Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, iordanis78 είπε

Εγώ την μια που την έδωσα για  να την φτιάξουν την πρωτη φορα μου πειραν 30€ την δευτερη  πηγα σε άλλον 40€  δεν είναι πολλα αλλά θα κρατήσει η θα χαλάσει 

Εντάξει λογικό ακουγεται , εγώ παντως θα το 0ροτιμουσα από το να δώσω κάτι ποσά που ακούγονται 250-300 ευρώ για πλακέτα , εαν ισχύουν βεβαια αυτά τα ποσά στις γνήσιες η είναι ανάλογα της μάρκας η του μοντέλου , εαν έχεις τέτοιες πληροφορίες και μπορείς καλό θα ήταν να τις μοιραστείς στο forum 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, guzel είπε

Βρηκε το thread τον άνθρωπο του. 😜

Πια εταιρεία είναι η πιο επιρρεπής σε βλάβες; Τι σας φέρνουν συνήθως;

Όλα χαλάνε αμα δεν τα προσέχεις και δεν τα κάνεις συντήρηση βασικό πλενουμε τα φίλτρα όσο πιο συχνά μπορουμε και για εμάς και για το μηχάνημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σβήνεις τα logs . Έχουν κατάληξη json.

Του φέρνει λίγο

https://www.skroutz.gr/s/23593319/Samsung-AR12TXHQASINEU-AR12TXHQASIXEU-White.html

Βρήκα 2 logs.json...Τα έσβησα αλλά στο γράφημα δεν έγινε reset

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, argitt είπε

Βρήκα 2 logs.json...Τα έσβησα αλλά στο γράφημα δεν έγινε reset

Κάτι σαν τα κάτω δεν έσβησες ;

06c0f88ee633d80d27178aa6155815b2.png

Αν τα σβήσεις, και κάνεις refresh την σελίδα, θα δεις ότι θα ξεκινήσει από την αρχή τα διαγράμματα.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάτι σαν τα κάτω δεν έσβησες ;

06c0f88ee633d80d27178aa6155815b2.png

Αν τα σβήσεις, και κάνεις refresh την σελίδα, θα δεις ότι θα ξεκινήσει από την αρχή τα διαγράμματα.

Δν μου έβγαλε κάτι τέτοιο...Μιλάω για κινητό Android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, argitt είπε

Μου βγάζει cannot remove...Άστο θα το δούμε κάποια άλλη στιγμή... Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον...

Ναι δεν στα βγάζει γιατί το τρέχεις από πίσω το npm και γίνονται read only.

Κλείσε το termux και άνοιξέ το. Σβήσε τα json και μετά τρέξε το npm.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gpapadakis είπε

Βασικα βρηκα ενα 12αρι απο το e-shop στα 370€ (
) και το εβαλα στο εξοχικο (ελαχιστη χρηση το χειμωνα). Απλα θελω να ξερω τι με περιμενει απο βλαβες κλπ. 

Ο τεχνικος ειπε οτι του μοιαζει με inventor παντως.

Εξωτερικά μοιάζει με αυτό:
https://www.skroutz.gr/s/18330792/Inventor-Premium-PR1VI32-12WF-PR1VO32-12.html

Κοίτα κανένας δεν ξέρει πραγματικά το ποσοστό βλαβών που έχει το κάθε μοντέλο σε κάθε εταιρεία . Όπως επίσης αν υποθέσουμε ότι πήρες μοντέλο με το μεγαλύτερο ποσοστό βλαβών εντός 5ετιας και πάλι δε σημαίνει ότι οπωσδήποτε θα σου βγάλει βλάβη εντός 5ετίας .  Πιθανότητες είναι . Δεν έχουν ημερομηνία λήξης.

Προσωπικά δεν θα το έπαιρνα  με τόσο μικρή εγγύηση .  Το Inventor στο link είναι εξίσου καλό σε οικονομία, έχει 10 χρόνια εγγύηση σε όλο το μηχάνημα και μπορείς να το βρείς στα 400 ευρώ.
Ή να κοίταζες σε κάποιο TCL με λιγότερα features  στα ίδια πάνω κάτω λεφτά  με αυτό που πήρες . 

Σε αυτά τα λεφτά με μεγάλη εγγύηση 5 χρόνια ή 10 χρόνια είχες αρκετές επιλογές σε διάφορες μάρκες .  Όπως και να χει καλορίζικο !

 

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Όταν λες έχεις δει πολλά με προβλήματα εννοείς από δικά σου μηχανήματα και γνωστών σου η είσαι στο χώρο των επισκευών αυτού του κλάδου και έχεις εμπειρία , σε ρωτάω γιατί έχω δώσει ένα smart inverter Samsung που είχα στον αδερφό μου πέρυσι μη του χαλάσει και βγω και εκτεθειμένος 

Όλα τα προϊόντα της αγοράς σε οποιαδήποτε κατηγορία κάποια στιγμή χαλάνε . Αυτό που αλλάζει είναι το ποσοστό των βλαβών και η συχνότητα απο μοντέλο σε μοντέλο και απο μάρκα σε μάρκα . 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς πάσαν ενδιαφερόμενο αγοραστή του ASYG24KLCA , σε ψύξη το συγκεκριμένο κλιματιστικό κατεβαίνει κάτω από τα 100W .😎

Πιο κάτω και από το 9άρι daikin.

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει άλλο 24άρι που να κατεβαίνει τόσο χαμηλά σε watts.

Φυσικά φουλ ευνοϊκές συνθήκες , μέσα ξεκίνησε 27C, ζήτησα 26 και έξω είχε επίσης 25-26. Απλά ήθελα να δω μέχρι πόσο μπορεί να κατέβει.

Έμεινε εκεί γύρω, μέχρι που το έκλεισα.

image.png.047b3dc1ae484c6717c81d302ff58916.png

Έξω είναι κάπως έτσι :

 

Και το daikin:

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τα φορητά κλιματιστικά έχει κάποιος προσωπική εμπειρία; Το σκέφτομαι σαν λύση αλλά με προβληματίζει η τοποθέτηση του σωλήνα εξάτμισης και στο κατά πόσο καλή απόδοση θα έχει για να δροσίζει ένα δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημερα, με budget περί τα 300-330 σε ποιο 12αρι να παω; Μου έχουν πει για τεσλα 10 έτη εγγύηση. Θα χρησιμοποιείται κυρίως για ψύξη. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, guzel είπε

Toshiba Shorai 1st gen 18.000 BTU

Καλοκαίρι στην Κρήτη με νοτιά (2020):

ts.jpg.264570a670b571bc3db8246956a90bd8.jpg

Επειδή στέλνετε PM, ορίστε και η εσωτερική:

https://streamable.com/x5ynlx

Σύνολο ημέρας (από περίπου στις 13:00 έως 00:00) με 26 επιθυμητή με έναν ανυπόφορο νότια σε συνδιασμό με αφρικανική σκόνη, 1.90kWh.

1375172126_Screenshot_20200621-0114332.png.a193d270ddb3dc720e3ea5f23adca893.png

θερμόμετρο στη μέση του σπιτιού:

spacer.png

Ο χώρος έχει ακριβώς την επιθυμητή του κλιματιστικού ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη εσωτερική μονάδα , τι μπορούμε να αγοράσουμε για απολύμανση . Τα φίλτρα τα καθαρίζω κάθε 1,5 μήνα με κρύο νερό.

Έχω δει για μη επαγγελματική χρήση σπρέι καθαρισμού εσωτερικής μονάδας . Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος κάνει δουλειά. ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

 

8 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Εξωτερικά μοιάζει με αυτό:
https://www.skroutz.gr/s/18330792/Inventor-Premium-PR1VI32-12WF-PR1VO32-12.html
 

Εξωτερικα μοιαζει με Μιντεα. Τελος.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...