Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

14 hours ago, Nikolasnennes said:

Ναι όμως έχω διαβάσει ότι εάν το βάζεις στους φουλ βαθμούς (δηλ 17 βαθμούς το καλοκαίρι και 30 το χειμώνα) δουλεύει στην μέγιστη απόδοση, η οποία είναι πολύ υψηλή παρόλο που είναι 12αρι.(Και δεν χρειάζεται στους 30, στους 26 είναι μια χαρά τον χειμώνα. Αντοιστιχα και το καλοκαίρι). 

Οι ονομαστικές αποδόσεις btu/h στα κλιματιστικά είναι οι εγγυημένες αποδόσεις τους σε συγκεκριμένες εξωτερικές συνθήκες με συγκεκριμένη θερμοκρασία εσωτερικού χώρου . 
Στη θέρμανση:  7 βαθμούς έξω 20 περίπου βαθμούς μέσα.
Στη ψύξη: 35 βαθμούς έξω 25 περίπου μέσα.

Στη θέρμανση όσο πέφτει η εξωτερική θερμοκρασία πέφτει και η απόδοση του μηχανήματος και όσο ανεβαίνει η εξωτερική θερμοκρασία αυξάνεται και η απόδοση του μηχανήματος και ξεπερνά την ονομαστική απόδοση . 
Στη ψύξη  όσο αυξάνεται η εξωτερική θερμοκρασία πέφτει η απόδοση του μηχανήματος και όσο πέφτει η εξωτερική θερμοκρασία αυξάνεται η απόδση του μηχανήματος και ξεπερνά την ονομαστική απόδοση . 

Το χεις καταλάβει λάθος . Κοίτα τις ονομαστικές αποδόσεις .

18άρι ή 24άρι χρειάζεσαι ; Μέχρι πόσα λεφτά κοιτάς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

14 hours ago, spaek said:

Περασε και το εξοικονομω και μπορω να τα βαλω ολα καινουρια. Κουζινοσαλονοτραπεζαρια 50τμ και 3 υπνοδωματια.

Ποια θα βαζατε αν θελατε οσο το δυνατον λιγοτερο θορυβο, να μπορουν να συνδεθουν με WiFi  και αν εχουν και ιονιστη ακομη καλυτερα ?

Θα πρότεινα 24άρι αλλά ρώτα και έναν ψυκτικό . 
Συνολικά πόσα χρήματα διαθέτεις για τρία κλιματιστικά; 

13 hours ago, lak10 said:

παιδια θελω να παρω αυτο το κλιματιστικο https://www.skroutz.gr/s/18286194/LG-Art-Cool-Mirror-AC24BQ.html  

η  διαφορα μεταξυ 18.000 και 24.000 btu ειναι 300 ευρω το θελω για χωρο με πολλα ανοιγματα και για αρχη οχι καλη μονωση ο χωρος ειναι περιπου 130 τετραγωνικα

 

13 hours ago, lak10 said:

τα 40 περιπου το θεμα ειναι οτι ειναι ανοικτος ο χωρος δεν υπαρχει πορτα. δεν μπορω να παω σε αλλη μαρκα γιατι αυτος που μου κανεο το εξοικονομω δουλευει μονο με lg

Χώροι που επικοινωνούν χωρίς πόρτα του υπολογίζουμε  στα τετραγωνικά . Πόσα τετραγωνικά είναι ο ενιαίος χώρος σου τελικά;
Σε βλέπω σίγουρα για 24άρι αλλά θα περιμένω και την απάντηση σου μήπως το 24άρι κρίνεται ανεπαρκές .

Γενικά LG δεν θα πρότεινα και παλαιότερα τουλάχιστον δεν είχαν καλή φήμη για την αξιοπιστία τους . Υπάρχουν άλλα  κλιματιστικά εταιρειών με καλύτερη οικονομία στο ρεύμα μεγαλύτερη εγγύηση  στην ίδια τιμή ή σε πολύ καλύτερη . 
Τα τέσσερα LG στο skroutz.gr έχουν ακριβώς τα ίδια SCOP SEER . Οπότε καίνε όλα το ίδιο . Πάρε αυτό που σου βγαίνει φθηνότερο απο τα μοντέλα της  αλλά πρώτα πες μας τα τετραγωνικά . 
https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/m/30/LG/f/407350/24000-btu.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, spaek είπε

Περασε και το εξοικονομω και μπορω να τα βαλω ολα καινουρια. Κουζινοσαλονοτραπεζαρια 50τμ και 3 υπνοδωματια.

Ποια θα βαζατε αν θελατε οσο το δυνατον λιγοτερο θορυβο, να μπορουν να συνδεθουν με WiFi  και αν εχουν και ιονιστη ακομη καλυτερα ?

 

59 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

 

Θα πρότεινα 24άρι αλλά ρώτα και έναν ψυκτικό . 
Συνολικά πόσα χρήματα διαθέτεις για τρία κλιματιστικά; 

5500  για κλιματισμο δινει το προγραμμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για δωμάτιο 30τ.μ. ποιό απ' τα δυο 12ρια λέτε είναι καλύτερο? (ή αν υπάρχει καλύτερο μέχρι 350ε ή 450ε με εγκατάσταση)

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198323-carrier-42qhc012d8ls-legacy

https://www.apothema.gr/haier-tide-green-as35tamhra-1u35yemfra-12000-btu-139716p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, hpdra είπε

Παιδιά για δωμάτιο 30τ.μ. ποιό απ' τα δυο 12ρια λέτε είναι καλύτερο? (ή αν υπάρχει καλύτερο μέχρι 350ε ή 450ε με εγκατάσταση)

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198323-carrier-42qhc012d8ls-legacy

https://www.apothema.gr/haier-tide-green-as35tamhra-1u35yemfra-12000-btu-139716p

Για ψύξη μόνο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, hpdra είπε

Παιδιά για δωμάτιο 30τ.μ. ποιό απ' τα δυο 12ρια λέτε είναι καλύτερο? (ή αν υπάρχει καλύτερο μέχρι 350ε ή 450ε με εγκατάσταση)

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198323-carrier-42qhc012d8ls-legacy

https://www.apothema.gr/haier-tide-green-as35tamhra-1u35yemfra-12000-btu-139716p

 

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για ψύξη μόνο;

 

Ναι, μάλλον θα χρησιμοποιείται μόνο για ψύξη.

Επεξ/σία από hpdra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, hpdra είπε

Μάλλον θα χρησιμοποιείται μόνο για ψύξη.

Mε τόσο σφιχτό μπάτζετ, μη περιμένεις ότι θα πάρεις και κάτι σπουδαίο. Απλά να κάνει τη δουλειά.

Το carrier έχει eurovent, 5 έτη εγγύηση με υποχρεωτικό σέρβις , follow me και καλύτερο seer άρα να περιμένεις λίγο καλύτερη οικονομία σε ψύξη. Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι ότι δεν έχει και πολύ αθόρυβη λειτουργία με 31dB στη 2η σκάλα . Αν δεν μπει υπνοδωμάτιο θα είναι οκ .

Το haier έχει επίσης eurovent, 5 έτη εγγύηση άνευ όρων και ελαφρώς λιγότερο θορυβώδες με 29dB (αμφιβάλω αν το πιάνει το αυτί)

Το carrier λογικά θα σου κοστίσει λιγότερο λόγω οικονομίας στη χρήση, το carrier όμως θέλει υποχρεωτικό σέρβις για την εγγύηση ( όλα θέλουν σέρβις αλλά κάποιοι τα κάνουν μόνοι τους).

Νομίζω ότι όποιο και να πάρεις θα είσαι οκ εφόσον χρειάζεται όντως 12άρι ο χώρος σου.

Κάνω tag τον @Specs που πήρε πρόσφατα το 9άρι tide να σου πει.

9 ώρες πριν, lak10 είπε

τα 40 περιπου το θεμα ειναι οτι ειναι ανοικτος ο χωρος δεν υπαρχει πορτα. δεν μπορω να παω σε αλλη μαρκα γιατι αυτος που μου κανεο το εξοικονομω δουλευει μονο με lg

Γενικά έχουμε ακούσει κάτι περίεργα με lg. Ίσως να ήταν και η περίπτωση.

Από 24άρια LG, το Artcool Mirror που έβαλες , έχει και ιονιστή, οπότε αφού σαν απόδοση όλα τα 24άρια lg είναι ίδια, ας προτιμήσεις αυτό.

Θα πρέπει να δώσεις περισσότερα στοιχεία για τον χώρο. Τα 40τμ με πόσα τμ συνορεύουν; Έχεις κάποια κάτοψη; Έχεις μελέτη απωλειών;

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα... τελικά έγινε παραγγελία του TCL XA51 και επειδή είδα και στην ιστοσελίδα της TCL ότι διαθέτει τη δυνατότητα χαμηλού θορύβου αλλά έρχεται με το παλιό χειριστήριο, όταν παραλάβω θα επικοινωνήαω με την αντιπροσωπεία να μου στείλουν το καινούριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Dare-Devil said:

 

Οι ονομαστικές αποδόσεις btu/h στα κλιματιστικά είναι οι εγγυημένες αποδόσεις τους σε συγκεκριμένες εξωτερικές συνθήκες με συγκεκριμένη θερμοκρασία εσωτερικού χώρου . 
Στη θέρμανση:  7 βαθμούς έξω 20 περίπου βαθμούς μέσα.
Στη ψύξη: 35 βαθμούς έξω 25 περίπου μέσα.

Στη θέρμανση όσο πέφτει η εξωτερική θερμοκρασία πέφτει και η απόδοση του μηχανήματος και όσο ανεβαίνει η εξωτερική θερμοκρασία αυξάνεται και η απόδοση του μηχανήματος και ξεπερνά την ονομαστική απόδοση . 
Στη ψύξη  όσο αυξάνεται η εξωτερική θερμοκρασία πέφτει η απόδοση του μηχανήματος και όσο πέφτει η εξωτερική θερμοκρασία αυξάνεται η απόδση του μηχανήματος και ξεπερνά την ονομαστική απόδοση . 

Το χεις καταλάβει λάθος . Κοίτα τις ονομαστικές αποδόσεις .

18άρι ή 24άρι χρειάζεσαι ; Μέχρι πόσα λεφτά κοιτάς ;

Ευχαριστώ. Ένα 18αρι με καλύπτει. Όμως θέλω να έχει και WiFi και ιονιστη. Εγώ κοιτάω inventor. 

 

Επίσης το συγκεκριμένο acc έχει την δυνατότητα να εκτοξεύει τον αέρα 10 m μακριά. Και για ψύξη πιστεύω ότι με υπερκαλύπτει, καθώς δεν έχουμε πολύ ζέστη, το χρειαζόμαστε για λίγη ώρα την μέρα. Για θέρμανση το θέλω πιο πολύ καθώς είδα ότι η μέγιστη απόδοση φτάνει 24500 btu και τρελάθηκα. Αλλά θα το κοιτάξω. Επίσης το θέλω και για άλλες πολύ καλές λειτουργίες που έχει. (Όπως εκτόξευση αέρα 10 m μακριά και επιλογή εσωτερικού ανεμιστήρα μέχρι το 100)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Γενικά έχουμε ακούσει κάτι περίεργα με lg. Ίσως να ήταν και η περίπτωση.

Από 24άρια LG, το Artcool Mirror που έβαλες , έχει και ιονιστή, οπότε αφού σαν απόδοση όλα τα 24άρια lg είναι ίδια, ας προτιμήσεις αυτό.

Θα πρέπει να δώσεις περισσότερα στοιχεία για τον χώρο. Τα 40τμ με πόσα τμ συνορεύουν; Έχεις κάποια κάτοψη; Έχεις μελέτη απωλειών;

αν βρω θα ανεβασω ιονιστη θελω απαραιτητα γιατι ολοι φιλοι ειναι καπνιστες και οταν φευγουν το βραδυ θελω να μου καθαριζει την ατμοσφαιρα και γενικα επειδη ειμαι στην εξιχη οτι φιλτρο εχει και η εξξωτερικη μοναδα καλο ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lak10 είπε

αν βρω θα ανεβασω ιονιστη θελω απαραιτητα γιατι ολοι φιλοι ειναι καπνιστες και οταν φευγουν το βραδυ θελω να μου καθαριζει την ατμοσφαιρα και γενικα επειδη ειμαι στην εξιχη οτι φιλτρο εχει και η εξξωτερικη μοναδα καλο ειναι

Εντελώς φιλικά φίλε μου να σου πω ότι αν το σπίτι γίνει τεκές, ένας ιονιστής δεν θα σε σώσει! Μιλάμε για μικρές ακίδες της πλάκας που απλά βελτιώνουν μια κατάσταση αλλά ούτε για πλάκα δεν κάνουν κάποια τόσο αισθητή διαφορά! Καπνό πχ θα σου κρατήσει κατά πολύ περισσότερο ένα φίλτρο άνθρακα, αλλά και πάλι επειδή δεν μιλάμε για "πλήρους επιφάνειας" φίλτρα τέτοιου είδους, και εκεί ημίμετρα!

Επομένως για την τσιγαρίλα,  είτε θέλεις είτε δεν θέλεις στο τέλος καταλήγεις σε φυσικό αερισμό του χώρου, Ή σε μια λάμπα οπως πχ Berger οπου την ανάβεις για κανένα λεπτό, και μετά τη σβήνεις και την αφήνεις να σου "ακυρώσει" όλες τις μυρωδιές (δεν καθαρίζει φυσικά ο αέρας, απλά σβήνει η μπόχα). ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, CorumD είπε

To DAIKIN FTXC25b έχει quiet mode στα 20db, οπότε αθορυβο, και εχει και 5 ετη εγγυηση. Είναι καλη λύση και για ψυξη, αλλα και για θερμανση. Δεν έχει ιονιστή αλλα σίγουρα παίρνεις ενα ποιοτικό κλιματισικό. 

Καλημέρα,
αυτό με τα 5 χρόνια εγγύηση, που είναι, γιατί σε 2-3 καταστήματα που κοίταξα δίνουν 3. Κατά τ'άλλα όντως φαίνεται μια χαρά για τις ανάγκες μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2019 στις 11:37 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Νεκρώνει ; Σβήνουν όλα ξαφνικά σαν να το τραβάς απο την πρίζα  και μένει και η περσίδα στο ίδιο σημείο ;
Αρχικά βγάλτο απο την πρίζα για τουλάχιστον 10-15 λεπτά να γίνει ένα reset και αν στο ξανακάνει θα πρέπει να το δει τεχνικός . 

Μίλα με την αντιπροσωπεία . Αυτοι ξέρουν καλύτερα γιατί συμβαίνει αυτό . 

Τουμπανάκι το μοντέλο σε αποδόσεις τόσο σε θέρμανση όσο και ψύξη . 

Σε τι χώρο 

 

Στις 17/6/2019 στις 10:24 ΜΜ, xristos80 είπε

απο καταναλωση ανοιξα το κλιματιστικο και ειδα το ρολοι της δεη ισα ισα που κουνιοταν ο δεικτης. απο θορυβο δεν ακουγενται καθολου μονο αυτο το προβλημα κανει με την εξωτερικη μοναδα και μια φωτογραφεια

IMG_20190617_215403.jpg

Γεια σας. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι καλό το κλιματιστικό Inventor King. Σε τι χώρο το έχετε βάλει; Θέλω να μου πείτε με λεπτομερειες γιατί θέλω να το αγοράσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...