Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, CorumD είπε

Επειδή έρχεται και ο καιρός για service, σκέφτομαι να παρω αυτόν!

Και επειδή δεν υπάρχει τεχνικός που θα τα κάνει αυτά, με βλέπω να αφιερώνω μια μέρα να τα κάνω μόνος μου, αν και με προβληματίζει το σκέπασμα της πλακέτας....μου φάνηκε πρόχειρη.

Με 15 ευρώ σίγουρα όχι, ούτε σωστό απολυμαντικό δεν πέφτει. Το κυριότερο είναι να του κάνεις συντήρηση πριν φτάσει σε αυτό το σημείο. Φυσικά παίζει ρόλο και η περιοχή αν είσαι μέσα στο καυσαέριο η βρωμιά του εξωτερικού μηχανήματος είναι το λιγότερο που θα έπρεπε να σε πειράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, nvel είπε

η toshiba δεν έχει κάποια ιδιαίτερη παρουσία στο χώρο του BMS. Έχει gateways για διασύνδεση των μονάδων της με BMS, τα οποία διαθέτουν και οι υπόλοιποι μεγάλοι κατασκευαστές από το 2000.

Ναι δεν αντιλέγω. Δεν είναι ας πούμε Carrier! 

Είναι κανείς κάτοχος του LG H09AP Prestige Dual Inverter? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Είναι κανείς κάτοχος του LG H09AP Prestige Dual Inverter? 

Ωραία χαρακτηριστικά και απόδοση στη ψύξη.

Ακριβό με μικρή εγγύηση σε ηλεκτρικά/μηχανικά μέρη.

Έχουν αναφερθεί κάτι κουλά προβλήματα στο παρελθόν σε LG εδώ στο φόρουμ.

Παίζει θάψιμο και στο σκρουτζ.

Προσωπικά θα ήμουν εξαιρετικά επιφυλακτικός.

Γενικά οι κορέατες , LG και Samsung, κάτι φαίνεται να μην κάνουν καλά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Klausx είπε

Με 15 ευρώ σίγουρα όχι, ούτε σωστό απολυμαντικό δεν πέφτει. Το κυριότερο είναι να του κάνεις συντήρηση πριν φτάσει σε αυτό το σημείο. Φυσικά παίζει ρόλο και η περιοχή αν είσαι μέσα στο καυσαέριο η βρωμιά του εξωτερικού μηχανήματος είναι το λιγότερο που θα έπρεπε να σε πειράζει.

Το έβαλα το video γιατί το εσωτερικό μηχάνημα, σε λιγότερο η περισσότερο βαθμό, το καθαρίζουν οι τεχνικοί αλλά στο εξωτερικό συνήθως ρίχνουν λίγο νεράκι και τελειώσαμε...ο δικός μου παίρνει 30 για (ψιλό) καλή συντήρηση. Αλλά όχι τέτοια δουλειά που βλέπουμε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, CorumD είπε

Το έβαλα το video γιατί το εσωτερικό μηχάνημα, σε λιγότερο η περισσότερο βαθμό, το καθαρίζουν οι τεχνικοί αλλά στο εξωτερικό συνήθως ρίχνουν λίγο νεράκι και τελειώσαμε...ο δικός μου παίρνει 30 για (ψιλό) καλή συντήρηση. Αλλά όχι τέτοια δουλειά που βλέπουμε εδώ.

Αν δεν βγάζει μαυρίλες με απλό νεράκι τότε δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω. Άντε να το κάνεις αυτό μια φόρα κάθε 5+ χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικα ακομα ενδιαφέρον στοιχεια που διάβασα και μάλλον κατάλαβα.. Ο κατασκευαστης οπως ηδη γνωριζουμε θέτει το φορτίο σχεδιασμου πανω στο οποιο υπολογίζεται το SCOP.   Εστω ειναι 4.3KW θερμη ζώνη (Toyo 856). (15000btu /h)

Αυτο το φορτίο σχεδιασμου είναι ισο με την απόδοση του κλιματιστικου σε εξωτερικη θερμοκρασία 2C (δεν ειναι ανάγκη να ειναι το 100% της πραγματικής απόδοσης του κλιματιστικου,θα μπορούσε να είναι 2.5KW ) για την θερμη ζωνη και τα υπολοιπα φορτία σχεδιασμού υπολογίζονται σύμφωνα με τα παρακάτω ποσοστα του φορτίου σχεδιασμού.

Εξ -7C(A)

Θερμη ζωνη:

εξ. 2C (Β) 4.3KW (100%)

εξ. 7C (C) 2.7KW (64% του φορτιου σχεδιασμου)

εξ. 12C (D) 1.24KW (29% του φορτίου σχεδιασμου)

O Πίνακας :

1376943926_.png.4c7c7e44b14382b95bab225c6a3c92b5.png

Μπηκα και ειδα αρκετα Pdesign αν εφαρμοζουν το παραπάνω κανόνα.. Μερικα ειναι 100% οπως αναφέρει ο παραπάνω πινακας..

Μερικα ειναι λιγο πειραγμενα τα φορτια σχεδιασμου..(μπορει να προβλέπεται δεν εχω ιδεα), ομως ένα  Pdesign γνωστης εταιρειας (συγκεκριμένο μοντέλο) εδω στα μέρη μας.. εχει λάθος νούμερα.. Αφου τα νούμερα ειναι λάθος.. τοτε και το SCOP θερμης ζωνης του δεν θα ειναι λάθος? Απορια.. Βρε Eurovent και πάλι Eurovent :P

Ωστόσο παιζει και το σενάριο απλα να ειναι τυπογραφικα λαθάκια...

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

Προσωπικά δε μπορώ να ακυρώσω επαγγελματίες ειδικούς που έχουν σαν κύριο αντικείμενο εργασίας τους τον κλιματισμο. Οπότε για να λένε το edge επιτομή του οικιακού κλιματισμού έτσι θα είναι. Εσύ είσαι ειδικός; 

Η κάθε εταιρεία μπορεί να λέει ότι θέλει για το προϊόν της. Για να βγάλουμε συμπεράσματα θα πρέπει να το αγοράσουν κάποιοι πρώτα να το χρησιμοποιήσουν και να πουν την γνώμη τους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΤΟΜΗ

1698863035_.jpg.f5d7266c8642d566008edae24fa83b56.jpg

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Μερικα ακομα ενδιαφέρον στοιχεια που διάβασα και μάλλον κατάλαβα.. Ο κατασκευαστης οπως ηδη γνωριζουμε θέτει το φορτίο σχεδιασμου πανω στο οποιο υπολογίζεται το SCOP.   Εστω ειναι 4.3KW θερμη ζώνη (Toyo 856). (15000btu /h)

Αυτο το φορτίο σχεδιασμου είναι ισο με την απόδοση του κλιματιστικου σε εξωτερικη θερμοκρασία 2C (δεν ειναι ανάγκη να ειναι το 100% της πραγματικής απόδοσης του κλιματιστικου,θα μπορούσε να είναι 2.5KW ) για την θερμη ζωνη και τα υπολοιπα φορτία σχεδιασμού υπολογίζονται σύμφωνα με τα παρακάτω ποσοστα του φορτίου σχεδιασμού.

Εξ -7C(A)

Θερμη ζωνη:

εξ. 2C (Β) 4.3KW (100%)

εξ. 7C (C) 2.7KW (64% του φορτιου σχεδιασμου)

εξ. 12C (D) 1.24KW (29% του φορτίου σχεδιασμου)

O Πίνακας :

1376943926_.png.4c7c7e44b14382b95bab225c6a3c92b5.png

Μπηκα και ειδα αρκετα Pdesign αν εφαρμοζουν το παραπάνω κανόνα.. Μερικα ειναι 100% οπως αναφέρει ο παραπάνω πινακας..

Μερικα ειναι λιγο πειραγμενα τα φορτια σχεδιασμου..(μπορει να προβλέπεται δεν εχω ιδεα), ομως ένα  Pdesign γνωστης εταιρειας (συγκεκριμένο μοντέλο) εδω στα μέρη μας.. εχει λάθος νούμερα.. Αφου τα νούμερα ειναι λάθος.. τοτε και το SCOP θερμης ζωνης του δεν θα ειναι λάθος? Απορια.. Βρε Eurovent και πάλι Eurovent :P

Ωστόσο παιζει και το σενάριο απλα να ειναι τυπογραφικό λάθος...

Επειδη ασχολεισαι με το συγκεκριμενο νομιζω οτι αυτο περιγραφει τη διαδικασια
https://www.eup-network.de/fileadmin/user_upload/Produktgruppen/Lots/Working_Documents/Lot10/WD_transitional_methods_ISC.pdf
μπορει να ειναι μια βοηθεια, μπορει και οχι.
Εγω δεν την παλευω να βγαλω ακρη.
Καλο κουραγιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

ΕΠΙΤΟΜΗ

1698863035_.jpg.f5d7266c8642d566008edae24fa83b56.jpg

Επειδη ασχολεισαι με το συγκεκριμενο νομιζω οτι αυτο περιγραφει τη διαδικασια
https://www.eup-network.de/fileadmin/user_upload/Produktgruppen/Lots/Working_Documents/Lot10/WD_transitional_methods_ISC.pdf
μπορει να ειναι μια βοηθεια, μπορει και οχι.
Εγω δεν την παλευω να βγαλω ακρη.
Καλο κουραγιο.

Όχι και τόσο.. :) απλά προσπαθούσα να καταλάβω πως υπολογίζουν το φορτίο σχεδιασμού σε σχέση με την θερμοκρασία στο pdesign το βρήκα το περιεγραψα και καλύφθηκα :)  Τώρα για το λάθος..στο pdesign.. που ανέφερα παραπάνω ίσως κάποιος ειδικός μπορεί να μας διαφωτίσει :) (δεν θέλω να βάλω το δημοσια το μοντέλο κτλ η και το pdesign εδώ,θα με πειτε ότι έχω εμμονή με την συγκεκριμένη εταιρεία που πάλι μαλλον έχει λάθος στο pdesign)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, guzel είπε

Γίναμε όλοι ειδήμονες σ' αυτή χώρα με ιδιόχειρα πινακακια...

Αν δεν τα καταλαβαίνεις, μπορώ να σε βοηθήσω!

Αν μη τι άλλο, θα έπρεπε να έχεις την ικανότητα να καταλαβαίνεις πότε ένας αριθμός είναι μεγαλύτερος ή μικρότερος από έναν άλλον...

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, guzel είπε

Γίναμε όλοι ειδήμονες σ' αυτή χώρα με ιδιόχειρα πινακακια...

Καλυτερα τσεκαρισμα των spec και ιδιοχειρα πινακακια
παρα να κανεις σαν ιθαγενης που εντυπωσιαζεται απο καθρεφτακια.

Το προβλημα ειναι οτι ενω ειναι απο τα κορυφαια κλιματιστικα της αγορας,
αναδεικνυονται ολες οι συγκριτικες αδυναμιες του στην προσπαθεια
να σταματησουμε τη δικια σου παραπληροφορηση και επαρση.
 

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Καλυτερα τσεκαρισμα των spec και ιδιοχειρα πινακακια
παρα να κανεις σαν ιθαγενης που εντυπωσιαζεται απο καθρεφτακια.

Το προβλημα ειναι οτι ενω ειναι απο τα κορυφαια κλιματιστικα της αγορας,
αναδεικνυονται ολες οι συγκριτικες αδυναμιες του στην προσπαθεια
να σταματησουμε τη δικια σου παραπληροφορηση και επαρση.
 

Δε καταλαβαίνω τι προσπαθείς να πεις και να αποδείξεις; Συνολικά με όλα του τα χαρακτηριστικά υπερέχει σε όλα τα σημεία. Αν για σένα είναι τόσο σημαντικό το 0.1 παραπάνω SCOP παω πάσο. 

Όπως και να έχει, δεν νομίζω ότι περιμένει τη δίκη μου στηριξη το shorai, έχει αποδείξει την αξία του σε κάθε συνθήκη.

Οπότε, λαμβάνοντας υποψη όλα τα χαρακτηριστικά του συνδιάζοντας την 7ετή εγγυηση με την αξιοπιστία toshiba, δικαιολογημένα οι ειδικοί το αναφέρουν ως επιτομή των οικιακών κλιματιστικών! 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...