Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ωραία άρα είναι  θέρμανση μέση/Θέρμη ζωνη 1400 ώρες ,2100 ώρες στην ψυχρή ζώνη. Και 350 ώρες στην ψύξη. 

Στον πίνακα 4 το έχει.. άρα μάλλον δεν έκανα λάθος στον υπολογισμό,ούτε η LG,ούτε η Toyotomi και το θεωρούμε δεδομένο από τώρα; Η περιμένουμε απάντηση από κάποιον ειδικό; (Δεν το διαβάζω όλο με τίποτα σήμερα) 

Επίσης συμφωνούμε ότι το φορτίο σχεδιασμού ειναι το φορτίο σχεδιασμού ανά ώρα;  Και πάνω σε αυτό υπολογίζεται το κάθε SCOP?

5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

αλλο UA αλλο AU

Ουκρανία... Λεπτομερειες 😛

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

εσυ δεν εισαι γιατι αν ησουν δε θα ρωταγες 

δεν εχει νοημα να πω το ονομα του , δεν εδωσα τοτε συνεχεια δεν θα δωσω ουτε τωρα , απλα το αναφερω για να δειξω οτι καποιοι απλα παραφερονται ενω εδω επρεπε να συζηταμε μονο ποια ειναι η πιο οικονομικη και ποιοτικη λυση για να κανουμε την δουλεια  μας χωρις να ερχομαστε σε αντιπαραθεση 

Ναι, βεβαιως και δεν θα σε ρωταγα, αλλα επειδη το αφησες πολυ φλου, ηθελα να το ξεκαθαρισουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ωραία άρα είναι  θέρμανση μέση/Θέρμη ζωνη 1400 ώρες ,2100 ώρες στην ψυχρή ζώνη. Και 350 ώρες στην ψύξη. 

Στον πίνακα 4 το έχει.. άρα μάλλον δεν έκανα λάθος στον υπολογισμό και το θεωρούμε δεδομένο από τώρα; Η περιμένουμε απάντηση από κάποιον ειδικό; (Δεν το διαβάζω όλο με τίποτα σήμερα)

Ουκρανία... Λεπτομερειες 😛

Είναι δεδομένο μιας και αν δεις τα ταμπελάκια την directive 626/2011 έχουν.

 

(26) ‘Seasonal coefficient of performance’ (SCOP) is the overall coefficient of performance of the unit, representative for the whole designated heating season (the value of SCOP pertains to a designated heating season), calculated as thereference annual heating demand divided by the annual electricity consumption for heating;

ENL 178/6 Official Journal of the European Union 6.7.2011

(27) ‘Reference annual heating demand’ (QH) means the reference heating demand [kWh/a], pertaining to a designated heating season, to be used as basis for calculation of SCOP and calculated as the product of the design load for heating(Pdesignh) and the seasonal equivalent active mode hours for heating (HHE);

(28) ‘Equivalent active mode hours for heating’ (HHE) means the assumed annual number of hours [h/a] the unit must provide the design load for heating (Pdesignh) in order to satisfy the reference annual heating demand, as set out in Annex VII, Table 4;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CorumD είπε

Ναι, βεβαιως και δεν θα σε ρωταγα, αλλα επειδη το αφησες πολυ φλου, ηθελα να το ξεκαθαρισουμε.

εγω θα προτεινα να ειμαστε ολοι μας λιγοτερο επιθετικοι και πονηροι  ΑΛΛΑ με ανοιχτο μυαλο και να εχουμε στο πισω μερος του μυαλου μας οτι μπορει να εχει και ο αλλος δικιο που λεει κατι αντιθετο απο αυτο που λεμε και πιστεουμε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα, πρέπει να σεβόμαστε τον συνομιλητή μας. Εχω τον μεγαλύτερο σεβάσμό για hobbyists που είναι εδω και κάνουν το κέφι τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι δεδομένο μιας και αν δεις τα ταμπελάκια την directive 626/2011 έχουν.

(26) ‘Seasonal coefficient of performance’ (SCOP) is the overall coefficient of performance of the unit, representative for the whole designated heating season (the value of SCOP pertains to a designated heating season), calculated as thereference annual heating demand divided by the annual electricity consumption for heating;

ENL 178/6 Official Journal of the European Union 6.7.2011

(27) ‘Reference annual heating demand’ (QH) means the reference heating demand [kWh/a], pertaining to a designated heating season, to be used as basis for calculation of SCOP and calculated as the product of the design load for heating(Pdesignh) and the seasonal equivalent active mode hours for heating (HHE);

(28) ‘Equivalent active mode hours for heating’ (HHE) means the assumed annual number of hours [h/a] the unit must provide the design load for heating (Pdesignh) in order to satisfy the reference annual heating demand, as set out in Annex VII, Table 4;

Άρα ο υπολογισμός που έκανα είναι σωστός; 

Άρα καταλαβαίνουμε ότι για να βγει πχ το SCOP του Toyotomi το 5.1 στην Θέρμη ζωνη πρέπει να να έχουμε μέσο όρο 4.3Kw φορτίο την ώρα? 4.3kw την ώρα = 835watt κατανάλωση μέσος όρος (από το SCOP).

Άρα όσο καίει 835watt χονδρικά και πάνω είναι  όλα κομπλέ.(Αν εξαιρέσεις τα on/off).

Αν έπεφτε μαγικά στα 300watt συνεχόμενα  ώρες άρα θα είχε φορτίο 1.5kw / ώρα άρα δεν  θα ισχύει το παραπάνω SCOP. Θα είναι κάποιο άλλο νούμερο πιο χαμηλό μάλλον, διότι φύγαμε πολύ από τον μέσο όρο φορτίο σχεδιασμού.

Άρα λέω ότι βαλαν κάποιοι τον κόφτη έτσι ώστε να δίνει το κλιματιστικό τουλάχιστον οσο είναι το φορτίο σχεδιασμού ανά ώρα. (Άσχετα που κλείνει λόγο υπερθέρμανσης on /off) υπό συνθήκες συνεχόμενης λειτουργίας θα ήταν ελάχιστο 4.5Kw φορτίο σχεδιασμού και SCOP 5.1

Βέβαια υπάρχουν και άλλα κλιματιστικά που δεν χρειάζονται κόφτες και τέτοια κόλπα για να βγάλουν το παραπάνω SCOP που δηλώνουν.(έχουν πχ πιο καλό COP σε χαμηλό φορτίο)

Όπως και κλιματιστικά που ειναι για βόρειες χώρες,και επειδή κάποιοι τα φέρνουν εδώ..και πρέπει να βάλουν και ετικετακι Θέρμης ζώνης βάζουν θηρίο σε μέγεθος φορτίο σχεδιασμού.(διότι απλά δεν είναι για Ελλάδα)

Ξαναλέω ότι μοιράζομαι σκέψεις μαζί σας..δεν είμαι ειδικός,ουτε μηχανολόγος κτλ..άρα παίζει να λέω και μπαρουφες. 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά νταξει από ένα σημείο χάνεται και όλο το νόημα με χαρακτηρισμούς και υποθεσεις.καθενας ας βγάλει τα συμπεράσματά του. Από εκεί και πέρα χάνεται και η όλη προσπάθεια μερικών ατόμων εδώ μέσα.

nch Everbrite κάπου οικονομικα να πουλάει ξέρετε??πχ Πειραιά και τριγύρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.. κάποια άποψη ή τιπς  για το ποιες  είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις σε ένα κλιματιστικό για μεγίστη απόδοση και οικονομία σε ψύξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, KSgJunior είπε

Καλησπέρα.. κάποια άποψη ή τιπς  για το ποιες  είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις σε ένα κλιματιστικό για μεγίστη απόδοση και οικονομία σε ψύξη;

να μην το βαζεις κατω απο 27 αντε 26 το πολυ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, KSgJunior είπε

Καλησπέρα.. κάποια άποψη ή τιπς  για το ποιες  είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις σε ένα κλιματιστικό για μεγίστη απόδοση και οικονομία σε ψύξη;

Περσίδες ψηλά ,26-28C επιθυμητή θερμοκρασία. Δεν ανοίγουμε το κλιματιστικό όταν είναι μεσημέρι με εξωτερική 40C (ειδικά αν είναι μικρο για τον χώρο μας),αλλά από πιο πριν..ώστε να μπορέσει να αντεπεξέλθει  ευκολότερα στις απαιτήσεις. Είναι πολύ πιο εύκολο να διατηρήσει ένα κλιματιστικό την θερμοκρασία του χώρου μας,παρά να πρέπει πρώτα να τον δροσίσει..ειδικά σε δύσκολες εξωτερικές θερμοκρασίες.

Προσοχή στην σχετική  υγρασία του χώρου, προσπαθούμε να μην έχουμε ούτε υπερβολική υγρασία, είτε ξηρασία..  

Όταν δροσίζει ψύχει τον χώρο δυνατά το κλιματιστικό κάνει και αφυγρανση του χώρου μας.

Εάν παίζει χαμηλά και κάνει συντήρηση πιθανόν και να μην κάνει αφυγρανση.

Εάν είναι μεγάλο το κλιματιστικό και ψύχει τον χώρο σε μικρό χρονικό διάστημα (είναι κακό) διότι δεν προλαβαίνει να κάνει αφυγρανση και αφού πέφτει η θερμοκρασία του χώρου ανεβαίνει η σχετική υγρασία.. και μετά δεν δροσιζομαστε και αναγκαζόμαστε να κατεβάσουμε πιο πολύ την επιθυμητή θερμοκρασία...

Εάν είναι μικρό και αναγκάζεται να δουλεύει συνεχώς δυνατά (είναι κακό) διότι στεγνώνει τον χώρο μας..(και την τσέπη μας)

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Άρα ο υπολογισμός που έκανα είναι σωστός; 

Άρα καταλαβαίνουμε ότι για να βγει πχ το SCOP του Toyotomi το 5.1 στην Θέρμη ζωνη πρέπει να να έχουμε μέσο όρο 4.3Kw φορτίο την ώρα? 4.3kw την ώρα = 835watt κατανάλωση μέσος όρος (από το SCOP).

Άρα όσο καίει 835watt χονδρικά και πάνω είναι  όλα κομπλέ.(Αν εξαιρέσεις τα on/off).

Αν έπεφτε μαγικά στα 300watt συνεχόμενα  ώρες άρα θα είχε φορτίο 1.5kw / ώρα άρα δεν  θα ισχύει το παραπάνω SCOP. Θα είναι κάποιο άλλο νούμερο πιο χαμηλό μάλλον, διότι φύγαμε πολύ από τον μέσο όρο φορτίο σχεδιασμού.

Άρα λέω ότι βαλαν κάποιοι τον κόφτη έτσι ώστε να δίνει το κλιματιστικό τουλάχιστον οσο είναι το φορτίο σχεδιασμού ανά ώρα. (Άσχετα που κλείνει λόγο υπερθέρμανσης on /off) υπό συνθήκες συνεχόμενης λειτουργίας θα ήταν ελάχιστο 4.5Kw φορτίο σχεδιασμού και SCOP 5.1

Βέβαια υπάρχουν και άλλα κλιματιστικά που δεν χρειάζονται κόφτες και τέτοια κόλπα για να βγάλουν το παραπάνω SCOP που δηλώνουν.(έχουν πχ πιο καλό COP σε χαμηλό φορτίο)

Όπως και κλιματιστικά που ειναι για βόρειες χώρες,και επειδή κάποιοι τα φέρνουν εδώ..και πρέπει να βάλουν και ετικετακι Θέρμης ζώνης βάζουν θηρίο σε μέγεθος φορτίο σχεδιασμού.(διότι απλά δεν είναι για Ελλάδα)

Ξαναλέω ότι μοιράζομαι σκέψεις μαζί σας..δεν είμαι ειδικός,ουτε μηχανολόγος κτλ..άρα παίζει να λέω και μπαρουφες. 

Δεν το έχω μελετήσει ακόμα για να σου πω αν είναι σωστός. Αλλά φαίνεται ότι ξέρουμε που θα ψάξουμε.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα χωρο ενιαιο σαλονι+κουζινα περι τα 30τμ με μια μεγαλη διπλη μπαλκονοπορτα και ενα μεγαλο διπλο παραθυρο. Ο προηγουμενος ενοικιαστης εχει αφησει ενα μικρο 9.000 btu το οποιο δουλευει νορμαλ, καθαρισα κιολας τα φιλτρα.

Ξερω οτι ειναι μικρο για τον χωρο, αλλα σιγουρα καπως δροσιζει απο το τιποτα.

Ποια νομιζετε οτι θα ηταν η ιδανικη θερμοκρασια να το ρυθμιζω?

Ετσι και αλλιως επειδη ειναι πολυ μικρο δεν προκειται να πιασει ποτε οτι και να του βαλω οποτε εχει νοημα να το βαζω στο 22? Ετσι κι αλλιως δεν θα την πιασει ποτε?

Με τα 40αρια εξω, στους ποσους να το βαλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Εχω ενα χωρο ενιαιο σαλονι+κουζινα περι τα 30τμ με μια μεγαλη διπλη μπαλκονοπορτα και ενα μεγαλο διπλο παραθυρο. Ο προηγουμενος ενοικιαστης εχει αφησει ενα μικρο 9.000 btu το οποιο δουλευει νορμαλ, καθαρισα κιολας τα φιλτρα.

Ξερω οτι ειναι μικρο για τον χωρο, αλλα σιγουρα καπως δροσιζει απο το τιποτα.

Ποια νομιζετε οτι θα ηταν η ιδανικη θερμοκρασια να το ρυθμιζω?

Ετσι και αλλιως επειδη ειναι πολυ μικρο δεν προκειται να πιασει ποτε οτι και να του βαλω οποτε εχει νοημα να το βαζω στο 22? Ετσι κι αλλιως δεν θα την πιασει ποτε?

Με τα 40αρια εξω, στους ποσους να το βαλω?

Και μεγάλο να ήταν, παλι χλωμό να πιάσει τους 22C ειδικά με υψηλές εξωτερικές θερμοκρασίες.  Το ίδιο θα το έβαζα εγώ 26-28C και θά τό άφηνα να δουλεύει για ώρες (με έναν μετρητή κατανάλωσης) και θεωρώντας ότι είναι ένα καινούριο οικονομικό κλιματιστικό inverter. Ίσως να μην άφηνα το χώρο να ξεφύγει και υπερθερμανθεί.. αν φοβόμουν ότι δεν θα με καλύψει το κλιματιστικό.. (π.χ. μπορεί να το είχα μόνιμα 28-29C και 26-28 όταν ήθελα ψυξη)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμενα .

Να ευχαριστήσω αρχικά για τον χρόνο σας και για τα πολύ ενδιαφέροντα που έχουν γραφτεί σε προηγούμενα post.

Θα ρωτήσω πολλά πράγματα αλλά ελπίζω να φανουν χρήσιμα και σε επόμενους αναγνώστες. Ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές του πράγματος.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα κλιματιστικό 24.000 btu για χώρο 62τ.μ (35 + 27 - σαλόνι και κουζίνα με υψομετρική διαφορά περίπου 1 μέτρο χαμηλότερα το σαλόνι που επικοινωνουν με σκαλοπάτια). Τα δύο δωμάτια είναι σχετικά χαμηλοτάβανα με ύψη 2,50 και 2,70 αντίστοιχα).  Το σπίτι είναι μονοκατοικία πανταχώθεν ελεύθερη με διπλά τζάμια αλλά κατασκευή δεκαετίας 80. Έχω και άλλο όροφο από πάνω μου.

Το κλιματιστικό σχεδιάζω να το τοποθετήσω σε βορινό τοιχό που επικοινωνεί με μπαλκόνι (γύρω στο 1,5 - 2 μέτρα πάνω απο έδαφος) καλυπτόμενο απο τέντες απο όλες τις πλευρές. Το μεγάλο πρόβλημα το αντιμετωπίζω μετά τις 14.00 που ο ήλιος γυρνάει στην δυτική πλευρά και ζορίζει πολυ το σπίτι που ανεβάζει θερμοκρασία αβέρτα. Αν βάλεις και ότι υπάρχουν και τρία μικρά παιδιά και η κουζίνα δουλεύει γίνεται λίγο χαμός.

1) Το σαλόνι έχει δοκάρια περιμετρικά και το πρόβλημα είναι που θα στηρίξω μέσα και έξω.  Αντε μέσα να κάνω τρύπες λόγω μικρού βάρους αλλά στην εξωτερική πλευρά του τοίχου δύσκολο. Στην περιοχή που μένω έχει ιστορικό δυνατών σεισμών.

Εδώ θέλω να σας ρωτήσω και για το θέμα των σωληνώσεων. Τα 3m είναι το ελάχιστο που πρέπει να υπάρχει μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής; Για περισσότερα μέτρα τι γίνεται;  Με βλέπω να χρειάζομαι αρκετά μέτρα αν στηρίξω την εξωτερική μονάδα το πάτωμα του μπαλκονιού γιατί υπάρχει μια αρκετή απόσταση με την άκρη του μπαλκονιού. Επιπλέον χαμηλά θα είναι προσβάσιμο και απο τα πιτσιρίκια( εκτός αν κατεβάσω ακόμα περισσότερο την εξωτερική μονάδα κάτω απο το μπαλκόνι).

2) Ο πίνακας μου με τις ασφάλειες έχει ασφάλειες μέχρι 18Α για το δωμάτιο που θα μπει το κλιματιστικό. Τα ηλεκτρολογικά περάστηκαν πριν 3-4 χρόνια με 2,5αρι καλώδιο είπε ο ηλεκτρολόγος. Σηκώνει κατά την γνώμη σας το φορτίο ή χρειάζεται κάποια επιπλέον κάλυψη.

3) Σκεφτόμουν να βάλω το Fujitsu ASYG24KLCA  (Έχω θέρμανση με λέβητα πετρελαίου. Αν το χρησιμοποίησω για θέρμανση θα είναι συπληρωματικά, με ίσως το λέβητα να δουλεύει σε πιο χαμηλή θερμοκρασία. Οι θερμοκρασίες στην περιοχή πολύ σπάνια θα κατέβουν κάτω απο το μηδέν). Το budget είναι γύρω στα 1000-1200 με την εγκατάσταση και η αγορά θα γίνει με πιστωτική κάρτα.

Δεδομένης της δυσκολίας της εγκατάστασης πήγα να ρωτήσω το εξουσιοδοτημένο service της εταιρίας της περιοχής για το τι χρέωνει για εγκατάσταση. Ο τεχνικός με κοίταγε λίγο περιέργα μόλις τον ρώτησα για μήκη σωληνώσεων και αντλίες κενού και χρονικά διαστήματα. Αν παραγγείλω απο μεγάλη αλυσίδα θα βγάλω άκρη με τα συνεργεία τους ; Ποιά είναι η εμπειρία σας; Δεδομένου ότι η fujitsu ζητάει και service για να ισχύει η εγγύηση με προβλημάτισε λίγο και  η γεροπαλαιή αντίληψη του service.

Ευχαριστώ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Irnx είπε

Καλησπέρα και από εμενα .

Να ευχαριστήσω αρχικά για τον χρόνο σας και για τα πολύ ενδιαφέροντα που έχουν γραφτεί σε προηγούμενα post.

Θα ρωτήσω πολλά πράγματα αλλά ελπίζω να φανουν χρήσιμα και σε επόμενους αναγνώστες. Ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές του πράγματος.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα κλιματιστικό 24.000 btu για χώρο 62τ.μ (35 + 27 - σαλόνι και κουζίνα με υψομετρική διαφορά περίπου 1 μέτρο χαμηλότερα το σαλόνι που επικοινωνουν με σκαλοπάτια). Τα δύο δωμάτια είναι σχετικά χαμηλοτάβανα με ύψη 2,50 και 2,70 αντίστοιχα).  Το σπίτι είναι μονοκατοικία πανταχώθεν ελεύθερη με διπλά τζάμια αλλά κατασκευή δεκαετίας 80. Έχω και άλλο όροφο από πάνω μου.

Το κλιματιστικό σχεδιάζω να το τοποθετήσω σε βορινό τοιχό που επικοινωνεί με μπαλκόνι (γύρω στο 1,5 - 2 μέτρα πάνω απο έδαφος) καλυπτόμενο απο τέντες απο όλες τις πλευρές. Το μεγάλο πρόβλημα το αντιμετωπίζω μετά τις 14.00 που ο ήλιος γυρνάει στην δυτική πλευρά και ζορίζει πολυ το σπίτι που ανεβάζει θερμοκρασία αβέρτα. Αν βάλεις και ότι υπάρχουν και τρία μικρά παιδιά και η κουζίνα δουλεύει γίνεται λίγο χαμός.

1) Το σαλόνι έχει δοκάρια περιμετρικά και το πρόβλημα είναι που θα στηρίξω μέσα και έξω.  Αντε μέσα να κάνω τρύπες λόγω μικρού βάρους αλλά στην εξωτερική πλευρά του τοίχου δύσκολο. Στην περιοχή που μένω έχει ιστορικό δυνατών σεισμών.

Εδώ θέλω να σας ρωτήσω και για το θέμα των σωληνώσεων. Τα 3m είναι το ελάχιστο που πρέπει να υπάρχει μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής; Για περισσότερα μέτρα τι γίνεται;  Με βλέπω να χρειάζομαι αρκετά μέτρα αν στηρίξω την εξωτερική μονάδα το πάτωμα του μπαλκονιού γιατί υπάρχει μια αρκετή απόσταση με την άκρη του μπαλκονιού. Επιπλέον χαμηλά θα είναι προσβάσιμο και απο τα πιτσιρίκια( εκτός αν κατεβάσω ακόμα περισσότερο την εξωτερική μονάδα κάτω απο το μπαλκόνι).

2) Ο πίνακας μου με τις ασφάλειες έχει ασφάλειες μέχρι 18Α για το δωμάτιο που θα μπει το κλιματιστικό. Τα ηλεκτρολογικά περάστηκαν πριν 3-4 χρόνια με 2,5αρι καλώδιο είπε ο ηλεκτρολόγος. Σηκώνει κατά την γνώμη σας το φορτίο ή χρειάζεται κάποια επιπλέον κάλυψη.

3) Σκεφτόμουν να βάλω το Fujitsu ASYG24KLCA  (Έχω θέρμανση με λέβητα πετρελαίου. Αν το χρησιμοποίησω για θέρμανση θα είναι συπληρωματικά, με ίσως το λέβητα να δουλεύει σε πιο χαμηλή θερμοκρασία. Οι θερμοκρασίες στην περιοχή πολύ σπάνια θα κατέβουν κάτω απο το μηδέν). Το budget είναι γύρω στα 1000-1200 με την εγκατάσταση και η αγορά θα γίνει με πιστωτική κάρτα.

Δεδομένης της δυσκολίας της εγκατάστασης πήγα να ρωτήσω το εξουσιοδοτημένο service της εταιρίας της περιοχής για το τι χρέωνει για εγκατάσταση. Ο τεχνικός με κοίταγε λίγο περιέργα μόλις τον ρώτησα για μήκη σωληνώσεων και αντλίες κενού και χρονικά διαστήματα. Αν παραγγείλω απο μεγάλη αλυσίδα θα βγάλω άκρη με τα συνεργεία τους ; Ποιά είναι η εμπειρία σας; Δεδομένου ότι η fujitsu ζητάει και service για να ισχύει η εγγύηση με προβλημάτισε λίγο και  η γεροπαλαιή αντίληψη του service.

Ευχαριστώ

Η γνώμη μου με αυτά τα δεδομένα που λες δηλαδή 60τμ με υψηλή θερμοκρασία και ταυτόχρονη  λειτουργία κουζίνας, αμφιβάλλω αν θα σας καλύψει το 24αρι. Μάλλον θέλετε συνδυασμό 18αρι συν 9αρι. Έχω δύο από το fujitsu που λες, δεν μπορώ βέβαια να σου πω αξιόπιστα για το δικό σου σπίτι συγκριτικά με εμένα γιατί το δικό μου είναι σουρωτήρι στις απώλειες, καλοκαίρι την βγάζουμε εύκολα, τον χειμώνα είναι τα ζόρια. 

Για τα ηλεκτρολογικα σου μην αγχώνεσαι είναι μια χαρά, 2.5αρι λένε οι περισσότεροι κατασκευαστές, από ασφάλεια ίσως χρειαστεί 20αρα αν δεν είναι ξεχωριστή γραμμή αλλά νομίζω είσαι οκ. 

Για εγκατάσταση κτλ, αν φέρεις δικό σου συνεργείο θα ζητήσουν γύρω στα 70 ευρώ και αυτά υπό προϋποθέσεις και μήκος σωλήνα μέχρι 2 η 3 μετρα. Εγώ πχ στο 1ο Fujitsu έβαλα 4 μέτρα και κόστισε 100 ευρώ ενώ στο 2ο ο Κωτσοβολος έδινε δωρεάν εγκατάσταση μέχρι 4μ αλλα εγώ έβαλα 7.5μ και τρύπημα σε 2 τοίχους πλήρωσα πάλι κανένα 120αρι ευρώ για τα εξτρα γιατί χρεώναν 30εθρω το μέτρο σωλήνα. 

Αντλία κενού δυστυχώς ελάχιστοι βάζουν και πρέπει να σου τύχει λαχείο για να βρεις. Ετήσιο service κάπου 20 30 ευρώ αλλά με καθαρισμό της πλάκας οι πιο πολλοί, αν ψάξεις καλά βρίσκεις τεχνικό να τα λύσει όλα να τα απολυμαίνει αλλά με 50 ως 70 ευρώ, όλα αυτά που λέω είναι χονδρικά και χωρίς ΦΠΑ. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...