Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ, ευχαριστώ πολύ.

Μόνο τα 2μ. λοιπόν.

Πάντως θα ανεβάσω κι εγώ τις οδηγίες αύριο, γιατί ειλικρινά δεν βλέπω πού το λέει.

Όχι ότι σας αμφισβητώ, απλά "για να μαθαίνω να διαβάζω οδηγίες", διότι φαίνεται ότι μου ξεφεύγουν πράγματα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Alexcxvtr είπε

Οκ, ευχαριστώ πολύ.

Μόνο τα 2μ. λοιπόν.

Πάντως θα ανεβάσω κι εγώ τις οδηγίες αύριο, γιατί ειλικρινά δεν βλέπω πού το λέει.

Όχι ότι σας αμφισβητώ, απλά "για να μαθαίνω να διαβάζω οδηγίες", διότι φαίνεται ότι μου ξεφεύγουν πράγματα εδώ.

https://www.toshiba-aircon.co.uk/wp-content/uploads/2020/01/20200114_IM_1120650191_R32_Shorai_Edge_RAS-B18-24J2KVSG-E_RAS-18-24J2AVSG-E.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alexcxvtr είπε

Οκ, ευχαριστώ πολύ.

Μόνο τα 2μ. λοιπόν.

Πάντως θα ανεβάσω κι εγώ τις οδηγίες αύριο, γιατί ειλικρινά δεν βλέπω πού το λέει.

Όχι ότι σας αμφισβητώ, απλά "για να μαθαίνω να διαβάζω οδηγίες", διότι φαίνεται ότι μου ξεφεύγουν πράγματα εδώ.

Στο Shorai δεν φαινόταν το μήκος στο εγχειρίδιο εγκατάστασης.

Η φωτογραφία από τη μπροσούρα του edge αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίος φίλε.

Αυτό βλέπω μπροστά μου.

Πού γράφει όμως min 2μ.;;;;;;

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο Shorai δεν φαινόταν το μήκος στο εγχειρίδιο εγκατάστασης.

Η φωτογραφία από τη μπροσούρα του edge αρκεί.

Α, γεια σου!

Είπα κι εγώ. Τόσο τυφλός;

 

Επομένως, αφού δεν το γράφει στις οδηγίες, αλλά μόνο στη μπροσούρα που ΔΕΝ παρέχεται στο πακέτο, πώς θα μου κάνει θέμα με την εγγύηση η Toshiba;

Τι θα μου πουν; Ας κοιτούσες το προσπέκτ;

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Στο Shorai δεν φαινόταν το μήκος στο εγχειρίδιο εγκατάστασης.

Η φωτογραφία από τη μπροσούρα του edge αρκεί.

οντως το manual δε γραφει ελαχιστη


ελαχιστη εδω
https://data.toshiba-klima.at/en/SHORAI EDGE - 5,00 kW - R32 - SET91 - Home RAS-18J2KVSG-E - RAS-18J2AVSG-E en.pdf

 

ελαχιστες αποστασεις απο τις μοναδες εδω σελιδα 6
https://www.toshiba-aircon.co.uk/wp-content/uploads/2020/01/20200114_IM_1120650191_R32_Shorai_Edge_RAS-B18-24J2KVSG-E_RAS-18-24J2AVSG-E.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://toshiba-aircon.gr/wp-content/uploads/2020/03/IM_sizes-18-24_Gr.pdf 

Εδώ το ελληνικό και όντως ψάχνω και δεν το έχει. Γράφει μόνο για μέγιστο 20μετρα!!

@Alexcxvtr οπότε φύλαξε μαζί με την εγγύηση και το εγχειρίδιο εγκατάστασης και είσαι κομπλέ :D

Άλλαξε κάτι στο κλιματιστικό και δεν χρειάζεται ελάχιστο μήκος; τι χάσαμε;;; 

 

 

Επεξ/σία από guzel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να άλλαξε δεν νομίζω, αφού ο φίλος παραπάνω πόσταρε τη μπροσούρα με τα 2μ. μινιμουμ.

Το θέμα είναι γιατί δεν υπάρχει στο εγχειρίδιο, αλλά και πώς θα αποδείξω τη νομιμότητα των 2μ. όταν δεν υπάρχουν στο εγχειρίδιο!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Για να άλλαξε δεν νομίζω, αφού ο φίλος παραπάνω πόσταρε τη μπροσούρα με τα 2μ. μινιμουμ.

Το θέμα είναι γιατί δεν υπάρχει στο εγχειρίδιο, αλλά και πώς θα αποδείξω τη νομιμότητα των 2μ. όταν δεν υπάρχουν στο εγχειρίδιο!!!

Έψαξα τα δικά μου εγχειρίδια (του πρώτου shorai). Μαζί με τα εγχειρίδια είχε και ενα Α5 χαρτί και το γράφει εκεί:

spacer.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, guzel είπε

https://toshiba-aircon.gr/wp-content/uploads/2020/03/IM_sizes-18-24_Gr.pdf 

Εδώ το ελληνικό και όντως ψάχνω και δεν το έχει. Γράφει μόνο για μέγιστο 20μετρα!!

@Alexcxvtr οπότε φύλαξε μαζί με την εγγύηση και το εγχειρίδιο εγκατάστασης και είσαι κομπλέ :D

Άλλαξε κάτι στο κλιματιστικό και δεν χρειάζεται ελάχιστο μήκος; τι χάσαμε;;; 

Το γραφει και το ελληνικο brochure το 2 μετρα ελαχιστο στις 'αποδοσεις εξωτερικης μοναδας'
https://toshiba-aircon.gr/wp-content/uploads/2020/03/Brochure_edge_2020.pdf

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2020 στις 8:48 ΠΜ, guzel είπε

Morris έχει ο @marioboni και έχει παραθέσει εδώ καλές καταναλώσεις , νομίζω είναι τίμιο μηχάνημα για τη τιμή του. Βουρ

Και εγώ το έχω μια χαρά για 599

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μαγαζί βλέπω το 13αρι edge με τον κωδικο ras-13j2 avsg-e /ras-b13j2 kvsg-e. Μιλάμε για το καινούργιο shorai έτσι; Και έχει τόσο καλές αποδόσεις; Δίνει seer 8.6 και scop θερμής ζώνης 6.8 ! Με τιμή 769,(800 με τα μεταφορικά),να προχωρήσω στην αγορά του; Δεν έχω μιλήσει ακόμα με το μαγαζί για αποστολές, εγκατάσταση κτλ απλά θα ήθελα μια πρώτη συμβουλή. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Alexcxvtr είπε

Για να άλλαξε δεν νομίζω, αφού ο φίλος παραπάνω πόσταρε τη μπροσούρα με τα 2μ. μινιμουμ.

Το θέμα είναι γιατί δεν υπάρχει στο εγχειρίδιο, αλλά και πώς θα αποδείξω τη νομιμότητα των 2μ. όταν δεν υπάρχουν στο εγχειρίδιο!!!

Δεν έχεις πρόβλημα.

1ον είναι αναρτημένο στο toshiba Ελλάς

2ον αν στείλεις email θα στο επιβεβαιώσουν και γραπτώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Alexcxvtr είπε

Οπότε, για να το κλείσω προσωρινά το θέμα μου.

1) Είναι πρόβλημα κάτω από 2μ. Παίρνω την Toshiba και στέλνω φωτο;

2) Τα 35cm απόστασης κουρτινόξυλου με εσωτερική μονάδα μας πειράζουν;

Κατά 99% μαλακίες θα σου πούνε συμπαθα με. Παρόμοια θέματα είχα και εγώ και πήρα τηλέφωνο και δε δεσμεύεται κανείς για τίποτε και ούτε θα σου πούνε αν είναι λάθος απαραίτητα ή όχι. 

Γενικά, δεν έχω καταλάβει ακριβώς από που σου έβγαλε πίσω τις σωληνώσεις, θέλω να πω ότι υπάρχει και κάποια (μικρή μάλλον) πιθανότητα να υπάρχει και κανά μέτρο (το πολύ) στην εσωτερική μονάδα.

Βλέπω 24άρι στον τοίχο, αντικραδασμικά πουθενά. Κατά τα άλλα 40 χρόνια φούρναρης έχω ψήσειιιιιιιι (κανα 2 κρουασάν)

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SHARKY75 είπε

Σε μαγαζί βλέπω το 13αρι edge με τον κωδικο ras-13j2 avsg-e /ras-b13j2 kvsg-e. Μιλάμε για το καινούργιο shorai έτσι; Και έχει τόσο καλές αποδόσεις; Δίνει seer 8.6 και scop θερμής ζώνης 6.8 ! Με τιμή 769,(800 με τα μεταφορικά),να προχωρήσω στην αγορά του; Δεν έχω μιλήσει ακόμα με το μαγαζί για αποστολές, εγκατάσταση κτλ απλά θα ήθελα μια πρώτη συμβουλή. Ευχαριστώ.

Τόσο έχει RAS-B13J2KVSG-E.pdf

Αυτή την στιγμή είναι το πιο αποδοτικό 12άρι που υπάρχει στα λεφτά του.

Υπάρχουν και άλλα αποδοτικά, όπως το daikin perfera που από mediamarkt βγαίνει στα ίδια λεφτά https://www.mediamarkt.gr/el/product/_daikin-perfera-12-atxm35n-arxm35n9-1223558.html#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC

το οποίο έχει ιονιστή, wifi, αισθητήρα παρουσίας, αλλά λιγότερο scop (αν σε πολλά κρύα θα είναι κοντά μιας κ στο average είναι ίδια με 5.1)

Το ASYG12KGTA που όμως είναι ακριβότερο.

Το Carrier Platinum που κατά καιρούς πέφτει και πιο χαμηλά σε τιμή (φασόν midea) με 5 'έτη εγγύηση και το Inventor KING που είναι ακριβότερο (φασόν midea) με 10 χρόνια εγγύηση , αμφότερα με έξτρα χαρακτηριστικά (wifi, αισθητήρα κίνησης, ιονιστή για το king)

Είναι και ένα Panasonic Etherea αλλά δεν ξέρω τι παίζει με αυτό.

Κάποιος θα πρέπει να πάει στο daisekai  και στο Mitsubishi MSZ/MUZ-LN35VG για να βρει ανώτερη απόδοση αλλά και κανά 400-500άρικο πάνω.

Πολύ επιθετική πολιτική από την Toshiba και αυτό είναι καλό για όλους μας.

Αύξησε πολύ επιδόσεις (στα μικρά), αφαίρεσε τον ιονιστή μεν και έχει το wifi έξτρα (έλεος ρε Τοσιμπα στο 2020 είμαστε, βάλτο μέσα στάνταρντ) , αλλά με τα 7 χρόνια εγγύησης , προσωπικά το θεωρώ ένα από τα καλύτερα πακέτα, με προσωρινή εναλλακτική λόγω προσφοράς το daikin perfera αν κάποιος θέλει τα έξτρα χαρακτηριστικά που έχει.

Αν το θες άμεσα θα έλεγα να πας σε αγορά με εναλλακτική το daikin εφόσον έχεις eurobank με ζύγισμα τα συν/πλην μιας και έχουν την ίδια απόδοση σε ψύξη.

Αν το θες για θέρμανση τότε είναι η καλύτερη αγορά λόγω scop/capacity αλλά θα περίμενα να απλωθεί στην αγορά περισσότερο μπας και πέσει λίγο ακόμα, αν και η τιμή είναι πολύ καλή.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σημαντικό αυτό για τα silent blocks που απουσιάζουν. Ακόμα και μη αισθητός εξωτερικά ήχος μπορεί να γίνει συντονισμός που θα καταλήξει βομβος σε όλο το σπίτι περνώντας από τον τοιχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...