Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Specs είπε

Απο μια ερευνα που εκανα,το Dark Inventor ειναι Haier σιγουρα.Πιθανοτατα το Flexi Plus που δεν ερχεται ακομη εδω

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 3052020 110034 μμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 3052020 105330 μμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 3052020 105343 μμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 3052020 110225 μμ.jpg

https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=57930952

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, guzel είπε

αφού σου είναι τόσο εύκολο ξαναβαλτο. Θα ενδιαφέρει κόσμο, είναι σημαντικό. Εγώ δεν βρίσκω κάτι 

H γαργαρα συνεχιζεται.
Γενικως δε βρισκεις επειδη δε θες να βρεις.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

H γαργαρα συνεχιζεται.
Γενικως δε βρισκεις επειδη δε θες να βρεις.

 

Εγώ θυμάμαι ότι έχει γίνει αναφορά εδώ ότι δεν γινόταν εγγραφή για την 5ετη εγγύηση επειδή είχε γίνει αγορά από Κωτσόβολο αν θυμάμαι καλά. 

Αν ισχύει για όλους η 5ετη εγγύηση είναι παρά πολύ σημαντικό και καλό είναι να αναφέρεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Με κουραζεις.
Σελιδα 1537 κατω-κατω το εχεις ξαναζητησει και το εχω βαλει.
Για το 18αρι σου που λες οτι δεν ειναι split γαργαρα.
Για το FTXP με της ιδιας χρονολογιας suzumi γαργαρα.
Για το hada που νομιζεις οτι ειναι τωρινη ανακαλυψη της Τοσιμπα γαργαρα.
Γενικως γαργαρα.

Καμμια σχεση.
Εχει κανονικα επιλογη το κοντρολ.
Εχω βαλει προσφατα screenshot απο το manual.

Ναι τώρα έχει,αναφέρομαι για αρκετά χρόνια πριν που πάλι ειχαν τέτοιο κόλπο κάποια Daikin με διακοπτακια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, guzel είπε

Εγώ θυμάμαι ότι έχει γίνει αναφορά εδώ ότι δεν γινόταν εγγραφή για την 5ετη εγγύηση επειδή είχε γίνει αγορά από Κωτσόβολο αν θυμάμαι καλά. 

Αν ισχύει για όλους η 5ετη εγγύηση είναι παρά πολύ σημαντικό και καλό είναι να αναφέρεται. 

 

33 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

H Daikin επισημα δινει 5.
3 χρονια εχουν απο τις αλυσιδες.
Αυτο που ονομαζει η Τοσιμπα hada το εχει η Νταικιν και αλλοι χρονια τωρα. Οπως και το power select που μας ειχατε λιβανισει.
Το  hada το εχω σε κλιματιστικο 10ετιας.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, guzel είπε

Μη τα ξαναλέμε η Toshiba παρέχει καθημερινή υποστήριξη Δευ-Σαβ 8-10 το βραδυ. Όπως βλέπουμε απαντάνε άμεσα σε emails και τέλος όπως είδαμε από πρόσφατη συντήρηση που έγινε από την ομάδα τους ήταν ΑΨΟΓΟΙ και φτηνοί.

Νομίζω δύσκολα θα "χτυπηθεί" το κλιματιστικό της χρονιάς με SCOP 6.60 και SEER 8.6. Με τη τιμή του δύσκολα θα βρει ανταγωνιστή.

Η Daikin επίσημα δίνει 3 χρόνια. Οπότε τα "μπορεί" και "αν" ίσως φέρουν σε δύσκολη θέση κάποιον που ακολουθήσει την επιλογή αυτή.

Τώρα για τα περί ματιού, το edge έχει smart airflow, hada care, magic coil.

άρα συμφωνείς ότι πήρες τα ίδια χαρακτηριστικά με καπέλο +200 ευρώ και με μικρότερη εγγύηση 😅

 

20200530_233355-min.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω πολλα τωρα το πηρα ...υπαρχει το eco mode για εξοικονομηση ενεργειας και το silent για μειωμενη εκπομπη θορυβου κατα 3db στην εξωτερικη μοναδα.....περισσοτερα στο site της daikin.

 

 

 

 

Guzel  για να το κλεινουμε απαξ και δια παντος. Εγω πρωτιστα ενδιαφερομαι να εχω το min καταναλωσης στην θερμανση με την max αποδοση δωματιου σε εξωτερικες θερμοκρασιες μεχρι και -5 c Οποιο κλιματιστικο πληροι αυτες τις προδιαγραφες στην θερμανση,   στην ψυξη παει τραινο... Ολα τα αλλα ,   wifi και συναφη trinkets frills & flounces  καλα ειναι να υπαρχουν αλλα κυριως ειναι για να γεμιζουν τις τσεπες των εταιριων....προσεχως διαγραματα με hs110...😄😄😄😄😄 απο βδομαδα ραντεβου στο site φιλουδκια !!! (cyprus idiom)

Επεξ/σία από Lofarek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το control που μπήκε παραπάνω είναι από το 9αρακι edge. Το airflow ρυθμίζει τις κάθετες.

@Lofarek συνέχισε να ανεβάζεις βιντεάκια και καταναλώσεις ;) Με τι εξωτερική είχες τα 300w? 

Θα βάλω και εγώ εντός της ημέρας βίντεο από 18αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, guzel είπε

Το control που μπήκε παραπάνω είναι από το 9αρακι edge. Το airflow ρυθμίζει τις κάθετες.

@Lofarek συνέχισε να ανεβάζεις βιντεάκια και καταναλώσεις ;) Με τι εξωτερική είχες τα 300w? 

Θα βάλω και εγώ εντός της ημέρας βίντεο από 18αρι

To Edge δε βγαινει 9αρι. Βγαινει 10αρι.

Και για αλλη μια φορα λες ψεμματα.
Tα 10αρια, 13αρια, 16αρια Edge δεν εχουν δευτερο κουμπι FIX.

Απο το manual του Edge https://toshiba-aircon.gr/wp-content/uploads/2020/03/OM_sizes-10-13-16_Gr.pdf

2131376767_Screenshot_2020-05-31PDFFile-OM_sizes-10-13-16_Grpdf.png.71c47cc74337dfdade033a9470107719.png

736425369_Screenshot_2020-05-31PDFFile-OM_sizes-10-13-16_Grpdf(1).png.7bdf48ffe454329baa1681449b5c1ba2.png

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, guzel είπε

Το control που μπήκε παραπάνω είναι από το 9αρακι edge. Το airflow ρυθμίζει τις κάθετες.

@Lofarek συνέχισε να ανεβάζεις βιντεάκια και καταναλώσεις ;) Με τι εξωτερική είχες τα 300w? 

Θα βάλω και εγώ εντός της ημέρας βίντεο από 18αρι

20 εξωτερικη και 30 ζητουμενη δεν ανεβαζε παραπανω απο 330 με τιποτε...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, spaek είπε

Ναι αυτο εχω. Τα 9αρια Κuro θα επαιρνα και κυριως για ψυξη.

Απλα σκεφτομαι μηπως αξιζει να παω σε καποιο Daikin η Τoshiba που ειναι ποιο αθορυβα. Μου αρεσε το Toshiba Daiseikai 9 αλλα βγαινει μεχρι 16αρι.

Αν δεν έχεις σκοπό το 18άρι να το δουλεύεις ατέλειωτες ώρες χειμώνα καλοκαίρι κάθε μέρα δεν χρειάζεται να το αλλάξεις το Kuro . Πολύ δύσκολα να κάνεις απόσβεση . 
Αν σε ενοχλεί ο θόρυβος δεν θα δεις τεράστιες διαφορές στα db σε 18άρι .

9άρια Kuro δεν θα προτιμούσα σε υπνοδωμάτιο . Κοίτα κλιματιστικά απο 23db και κάτω στη χαμηλή σκάλα  .Ιδανικά 20-21 db . 

17 ώρες πριν, Clair_gat είπε

Κυρίως για ψύξη χωρίς να αποκλείω και την θέρμανση σε κάποιες περιπτώσεις.Το έχω υπόψιν μου το nemesis.Τα inventor θεωρείς ότι είναι οικονομικότερα (μακροπρόθεσμα) και πιο ποιοτικα απο tcl?

To Νemesis έχω. Προηγούμενο μοντέλο:  https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/palaiotera-montela/inverter-nemesis-wifi
Εσύ λές το Nemesis Pro:  https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/nemesis-pro

Αν εννοείς την αξιοπιστία τους  τα θεωρώ αξιόπιστα μηχανήματα και όσοι γνωστοί μου έχουν βάλει δεν έχουν θέματα εδώ και χρόνια .  Συγκριτικά με τα TCL κανένας δεν ξέρει να σου απαντήσει  διότι δεν μπορούμε να  γνωρίζουμε το failure rate των μηχανημάτων παρά μόνο οι αντιπροσωπείες .  To Nemesis Pro είναι μοντέλο της Gree και συγκεκριμένα το Gree Amber του εξωτερικού  . Εχει καλό SEER  με μια καλή τιμή  για αυτά που προσφέρει.

Στη ψύξη για οικονομία κοιτάζεις το SEER του κλιματιστικού να είναι όσο πιο μεγάλο γίνεται . 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...