Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

9άρια Kuro δεν θα προτιμούσα σε υπνοδωμάτιο . Κοίτα κλιματιστικά απο 23db και κάτω στη χαμηλή σκάλα  .Ιδανικά 20-21 db . 

Εδώ να πω ότι η αθόρυβη του carrier που είναι 20dB , βγάζει κάτω από 230m^3  (δεν ξέρω πόσα ακριβώς) με αποτέλεσμα να είναι άχρηστη. Δεν κάνει τίποτα.

Στο αυτόματο θα πάει στην 2η ή το βάζω και εγώ στη 2η που είναι 230m^3 και 23dB.

Το kuro έχει στην αθόρυβη 390m^3 δλδ πολύ περισσότερο από τη 2η του Aria.

Στο atxc25b, τα 20dB έχουν 324m^3. Είναι πλήρως αξιοποιήσιμα.

Με λίγα λόγια, από αυτά που έχω δει, τα ελάχιστα dB πολλές φορές λένε τη μισή αλήθεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Αν δεν έχεις σκοπό το 18άρι να το δουλεύεις ατέλειωτες ώρες χειμώνα καλοκαίρι κάθε μέρα δεν χρειάζεται να το αλλάξεις το Kuro . Πολύ δύσκολα να κάνεις απόσβεση . 
Αν σε ενοχλεί ο θόρυβος δεν θα δεις τεράστιες διαφορές στα db σε 18άρι .

9άρια Kuro δεν θα προτιμούσα σε υπνοδωμάτιο . Κοίτα κλιματιστικά απο 23db και κάτω στη χαμηλή σκάλα  .Ιδανικά 20-21 db . 

 

Γι αυτο εγραψα οτι κοιταω και το Dαiseikai 9 για να βαλω την ιδια σειρα αλλα δεν εχει πολλα btu για το σαλονι.

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εδώ να πω ότι η αθόρυβη του carrier που είναι 20dB , βγάζει κάτω από 230m^3  (δεν ξέρω πόσα ακριβώς) με αποτέλεσμα να είναι άχρηστη. Δεν κάνει τίποτα.

Στο αυτόματο θα πάει στην 2η ή το βάζω και εγώ στη 2η που είναι 230m^3 και 23dB.

Το kuro έχει στην αθόρυβη 390m^3 δλδ πολύ περισσότερο από τη 2η του Aria.

Στο atxc25b, τα 20dB έχουν 324m^3. Είναι πλήρως αξιοποιήσιμα.

Με λίγα λόγια, από αυτά που έχω δει, τα ελάχιστα dB πολλές φορές λένε τη μισή αλήθεια.

Πολυ χρησιμη η πληροφορια για τις ροες αερα 🤝

......................................................................................

Χθες το βραδυ και μετα τα post που εκανα εγινε κατι πολυ περιεργο. Πριν κανενα μηνα ειχα κανει Firmware upgrade  μεσω app Ewpe Smart και μετα τα εγβαλα απο την πριζα για 1 μερα. Χθες το βραδυ γινεται ενα black out σε ολη την περιοχη για καμια ωρα οποτε και χαζευα για app για να μετρησω τα db που βγαζουν τα κλιματιστικα. ερχεται το ρευμα, τα βαζω στον απλo ανεμιστηρα και στο αθορυβο....

Ε, ουτε που τα ακουγα. Αφου μεχρι και η γυναικα μου που καθοταν στον καναπε και με εβλεπε με ρωτησε αν δουλευουν. Τα app στο κινητο εδειχναν 16-19 db... 

Τι να πω δεν ξερω. .. Ισως να θελει και ο Αγιος φοβέρα μετα απο αυτα που ρωτησα (σελιδα 1866).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, spaek είπε

Γι αυτο εγραψα οτι κοιταω και το Dαiseikai 9 για να βαλω την ιδια σειρα αλλα δεν εχει πολλα btu για το σαλονι.

Πολυ χρησιμη η πληροφορια για τις ροες αερα 🤝

......................................................................................

Χθες το βραδυ και μετα τα post που εκανα εγινε κατι πολυ περιεργο. Πριν κανενα μηνα ειχα κανει Firmware upgrade  μεσω app Ewpe Smart και μετα τα εγβαλα απο την πριζα για 1 μερα. Χθες το βραδυ γινεται ενα black out σε ολη την περιοχη για καμια ωρα οποτε και χαζευα για app για να μετρησω τα db που βγαζουν τα κλιματιστικα. ερχεται το ρευμα, τα βαζω στον απλo ανεμιστηρα και στο αθορυβο....

Ε, ουτε που τα ακουγα. Αφου μεχρι και η γυναικα μου που καθοταν στον καναπε και με εβλεπε με ρωτησε αν δουλευουν. Τα app στο κινητο εδειχναν 16-19 db... 

Τι να πω δεν ξερω. .. Ισως να θελει και ο Αγιος φοβέρα μετα απο αυτα που ρωτησα (σελιδα 1866).

Δειχνει το Ewpe db?

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kstgr είπε

https://www.e-shop.gr/apolymantiko-spray-klimatistikon-750ml-megamax-climate-p-ANA.PRC0044

Αυτό το καθαριστικό γνωρίζει κανείς αν είναι καλό;

Πολύ αμφιβάλλω για την αποτελεσματικότητα του. Δεν το βρίσκεις πουθενά σε ξένη ιστοσελίδα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δειχνει το Ewpe db?

Οχι, με ενα app της Makita και ενα αλλο που λεγεται Ηχομετρο μετρησα. To firmware upgrade εγινε με  Ewpe

Επεξ/σία από spaek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spaek είπε

Οχι, με ενα app της Makita και ενα αλλο που λεγεται Ηχομετρο μετρησα.

Επισης πως κανεις firmware upgrade απο το Ewpe?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Επισης πως κανεις firmware upgrade απο το Ewpe?

Σε 3 βηματα, πατας εκει που ειναι τα βελακια1420594956_Kurofirm.JPG.c4a4979a4f95a6558afdacbddb093699.JPG

Επεξ/σία από spaek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, spaek είπε

Σε 3 βηματα, πατας εκει που ειναι τα βελακια1420594956_Kurofirm.JPG.c4a4979a4f95a6558afdacbddb093699.JPG

Τι ειπες τωρα!
Μολις εβαλα V3.42 απο V3.00!
Κανονισε να μην κατεβαινει τωρα στην ψυξη😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Τι ειπες τωρα!
Μολις εβαλα V3.42 απο V3.00!
Κανονισε να μην κατεβαινει τωρα στην ψυξη😅

Το 12αρι μου εχει ν3.9 .... δεν ξερω γιατι ειναι διαφορετικες... Περιμενω εnτυπωσεις για το quite mode. Λες να ειχαν θεμα τα δικα μου και να εστρωσαν? Ειχαν ν2.κατι πριν το  update..

 

Αληθεια σε αλλες εταιριες οπως Daikin Toshiba κανεις firmware update μεσω app?

Επεξ/σία από spaek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το σημερινό είναι η τελευταία ευκαιρία. Αν ξανασυμβεί αντίστοιχο ξεκατίνιασμα, δεν με νοιάζει ποιος το άρχισε ή ποιος προσέβαλε πρώτος, όποιος συμμετέχει, ακόμα κι αν έχει βοηθήσει άπειρο κόσμο στο topic/forum, θα χάσει μόνιμα το account του ΧΩΡΙΣ άλλη προειδοποίηση.

Κομμένο το troll/flame bait και τα υπονοούμενα!

Δικαιολογίες "δεν είδα το post" δεν θα αλλάξουν κάτι..

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Cannot get it...
Hit myself?

Για μην κάνεις τον ταρζάν και να δεις αν όντως στρέφει η φτερωτή έξω με 50W. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...