Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, dimostr είπε

δε νομιζω οτι μπορει να βγει νοημα , δυστυχως καποιοι εχουν καποια θεματα με συγκεριμενες φιρμες οπως την inventor  και την toyotomi και το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να μην φανει κατι θετικο γιαυτες , δε παει πολυς καιρος απο οταν ανεβασα τις πρωτες μετρησεις ενος toyotomi kuro 9 που εδειχνε οτι το κλιματιστικο στην θερμανση κατεβαινε στα 180 watt και εμενε εκει , ηταν τοσο το μενος καποιων που οχι μονο προσπαθουσαν να αποδειξουν οτι πεταει ο ελεφαντας αλλα καποιος μου εστειλε σε  προσωπικο μηνυμα οτι ειμαι υπαλληλος τησ ΑΕ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ και οταν ρωτησα εδω στο νημα τι ειναι αυτα που λεει με εγκαλεσε οτι δε σεβομαι τους ορους χρησης του forum μιλαμε για τοση γελοιοτητα 

Ας λύσουμε τα απλά πρώτα..και μετά βλέπουμε το μένος και Eurovent κτλ. Εδώ ακόμα και τώρα που μιλάμε κάποιοι χρόνια στο νήμα,κάποιοι μαλιστα προτείνουν κλιματιστικά και δεν ξέρουμε (επισημα) σε πόσες ώρες λειτουργίας αναφέρονται τα ετικετακια για το SCOP / SEER @Dare-Devil έχεις αποψη;   Η κάποιος αλλος εδώ υπεύθυνη απάντηση;

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kstgr είπε

Φίλε αυτό το μένος που έχεις με τα Inventor δε μπορώ να το καταλάβω πραγματικά

Όταν ξεκίνησα να μπαίνω στο forum, μου έκανε εντύπωση που ένα άτομο μανιωδώς προωθούσε προϊόντα αυτής της εταιρίας. Δεν μου άρεσε, διότι θεωρώ ότι σε ένα forum, μαζευόμαστε hobbyists να συζητήσουμε. Αφού πάω και σε άλλο site, βλέπω το ίδιο άτομο(με άλλο nickname) να προωθεί την ίδια εταιρία. Όχι μόνο σε κλιματιστικά, αλλά αφυγραντήρες...παντού.

Κατάλαβα τι παίζεται  και να σου πω....δεν μου αρέσουν αυτές οι τακτικές φιλέ.

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ας λύσουμε τα απλά πρώτα..και μετά βλέπουμε το μένος και Eurovent κτλ. Εδώ ακόμα και τώρα που μιλάμε κάποιοι χρόνια στο νήμα,κάποιοι μαλιστα προτείνουν κλιματιστικά και δεν ξέρουμε (επισημα) σε πόσες ώρες λειτουργίας αναφέρονται τα ετικετακια για το SCOP @Dare-Devil έχεις αποψη;  

https://www.midea.com.ua/en/service/technology/energy-efficiency

H Midea  λεει 500 ωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CorumD είπε

Όταν ξεκίνησα να μπαίνω στο forum, μου έκανε εντύπωση που εάν άτομο μανιωδώς προωθούσε προϊόντα αυτής της εταιρίας. Δεν μου άρεσε, διότι θεωρώ ότι σε ένα forum, μαζευόμαστε hobbyists να συζητήσουμε. Αφου πάω και σε άλλο site, βλέπω το ίδιο άτομο(με άλλο nickname) να προωθεί την ίδια εταιρία. Όχι μόνο σε κλιματιστικά, αλλά αφυγραντηρες...παντού.

Κατάλαβα τι παίζεται  και να σου πω....δεν μου αρέσουν αυτές οι τακτικές φιλέ μου.

Αλλο θεμα αυτο και αλλο θεμα η αξιοπιστια αξια τους κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Τι να μπω να δω Midea Αυστραλίας; Εδώ Ελλάδα / ευρωπαϊκή ενωση μας ενδιαφέρει.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαζω και τρια σχεδιαγραμματα ετσι για να ελαφρυνουμε το κλιμα τα δυο ειναι κατασκευαστων και το ενα κινεζοφασον ,

1258958720_2020-05-13190945.png.56f77ab1cba848a2a78f292cb6d66125.png

Σχόλιο 2020-05-13 191027.png

Σχόλιο 2020-05-13 191814.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Τι να μπω να δω Midea Αυστραλίας; Εδώ Ελλάδα / ευρωπαϊκή ενωση μας ενδιαφέρει.

Αυτο που σου εστειλα ποιες ντιρεκτιβες επικαλειται? Της Παναφρικανικης Ενωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

βαζω και τρια σχεδιαγραμματα ετσι για να ελαφρυνουμε το κλιμα τα δυο ειναι κατασκευαστων και το ενα κινεζοφασον ,

1258958720_2020-05-13190945.png.56f77ab1cba848a2a78f292cb6d66125.png

Σχόλιο 2020-05-13 191027.png

Σχόλιο 2020-05-13 191814.png

Ωχ, μη μου πεις το Daikin τα ίδια με τη θέρμανση; Μα τι fail είναι αυτό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ωχ, μη μου πεις το Daikin τα ίδια με τη θέρμανση; Μα τι fail είναι αυτό;

δε ξερω ειλικρινα με αυτο το κλιματιστικο εχω σηκωσει τα χερια ψηλα , 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Και για να συμπληρωσω τη σκεψη μου, σορρυ αλλα ελλειψη wifi και ενδειξης θερμοκρασιας στο κλιματιστικο εν ετει 2020 ειναι ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ.

Δεν πιστευω να μας ενοχλει που ειναι και αυτα κριτηρια για καποιους ετσι;

Η ενδειξη θερμοκρασιας ειναι για πολλους 'κιτς' και δεν το κάνουν οι Ιάπωνες ούτε στα πιο ακριβά τους μοντέλα. Οσο για την έλλειψη wifi, θα συμφωνήσω. Να προσθέσω οτι η έλλειψη EUROVENT είναι πολυ πιο σημαντικό πράγμα για μένα.

37 λεπτά πριν, dimostr είπε

δε νομιζω οτι μπορει να βγει νοημα , δυστυχως καποιοι εχουν καποια θεματα με συγκεριμενες φιρμες οπως την inventor  και την toyotomi και το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να μην φανει κατι θετικο γιαυτες , δε παει πολυς καιρος απο οταν ανεβασα τις πρωτες μετρησεις ενος toyotomi kuro 9 που εδειχνε οτι το κλιματιστικο στην θερμανση κατεβαινε στα 180 watt και εμενε εκει , ηταν τοσο το μενος καποιων που οχι μονο προσπαθουσαν να αποδειξουν οτι πεταει ο ελεφαντας αλλα καποιος μου εστειλε σε  προσωπικο μηνυμα οτι ειμαι υπαλληλος τησ ΑΕ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ και οταν ρωτησα εδω στο νημα τι ειναι αυτα που λεει με εγκαλεσε οτι δε σεβομαι τους ορους χρησης του forum μιλαμε για τοση γελοιοτητα 

Μπορεις να πεις παρακαλω πιο μελος σου εστειλε προσωπικο μυνημα και ελεγε κατι τετοιο; Και πιο συγκεκριμένα, ειμαι εγω αυτο το μέλος;

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Αυτο που σου εστειλα ποιες ντιρεκτιβες επικαλειται? Της Παναφρικανικης Ενωσης?

Η σελίδα είναι από Midea Αυστραλίας για αυτό δεν ανοιξα πριν, μάλλον είναι το παλιό πρότυπο έχει κατηγορίες από Α μέχρι G.

Energy efficiency is indicated by classes - from A to G. Class A has the lowest energy consumption, G is least effective. 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Rnd1978

https://www.applia-europe.eu/images/Library/Energy_Labelling_for_Air_Conditioners_and_Comfort_Fans_-_626_2011-compress.pdf

 

image.png.3e3499ae09128914d659338594dd1366.png

@Rnd1978, είχες δίκιο καταρχάς για το 1400.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, CorumD είπε

Μπορεις να πεις παρακαλω πιο μελος σου εστειλε προσωπικο μυνημα και ελεγε κατι τετοιο; Και πιο συγκεκριμένα, ειμαι εγω αυτο το μέλος;

εσυ δεν εισαι γιατι αν ησουν δε θα ρωταγες 

δεν εχει νοημα να πω το ονομα του , δεν εδωσα τοτε συνεχεια δεν θα δωσω ουτε τωρα , απλα το αναφερω για να δειξω οτι καποιοι απλα παραφερονται ενω εδω επρεπε να συζηταμε μονο ποια ειναι η πιο οικονομικη και ποιοτικη λυση για να κανουμε την δουλεια  μας χωρις να ερχομαστε σε αντιπαραθεση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, kstgr είπε

Φίλε αυτό το μένος που έχεις με τα Inventor δε μπορώ να το καταλάβω πραγματικά

Κανένα μένος. Οταν πρωτομπήκα στο forum, μου έκανε εντύπωση ενα άτομο που πήγαινε ολους προς την συγκεκριμένη εταιρία και τις θυγατέρες τις. Αφου πηγα και σε αλλο ελληνικο site, βλέπω να γράφει το ιδιο άτομο και σε εκεινο το site με αλλο nickname, παλι προωθώντας την ιδια εταιρία. Καταλαβα τι επαιζε αμεσως....Εσυ, περα απο το να παρεχεις υποστηριξη στο εργο του, εισαι ΟΚ με της τακτικές προωθησης/πωλήσεων του συγκεκριμένου ανθρώπου;

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Η σελίδα είναι από Midea Αυστραλίας για αυτό δεν ανοιξα πριν, μάλλον είναι το παλιό πρότυπο έχει κατηγορίες από Α μέχρι G.

Energy efficiency is indicated by classes - from A to G. Class A has the lowest energy consumption, G is least effective. 

αλλο UA αλλο AU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...