Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όσες μουφα κριτικές και να αφήσεις, οι πραγματικές είναι εκεί. Όπως και εδώ στο φόρουμ. Ελπίζω να εμφανιστεί και κάποιος με το 24Κ edge εδώ για να δούμε αν το έχουν βελτιώσει. Αν και το μηχάνημα είναι ακριβώς το ίδιο. Αλλά ποιος ξέρει;

 

Πάρε μια για edge :lol:

Screenshot_20200621-130443.png.4d182c460bf3b92ffe5654f7b0bd72b1.png

Απέδειξα με το πιο απλό τροπο ότι οι κριτικές εκεί δεν έχουν κανένα νόημα και δεν πρέπει να λογίζονται στην λήψη απόφασης αγοράς. Όπως το έκανα εγώ μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε ακόμη και εκπρόσωποι της ίδιας της εταιρείας η οποία δε μπορεί να πουλήσει με άλλο τρόπο.

Επιχειρήματα τύπου έχει τόσες καλές κριτικές εκεί δεν έχουν κανένα νόημα λοιπόν, όποτε η χρήση του επιχειρήματος αυτού καταρρίπτεται.

Προσωπικά δεν έχω κάποιο συμφέρον να κάτσω να φτιάξω διαφορετικά προφίλ και να γράψω ότι μου κατέβει στο κεφάλι για συγκεκριμένα προϊόντα, όποτε το σταματάω εδώ. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε! Σίγουρα δεν έχουν όλες οι κριτικές σκοπό, αλλά κάποιες συγκεκριμένες βγάζουν μάτι!

 

Επεξ/σία από guzel
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, guzel είπε

Είχες κάνει καραμέλα τις κριτικές της παραπάνω πλατφόρμας και μας πουλαγες φούμαρα για τις 125 κριτικές των ιζουρου.

Πάρε μια για edge :lol:

Screenshot_20200621-130443.png.4d182c460bf3b92ffe5654f7b0bd72b1.png

Απέδειξα με το πιο απλό τροπο ότι οι κριτικές εκεί δεν έχουν κανένα νόημα και δεν πρέπει να λογίζονται στην λήψη απόφασης αγοράς. Όπως το έκανα εγώ μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε ακόμη και εκπρόσωποι της ίδιας της εταιρείας η οποία δε μπορεί να πουλήσει με άλλο τρόπο.

Επιχειρήματα τύπου έχει τόσες καλές κριτικές εκεί δεν έχουν κανένα νόημα λοιπόν, όποτε η χρήση του επιχειρήματος αυτού καταρρίπτεται.

Προσωπικά δεν έχω κάποιο συμφέρον να κάτσω να φτιάξω διαφορετικά προφίλ και να γράψω ότι μου κατέβει στο κεφάλι για συγκεκριμένα προϊόντα, όποτε το σταματάω εδώ. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε! Σίγουρα δεν έχουν όλες οι κριτικές σκοπό, αλλά κάποιες συγκεκριμένες βγάζουν μάτι!

Το μόνο που απέδειξες ή πιο σωστά υπενθυμισες είναι ότι οτιδήποτε λες και γράφεις θα πρέπει να μη λαμβάνεται υπόψη.

Τον μόνο που θα μπορούσες να ξεγελάσεις είναι το οποιο ανυποψίαστο νέο μέλος. Θα είμαστε εδώ να το ενημερώνουμε.

Όλα τα άλλα που λες είναι εικασίες και υποθέσεις. Η απόδειξη βαραίνει αυτόν που κάνει τον ισχυρισμό.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, 1988panos2171 είπε

Όσον αφορά τα φορητά κλιματιστικά έχει κάποιος προσωπική εμπειρία; Το σκέφτομαι σαν λύση αλλά με προβληματίζει η τοποθέτηση του σωλήνα εξάτμισης και στο κατά πόσο καλή απόδοση θα έχει για να δροσίζει ένα δωμάτιο.

Σε γενικές γραμμές καλύτερη απόδοση και οικονομία σου δίνει ένα κλιματιστικό τοίχου .  Αν για κάποιο λόγο  δεν μπορείς να τοποθετήσεις κλιματιστικό τοίχου τότε τα φορητά είναι μια λύση . 
Ο σωλήνας του εξατμιστή πρέπει να βγαίνει έξω από το κτίριο είτε αφήνοντας κάποιο παράθυρο λίγο ανοιχτό (κάποια φορητά δίνουν και κιτ παραθύρου για να καλυφθεί το κενό) είτε ανοίγοντας τρύπα στο τοίχο .  Τι σε προβληματίζει ;

10 ώρες πριν, meletis_m είπε

Για τη εσωτερική μονάδα , τι μπορούμε να αγοράσουμε για απολύμανση . Τα φίλτρα τα καθαρίζω κάθε 1,5 μήνα με κρύο νερό.

Έχω δει για μη επαγγελματική χρήση σπρέι καθαρισμού εσωτερικής μονάδας . Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος κάνει δουλειά. ;

Τα φίλτρα μην τα πλένεις μόνο με νερό . Χρησιμοποίησε και ένα ήπιο απορρυπαντικό με ουδετερο ph  . Όπως αφρόλουτρο είναι johnsons baby shampoo . 
Για τις μονάδες χρησιμοποιώ επαγγελματικό απολυμαντικό όπως το NCH Everbrite . 
http://www.vasilakoschemicals.gr/el/products/details/Βιομ.-τροφίμων-Απολυμαντικ/NCH-EVERBRITE-80
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θυμάμαι πέρυσι κάποιοι έλεγαν να μην βλέπουμε τις κριτικές σε τέτοιες πλατφόρμες. Όταν ανέβηκαν οι κριτικές - εντελώς τυχαία σε συγκεκριμένα κλιμτιστικα- αφού πλέον γράφει όποιος θέλει, αναπαράγουν τις κριτικές αυτές και τις χρησιμοποιούν σαν επιχείρημα. 

Προσωπικά θεωρώ πίσω από αυτές τις κριτικές είναι οι ίδιοι οι οποίοι εδώ μέσα τις κάνουν αναπαραγωγή.

Πλέον αφού γράφει όποιος θέλει, χωρίς καν να είναι κάτοχος του προϊόντος για το οποίο κρίνει, δεν υπάρχει λογος αναπαραγωγής εδω.

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι κριτικές στο σκρουτζ ανεβαίνουν και κατεβαίνουν όπως κάποιοι γουστάρουν. Τις δικές μου τις διέγραψαν όλες χωρίς λόγο χωρίς να έχω δυνατότητα διόρθωσης. Ζήτησα μόνιμη διαγραφή ως χρήστης. Είχα αναφερθεί σχετικά παλαιότερα. Οπότε μην δίνεται σημασία.. Αυτά δεν συμβαίνουν ούτε στο amazon ούτε στο e-bay και πουθενά αλλού σε Ελληνικά site. Γράφω αρκετές κριτικές μετά από αγορά προϊόντων. Στο mediamarkt μερικές φορές δεν τις ανεβάζουν καθόλου ας είναι και πεντάστερες. Εκεί μάλλον ξεχνάνε να τις τσεκάρουν και να τις περάσουν αφού πολλές φορές δεν υπάρχει ούτε μία κριτική αν και αφορούν προϊόντα με μεγάλη κατανάλωση

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Σε γενικές γραμμές καλύτερη απόδοση και οικονομία σου δίνει ένα κλιματιστικό τοίχου .  Αν για κάποιο λόγο  δεν μπορείς να τοποθετήσεις κλιματιστικό τοίχου τότε τα φορητά είναι μια λύση . 
Ο σωλήνας του εξατμιστή πρέπει να βγαίνει έξω από το κτίριο είτε αφήνοντας κάποιο παράθυρο λίγο ανοιχτό (κάποια φορητά δίνουν και κιτ παραθύρου για να καλυφθεί το κενό) είτε ανοίγοντας τρύπα στο τοίχο .  Τι σε προβληματίζει ;

Τα φίλτρα μην τα πλένεις μόνο με νερό . Χρησιμοποίησε και ένα ήπιο απορρυπαντικό με ουδετερο ph  . Όπως αφρόλουτρο είναι johnsons baby shampoo . 
Για τις μονάδες χρησιμοποιώ επαγγελματικό απολυμαντικό όπως το NCH Everbrite . 
http://www.vasilakoschemicals.gr/el/products/details/Βιομ.-τροφίμων-Απολυμαντικ/NCH-EVERBRITE-80
 

Το shiny side nch είναι για εσωτερικές - εξωτερικές ως καθαριστικο και το everbrite απολυμαντικό έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, guzel είπε

Θυμάμαι πέρυσι κάποιοι έλεγαν να μην βλέπουμε τις κριτικές σε τέτοιες πλατφόρμες. Όταν ανέβηκαν οι κριτικές - εντελώς τυχαία σε συγκεκριμένα κλιμτιστικα- αφού πλέον γράφει όποιος θέλει, αναπαράγουν τις κριτικές αυτές και τις χρησιμοποιούν σαν επιχείρημα. 

Προσωπικά θεωρώ πίσω από αυτές τις κριτικές είναι οι ίδιοι οι οποίοι εδώ μέσα τις κάνουν αναπαραγωγή.

Πλέον αφού γράφει όποιος θέλει, χωρίς καν να είναι κάτοχος του προϊόντος για το οποίο κρίνει, δεν υπάρχει λογος αναπαραγωγής εδω.

Α ωραία. Άρα και αυτές μούφα είναι. Να το ξέρουμε από εδώ και πέρα https://www.skroutz.gr/s/12068812/Toshiba-Shorai-R32-RAS-18PAVSG-E-RAS-18PKVSG-E.html#reviews

Ο κόσμος φαίνεται όμως να μη τσιμπάει τόσο εύκολα:

image.png.586ed937dd88d7861369bada56493fb9.png

😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Α ωραία. Άρα και αυτές μούφα είναι. Να το ξέρουμε από εδώ και πέρα https://www.skroutz.gr/s/12068812/Toshiba-Shorai-R32-RAS-18PAVSG-E-RAS-18PKVSG-E.html#reviews

Ο κόσμος φαίνεται όμως να μη τσιμπάει τόσο εύκολα:

image.png.586ed937dd88d7861369bada56493fb9.png

😆

Κάνεις ότι δε καταλαβαίνεις όπως πάντα.  

Μη γίνεις πάλι η αιτία να ξανακλεισει το thread.

Είδες πάλι το shorai χθες σε βίντεο και σου γύρισε το μάτι και άρχισες για ακόμη μια φορά τις προσωπικές επιθέσεις.

Πάμε παρακάτω

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το shiny side nch είναι για εσωτερικές - εξωτερικές ως καθαριστικο και το everbrite απολυμαντικό έτσι?

Everbrite απολυμαντικό με ήπια κθαριστική δράση κατάλληλο για εσωτερικές μονάδες . 
Το Shinyside είναι καθαριστικό κυρίως για εξωτερικές μονάδες . Δεν το θεωρώ απαραίτητο γιατί τις περισσότερες φορές με ένα λάστιχο την πλένεις και γίνεται η δουλειά καλά . Αν είναι τελείως βουλωμένη επειδή έχεις καιρό να ασχοληθείς και έχει πιάσει "πουρί" ναι το Shinnyside κάνει δουλειά . Διαλύει την δύσκολη βρώμα . Εχω και τα δύο !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, guzel είπε

Είδες πάλι το shorai χθες σε βίντεο και σου γύρισε το μάτι

Δεν είδα κάτι καινούργιο. Έχουμε δει ήδη από πέρυσι πόσο καλή λειτουργία έχει. 

Δεν είμαι σίγουρος πιανού το μάτι γύρισε πάντως μιας και όταν σου έπεσε το σαγόνι στο πάτωμα από τα 100W του Fujitsu, θυμήθηκες ότι είχες "κάποια pm" για την εσωτερική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Everbrite απολυμαντικό με ήπια κθαριστική δράση κατάλληλο για εσωτερικές μονάδες . 
Το Shinyside είναι καθαριστικό κυρίως για εξωτερικές μονάδες . Δεν το θεωρώ απαραίτητο γιατί τις περισσότερες φορές με ένα λάστιχο την πλένεις και γίνεται η δουλειά καλά . Αν είναι τελείως βουλωμένη επειδή έχεις καιρό να ασχοληθείς και έχει πιάσει "πουρί" ναι το Shinnyside κάνει δουλειά . Διαλύει την δύσκολη βρώμα . Εχω και τα δύο !

Έχω στο ένα μπαλκόνι ψησταριά και η μονάδα η εξωτερική ειδικά το χειμώνα όταν δουλεύει και εσυ ψήνεις πιάνει μέσα στις κυψέλες μούργα , σκέψου ότι όταν έβγαλα μπροστά την πλαστική σχάρα και έριξα νερό με το λάστιχο το νερό δεν περνούσε πίσω είχε γίνει ένα σώμα , μετά από μεγάλη προσπάθεια με ένα καθαριστικο για τα πιάτα με σαπουνάδα και ξέπλυμα κατάφερα να το κάνω να έχει μια αξιοπρεπή εμφάνιση η εξωτερική μονάδα , επειδή δε θέλω να βάζω πράγματα να τρίβω γιατί θα στραβώσουν οι κυψέλες γιαυτο θέλω ένα τέτοιο καθαριστικο να κάνει δουλειά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχω στο ένα μπαλκόνι ψησταριά και η μονάδα η εξωτερική ειδικά το χειμώνα όταν δουλεύει και εσυ ψήνεις πιάνει μέσα στις κυψέλες μούργα , σκέψου ότι όταν έβγαλα μπροστά την πλαστική σχάρα και έριξα νερό με το λάστιχο το νερό δεν περνούσε πίσω είχε γίνει ένα σώμα , μετά από μεγάλη προσπάθεια με ένα καθαριστικο για τα πιάτα με σαπουνάδα και ξέπλυμα κατάφερα να το κάνω να έχει μια αξιοπρεπή εμφάνιση η εξωτερική μονάδα , επειδή δε θέλω να βάζω πράγματα να τρίβω γιατί θα στραβώσουν οι κυψέλες γιαυτο θέλω ένα τέτοιο καθαριστικο να κάνει δουλειά 

Τότε ναι πάρε το Shinyside για την εξωτερική . Διάβασε εδώ:  http://www.vasilakoschemicals.gr/el/products/details/Καθαριστικά-A-C/NCH-SHINY-SIDE-122

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dare-Devil είπε

Τότε ναι πάρε το Shinyside για την εξωτερική . Διάβασε εδώ:  http://www.vasilakoschemicals.gr/el/products/details/Καθαριστικά-A-C/NCH-SHINY-SIDE-122

Σε αυτό το site μπήκα και παρήγγειλα από ένα λίτρο στις.δυο μορφές αλλά δε μου έχει έρθει το mail επιβεβαίωσης παραγγελίας ακόμα , θέλω να πιστεύω ότι είναι απλά διαδικαστικό και καθυστερεί και ότι η παραγγελία θα εκτελεστεί 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Σε αυτό το site μπήκα και παρήγγειλα από ένα λίτρο στις.δυο μορφές αλλά δε μου έχει έρθει το mail επιβεβαίωσης παραγγελίας ακόμα , θέλω να πιστεύω ότι είναι απλά διαδικαστικό και καθυστερεί και ότι η παραγγελία θα εκτελεστεί 

Δες το φάκελο ανεπιθύμητη αλληλογραφία στο mail box μήπως πήγε εκεί το email .  Αν δεν βρεις το mail πάρε ένα  τηλέφωνο αύριο για επιβεβαίωση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, guzel είπε

Κάνεις ότι δε καταλαβαίνεις όπως πάντα.  

Μη γίνεις πάλι η αιτία να ξανακλεισει το thread.

Είδες πάλι το shorai χθες σε βίντεο και σου γύρισε το μάτι και άρχισες για ακόμη μια φορά τις προσωπικές επιθέσεις.

Πάμε παρακάτω

 

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είδα κάτι καινούργιο. Έχουμε δει ήδη από πέρυσι πόσο καλή λειτουργία έχει. 

Δεν είμαι σίγουρος πιανού το μάτι γύρισε πάντως μιας και όταν σου έπεσε το σαγόνι στο πάτωμα από τα 100W του Fujitsu, θυμήθηκες ότι είχες "κάποια pm" για την εσωτερική...

Αυτη τη στιγμη τι καταναλωση εχετε και με τι ζητηση?

Με 48.5 στον ηλιο η εξωτερικη μου διαβαζει 32 για οσους ειχαν αμφιβολια για τα ντεξιον...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...