Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι οκ. Από την άλλη το daikin έχει αισθητήρα με ανιχνευτή κίνησης, έχει σαφώς μεγαλύτερο scop, το mitsubishi MSZ/MUZ-AP50VG δεν νιώθει στα κρύα (έχει scop 4.7 σε average), το ίδιο και το MSZ/MUZ-AP50VG , συν ότι ανεβαίνουν σε capacity σε θέρμανση όταν το shorai πέφτει στο 60% σε χαμηλές θερμοκρασίες και δεν ξέρω τι άλλο. 

Το απόλυτο λοιπόν είναι πολύ απόλυτο να το λες.

Σίγουρα δεν είναι το πιο κατάλληλο για ψυχρά μέρη της χώρας, αλλά, κάνει για τα περισσότερα. Εχεις τα capacity loads του SHORAI 18 πρόχειρα;  Είναι δύσκολο να πω κάτι παραπάνω για τα MITSUBISHI ELECTRIC, δεν έχω καμιά εμπειρία με τα συγκεκριμένα κλιματιστικά. To DAIKIN είναι σίγουρα καλο, αλλα ξεφεύγει η τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@Dare-Devil, έναν σχολιασμό για το εξής εργαλείο https://gr.trotec.com/proionta-kai-ypiresies/parochi-ypiresion/ypologismos-ikanotitas/ypologismos-tis-ikanotitas-psyxis-ton-klimatistikon/

Εμένα μου έβγαλε 5.4KW όταν το άλλο της θέρμανσης 8.5KW. Συμβαδίζει με αυτά που βλέπω ότι δλδ ένα 18άρι ή άντε 22άρι θα μου έφτανε. 

Μειονέκτημα ότι δεν δίνει input περιοχή. Στην Ελλάδα που έχει τόσο τεράστιες θερμοκρασιακές διαφορές , θα ήταν αναγκαίο νομίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σε όλη την ομάδα! 

είμαι αναμεσα στο MIDEA MB-18N8D0-I Mission WiFi & DAIKIN Sensira 18 ATXC50B/ ARXC50B .. δεν έχω καταλαβει απο τις 1700 σελίδες :Ρ αν τα οικονομικά daikin έχουν εξισου καλη συμπεριφορά και αξιοπιστία! Στο midea με ιντριγκαρει το 6.8 seer

 

τι προτείνετε σε αυτα τα χρήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, karydis είπε

καλημέρα σε όλη την ομάδα! 

είμαι αναμεσα στο MIDEA MB-18N8D0-I Mission WiFi & DAIKIN Sensira 18 ATXC50B/ ARXC50B .. δεν έχω καταλαβει απο τις 1700 σελίδες :Ρ αν τα οικονομικά daikin έχουν εξισου καλη συμπεριφορά και αξιοπιστία! Στο midea με ιντριγκαρει το 6.8 seer

τι προτείνετε σε αυτα τα χρήματα?

7.3 έχει το midea.

Για ψύξη το θέλουμε γενικά το καλό seer.

Από άποψη ποιότητας, μιας και έχω το ATXC25B, μπορώ να πω ότι είναι μια ποιοτική κατασκευή σε σχέση με το carrier crystal II που έχω (φασόν midea).

Από συμπεριφορά δεν μπορώ να σχολιάσω τι κάνει το 50.

Σε αυτά τα χρήματα, καλή πρόταση είναι και το haier tundra green https://www.bestprice.gr/item/2155327576/haier-tundra-green-as50tdbhra1u50jeffra.html

Είναι φθηνότερο, έχει και αυτό eurovent, έχει seer 6.8 και έχει 5 χρόνια εγγύηση αντί για 3 τα άλλα (+7 το midea σε συμπιεστή). Δεν έχει follow me.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsemogio είπε

Καλημέρα στην ομάδα! 

Θέλω να καθαρίσω την μονάδα εσωτερικά και εξωτερικά του κλιματιστικού 12btu

Αν κάποιος έχει κάνει να δώσει τα φώτα του! Τι θα χρειαστεί και τα βήματα. 

Τέλος πρόβλημα με συμπλήρωση φρεον δεν έχω για χρειαστεί συμπλήρωση... 

Στο εμπόριο θα βρείς καθαριστικά . Βέβαια οχι καθαριστικό επαγγελματικής χρήσης , δεν δίνουν σε μη ψυκτικούς.

Έχει το κάθε προιόν και οδηγίες επάνω. Τα φίλτρα πέρα απο τα φάρμακα , καλό είναι να τα πλένεις μια φορά το μήνα με κρύο νερό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, CorumD είπε

Τα DAIKIN/MITSUBISHI είναι περίπου στην ίδια αποδοση με το TOSHIBA(κάπου υστερούν, κάπου υπερτερούν), αλλά το SHORAI έχει χαμηλότερο θόρυβο, πιο ευρύ φάσμα λειτουργίας(κατεβαίνει αρκετά πιο χαμηλα), power select οπότε λειτουργεί και ως μικρότερο, και magic coil. Είναι λίγο πολυ όπως τα λεεί, αρκετά εμφατικά είναι αλήθεια, ο guzel. Στα 18000btu είναι μάλλον το απόλυτο κλιματιστικό, σε άλλα BTU's , μάλλον οχι!  

Σε σχεση με το Νταικιν.
Δεν ειναι γενικα πιο αθορυβο. Καπου υπερτερει, καπου υστερει.
Το Σοραι εχει μικροτερη παροχη αερα.
Το power select το εχει και το Νταικιν με αλλη ονομασια.
Το Νταικιν κατεβαινει πιο χαμηλα στην ψυξη.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι κάποιος να πόσταρε καταναλώσεις Inventor Nemesis Pro me ενεργοποιημένη τη λειτουργία "SE" για οικονομική λειτουργία. Όπως και πέρσι έτσι και φέτος τα δουλεύω μέρα νύχτα σε αυτό το πρόγραμμα και θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε πώς επηρεάζεται η κατανάλωση. Δυστυχώς τα δικά μου πάνε κατευθείαν με καλώδιο στον τοίχο και δεν έχω χρόνο για να σκαλίζω ηλεκτρολογικό πίνακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kstgr είπε

Μακάρι κάποιος να πόσταρε καταναλώσεις Inventor Nemesis Pro me ενεργοποιημένη τη λειτουργία "SE" για οικονομική λειτουργία. Όπως και πέρσι έτσι και φέτος τα δουλεύω μέρα νύχτα σε αυτό το πρόγραμμα και θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε πώς επηρεάζεται η κατανάλωση. Δυστυχώς τα δικά μου πάνε κατευθείαν με καλώδιο στον τοίχο και δεν έχω χρόνο για να σκαλίζω ηλεκτρολογικό πίνακα.

Λειτουργια SE?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρήγορη απορία. 

Είμαι στον dealer και μου λέει Shorai Premium 18.000 στα 1140 seer 7.3

Και 

 Edge στα 1120 seer 7.8 που είναι το φετινό. 

Μου είπε ότι το Edge δεν έχει το μπροστά το Shorai. Καταργείται. 

Απλά θυμάμαι που μου είχατε πει να περιμένω για το Shorai Edge. 

Έγινε παρανόηση ή όντως λέγεται απλώς Edge; 

Παρακαλώ απαντήστε μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Γρήγορη απορία. 

Είμαι στον dealer και μου λέει Shorai Premium 18.000 στα 1140 seer 7.3

Και 

 Edge στα 1120 seer 7.8 που είναι το φετινό. 

Μου είπε ότι το Edge δεν έχει το μπροστά το Shorai. Καταργείται. 

Απλά θυμάμαι που μου είχατε πει να περιμένω για το Shorai Edge. 

Έγινε παρανόηση ή όντως λέγεται απλώς Edge; 

Παρακαλώ απαντήστε μου. 

Σκέτο edge https://toshiba-aircon.gr/product/edge/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1120 το 18αρη Toshiba Edge; Το περίμενα πιο ακριβό, αλλά τα specs πάνω-κάτω τα ίδια με το Shorai Premium, οπότε είναι λογικό.

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CorumD είπε

1120 το 18αρη Toshiba Edge; Το περίμενα πιο ακριβό, αλλά τα specs πάνω-κάτω τα ίδια με το Shorai Premium, οπότε είναι λογικό.

Που?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...