Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα παιδια, σκεφτομαι για αγορα ενος ανεμηστηρα Air Cooler γυρω στα 200€ για δωματιο 20τμ (και αν ειναι και τοσο).

Ολο το σπιτι ειναι 45 η 50 τμ, χωρις σκεπη και εχει δυο δωματια οπου θα χρειαστω λιγο ψυξη.

Το χρειαζομαι για λειτουργια σχεδον ολοκληρη την μερα στο ενα δωματιο και το βραδυ να το μετακινω στην κρεβατοκαμαρα (μεχρι να με παρει ο υπνος αν εχει αυτοματο κλεισιμο) και παντα ειμαι με κλειστες πορτες.

Τι λετε με αυτα τα λεφτα θα βρω κατι να μου κανει, μπορει καποιος να προτεινει καποιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν ποτέ.. κάνει αφυγρανση χωρου,και όσο μπορεί δεν αλλάζει την θερμοκρασία του χώρου.. κάτι τέτοιο..συνήθως είναι για άνοιξη.. φθινόπωρο..

Το Γύρισα στην ψύξη πάντως όπως δείχνει και το θερμόμετρο ψυχρό Αέρα Βγάζει και στην αφύγρανση όποια συμβουλή δεκτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pan_pap1 είπε

Το Γύρισα στην ψύξη πάντως όπως δείχνει και το θερμόμετρο ψυχρό Αέρα Βγάζει και στην αφύγρανση όποια συμβουλή δεκτή

Για να κάνει αφυγρανση το κλιματιστικο βγάζει κρύο αέρα(χρησιμοποιεί ψύξη)..όχι όμως με στόχο να δροσίσει τον χώρο,αλλά για να ρίξει την υγρασία  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Για να κάνει αφυγρανση το κλιματιστικο βγάζει κρύο αέρα(χρησιμοποιεί ψύξη)..όχι όμως με στόχο να δροσίσει τον χώρο,αλλά για να ρίξει την υγρασία  :)

Πάντως παρόλο που το χα αφύγρανση νερά έξω δεν είδα Ο σωλήνας είναι καινούργιος χωρίς πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, pan_pap1 είπε

Πάντως παρόλο που το χα αφύγρανση νερά έξω δεν είδα Ο σωλήνας είναι καινούργιος χωρίς πρόβλημα

Εξαρτάται και από την επιλεγμένη θερμόκρασια ,όπως και την θερμοκρασία που είχε ο χώρος όταν άνοιξε.. και φυσικά και αν έχει υγρασία ο χώρος..(μην περιμένεις να κάνει και την δουλειά του αφυγραντήρα)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, pan_pap1 είπε

 

Καινούργιο είναι; Καλορίζικο! Νομίζω είναι το πρώτο 13αρι shorai του thread.

Εντυπώσεις;

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, guzel είπε

Καινούργιο είναι; Καλορίζικο! Νομίζω είναι το πρώτο 13αρι shorai του thread.

Εντυπώσεις;

Ευχαριστώ από το Γενάρη το έχω είχα ξανά ανάρτηση το χειμώνα στο forum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sonik_5 είπε

30 ο ενιαίος και από 9 τα δωμάτια.

Μπορείς να τρέξεις λίγο το κάτωθι εργαλείο για τον χώρο των 30τμ; Βάλε 22C.

Επίσης μπορείς να πεις λίγα λόγια για τις ανάγκες; πχ θες μόνο ψύξη ή θέρμανση; Μέχρι πόσα χρήματα όλα μαζί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Basinga είπε

Λοιπόν. Για ενιαίο χώρο 35τ.μ. κοιτάει Νότια περιοχή Ν.Ιωνια με πολύ καλή μόνωση και μόνιμα κατευασμενες τέντες θα φτάσει μηχάνημα  12000 btu ή να πάω σε 18000btu; Έχω στο μάτι το  Mitsubishi MSZ/MUZ-AP35VG λόγω του πλάτους εσωτερικής μονάδας, θέλω να είναι 82 εκ. και κάτω ιδανικά.

Μήπως να μιλήσεις καλύτερα με έναν ψυκτικό  ή μηχανολόγο να του πεις τί μονώσεις έχει ο χώρος σου  και να σου πει ;  Μπορεί να είναι οριακό το 12άρι στους καύσωνες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Basinga είπε

Λοιπόν. Για ενιαίο χώρο 35τ.μ. κοιτάει Νότια περιοχή Ν.Ιωνια με πολύ καλή μόνωση και μόνιμα κατευασμενες τέντες θα φτάσει μηχάνημα  12000 btu ή να πάω σε 18000btu; Έχω στο μάτι το  Mitsubishi MSZ/MUZ-AP35VG λόγω του πλάτους εσωτερικής μονάδας, θέλω να είναι 82 εκ. και κάτω ιδανικά.

Έλα μου ντε. Θα φτάσει;

Αν όχι;

παράδειγμα

ένα δυνατό 12άρι σαν αυτό https://www.skroutz.gr/s/15157257/Fujitsu-KG-Series-ASYG12KGTA.html?o=asyg12kgta

έχει capacity 3,18KW στους 40C έξω και μέσα 25 https://www.fujitsuklime.com/wf-proizvodi/530/fujitsu-klima-uredjaj-zidni-inverter-asyg12kgta-aoyg12kgca-design-technical-manual.pdf

image.png.ad2551f0280b9297cbd0786384437d97.png

ή μόλις 10850btus.

Φτάνουν αυτά για παρατεταμένους καύσωνες;

Εξαρτάται από τις μονώσεις σου. Αν έχεις φίλο μηχανολόγο μηχανικό ρώτα τον. Αν όχι, θα έλεγα μεγαλύτερο.

πχ https://www.bestprice.gr/item/2153240924/mitsubishi-electric-mszmuz-sf50ve.html

Αυτό δίνει 5.1KW ή 17401btus στις ίδιες συνθήκες . Λογικά θα φτάνει και με το παραπάνω:

image.png.043bfef4cc950b5f76c82fdd8d37da4f.png

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς άποψη για το Mitsubishi Heavy DXK/DXC 09Z6-W ?

Δεν βρίσκω πουθενά αξιολογήσεις, ενώ δεν μπορώ να το βρω ούτε το επίσημο site της mitsubishi heavy industries για να επιβεβαιώσω τα χαρακτηριστικά του κλιματιστικού που διαφέρουν από όσα γράφουν από μαγαζί σε μαγαζί (πχ. σε κάποια αναφέρει πως έχει wifi και eurovent, σε άλλα όχι). Στο site της eurovent πάντως δεν εμφανίζει κανένα αποτέλεσμα για DXK/DXC, οπότε μάλλον ισχύει το δεύτερο)

Δεν ξέρω αν είναι καινούρια σειρά ή πολύ παλιότερη από την SRK/SRC που είναι τα περισσότερα μοντέλα που κυκλοφορούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Συνεπώς έπρεπε να είχες βάλει ένα από αυτά που σου έβαλα ως παράδειγμα αν ήθελες καλύτερη απόδοση.

Τουλάχιστον έχεις την ειλικρίνεια να το παραδεχτείς.

Το FTXM50N / RXM50N9 του @rbx1000 δεν σου κάνει; Μας έχει δώσει ένα σκασμό από μετρήσεις.

Η πιο πρόσφατη έχει ένα άκρως εντυπωσιακό νούμερο

https://www.insomnia.gr/?app=core&module=system&controller=content&do=find&content_class=forums_Topic&content_id=296911&content_commentid=57924918

Εγω τα θεωρω το ιδιο απαδοτικα.
Ουτε τρελαινομαι με τιε ελαχιστες καταναλωσεις αφου τα σημεια αυτα αντιπροσωπευουν 1-2% της συνολικης λειτουργιας.
Τα ποσταρω μονο γιατι τρελαινομαι με τις επιτομες, περιτομες, τομες, προτομες καθως και με ορους οπως απολυτο, καλυτερο κλπ.

Καλυτερα που πηρε το Σοραι ο Γκιουζελ γιατι δεν εχει απωλειες και το δικο μου στη θερμανση δεν παει 150 οποτε μπορει να εκλεινε.
Στη δικη μου περιπτωση με τις απωλειες που εχω εκμεταλευομαι την λιγο καλυτερη αποδοση στα χαμηλα φορτια της θερμανσης.
Eιναι και πιο ακριβο το Νταικιν.
Την ελαχιστη καταναλωση παλι στην ψυξη του δικου μου δεν τη χρειαζεται στην Κρητη. Αν ηταν Αθηνα/Θεσσαλονικη ισως.
Ασε που εκανε τη δουλεια και με το 13αρι Σοραι.

Το προβλημα ειναι οτι μας παπαγαλιζει τα μαρκετινιστικα της Τοσιμπα και μας παρουσιαζει ως αποκλειστικα features του Σοραι πραγματα
που εχουν κι αλλα κλιματιστικα απο χρονια.

Για να κλεισω.
Το Σοραι ειναι απο τα κορυφαια κλιματιστικα της αγορας. Καπου θα υστερει και καπου θα υπερεχει σε σχεση με τον ανταγωνισμο οπως και ΟΛΑ.



 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση φιλοσοφικής φύσεως ξανά,  

Οι σωληνώσεις μπορούν να είναι οριζόντιες μέχρι να φτάσουν στην εξωτερική μονάδα; Δηλαδή 4 μέτρα οριζόντια και 2 κάθετα. 

Επίσης αν κάποιος ξέρει θα με βοηθήσει να προετοιμάσω για το Carrier που πήρα το 12 χρειάζεται ξεχωριστή γραμμή; Το manual γράφει 16Α ασφάλεια , φαντάζομαι ξεχωριστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ptwma είπε

Ερώτηση φιλοσοφικής φύσεως ξανά,  

Οι σωληνώσεις μπορούν να είναι οριζόντιες μέχρι να φτάσουν στην εξωτερική μονάδα; Δηλαδή 4 μέτρα οριζόντια και 2 κάθετα. 

Επίσης αν κάποιος ξέρει θα με βοηθήσει να προετοιμάσω για το Carrier που πήρα το 12 χρειάζεται ξεχωριστή γραμμή; Το manual γράφει 16Α ασφάλεια , φαντάζομαι ξεχωριστή. 

Κανονικα το manual πρεπει να λεει μεγιστο μηκος και μεγιστη υψομετρικη διαφορα.

ptwma ρε ανθρωπε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Κανονικα το manual πρεπει να λεει μεγιστο μηκος και μεγιστη υψομετρικη διαφορα.

ptwma ρε ανθρωπε?

Πτώμα νιώθω.  Ναι μέγιστη υψομετρική αλλά μπορείς να πας και οριζόντια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...