Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Γεια σας. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι καλό το κλιματιστικό Inventor King. Σε τι χώρο το έχετε βάλει; Θέλω να μου πείτε με λεπτομερειες γιατί θέλω να το αγοράσω. 

Εδώ ικετεύουμε για τα χοντρά. Οι λεπτομέρειες είναι μια ουτοπία. Το 99% του κόσμου, παίρνουν τη συμβουλή τους και μετά εξαφανιζολ. Ούτε feedback ούτε τίποτα.

Μακάρι να πέσουμε στο 1%

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, sophon είπε

Καλημέρα,
αυτό με τα 5 χρόνια εγγύηση, που είναι, γιατί σε 2-3 καταστήματα που κοίταξα δίνουν 3. Κατά τ'άλλα όντως φαίνεται μια χαρά για τις ανάγκες μου

https://www.daikin.gr/el_gr/dealer-locator.html#!?offset=0&language=el

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ναι.
Τσεκαρε και τα πμ σου.

Σε ευχαρίστησα κατ' ιδίαν αλλά αισθάνομαι την ανάγκη να το κάνω και δημόσια.
Γενικότερα, έχω εντυπωσιαστεί από το επίπεδο συζήτησης σε αυτό το θέμα και πιστεύω ότι όλοι όσοι σχολιάζετε σταθερά εδώ είστε άξιοι συγχαρητηρίων.
Ενώ γενικά έχω αναπτύξει μια αρνητική σκοπιά προς τις συζητήσεις στο διαδίκτυο, εδώ βλέπω και γνώσεις και όρεξη για βοήθεια σε παντελώς άγνωστους.
Και θα φροντίσω μόλις αγοράσω τα κλιματιστικά να στείλω ανταπόκριση ώστε να αυξηθεί το ποσοστό

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nikolasnennes είπε

Ευχαριστώ. Ένα 18αρι με καλύπτει. Όμως θέλω να έχει και WiFi και ιονιστη. Εγώ κοιτάω inventor. 

Επίσης το συγκεκριμένο acc έχει την δυνατότητα να εκτοξεύει τον αέρα 10 m μακριά. Και για ψύξη πιστεύω ότι με υπερκαλύπτει, καθώς δεν έχουμε πολύ ζέστη, το χρειαζόμαστε για λίγη ώρα την μέρα. Για θέρμανση το θέλω πιο πολύ καθώς είδα ότι η μέγιστη απόδοση φτάνει 24500 btu και τρελάθηκα. Αλλά θα το κοιτάξω. Επίσης το θέλω και για άλλες πολύ καλές λειτουργίες που έχει. (Όπως εκτόξευση αέρα 10 m μακριά και επιλογή εσωτερικού ανεμιστήρα μέχρι το 100)

To βασικότερο είναι να επιλέξουμε κλιματιστικό με btu/h που καλύπτει το χώρο μας . Όλα τα υπόλοιπα (features εγγυήσεις τιμή) τα κοιτάμε μετά . 
Σου εξήγησα τι συμβαίνει με τα μέγιστα και ονομαστικά btu/h .  Ο χώρος σου είναι μεγάλος και πρέπει να έχεις κορυφαίες μονώσεις σε πάχη και υλικά για να σε καλύψει ένα 12άρι . H εκτίμηση μου είναι ότι το 12άρι είναι μικρό.
Ρώτα και έναν ψυκτικό να σου πεί  τη γνώμη του  και αν θεωρεί ότι το King μπορεί να καλύψει τό χώρο σου τότε πάω πάσο . 
Σε 18άρι Inventor κοίτα αυτό:  https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/nemesis-pro#tech-specs
 

15 ώρες πριν, spaek είπε

5500  για κλιματισμο δινει το προγραμμα. 

😱 Μήπως εννοείς 550 ευρώ ;

4 ώρες πριν, sophon είπε

Καλημέρα,
αυτό με τα 5 χρόνια εγγύηση, που είναι, γιατί σε 2-3 καταστήματα που κοίταξα δίνουν 3. Κατά τ'άλλα όντως φαίνεται μια χαρά για τις ανάγκες μου

Είναι λίγο μπερδεμένα ακόμα τα πράγματα με την Εγγύηση της Daikin .  Όταν βρούμε αναλυτικά τους όρους της 3ετής και της 5ετής εγγύησης θα ξέρουμε αλλά δεν υπάρχουν στο site τους οι όροι . Επίσης τουλάχιστον για μένα δεν είναι ξεκάθαρο σε ποια μηχανήματα και σε ποιά μαγαζιά εφαρμόζεται αυτή η εγγύηση . 
Δες προηγούμενες συζητήσεις που προσπαθούσαμε να ενώσουμε το pazzle της εγγύησης . 
https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=57962250

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

To βασικότερο είναι να επιλέξουμε κλιματιστικό με btu/h που καλύπτει το χώρο μας . Όλα τα υπόλοιπα (features εγγυήσεις τιμή) τα κοιτάμε μετά . 
Σου εξήγησα τι συμβαίνει με τα μέγιστα και ονομαστικά btu/h .  Ο χώρος σου είναι μεγάλος και πρέπει να έχεις κορυφαίες μονώσεις σε πάχη και υλικά για να σε καλύψει ένα 12άρι . H εκτίμηση μου είναι ότι το 12άρι είναι μικρό.
Ρώτα και έναν ψυκτικό να σου πεί  τη γνώμη του  και αν θεωρεί ότι το King μπορεί να καλύψει τό χώρο σου τότε πάω πάσο . 
Σε 18άρι Inventor κοίτα αυτό:  https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/nemesis-pro#tech-specs
 

😱 Μήπως εννοείς 550 ευρώ ;

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα πάρω εννοείται και την γνώμη ψυκτικου. Ευχαριστώ!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστώ κι εγώ την βοήθειά σας (έχω διαβάσει 1000 σελίδες και το κεφάλι μου είναι πολτός..).

Χρειάζομαι 18άρι για σαλόνι και 9άρι για δωμάτιο. Οι απαιτήσεις δεν είναι μεγάλες ούτε σε θέρμανση ούτε σε ψύξη.

Το budget είναι γύρω στο 1000ρικο για το 18αρι και 400+ για το 9άρι.

Μετά την αναζήτηση για 18αρι είμαι ανάμεσα σε Daikin Siesta Sensira, Fujitsu ASYG18, Toshiba Shorai Premium (+Mitsubishi αλλά δεν ξέρω ποιο μοντέλο είναι καλύτερο).

Κάποια από αυτά υπάρχουν και σε μεγάλες αλυσίδες σε σχετικά καλές τιμές (με κάτι επιστροφές κτλ).

 

Παρακαλώ όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panostx είπε

Θα χρειαστώ κι εγώ την βοήθειά σας (έχω διαβάσει 1000 σελίδες και το κεφάλι μου είναι πολτός..).

Χρειάζομαι 18άρι για σαλόνι και 9άρι για δωμάτιο. Οι απαιτήσεις δεν είναι μεγάλες ούτε σε θέρμανση ούτε σε ψύξη.

Το budget είναι γύρω στο 1000ρικο για το 18αρι και 400+ για το 9άρι.

Μετά την αναζήτηση για 18αρι είμαι ανάμεσα σε Daikin Siesta Sensira, Fujitsu ASYG18, Toshiba Shorai Premium (+Mitsubishi αλλά δεν ξέρω ποιο μοντέλο είναι καλύτερο).

Κάποια από αυτά υπάρχουν και σε μεγάλες αλυσίδες σε σχετικά καλές τιμές (με κάτι επιστροφές κτλ).

Παρακαλώ όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Τοσιμπα σοραι πρεμιουμ δες και το edge αν παίζει σε αυτά τα λεφτά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Εδώ ικετεύουμε για τα χοντρά. Οι λεπτομέρειες είναι μια ουτοπία. Το 99% του κόσμου, παίρνουν τη συμβουλή τους και μετά εξαφανιζολ. Ούτε feedback ούτε τίποτα.

Μακάρι να πέσουμε στο 1%

Καλησπερα liakjim ηρθαν τα hs110 και τα εβαλα στην kasa.Την βοηθεια σου για γραφηματα τωρα σε περιβαλλον android. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, panostx είπε

Το edge είναι πολύ κοντά στην τιμή με το premium. Να υποθέσω το edge είναι καλύτερο ή απλά πιο καινούριο;

Είναι το επόμενο shorai το edge. Κάποιοι το χαρακτηρίζουν ως την επιτομή των οικιακών κλιματιστικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panostx είπε

Θα χρειαστώ κι εγώ την βοήθειά σας (έχω διαβάσει 1000 σελίδες και το κεφάλι μου είναι πολτός..).

Χρειάζομαι 18άρι για σαλόνι και 9άρι για δωμάτιο. Οι απαιτήσεις δεν είναι μεγάλες ούτε σε θέρμανση ούτε σε ψύξη.

Το budget είναι γύρω στο 1000ρικο για το 18αρι και 400+ για το 9άρι.

Μετά την αναζήτηση για 18αρι είμαι ανάμεσα σε Daikin Siesta Sensira, Fujitsu ASYG18, Toshiba Shorai Premium (+Mitsubishi αλλά δεν ξέρω ποιο μοντέλο είναι καλύτερο).

Κάποια από αυτά υπάρχουν και σε μεγάλες αλυσίδες σε σχετικά καλές τιμές (με κάτι επιστροφές κτλ).

Παρακαλώ όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Θα δουλεύουν δηλαδή λίγες ώρες σε ψύξη και θέρμανση και όχι κάθε μέρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Θα δουλεύουν δηλαδή λίγες ώρες σε ψύξη και θέρμανση και όχι κάθε μέρα ;

Ακριβώς. Πολλές ώρες θα δουλέψει μόνο σε ακραίες συνθήκες. Εγώ θα πήγαινα σε κάτι πιο φθηνό βέβαια, ωστόσο είναι για συγγενή που θέλει καλή μάρκα/ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, panostx είπε

Ακριβώς. Πολλές ώρες θα δουλέψει μόνο σε ακραίες συνθήκες. Εγώ θα πήγαινα σε κάτι πιο φθηνό βέβαια, ωστόσο είναι για συγγενή που θέλει καλή μάρκα/ποιότητα.

Τα συνδιάζει και τα δύο το shorai. Και 7χρονάκια εγγύηση σε όλα τα μέρη, αρκεί να κάνει ετήσια συντήρηση από τεχνικό της επιλογής του.

Θα το καταευχαριστηθεί. Μόλις το βάλει θα καταλάβει ότι αξίζει μέχρι και το τελευταίο cent, θα ξεχνάει να το κλείνει.. (είναι τόσο αθόρυβο μεσα-εξω!)

 

Επεξ/σία από guzel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...