Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, TheoharrisT είπε

Παιδιά καλησπέρα και απο εμένα και συγνώμη αν είμαι offtopic σχετικά με την ερώτηση που θα κάνω.. Ψάχνω αυτές τις ειδικές σακούλες για κάλυψη του κλιματιστικού κατα τη διάρκεια του καθαρισμού, της εσωτερικής μονάδας. Ειδα κάποια στο ιντερνετ με υπερβολικό κόστος για εμένα (γύρω στα 90 euro) . Αν έχετε κάποια ιδέα που μπορώ να προμηθευτώ τέτοιου είδους σακούλα θα με βοηθούσατε πολύ !! Εξω στα κινεζομάγαζα πωλούνται προς 15-20 euro απο ανθεκτικό πλαστικό και με αποσπόμενο σωλήνα..

Ευχαριστώ πολύ ! 

Aliexpress και ebay !

https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20200604084609&SearchText=ac+service+bag

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

έλεγα μήπως μπορώ να βρώ κάτι αντίστοιχο Ελλάδα.. σε ευχαριστώ πολύ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Nikolasnennes είπε

Παιδιά. Έχω δει το κλιματιστικό King της Inventor και βλέπω ΠΑΡΑ πολύ καλές αποδόσεις παρόλο που βγαίνει σε 12αρι(ψυξη 17000btu(max) και θέρμανση 24.567(max)) Να το πάρω για χώρο 50 ΤΜ; Ρωτάω γιατί εχω 18000 παλιό και είναι καλούτσικο, ενώ αυτό παρόλο που είναι 12αρι έχει καλύτερες αποδόσεις από αυτό που έχω. (θα ήθελα να μου απαντήσει και κάποιος που το έχει) 

Το King έχεις πολύ καλούς βαθμούς απόδοσης  δηλαδή ένα απο τα καλύτερα μοντέλα σε οικονομία ρεύματος στην αγορά . 
Τα έχεις μπερδέψει λίγο . Το King είναι 12άρι . Σε καμία περίπτωση δεν βγάζει περισσότερα btu/h απο το 18άρι σου . Να κοιτάς τις ονομαστικές αποδόσεις btu/h όχι τις μέγιστες και ΠΑΝΤΑ απο το site των αντιπροσωπειών . 
Αν το 18άρι σε κάλυπτε άνετα τότε κοιτάς πάλι για 18άρι . Αν δεν σε κάλυπτε κοίτα για 24άρι . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το 51 δεν έχει τη mute λειτουργία. Θα πρέπει να πάρεις το 412. Ή το καινούργιο.

Είδα ένα σχόλιο στο σκρουτζ γιαυτό το είπα. Παραθέτω και την εικόνα από το σχόλιο 

IMG_20200604_194952.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TheoharrisT είπε

έλεγα μήπως μπορώ να βρώ κάτι αντίστοιχο Ελλάδα.. σε ευχαριστώ πολύ !!

Δύσκολο σε τιμές επιπέδου ebay aliexpress  . 

2 ώρες πριν, dimostr είπε

 Γενικα βλέπουμε ότι οι αντιπροσωπείες για να θέσουν σε ισχύ την εγγυηση οποία και αν είναι αυτή θέλουν δικό τους συνεργάτη να κάνει την συντήρηση και οχ8 έναν οποιοδήποτε «αδειούχο» ψυκτικό 

Δε ζητάνε όλες δικό τους συνεργάτη . 

2 ώρες πριν, rbx1000 είπε

πιστοποιημενο λεει, οχι συνεργατη

εξειδικευμένος αδειούχος αφορά το πτυχίο του και να ασκεί το επάγγελμα νόμιμα . Πιστοποιημένο αφορά τις πιστοποιήσεις FGas δηλαδή πιστοποιημένος για την διαχείριση των ψυκτικών μέσων σύμφωνα με την ευρωπαϊκή νομοθεσία . 

2 ώρες πριν, sophon είπε

Καλησπέρα,
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω δύο κλιματιστικά, ένα για την κρεβατοκάμαρα (12 τμ) και ένα για το σαλόνι (30 τμ αλλά επικοινωνεί και με άλλα δωμάτια). Το σπίτι είναι γενικά δροσερό και προορίζονται κυρίως για χρήση σε ζεστές μέρες του καλοκαιριού. Επίσης, δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ η θέρμανση, μόνο βοηθητικά μπορεί να χρησιμοποιηθούν τον χειμώνα. Έχω μιλήσει με έναν εγκαταστάτη, ο οποίος πρότεινε ένα μηχάνημα 9000 για την κρεβατοκάμαρα και ένα 12000 (αλλά προς το δυνατό του αν υπάρχει) για το σαλόνι
Για το μηχάνημα της κρεβατοκάμαρας θέλω να έχει ιονιστή μιας και θα κοιμάται μαζί και ένα μωρό και να είναι (όσο γίνεται) τελείως αθόρυβο.
Για το σαλόνι δεν έχω κάποια έντονη απαίτηση, εκτός από το να είναι αξιόπιστο.
Δεν με ενδιαφέρει να έχουν wifi και αν δεν έχουν ακόμα καλύτερα γιατί δεν θα έχω πληρώσει κάτι που δεν θα χρησιμοποιώ (αλλά και να έχουν δεν θα τα χαλάσουμε)

Με βάση αυτά τι προτείνετε;
Είδα σε παρόμοια ανάρτηση πρόσφατα ότι κάποιος πρότεινε αυτό:
https://www.bestprice.gr/item/2155583880/daikin-sensira-ftxc25brxc25b.html

Φαίνεται καλή λύση, απλά δεν ξέρω αν έχει κάποια αθόρυβη λειτουργία, όπου δεν ακούγεται ο ανεμιστήρας. Έχει κάποιος εμπειρία ή γνώμη για αυτό;

Για το σαλόνι τι θα προτείνατε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δεν έχει ιονιστή το Daikin  . 
Το θες κυρίως για ψύξη οπότε δώσε βαρύτητα στο SEER του κλιματιστικού . Όσο πιο μεγάλο τόσο καλύτερη οικονομία στη ψύξη . 
Μέχρι πόσα λεφτά κοιτάς συνολικά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mrvaggos είπε

Είδα ένα σχόλιο στο σκρουτζ γιαυτό το είπα. Παραθέτω και την εικόνα από το σχόλιο 

IMG_20200604_194952.jpg

Ίσως να ρώταγες την αντιπροσωπία.

2 ώρες πριν, sophon είπε

Καλησπέρα,
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω δύο κλιματιστικά, ένα για την κρεβατοκάμαρα (12 τμ) και ένα για το σαλόνι (30 τμ αλλά επικοινωνεί και με άλλα δωμάτια). Το σπίτι είναι γενικά δροσερό και προορίζονται κυρίως για χρήση σε ζεστές μέρες του καλοκαιριού. Επίσης, δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ η θέρμανση, μόνο βοηθητικά μπορεί να χρησιμοποιηθούν τον χειμώνα. Έχω μιλήσει με έναν εγκαταστάτη, ο οποίος πρότεινε ένα μηχάνημα 9000 για την κρεβατοκάμαρα και ένα 12000 (αλλά προς το δυνατό του αν υπάρχει) για το σαλόνι
Για το μηχάνημα της κρεβατοκάμαρας θέλω να έχει ιονιστή μιας και θα κοιμάται μαζί και ένα μωρό και να είναι (όσο γίνεται) τελείως αθόρυβο.
Για το σαλόνι δεν έχω κάποια έντονη απαίτηση, εκτός από το να είναι αξιόπιστο.
Δεν με ενδιαφέρει να έχουν wifi και αν δεν έχουν ακόμα καλύτερα γιατί δεν θα έχω πληρώσει κάτι που δεν θα χρησιμοποιώ (αλλά και να έχουν δεν θα τα χαλάσουμε)

Με βάση αυτά τι προτείνετε;
Είδα σε παρόμοια ανάρτηση πρόσφατα ότι κάποιος πρότεινε αυτό:
https://www.bestprice.gr/item/2155583880/daikin-sensira-ftxc25brxc25b.html

Φαίνεται καλή λύση, απλά δεν ξέρω αν έχει κάποια αθόρυβη λειτουργία, όπου δεν ακούγεται ο ανεμιστήρας. Έχει κάποιος εμπειρία ή γνώμη για αυτό;

Για το σαλόνι τι θα προτείνατε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κοίτα το inventor Aria.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sophon είπε

Καλησπέρα,
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω δύο κλιματιστικά, ένα για την κρεβατοκάμαρα (12 τμ) και ένα για το σαλόνι (30 τμ αλλά επικοινωνεί και με άλλα δωμάτια). Το σπίτι είναι γενικά δροσερό και προορίζονται κυρίως για χρήση σε ζεστές μέρες του καλοκαιριού. Επίσης, δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ η θέρμανση, μόνο βοηθητικά μπορεί να χρησιμοποιηθούν τον χειμώνα. Έχω μιλήσει με έναν εγκαταστάτη, ο οποίος πρότεινε ένα μηχάνημα 9000 για την κρεβατοκάμαρα και ένα 12000 (αλλά προς το δυνατό του αν υπάρχει) για το σαλόνι
Για το μηχάνημα της κρεβατοκάμαρας θέλω να έχει ιονιστή μιας και θα κοιμάται μαζί και ένα μωρό και να είναι (όσο γίνεται) τελείως αθόρυβο.
Για το σαλόνι δεν έχω κάποια έντονη απαίτηση, εκτός από το να είναι αξιόπιστο.
Δεν με ενδιαφέρει να έχουν wifi και αν δεν έχουν ακόμα καλύτερα γιατί δεν θα έχω πληρώσει κάτι που δεν θα χρησιμοποιώ (αλλά και να έχουν δεν θα τα χαλάσουμε)

Με βάση αυτά τι προτείνετε;
Είδα σε παρόμοια ανάρτηση πρόσφατα ότι κάποιος πρότεινε αυτό:
https://www.bestprice.gr/item/2155583880/daikin-sensira-ftxc25brxc25b.html

Φαίνεται καλή λύση, απλά δεν ξέρω αν έχει κάποια αθόρυβη λειτουργία, όπου δεν ακούγεται ο ανεμιστήρας. Έχει κάποιος εμπειρία ή γνώμη για αυτό;

Για το σαλόνι τι θα προτείνατε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

To DAIKIN FTXC25b έχει quiet mode στα 20db, οπότε αθορυβο, και εχει και 5 ετη εγγυηση. Είναι καλη λύση και για ψυξη, αλλα και για θερμανση. Δεν έχει ιονιστή αλλα σίγουρα παίρνεις ενα ποιοτικό κλιματισικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Το King έχεις πολύ καλούς βαθμούς απόδοσης  δηλαδή ένα απο τα καλύτερα μοντέλα σε οικονομία ρεύματος στην αγορά . 
Τα έχεις μπερδέψει λίγο . Το King είναι 12άρι . Σε καμία περίπτωση δεν βγάζει περισσότερα btu/h απο το 18άρι σου . Να κοιτάς τις ονομαστικές αποδόσεις btu/h όχι τις μέγιστες και ΠΑΝΤΑ απο το site των αντιπροσωπειών . 
Αν το 18άρι σε κάλυπτε άνετα τότε κοιτάς πάλι για 18άρι . Αν δεν σε κάλυπτε κοίτα για 24άρι . 

Ναι όμως έχω διαβάσει ότι εάν το βάζεις στους φουλ βαθμούς (δηλ 17 βαθμούς το καλοκαίρι και 30 το χειμώνα) δουλεύει στην μέγιστη απόδοση, η οποία είναι πολύ υψηλή παρόλο που είναι 12αρι.(Και δεν χρειάζεται στους 30, στους 26 είναι μια χαρά τον χειμώνα. Αντοιστιχα και το καλοκαίρι). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/5/2020 στις 6:34 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Αν έχεις καλές μονώσεις στους τοίχους το σπίτι και καλά σύγχρονα αλουμίνια  ενδεχομένως να σε καλύψει το 18άρι . Καλύτερα να δει το χώρο σου ψυκτικός . 
Το Kuro είναι μια χαρά κλιματιστικό . Έχει καλό SEER δηλαδή καλή οικονομία στη ψύξη . Λογικά για αυτό λές σωστά ;
https://www.skroutz.gr/s/9496372/Toyotomi-Kuro-TKN-TKG-656R32.html

Αν όντως μπορεί να καλύψει το χώρο σου θα έλεγα να μην το αλλάξεις . 

Μέχρι πόσα λεφτά σύνολο  κοιτάς για δύο 9άρια ;  Τα θες μόνο για ψύξη ; 


 

Περασε και το εξοικονομω και μπορω να τα βαλω ολα καινουρια. Κουζινοσαλονοτραπεζαρια 50τμ και 3 υπνοδωματια.

Ποια θα βαζατε αν θελατε οσο το δυνατον λιγοτερο θορυβο, να μπορουν να συνδεθουν με WiFi  και αν εχουν και ιονιστη ακομη καλυτερα ?

Επεξ/σία από spaek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haier Tide Green 9ρι.

Εγκατασταθηκε και οι πρωτες μετρησεις εχουν ως εξης:

Εξωτερικη Θερμοκρασια 29---Εσωτερικη 25---Ζητουμενη 16---

Ανεμιστηρας Quiet 270w εως 330watt

Ανεμιστηρας Low-Medium-High-Turbo  640w εως 670watt

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Specs είπε

Haier Tide Green 9ρι.

Εγκατασταθηκε και οι πρωτες μετρησεις εχουν ως εξης:

Εξωτερικη Θερμοκρασια 29---Εσωτερικη 25---Ζητουμενη 16---

Ανεμιστηρας Quiet 270w εως 330watt

Ανεμιστηρας Low-Medium-High-Turbo  640w εως 670watt

Δεν λένε κάτι αυτά. Πιο πολύ όταν θα ισορροπεί σε πιο φυσιολογικές θερμοκρασίες. Στο παράδειγμα σου, ζήτηση 24 και auto ανεμιστήρας.

Με ποιον τρόπο μετράς κατανάλωση; Ποιο πριζακι;

Μεγειες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν λένε κάτι αυτά. Πιο πολύ όταν θα ισορροπεί σε πιο φυσιολογικές θερμοκρασίες. Στο παράδειγμα σου, ζήτηση 24 και auto ανεμιστήρας.

Με ποιον τρόπο μετράς κατανάλωση; Ποιο πριζακι;

Μεγειες!

Ευχαριστω!

tp link 110 μπριζακι

αυριο που θα εχουμε 31 και πανω θα το κανω.

Κατα τα αλλα,οπως και το προηγουμενο του μοντελο που το εχω και το ξερω,

Tundra,αθορυβο και ουσιαστικα μονο το πανελ ισως αλλαζει...αμερικανιες του μαρκετινγκ,

σαν τα αυτοκινητα,καθε χρονο face lift κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Specs είπε

Ευχαριστω!

tp link 110 μπριζακι

αυριο που θα εχουμε 31 και πανω θα το κανω.

Κατα τα αλλα,οπως και το προηγουμενο του μοντελο που το εχω και το ξερω,

Tundra,αθορυβο και ουσιαστικα μονο το πανελ ισως αλλαζει...αμερικανιες του μαρκετινγκ,

σαν τα αυτοκινητα,καθε χρονο face lift κλπ

Ωραίος.

Άρα το ξέρεις το σύστημα ε; https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ωραίος.

Άρα το ξέρεις το σύστημα ε; https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

μεχρι αυτο το λινκ το εφτασα ναι,για παραπερα σου ειχα στελει pm σχετικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...