Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, sonik_5 είπε

Έκανα κάποιες τροποποιήσεις στις απαντήσεις μου (είχα δηλώσει την ανατολική πλευρά ως ελεύθερη στον αέρα αλλά αυτό δεν ισχύει αφού από εκεί είναι τα δωμάτια) και είμαι στα 3800Watt το οποίο με βγάζει στα ~13000BTU. Η θερμοκρασία 22 βαθμών όμως μου φαίνεται πολύ χαμηλή για τα γούστα μου. Ένα 12αρι θα την κάνει την δουλεια;

Παραπάνω απο 22 βαθμούς στην θέρμανση ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, sonik_5 είπε

Έκανα κάποιες τροποποιήσεις στις απαντήσεις μου (είχα δηλώσει την ανατολική πλευρά ως ελεύθερη στον αέρα αλλά αυτό δεν ισχύει αφού από εκεί είναι τα δωμάτια) και είμαι στα 3800Watt το οποίο με βγάζει στα ~13000BTU. Η θερμοκρασία 22 βαθμών όμως μου φαίνεται πολύ χαμηλή για τα γούστα μου. Ένα 12αρι θα την κάνει την δουλεια;

Η ψύξη είναι πιο εύκολη υπόθεση από τη θέρμανση, οπότε παίζεται.

Βέβαια να ξέρεις, ότι το εργαλείο αυτό, σε καμιά περίπτωση δεν υποκαθιστά μια μελέτη απωλειών και ούτε ξέρουμε τι έχει ως δεδομένα, οπότε μη το παίρνεις για δεδομένο.

Προσωπικά σε αυτές τις οριακές περιπτώσεις, προτείνω μεγαλύτερο για σιγουριά.

Προτάσεις :

Αν έχεις κάρτα eurobank https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-mb-18n8d0-i-mission-wifi-1211229.html

βγαίνει 664€

αλλιώς https://www.public.gr/product/klimatistiko-inverter-midea-mission-mb-18n8d0-18000-btu-wi-fi/prod9997074pp/?sku=sku9859043pp

2η πρόταση

https://www.bestprice.gr/item/2155327576/haier-tundra-green-as50tdbhra1u50jeffra.html

 

Μετά για τα υπνοδωμάτια, μιας και είναι πολύ μικρά, θα έβαζα κάτι φθηνό με εγγύηση πχ

https://www.bestprice.gr/item/2155331024/tcl-elite-tac-09chsaxa51.html

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω ένα πολύ μικρό δωμάτιο γραφείου περίπου 10-12 τμ. Ψάχνω κάτι γύρω στα 300-350 το πολύ τελική (δηλαδή μαζί με την εγκατάσταση). 
Ψάχνωντας βρήκα αυτό https://www.coolservice4u.gr/product/796/klimatismos-nordstar-toixoy-klimatistiko-nordstar-cs25v3g-v-ay4-

Αλλά δεν έχω ιδέα από κλιματιστικά και δεν ξέρω αν αξίζει. Έχετε να αντιπροτείνετε κάτι;

(Η θέρμανση δε με απασχολεί ιδιαίτερα)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από vinty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, dimostr είπε

Θα βάλεις πιο πάνω από 22 στη θέρμανση αν ναι ξανάκανε το τεστ με την θερμοκρασία που θες 

 

12 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Οh yes!
Υπαρχουμε κι εμεις που θελουμε 23-24.
 

Δεν το θέλει για θέρμανση , οπότε θα βγάλει τα αντίθετα συμπεράσματα.

Ίσως θα έπρεπε να το βάζουμε στη χαμηλότερη τιμή για ανάγκες ψύξης πχ 15C .

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Δεν το θέλει για θέρμανση , οπότε θα βγάλει τα αντίθετα συμπεράσματα.

Ίσως θα έπρεπε να το βάζουμε στη χαμηλότερη τιμή για ανάγκες ψύξης πχ 15C .

Δε ξέρω αν μπορεί να δουλέψει έτσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε ξέρω αν μπορεί να δουλέψει έτσι 

Ούτε εγώ.

Αλλά αν βάζει κάποιος αττική και 22, ίσως να είναι με εξωτερική μηδέν άρα ΔΤ=22.

Στη ψύξη θέλουμε πχ από 40 να πάμε 26 μέσα άρα ΔΤ=14.

Δεν ξέρω τι τιμές δίνει αυτός ούτε αν η συλλογιστική μου είναι σωστή αλλά μιας και έχουμε δει ότι η ψύξη είναι πιο εύκολη και επειδή το εργαλείο αυτό δεν έχει περίπτωση ψύξης, ίσως βάζοντας Τ=15 να έχουμε πιο ρεαλιστικό αποτέλεσμα.

Σκέφτομαι να στείλω email στο site να ρωτήσω.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ούτε εγώ.

Αλλά αν βάζει κάποιος αττική και 22, ίσως να είναι με εξωτερική μηδέν άρα ΔΤ=22.

Στη ψύξη θέλουμε πχ από 40 να πάμε 26 μέσα άρα ΔΤ=14.

Δεν ξέρω τι τιμές δίνει αυτός ούτε αν η συλλογιστική μου είναι σωστή αλλά μιας και έχουμε δει ότι η ψύξη είναι πιο εύκολη και επειδή το εργαλείο αυτό δεν έχει περίπτωση ψύξης, ίσως βάζοντας Τ=15 να έχουμε πιο ρεαλιστικό αποτέλεσμα.

Σκέφτομαι να στείλω email στο site να ρωτήσω.

Μόνο αυτοί που έφτιαξαν το τεστ μπορούν να μας πουν αν μπορεί να δουλέψει και στην ψύξη η αν υπάρχει ανάλογο τεστ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, jimaco_1 είπε

Γειά σας. Έχετε να μου προτείνετε ένα κλιματιστικό για υπνοδωμάτιο με όσο γίνεται μικρότερες διαστάσεις εσωτερικής μονάδας;

Για κοίτα το Inventor Aria ή το διδυμακι του carrier crystal II. Είναι στα 72-73εκ

Edit μόλις πήρα πρέφα ότι βγήκε crystal III. Έχει μεγαλύτερο seer στα 7.4 και scop 5.3 . Το 18αρι seer 7.

Έχει gear selector, 50,75,100% και λέει

Λειτουργία “Wind Avoid Me“: Αποφυγή άμεσης ροής αέρα προς τους χρήστες.

Ενδιαφέρον. Πώς να γίνεται άραγε;

 

Και φυσικά eurovent.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, guzel είπε

Με τη λογική σου όλοι πωλητές είμαστε. Βλέπε @liakjim της Daikin, fujitsu και @rbx1000 daikin, toyotomi 

Καλά εγώ έχω μετοχές είμαι άλλο level 

Εγω είμαι εκπρόσωπος της ένωσης Ιαπωνέζων κατασκευαστών DΑ-FU-TO-MI λολ!

6 ώρες πριν, Basinga είπε

Λοιπόν. Για ενιαίο χώρο 35τ.μ. κοιτάει Νότια περιοχή Ν.Ιωνια με πολύ καλή μόνωση και μόνιμα κατευασμενες τέντες θα φτάσει μηχάνημα  12000 btu ή να πάω σε 18000btu; Έχω στο μάτι το  Mitsubishi MSZ/MUZ-AP35VG λόγω του πλάτους εσωτερικής μονάδας, θέλω να είναι 82 εκ. και κάτω ιδανικά.

Υπάρχει και το TOSHIBA Mirai Plus 16(είναι το SEIYA με άλλο όνομα) που δεν το λες και φτηνό στα 749 τοποθετημένο, αλλά που έχει όλες τις τεχνολογίες της TOSHIBA και καλά SEER/SCOP. Επίσης , έχει πολυ αθόρυβη λειτουργία, 7 ετη εγγυηση και κορυφαία ποιότητα κατασκευής. Δεν είναι κατηγορίας twin rotary SHORAI αλλά είναι μια καλη επιλογή αν θέλεις κάτι ανάμεσα σε 12αρη και 18αρη.

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, liakjim said:

Η ψύξη είναι πιο εύκολη υπόθεση από τη θέρμανση, οπότε παίζεται.

Βέβαια να ξέρεις, ότι το εργαλείο αυτό, σε καμιά περίπτωση δεν υποκαθιστά μια μελέτη απωλειών και ούτε ξέρουμε τι έχει ως δεδομένα, οπότε μη το παίρνεις για δεδομένο.

Προσωπικά σε αυτές τις οριακές περιπτώσεις, προτείνω μεγαλύτερο για σιγουριά.

Προτάσεις :

Αν έχεις κάρτα eurobank https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-mb-18n8d0-i-mission-wifi-1211229.html

βγαίνει 664€

αλλιώς https://www.public.gr/product/klimatistiko-inverter-midea-mission-mb-18n8d0-18000-btu-wi-fi/prod9997074pp/?sku=sku9859043pp

2η πρόταση

https://www.bestprice.gr/item/2155327576/haier-tundra-green-as50tdbhra1u50jeffra.html

Μετά για τα υπνοδωμάτια, μιας και είναι πολύ μικρά, θα έβαζα κάτι φθηνό με εγγύηση πχ

https://www.bestprice.gr/item/2155331024/tcl-elite-tac-09chsaxa51.html

Καλή περίπτωση για 18αρι;

πολυ δυνατή η έμμεση έκπτωση του 20% θαρρώ ...

 

μαλλον ήταν το ξεκίνημα 

σε κάποια έχει και 20% και επιταγή για ανακύκλωση 

ΥΣ: έχω αφαιρέσει ήδη το παλιό μη λειτουργικό a/c και περιμένω να χτυπήσω προσφορά 

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα, σε χωρο 35 τετραγωνικα μετρα (σαλονοκουζινα) συν 25 τετραγωνικα (2 δωματια) ειναι σωστο να βαζω 25 βαθμους τωρα για καλοκαιρι; Η θελει λιγοτερο; Επισης ξερει κανεις να μου πει τι ακριβως κανουν οι λειτουργιες pure και eco στο toshina shorai premium 24αρη);;

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

 

Edit μόλις πήρα πρέφα ότι βγήκε crystal III. Έχει μεγαλύτερο seer στα 7.4 και scop 5.3 . Το 18αρι seer 7.

Έχει gear selector, 50,75,100% και λέει

Λειτουργία “Wind Avoid Me“: Αποφυγή άμεσης ροής αέρα προς τους χρήστες.

Ενδιαφέρον. Πώς να γίνεται άραγε;

Και φυσικά eurovent.

Δεν έβγαλα άκρη ούτε με το manual . Δεν εξηγούν πως γίνεται . Κοίταξα τις φωτογραφίες του κλιματιστικού . Δεν βλέπω πουθενά κάμερα  πάνω στην μονάδα όπως έχει το Carrier Platinum το Inventor King το Haier Dawn κ.α . 🤔  Πιθανολογώ ότι έχει να κάνει με μια ακόμη θέση των περσίδων . 
Tα κλιματιστικά που έχουν κάμερα βλέπουν που βρίσκονται οι ανθρωποι μέσα στο χώρο και προσαρμόζουν τις περσίδες .Τα Haier tundra (αλλά και το Dawn) έχουν μια ακόμη σκάλα της περσίδας όπου η περσίδα έρχεται κάθετα και ο αέρας βγαίνει παράλληλα με το τοίχο .  Mε κάθε επιφύλαξη παρόμοια λειτουργία θα έχει και το Carrier 

 

21 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Καλησπερα στην παρεα, σε χωρο 35 τετραγωνικα μετρα (σαλονοκουζινα) συν 25 τετραγωνικα (2 δωματια) ειναι σωστο να βαζω 25 βαθμους τωρα για καλοκαιρι; Η θελει λιγοτερο; Επισης ξερει κανεις να μου πει τι ακριβως κανουν οι λειτουργιες pure και eco στο toshina shorai premium 24αρη);;

Ευχαριστω

απο 25 βαθμούς και πάνω λέει ο κανόνας στην ψύξη . 

Pure είναι η λειτουργία ιονισμού .  ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ECΟ : " Η ένδειξη ECO εμφανίζεται στην οθόνη του τηλεχειριστηρίου. Η θερμοκρασία ρύθμισης θα προσαρμοστεί αυτόματα αναλόγως. Ωστόσο, η θερμοκρασία αυξάνει το πολύ κατά 2 βαθμούς Κελσίου".  Eίναι ένα πρόγραμμα εξοικονόμησης ενέργειας όπου προσαρμόζεται αυτόματα η επιθυμητή θερμοκρασία στο χώρο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δεν έβγαλα άκρη ούτε με το manual . Δεν εξηγούν πως γίνεται . Κοίταξα τις φωτογραφίες του κλιματιστικού . Δεν βλέπω πουθενά κάμερα  πάνω στην μονάδα όπως έχει το Carrier Platinum το Inventor King το Haier Dawn κ.α . 🤔  Πιθανολογώ ότι έχει να κάνει με μια ακόμη θέση των περσίδων . 
Tα κλιματιστικά που έχουν κάμερα βλέπουν που βρίσκονται οι ανθρωποι μέσα στο χώρο και προσαρμόζουν τις περσίδες .Τα Haier tundra (αλλά και το Dawn) έχουν μια ακόμη σκάλα της περσίδας όπου η περσίδα έρχεται κάθετα και ο αέρας βγαίνει παράλληλα με το τοίχο .  Mε κάθε επιφύλαξη παρόμοια λειτουργία θα έχει και το Carrier 

 

απο 25 βαθμούς και πάνω λέει ο κανόνας στην ψύξη . 

Pure είναι η λειτουργία ιονισμού .  ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ECΟ : " Η ένδειξη ECO εμφανίζεται στην οθόνη του τηλεχειριστηρίου. Η θερμοκρασία ρύθμισης θα προσαρμοστεί αυτόματα αναλόγως. Ωστόσο, η θερμοκρασία αυξάνει το πολύ κατά 2 βαθμούς Κελσίου".  Eίναι ένα πρόγραμμα εξοικονόμησης ενέργειας όπου προσαρμόζεται αυτόματα η επιθυμητή θερμοκρασία στο χώρο . 

Ευχαριστω, η λειτουργια ιονισμου πρεπει να δουλευει παντα; Η που και που;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...