Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, dimostr είπε

Ναι, συγκεκριμενα το daikin , toyotomi ειναι και στη λειτουργια quiet

To Shorai αντίστοιχα ήταν σε λειτουργία sleep ?  οι πόρτες των δωματίων ήταν κλειστές η ανοιχτές ? , όταν ζητάς συγκεκριμένη θερμοκρασία θα πρέπει να τσεκάρεις αν αυτό που έχεις επιλέξει

συμβαδίζει με ένα ψηφιακό θερμόμετρο . ( το κάθε κλιματιστικό μετράει διαφορετικά και παίζει σημαντικό ρόλο η τοποθέτηση του στον χώρο ).

 

35 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Kuro ολη νυχτα χωρις peaks!


1150493256_Screenshot_2020-06-20Kuro-EnergyMonitor.png.da4d47cccb1d25b79ccf2a46d71ff8c5.png

Η πόρτα ήταν ανοιχτή  στο υπνοδωμάτιο ? τι επιλογές είχες κάνει στο remote  ? , δεν βλέπω κάνεις να ανεβάζει γράφημα θερμοκρασίας αντίστοιχα , επίσης δεν βλέπω το ξεκίνημα του κλιματιστικού  .  Το συγκεκριμένο μπορεί να δουλεύει και μέρες ανοιχτό επίσης τις πρωινές ώρες έπρεπε να πέσει και άλλο η κατανάλωση εκτός αν δεν έχει την δυνατότητα η δεν έχει εξωτερικό αισθητήρα θερμοκρασίας ( Αντιστάθμιση ) . Το γράφημα κατανάλωσης πρέπει να συμβαδίζει με γράφημα θερμοκρασίας για να βλέπουμε τι γίνεται και στον χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, Trusted είπε

To Shorai αντίστοιχα ήταν σε λειτουργία sleep ?

Όχι και η λειτουργία sleep δεν είναι αντίστοιχη της λειτουργίας quiet 

33 λεπτά πριν, Trusted είπε

οι πόρτες των δωματίων ήταν κλειστές η ανοιχτές ? , όταν ζητάς συγκεκριμένη θερμοκρασία θα πρέπει να τσεκάρεις αν αυτό που έχεις επιλέξει

Αυτά τα έχουμε πει όλα σε προηγούμενα ποστ και για τις θερμοκρασίες έχουμε πει τι αποκλίσεις υπάρχουν 

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Kuro ολη νυχτα χωρις peaks!


1150493256_Screenshot_2020-06-20Kuro-EnergyMonitor.png.da4d47cccb1d25b79ccf2a46d71ff8c5.png

Τις κορυφές εμενα δε ξέρω για ποιο λόγο τις κάνει η αν γίνονται λόγω I feel ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Όχι και η λειτουργία sleep δεν είναι αντίστοιχη της λειτουργίας quiet 

τι διαφορά έχουν ? , δηλαδή το quiet στο manual δεν είναι για λειτουργία ύπνου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Trusted είπε

το κάθε κλιματιστικό μετράει διαφορετικά και παίζει σημαντικό ρόλο η τοποθέτηση του στον χώρο ).

Ναι έτσι είναι και σε μένα το shorai είναι σε 50 τμ και τα αλλά δυο στα υπόλοιπα 50 τμ που είναι το σπιτι 

Μόλις τώρα, Trusted είπε

τι διαφορά έχουν ? , δηλαδή το quiet στο manual δεν είναι για λειτουργία ύπνου ?

Όχι η λειτουργία sleep και στην θέρμανση και στην ψύξη αυξομειώνει την θερμοκρασία σταδιακά όσο προχωράει η ώρα , ενώ η λειτουργία quiet απλά βάζει τους ανεμιστήρες σε πολύ αργή κίνηση για να μειώσει τον θόρυβο 

43 λεπτά πριν, Trusted είπε

δεν βλέπω κάνεις να ανεβάζει γράφημα θερμοκρασίας αντίστοιχα , επίσης δεν βλέπω το ξεκίνημα του κλιματιστικού  .  Το συγκεκριμένο μπορεί να δουλεύει και μέρες ανοιχτό επίσης τις πρωινές ώρες έπρεπε να πέσει και άλλο η κατανάλωση εκτός αν δεν έχει την δυνατότητα η δεν έχει εξωτερικό αισθητήρα θερμοκρασίας

Γραφήματα θερμοκρασιών έχουν ανεβεί σε προηγούμενα ποστ , επισης η σωστή πρακτική είναι να βλέπουμε γραφήματα λειτουργίας όταν τα κλιματιστικα έχουν ισορροπήσει στο χώρο και όχι στην αρχή της λειτουργίας  εκτός και αν θελουμε να δούμε ποσά watt ανεβάζει επισης εδώ αρκετοί από μας που ανεβάζουμε γραφήματα έχουμε τα κλιματιστικα ως αποκλειστικές πηγές θέρμανσης και ψύξης οποτε ειδικά στην θέρμανση τα κλιματιστικα μας ανοίγουν τον Οκτωβρίου- Νοεμβρίου και κλείνουν τον Απρίλιο , συγκεκριμένα εγώ τα τρία κλιματιστικα που έχω στο σπιτι τον χειμώνα δε σβήνουν ούτε τα Σαββατοκύριακα που μπορεί να λείπω απλά ρυθμίζω λίγο πιο χαμηλά την θερμοκρασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Trusted είπε

To Shorai αντίστοιχα ήταν σε λειτουργία sleep ?  οι πόρτες των δωματίων ήταν κλειστές η ανοιχτές ? , όταν ζητάς συγκεκριμένη θερμοκρασία θα πρέπει να τσεκάρεις αν αυτό που έχεις επιλέξει

συμβαδίζει με ένα ψηφιακό θερμόμετρο . ( το κάθε κλιματιστικό μετράει διαφορετικά και παίζει σημαντικό ρόλο η τοποθέτηση του στον χώρο ).

Η πόρτα ήταν ανοιχτή  στο υπνοδωμάτιο ? τι επιλογές είχες κάνει στο remote  ? , δεν βλέπω κάνεις να ανεβάζει γράφημα θερμοκρασίας αντίστοιχα , επίσης δεν βλέπω το ξεκίνημα του κλιματιστικού  .  Το συγκεκριμένο μπορεί να δουλεύει και μέρες ανοιχτό επίσης τις πρωινές ώρες έπρεπε να πέσει και άλλο η κατανάλωση εκτός αν δεν έχει την δυνατότητα η δεν έχει εξωτερικό αισθητήρα θερμοκρασίας ( Αντιστάθμιση ) . Το γράφημα κατανάλωσης πρέπει να συμβαδίζει με γράφημα θερμοκρασίας για να βλέπουμε τι γίνεται και στον χώρο.

Ανοιχτη πορτα.
Ζητηση 26, auto, quiet.
H μεταβολη της εξωτερικης απο 1:00 μεχρι 7:00 ηταν 1.5 C
Το συγκεκριμενο κατεβαινει πιο χαμηλα απο οτιδηποτε εχουμε δει ως τωρα.
Δες παρακατω γιατι το ανεβασα.

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Τις κορυφές εμενα δε ξέρω για ποιο λόγο τις κάνει η αν γίνονται λόγω I feel ?

Κι εμενα τις εκανε μεχρι τωρα και μου φανηκε περιεργο γι αυτο το ανεβασα.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι γνώμη έχετε για τα κλιματιστικά Tesla;

Ενδιαφέρομαι για 12000αρι και έχοντας στο μυαλό μου το Toyotomi Izuru, μετά απο συνομιλία με κατάστημα μου πρότειναν ως καλύτερο απ΄το toyotomi και με 10 χρόνια εγγύηση το παρακάτω tesla:

https://www.skroutz.gr/s/20496187/Tesla-TA36FFML-1232IAPC.html

Γενικά για 12αρι με budget γύρω στα 400€ τι θεωρείτε σαν καλύτερη επιλογή αυτή την στιγμή;

Επεξ/σία από szaf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, szaf είπε

Τι γνώμη έχετε για τα κλιματιστικά Tesla;

Ενδιαφέρομαι για 12000αρι και έχοντας στο μυαλό μου το Toyotomi Izuru, μετά απο συνομιλία με κατάστημα μου πρότειναν ως καλύτερο απ΄το toyotomi και με 10 χρόνια εγγύηση το παρακάτω tesla:

https://www.skroutz.gr/s/20496187/Tesla-TA36FFML-1232IAPC.html

Γενικά για 12αρι με budget γύρω στα 400€ τι θεωρείτε σαν καλύτερη επιλογή αυτή την στιγμή;

Σε κάποιες σελίδες λέει 2 χρόνια εγγύηση,άλλου λέει 5 χρόνια..άλλου λέει 10 χρονια.. (για τα Tesla)

Ενδιαφέρον 12αρι με 10 χρόνια εγγύηση και καλούς δείκτες ειναι https://www.skroutz.gr/s/23190616/TCL-Miracle-II-12CHSA-VE-White.html

Γενικά τα TCL φαίνονται τίμια μηχανήματα (σχετικά με την τιμή τους)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, spaek είπε

????????

Έχουμε κατηγορηθεί πολλές φορές ότι το υπεραναλυουμε το πράγμα.

Προσωπικά πιστεύω ότι καλά κάνουμε.

15 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Σε κάποιες σελίδες λέει 2 χρόνια εγγύηση,άλλου λέει 5 χρόνια..άλλου λέει 10 χρονια.. (για τα Tesla)

Ενδιαφέρον 12αρι με 10 χρόνια εγγύηση και καλούς δείκτες ειναι https://www.skroutz.gr/s/23190616/TCL-Miracle-II-12CHSA-VE-White.html

Γενικά τα TCL φαίνονται τίμια μηχανήματα (σχετικά με την τιμή τους)

Πρέπει να είναι το vfm του 2020.

Εδώ λίγο φθηνότερα

https://www.bestprice.gr/item/2156109140/tcl-miracle-12chsave.html??qid=3o6cLsjhdzs_0752c&seq=3&q=κλιματιστικα+12000+btu&from=cat

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Ανοιχτη πορτα.
Ζητηση 26, auto, quiet.
H μεταβολη της εξωτερικης απο 1:00 μεχρι 7:00 ηταν 1.5 C
Το συγκεκριμενο κατεβαινει πιο χαμηλα απο οτιδηποτε εχουμε δει ως τωρα.
Δες παρακατω γιατι το ανεβασα.

Κι εμενα τις εκανε μεχρι τωρα και μου φανηκε περιεργο γι αυτο το ανεβασα.

Δοκίμασε σήμερα ότι έχεις βάλει με κλειστή την πόρτα , όσο για το ποιο χαμηλά το καθορίζει ο προγραμματισμός του κάθε μηχανήματος και οι συνθήκες που επικρατούν στον χώρο και εμένα 2 DAISEKAI V είχαν δείξει μαζί 200 Watt Xειμώνα  , o μετρητής ήταν στο πίνακα όπου έπιανε φορτία από συσκευές σε αναμονή δηλαδή ήταν ποιο χαμηλά ακόμα  ,  βέβαια δεν μου λένε τίποτα όλα αυτά όσο η σούμα του τετραμήνου στο ρολόι της ΔΕΗ. Εγώ τα εχω κυρίως για θέρμανση όπου το ένα δεν σταματάει ποτέ στην ψύξη μας καλύπτει ένα ( τρία υπνοδωμάτια με ανοιχτές πόρτες ) αν έχει καύσωνα ανοίγει και το δεύτερο . Θα προσπαθήσω να επανέλθω με μετρήσεις χρησιμοποιούσα έναν efergy 3φασικο ( τον εχω εκτός τώρα ) τον είχα πάρει μαζί με τα μηχανήματα δεν θυμάμαι καλά πριν 7-8 χρόνια νομιζω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πως εξηγούνται τα πολύ χαμηλά νούμερα seer/scop στο 18 & 24 btu σε αντίθεση με τα 9 & 12;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας σκέφτομαι να κάνω αγορά φορητού κλιματιστικού για εξοχική κατοικία αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τέτοιου είδους κλιματιστικά .θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kara-man είπε

Καλησπερα σας σκέφτομαι να κάνω αγορά φορητού κλιματιστικού για εξοχική κατοικία αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τέτοιου είδους κλιματιστικά .θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ;

Υπάρχει θέμα για τα κλιματιστικά, αλλά έτσι από περιέργεια..

Γιατί φορητό;; λόγω κόστους;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...