειδή το σπίτι το νοικιάζω δεν έχω ιδέα π.χ. για κουφώματα και τα σχετικά, οπότε αυτά τα απαντάω όλα στο περίπου, π.χ. "Πλημμελής" και δε νομίζω ότι βγαίνει σωστά, αφού τις μισές απαντήσεις τις βάζω στην τύχη.

Ευχαριστω πολυ. Μια χαρα ειναι το εργαλειο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Το διαγραμμα μια χαρα ειναι.
Απλως σε 40τμ  500w με εξωτερικη 9 αν εγραφε Φουτζιτσου το μηχανημα θα εκραζες. Το εχεις κανει προσφατα.
Αν ηταν κινεζικο θα κραζανε κι αλλοι.

Το διάγραμμα όπως βλέπεις δείχνει ότι κατεβαίνει στα 300 και ακόμη πιο κάτω, αν οι απώλειες του χώρου του δεν ευνοούν πως θα κατέυει;

Εγώ βλέπω στο Fujitsu και παραθέτουν μετρήσεις στους 21 επιθυμητή για αυτό "κράζω". 

Αποδεξου ότι το shorai δεν έχει ανταγωνιστή, εκτός αν θεωρείς ότι όλοι εμείς παραθέτουμε ψευδή στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, guzel είπε

Αποδεξου ότι το shorai δεν έχει ανταγωνιστή, εκτός αν θεωρείς ότι όλοι εμείς παραθέτουμε ψευδή στοιχεία.

Δε γινεται να αποδεχτω κατι που δεν ισχυει.
Μπορει να αποτελει την καλυτερη επιλογη για καποιον αλλα για καποιον αλλον οχι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δε γινεται να αποδεχτω κατι που δεν ισχυει.
Μπορει να αποτελει την καλυτερη επιλογη για καποιον αλλα για καποιον αλλον οχι.

Όταν βρεις τον ανταγωνιστή του έλα εδώ να τον γνωρίσω και εγω. 

Εγώ απ' όσα διαβάζω εδώ δεν τον έχω βρει πάντως.

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μαλώνετε... Το δικό μου βρέξει χιονίσει κοντά στο 1000ρικο είναι οπότε πάνω κάτω δν κοιτάω κατανάλωση...Και 800 να πέσει είναι μικρό το τίμημα...😃😃😃😃😃😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, argitt είπε

Μην μαλώνετε... Το δικό μου βρέξει χιονίσει κοντά στο 1000ρικο είναι οπότε πάνω κάτω δν κοιτάω κατανάλωση...Και 800 να πέσει είναι μικρό το τίμημα...😃😃😃😃😃😃

Τι κλιματιστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως το ρυθμίζω στους 21c και στη 2η σκάλα, οπότε και η κατανάλωση είναι κοντά στα 300wh. Το κλιματιστικό λειτουργεί αδιάλειπτα όλο το χειμώνα. Τον Δεκ. έκαψε 65 kwh, τον Ιαν. 169 kwh ενώ τον Φλεβάρη, έως τώρα, 50 kwh.

Προσωπικά είμαι πολυ χαρούμενος με την επιλογή μου, ειδικά αφότου είδα ότι ο λογαριασμός του ρεύματος ήρθε πολύ πιο χαμηλά από όσο τον υπολόγιζα (145 ευρώ) για το τετράμηνο Οκτ. - Ιαν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, guzel είπε

Πάλι καλά, εγώ με toyotomi είχα κολλημένα 1300w... Είτε χιόνιζε ,είτε είχε καλό καιρο🤣

Το θυμάμαι...Είμαι στο τσακ για ξηλωμα και βουρ για shorai 18 η fuji 24...

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Και εσύ υπερδιαστασιολογημενος; 😛

Δν έχω κάνει το τεστ...οπότε δν ξέρω απώλειες...Για βάλτε λινκ για να βγάλω αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, guzel είπε

Όταν βρεις τον ανταγωνιστή του έλα εδώ να τον γνωρίσω και εγω. 

Εγώ απ' όσα διαβάζω εδώ δεν τον έχω βρει πάντως.

Αναλογως τις προτεραιοτητες και με τυχαια σειρα

srk/src

msz/muz

atxm-n

ftxz-n

kmta
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, guzel είπε

Εγώ βλέπω στο Fujitsu και παραθέτουν μετρήσεις στους 21 επιθυμητή για αυτό "κράζω".

Εσύ δεν βλέπεις τίποτα μιας και η όρασή σου έχει απενεργοποιηθεί από τον φανμποισμό.

https://www.insomnia.gr/search/?&q=asyg24klca 22&search_and_or=and&sortby=relevancy

Και επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί να πρέπει να σου δείξουμε κάτι που δεν βολεύει τον τρόπο με τον οποίο δουλεύουμε το μηχάνημα κάποιοι.

Εντελώς ακατανόητο.

Το ότι κράζεις κάτι τέτοιο καταδεικνύει πόσο προβληματική είναι η παρουσία σου εδώ. Αναφορά θα σου δώσουμε;

10 λεπτά πριν, argitt είπε

Δν έχω κάνει το τεστ...οπότε δν ξέρω απώλειες...Για βάλτε λινκ για να βγάλω αποτέλεσμα

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...