Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, 

Έχω εδώ και 2-3 χρόνια δύο κλιματιστικα inventor με το WiFi module τους στο κάθε ενα. Το ένα σε γενικές γραμμές είναι οκ. Το άλλο όμως, έχει εντελώς ο, τι να ναι συμπεριφορά. Όσες φορές και αν το κάνω pair επιτυχώς, αργά ή γρήγορα εξαφανίζεται από την εφαρμογή σαν να είναι unpaired. Παράλληλα, ενώ η εφαρμογή δεν το αναγνωρίζει, στο άνοιγμα από το τηλεκοντρόλ, εμφανίζει η μονάδα το σήμα του WiFi που είναι ένδειξη ότι είναι συνδεδεμένο "κάπου". Με αυτά τα δεδομένα, και με το ο, τι έχει τύχει 2-3 φορές να το βρω χωρίς να έχω κάνει καμία ενέργεια, σε λειτουργία, έχω τις εξής απορίες. 

Υπάρχει περίπτωση (επειδή οκ, μιλάμε για ελληνικό brand σε "φασον" παραγωγή) το WiFi module να έχει συσχετίσει με κάποιον κάπου αλλού πάνω σε αυτό το κόσμο, και πρακτικά να το χάνω από το pair λόγω αυτού, και τις φορές πυο το πέτυχα να ενεργοποιείται μόνο του, να πρόκειται για εντολή που έχει πάρει από κάποιον άλλο, κάπου αλλού; 

Γενικά έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος παρόμοια συμπεριφορά; υπάρχει καμία πρόταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nikolasR200 είπε

Καλησπέρα, 

Έχω εδώ και 2-3 χρόνια δύο κλιματιστικα inventor με το WiFi module τους στο κάθε ενα. Το ένα σε γενικές γραμμές είναι οκ. Το άλλο όμως, έχει εντελώς ο, τι να ναι συμπεριφορά. Όσες φορές και αν το κάνω pair επιτυχώς, αργά ή γρήγορα εξαφανίζεται από την εφαρμογή σαν να είναι unpaired. Παράλληλα, ενώ η εφαρμογή δεν το αναγνωρίζει, στο άνοιγμα από το τηλεκοντρόλ, εμφανίζει η μονάδα το σήμα του WiFi που είναι ένδειξη ότι είναι συνδεδεμένο "κάπου". Με αυτά τα δεδομένα, και με το ο, τι έχει τύχει 2-3 φορές να το βρω χωρίς να έχω κάνει καμία ενέργεια, σε λειτουργία, έχω τις εξής απορίες. 

Υπάρχει περίπτωση (επειδή οκ, μιλάμε για ελληνικό brand σε "φασον" παραγωγή) το WiFi module να έχει συσχετίσει με κάποιον κάπου αλλού πάνω σε αυτό το κόσμο, και πρακτικά να το χάνω από το pair λόγω αυτού, και τις φορές πυο το πέτυχα να ενεργοποιείται μόνο του, να πρόκειται για εντολή που έχει πάρει από κάποιον άλλο, κάπου αλλού; 

Γενικά έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος παρόμοια συμπεριφορά; υπάρχει καμία πρόταση; 

Τα εχεις συνδεμενα στο ιδιο router η χρησιμοποιεις καποιον repeater? Μηπως αργει η εφαρμογη να τα φορτωσει? Αστην ανοιχτη κανενα 2λεπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, nikolasR200 είπε

Καλησπέρα, 

Έχω εδώ και 2-3 χρόνια δύο κλιματιστικα inventor με το WiFi module τους στο κάθε ενα. Το ένα σε γενικές γραμμές είναι οκ. Το άλλο όμως, έχει εντελώς ο, τι να ναι συμπεριφορά. Όσες φορές και αν το κάνω pair επιτυχώς, αργά ή γρήγορα εξαφανίζεται από την εφαρμογή σαν να είναι unpaired. Παράλληλα, ενώ η εφαρμογή δεν το αναγνωρίζει, στο άνοιγμα από το τηλεκοντρόλ, εμφανίζει η μονάδα το σήμα του WiFi που είναι ένδειξη ότι είναι συνδεδεμένο "κάπου". Με αυτά τα δεδομένα, και με το ο, τι έχει τύχει 2-3 φορές να το βρω χωρίς να έχω κάνει καμία ενέργεια, σε λειτουργία, έχω τις εξής απορίες. 

Υπάρχει περίπτωση (επειδή οκ, μιλάμε για ελληνικό brand σε "φασον" παραγωγή) το WiFi module να έχει συσχετίσει με κάποιον κάπου αλλού πάνω σε αυτό το κόσμο, και πρακτικά να το χάνω από το pair λόγω αυτού, και τις φορές πυο το πέτυχα να ενεργοποιείται μόνο του, να πρόκειται για εντολή που έχει πάρει από κάποιον άλλο, κάπου αλλού; 

Γενικά έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος παρόμοια συμπεριφορά; υπάρχει καμία πρόταση; 

μοντελο?
εφαρμογη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, nikolasR200 είπε

Καλησπέρα, 

Έχω εδώ και 2-3 χρόνια δύο κλιματιστικα inventor με το WiFi module τους στο κάθε ενα. Το ένα σε γενικές γραμμές είναι οκ. Το άλλο όμως, έχει εντελώς ο, τι να ναι συμπεριφορά. Όσες φορές και αν το κάνω pair επιτυχώς, αργά ή γρήγορα εξαφανίζεται από την εφαρμογή σαν να είναι unpaired. Παράλληλα, ενώ η εφαρμογή δεν το αναγνωρίζει, στο άνοιγμα από το τηλεκοντρόλ, εμφανίζει η μονάδα το σήμα του WiFi που είναι ένδειξη ότι είναι συνδεδεμένο "κάπου". Με αυτά τα δεδομένα, και με το ο, τι έχει τύχει 2-3 φορές να το βρω χωρίς να έχω κάνει καμία ενέργεια, σε λειτουργία, έχω τις εξής απορίες. 

Υπάρχει περίπτωση (επειδή οκ, μιλάμε για ελληνικό brand σε "φασον" παραγωγή) το WiFi module να έχει συσχετίσει με κάποιον κάπου αλλού πάνω σε αυτό το κόσμο, και πρακτικά να το χάνω από το pair λόγω αυτού, και τις φορές πυο το πέτυχα να ενεργοποιείται μόνο του, να πρόκειται για εντολή που έχει πάρει από κάποιον άλλο, κάπου αλλού; 

Γενικά έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος παρόμοια συμπεριφορά; υπάρχει καμία πρόταση; 

Έχεις μιλήσει με inventor;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η γιαγιά είναι λίγο αναποφάσιστη τελικά θα πάει για ένα 9αρακι 

Το δωμάτιο που κάθεται δεν είναι ούτε 10τμ αλλά επειδή έχει μάθει στην ξυλόσομπα και στην αφόρητη ζέστη θέλει με το ζόρι να μπει εκεί

Μια και δεν ακούει καλά δεν τίθεται θέμα θορύβου

Είχα καταλήξει σε tcl 51 στα 300 που παίζει αλλά θέλει ένα 30αρι μεταφορικά στο χωριό και ένα 70αρι περαστικά και φτάνουμε στα 400 περασμένο

Παίζει σε καμία αλυσίδα κάτι ανάλογο σε τιμή;τελειωμένο στα 400

 

Σε tcl κατέληξα γιατί να το κάνει σέρβις να πιάνει εγγύηση κλπ δεν ξέρω ποιος θα ασχοληθεί, ένα καθάρισμα τυπικό θα της το κάνω εγώ κάθε τόσο 

Είναι βέβαια και 85 χρόνων, δεν ξέρω πόσα χρόνια μπορεί να δουλέψει τελικά το μηχάνημα αλλά το κύριο είναι να αποφύγει το κουβαλημα από τα ξύλα 

 

 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kstgr είπε

https://www.e-shop.gr/apolymantiko-spray-klimatistikon-750ml-megamax-climate-p-ANA.PRC0044

Αυτό το καθαριστικό γνωρίζει κανείς αν είναι καλό;

Θα προτιμούσα τις επαγγελματικές λύσεις . Όπως το NCH Everbrite που χρησιμοποιούν οι ψυκτικοί . Θέλει αραίωμα με νερό και να έχεις ψεκαστήρα προπιέσεως και προπάντων μάσκα και προστατευτικά γυαλιά . 
http://www.vasilakoschemicals.gr/el/products/details/Βιομ.-τροφίμων-Απολυμαντικ/NCH-EVERBRITE-80
 

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Εδώ να πω ότι η αθόρυβη του carrier που είναι 20dB , βγάζει κάτω από 230m^3  (δεν ξέρω πόσα ακριβώς) με αποτέλεσμα να είναι άχρηστη. Δεν κάνει τίποτα.

Στο αυτόματο θα πάει στην 2η ή το βάζω και εγώ στη 2η που είναι 230m^3 και 23dB.

Το kuro έχει στην αθόρυβη 390m^3 δλδ πολύ περισσότερο από τη 2η του Aria.

Στο atxc25b, τα 20dB έχουν 324m^3. Είναι πλήρως αξιοποιήσιμα.

Με λίγα λόγια, από αυτά που έχω δει, τα ελάχιστα dB πολλές φορές λένε τη μισή αλήθεια.

Γενικά εχω διαμορφώσει την εξής άποψη χωρίς να είμαι απόλυτος .   Κλιματιστικά που βγάζουν χαμηλά db στην μικρή σκάλα το πετυχαίνουν με σημαντική μείωση της παροχής αέρα . Σε χώρους μικρούς όπως υπνοδωμάτια  (μέχρι 13 τ.μ) η μικρή σκάλα αρκεί να καλύψει το χώρο . Ετσι και αλλιώς επειδή είναι μικρός ο χώρος δεν θές να έχεις μεγάλη ταχύτητα αέρα μέσα στο χώρο αυτό γιατί συνήθως φέρνει αρνητικά αποτελέσματα .    Σε χώρους όμως μεγάλους που μπαίνουν 18άρια και 24άρι μου είναι λίγο αδιάφορα τα db στη χαμηλή σκάλα . Πολύ δύσκολο να καλύψεις ομοιόμορφα το χώρο στην τέρμα χαμηλή σκάλα (ξαναλέω δεν είμαι απόλυτος σε αυτό ) και απο την άλλη σε έναν χώρο μεγάλο όπως ένα σαλόνι γενικά όλα τα κλιματιστικά δουλεύουν πολιτισμένα όσον αφορά το θόρυβο . Δεν είναι υπνοδωμάτιο που επικρατεί η απόλυτη ησυχία και τα παραμικρά db που βγάζει το κλιματιστικό γίνονται πιο έντονα αντιληπτά και σπαστικά σε μερικούς (υποκειμενικό πάντα) . 

2 ώρες πριν, tasvar είπε

Μια ερώτηση πιο πολύ για γνώση.

Αυτή η αντλία κενού που βάζουν κατά την τοποθέτηση του κλιματιστικού, που δημιουργεί κενό;

Αφαιρεί αέρα, ή κάτι άλλο; 

Αέρα και υγρασία .
Proper evacuation after initial installation or after service where the system has been opened to atmosphere is critical to proper operation of an air conditioning system. Evacuation is a two step process of degassing and dehydration. Degassing removes non condensibles which cause increased head pressures and increased operating cost.  Where high temperatures are frequent, non condensibles combined with moisture will also cause oil failure, decreased capacity and increased compressor wear and potential failure. Losses associated with improper evacuation can be very high.

Moisture is the second issue. Moisture brakes down POE oil in HFC systems, (like R410a) causing premature failure of the oil.   Because POE breaks down into its fundamental components, it can clog the metering device and contaminate line sets. This could result in the need for complete system replacement. Moisture refrigerant and mineral oils form acids that will cause system failure due to copper plating and damage to compressor windings.

https://www.trutechtools.com/Vacuum-Training_c_1100.html

1 ώρα πριν, nikolasR200 είπε

Καλησπέρα, 

Έχω εδώ και 2-3 χρόνια δύο κλιματιστικα inventor με το WiFi module τους στο κάθε ενα. Το ένα σε γενικές γραμμές είναι οκ. Το άλλο όμως, έχει εντελώς ο, τι να ναι συμπεριφορά. Όσες φορές και αν το κάνω pair επιτυχώς, αργά ή γρήγορα εξαφανίζεται από την εφαρμογή σαν να είναι unpaired. Παράλληλα, ενώ η εφαρμογή δεν το αναγνωρίζει, στο άνοιγμα από το τηλεκοντρόλ, εμφανίζει η μονάδα το σήμα του WiFi που είναι ένδειξη ότι είναι συνδεδεμένο "κάπου". Με αυτά τα δεδομένα, και με το ο, τι έχει τύχει 2-3 φορές να το βρω χωρίς να έχω κάνει καμία ενέργεια, σε λειτουργία, έχω τις εξής απορίες. 

Υπάρχει περίπτωση (επειδή οκ, μιλάμε για ελληνικό brand σε "φασον" παραγωγή) το WiFi module να έχει συσχετίσει με κάποιον κάπου αλλού πάνω σε αυτό το κόσμο, και πρακτικά να το χάνω από το pair λόγω αυτού, και τις φορές πυο το πέτυχα να ενεργοποιείται μόνο του, να πρόκειται για εντολή που έχει πάρει από κάποιον άλλο, κάπου αλλού; 

Γενικά έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος παρόμοια συμπεριφορά; υπάρχει καμία πρόταση; 

Αν αποκλίσουμε ο ενδεχόμενο να έχεις κάποιο θέμα με το δίκτυο του σπιτιού (τα repeaters ειδικά μπορεί να προκαλέσουν διάφορα θεματα)  αυτό που λές δεν πιστεύω να ισχύει . Το πιθανότερο σενάριο να έχει κάποιο θέμα το wifi module του κλιματιστικού . Μίλα με την αντιπροσωπεία σε πρώτη φάση . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Γενικά εχω διαμορφώσει την εξής άποψη χωρίς να είμαι απόλυτος .   Κλιματιστικά που βγάζουν χαμηλά db στην μικρή σκάλα το πετυχαίνουν με σημαντική μείωση της παροχής αέρα . Σε χώρους μικρούς όπως υπνοδωμάτια  (μέχρι 13 τ.μ) η μικρή σκάλα αρκεί να καλύψει το χώρο . Ετσι και αλλιώς επειδή είναι μικρός ο χώρος δεν θές να έχεις μεγάλη ταχύτητα αέρα μέσα στο χώρο αυτό γιατί συνήθως φέρνει αρνητικά αποτελέσματα .    Σε χώρους όμως μεγάλους που μπαίνουν 18άρια και 24άρι μου είναι λίγο αδιάφορα τα db στη χαμηλή σκάλα . Πολύ δύσκολο να καλύψεις ομοιόμορφα το χώρο στην τέρμα χαμηλή σκάλα (ξαναλέω δεν είμαι απόλυτος σε αυτό ) και απο την άλλη σε έναν χώρο μεγάλο όπως ένα σαλόνι γενικά όλα τα κλιματιστικά δουλεύουν πολιτισμένα όσον αφορά το θόρυβο . Δεν είναι υπνοδωμάτιο που επικρατεί η απόλυτη ησυχία και τα παραμικρά db που βγάζει το κλιματιστικό γίνονται πιο έντονα αντιληπτά και σπαστικά σε μερικούς (υποκειμενικό πάντα) . 

Ναι έχεις δίκιο. Ας μην είμαι απόλυτος. Απλά λέω αυτά που είδα στον δικό μου χώρο των 15τμ όπου αγόρασα με κριτήριο τα 20dB της αθόρυβης σκάλας, η οποία τελικά είναι άχρηστη στo carrier. Στο daikin αρκεί. Με λίγα λόγια, ας κοιτάμε και τα κυβικά.

ΥΓ Και τα 23dB που βγάζει η 2η σκάλα, μια χαρά μου φαίνονται. Το ακούω αλλά τελικά δεν με ενοχλεί. Εμένα. Βέβαια ζω σε απόλυτα ήσυχο περιβάλλον. Σε πόλη δεν θα ακούγεται.

45 λεπτά πριν, marioboni είπε

Επειδή η γιαγιά είναι λίγο αναποφάσιστη τελικά θα πάει για ένα 9αρακι 

Το δωμάτιο που κάθεται δεν είναι ούτε 10τμ αλλά επειδή έχει μάθει στην ξυλόσομπα και στην αφόρητη ζέστη θέλει με το ζόρι να μπει εκεί

Μια και δεν ακούει καλά δεν τίθεται θέμα θορύβου

Είχα καταλήξει σε tcl 51 στα 300 που παίζει αλλά θέλει ένα 30αρι μεταφορικά στο χωριό και ένα 70αρι περαστικά και φτάνουμε στα 400 περασμένο

Παίζει σε καμία αλυσίδα κάτι ανάλογο σε τιμή;τελειωμένο στα 400

Σε tcl κατέληξα γιατί να το κάνει σέρβις να πιάνει εγγύηση κλπ δεν ξέρω ποιος θα ασχοληθεί, ένα καθάρισμα τυπικό θα της το κάνω εγώ κάθε τόσο 

Είναι βέβαια και 85 χρόνων, δεν ξέρω πόσα χρόνια μπορεί να δουλέψει τελικά το μηχάνημα αλλά το κύριο είναι να αποφύγει το κουβαλημα από τα ξύλα 

Λίγο μούφα οι εκπτώσεις φέτος ως τώρα :

400 εγκατεστημένο -> https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-prime-9-ma2-09nxd0-i-wifi-ready-1211219.html

Εναλλακτικές

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_haier-set-as25thmhra-1u25yemfra-09-tide-green-1232824.html

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/187831-morris-wfin26132

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211699-carrier-42qhg009d8s-crystal-iii

Είναι και αυτό εδώ https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/nuvelle-nplw-09inv-klimatistiko-9-000-btu-h_3199606

Δεν ξέρω τι είναι αυτό.

edit AUX είναι , έχει παρόμοια στοιχεία με αυτό https://www.electronica.gr/881E3BF0.el.aspx

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ναι έχεις δίκιο. Ας μην είμαι απόλυτος. Απλά λέω αυτά που είδα στον δικό μου χώρο των 15τμ όπου αγόρασα με κριτήριο τα 20dB της αθόρυβης σκάλας, η οποία τελικά είναι άχρηστη στo carrier. Στο daikin αρκεί. Με λίγα λόγια, ας κοιτάμε και τα κυβικά.

ΥΓ Και τα 23dB που βγάζει η 2η σκάλα, μια χαρά μου φαίνονται. Το ακούω αλλά τελικά δεν με ενοχλεί. Εμένα. Βέβαια ζω σε απόλυτα ήσυχο περιβάλλον. Σε πόλη δεν θα ακούγεται.

Λίγο μούφα οι εκπτώσεις φέτος ως τώρα :

400 εγκατεστημένο -> https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-prime-9-ma2-09nxd0-i-wifi-ready-1211219.html

Εναλλακτικές

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_haier-set-as25thmhra-1u25yemfra-09-tide-green-1232824.html

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/187831-morris-wfin26132

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211699-carrier-42qhg009d8s-crystal-iii

Είναι και αυτό εδώ https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/nuvelle-nplw-09inv-klimatistiko-9-000-btu-h_3199606

Δεν ξέρω τι είναι αυτό.

edit AUX είναι , έχει παρόμοια στοιχεία με αυτό https://www.electronica.gr/881E3BF0.el.aspx

Θα τα τσεκαρω φίλε ευχαριστώ

Πρώτα προς την μεγαλύτερη εγγύηση χωρίς όρους πάω σε αξιόπιστο μηχάνημα γιατί δεν θα γίνεται η συντήρηση που πρέπει δυστυχώς

 

Από την άλλη δεν ξέρω πόσα χρόνια ακόμη θα ζήσει η γιαγιά να το χαρεί

Όσο και να κάψει την ταλαιπωρία που θα γλιτώσει δεν την νοιάζει να τα δώσει σε ρεύμα. Το μηχάνημα θα δουλεύει ασταμάτητα 

 

Πχ αν στα ίδια λεφτά έβγαινε TCL/Inventor που δεν έχουν όρους στην εγγύηση θα το προτιμούσε από ένα midea 100%

Ίσως το haier που έχει την μισή εγγυηση  να κάναμε μια υποχώρηση αφού δεν έχει όρους 

Τα 400 είναι το ταβάνι ίσως και ακόμη λίγα για τελειωμένη δουλειά εννοείται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marioboni είπε

Θα τα τσεκαρω φίλε ευχαριστώ

Πρώτα προς την μεγαλύτερη εγγύηση χωρίς όρους πάω σε αξιόπιστο μηχάνημα γιατί δεν θα γίνεται η συντήρηση που πρέπει δυστυχώς

Από την άλλη δεν ξέρω πόσα χρόνια ακόμη θα ζήσει η γιαγιά να το χαρεί

Όσο και να κάψει την ταλαιπωρία που θα γλιτώσει δεν την νοιάζει να τα δώσει σε ρεύμα. Το μηχάνημα θα δουλεύει ασταμάτητα 

Πχ αν στα ίδια λεφτά έβγαινε TCL/Inventor που δεν έχουν όρους στην εγγύηση θα το προτιμούσε από ένα midea 100%

Ίσως το haier που έχει την μισή εγγυηση  να κάναμε μια υποχώρηση αφού δεν έχει όρους 

Τα 400 είναι το ταβάνι ίσως και ακόμη λίγα για τελειωμένη δουλειά εννοείται

Αυτό στα 430€ ?

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-premium-pr1v32-09wfc-klimatistiko-9-000-btu-h_3484777

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό φαίνεται καλή περίπτωση 

Το αγοράζεις, στο φέρνουν το βάζουν και γεια σας

Θα το προτείνω αύριο 

Λέει δωρεάν μεταφορικά με βάση τον ΤΚ αλλά κάπου κακού θα κάνω και ένα τηλ αύριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marioboni είπε

Αυτό φαίνεται καλή περίπτωση 

Το αγοράζεις, στο φέρνουν το βάζουν και γεια σας

Θα το προτείνω αύριο 

Λέει δωρεάν μεταφορικά με βάση τον ΤΚ αλλά κάπου κακού θα κάνω και ένα τηλ αύριο

Για τα θέλω σου (εγγύηση , τιμή )  και απο αλυσίδα καταστημάτων είναι η καλύτερη περίπτωση αυτή την στιγμή . 
Δωρεάν εγκατάσταση και δωροεπιταγή ανακύκλωσης 50 ευρώ . Οπότε απο 430 πάει στα 380 ευρώ . 

To έχει και η MediaMarkt με δωρεάν εγκατάσταση στα 429 ευρώ χωρίς δωροεπιταγή όμως:
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-premium-pr1vi32-09wf-pr1vo32-09-με-ιονιστή-1223081.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Λίγο μούφα οι εκπτώσεις φέτος ως τώρα

Για κλάματα είναι οι εκπτώσεις φέτος. Πέρυσι είχαν βγάλει πολύ καλύτερες προσφορές με δωροεπιταγές και δωρεάν εγκατάσταση. Θα κάνω υπομονή 2 βδομάδες ακόμη μήπως βγάλουν τίποτα της προκοπής και μετά αναγκαστικά θα πάω σε αγορά (24κ btu) μιας και θα μας πιάσουν οι καύσωνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Για τα θέλω σου (εγγύηση , τιμή )  και απο αλυσίδα καταστημάτων είναι η καλύτερη περίπτωση αυτή την στιγμή . 
Δωρεάν εγκατάσταση και δωροεπιταγή ανακύκλωσης 50 ευρώ . Οπότε απο 430 πάει στα 380 ευρώ . 

To έχει και η MediaMarkt με δωρεάν εγκατάσταση στα 429 ευρώ χωρίς δωροεπιταγή όμως:
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-premium-pr1vi32-09wf-pr1vo32-09-με-ιονιστή-1223081.html

Δεν υπάρχει άλλο να βγει για να πάρουμε την δώροεπιταγή δυστυχώς

Θα δω ποιος είναι ο πιο γρήγορος και θα πράξω αφού πάρω το οκ πρώτα 

Μάλλον media markt γιατί έχει πληρωμή με αντικαταβολή

Επεξ/σία από marioboni
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...