Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οταν λες οτι το R32 στοιχιζει πιο ακριβα απο πια αποψη το λες; Απο την πλευρα οτι οι συσκευες με αυτο το ψυκτικο υγρο ειναι πιο ακριβες ή οτι αν θελησεις να συμπληρωσεις είναι πιο ακριβο ως προιον?

Επισης μια απορια διαβαζω εδω μεσα απο μερικους που λενε οτι η εσωτερικη με την εξωτερικη μοναδα θα πρεπει να εχουν αποσταση 2,5-3 μετρα για βελτιστη αποδοση και για να μην δημιουργουνται προβληματα? Τι προβληματα δημιουργουνται αν η αποσταση ειναι πολυ πιο μικρη? Που εψαχνα στο ιντερνετ για ζητημα αυτο διαβασα και απο ιστοσελιδες εταιριων που κανουν εγκατασταση-συντηρηση κλιμαστικων να γραφουν οτι η αποσταση θα πρέπει να ειναι οσο το δυνατο μικροτερη. Τι ισχυει τελικα? Ποιο ειναι μυθος και ποιο αληθεια?

Αυτό που διάβασες είναι αλήθεια όταν οι αποστάσεις είναι πάνω από 10 μέτρα και ειδικά αν έχεις και υψομετρική διαφορά , η απόδοση θα πέσει από την ονομαστική.

Όσο αφορά το μίνιμουμ 2,5μ με 3 μ αποσταση τοποθετησησ συνίσταται γιατί αρχικά το φρέον που έχει μέσα είναι για αυτά τα μέτρα ίσως και για παραπάνω , κατά αυτό το τρόπο το κλιματιστικό θα έχει τη σωστή λειτουργία και θα σου δώσει την ονομαστική απόδοση του . Δεν θα σηκώνει υψηλές πιέσεις , το έργο του δεν θα έρχεται ωμό , θα έχεις απόσβεση θορύβου από την εξωτερική μονάδα που παράγει κραδασμούς λόγω του συμπιεστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες οτι το R32 στοιχιζει πιο ακριβα απο πια αποψη το λες; Απο την πλευρα οτι οι συσκευες με αυτο το ψυκτικο υγρο ειναι πιο ακριβες ή οτι αν θελησεις να συμπληρωσεις είναι πιο ακριβο ως προιον?

 

Επισης μια απορια διαβαζω εδω μεσα απο μερικους που λενε οτι η εσωτερικη με την εξωτερικη μοναδα θα πρεπει να εχουν αποσταση 2,5-3 μετρα για βελτιστη αποδοση και για να μην δημιουργουνται προβληματα? Τι προβληματα δημιουργουνται αν η αποσταση ειναι πολυ πιο μικρη? Που εψαχνα στο ιντερνετ για ζητημα αυτο διαβασα και απο ιστοσελιδες εταιριων που κανουν εγκατασταση-συντηρηση κλιμαστικων να γραφουν οτι η αποσταση θα πρέπει να ειναι οσο το δυνατο μικροτερη. Τι ισχυει τελικα? Ποιο ειναι μυθος και ποιο αληθεια?

 

 

Στοιχίζει πιο ακριβά απο αποψης αγοράς του φρέον R32 απο τον εγκαταστάτη οπότε και το οποιο κόστος μετακυλιεται στον τελικό καταναλωτή

 

Για μέχρι περίπου 2μέτρα σωληνώσεων δεν υπάρχει κανένα θέμα. Απο τα περίπου 2μέτρα και μετά χρειάζεται συμπλήρωση με έξτρα   φρέον (οπότε αν έδω έχεις r32 ετοιμάσου να πληρώσεις το ανάλογο ποσό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά το μίνιμουμ 2,5μ με 3 μ αποσταση τοποθετησησ συνίσταται γιατί αρχικά το φρέον που έχει μέσα είναι για αυτά τα μέτρα ίσως και για παραπάνω , κατά αυτό το τρόπο το κλιματιστικό θα έχει τη σωστή λειτουργία και θα σου δώσει την ονομαστική απόδοση του . Δεν θα σηκώνει υψηλές πιέσεις , το έργο του δεν θα έρχεται ωμό , θα έχεις απόσβεση θορύβου από την εξωτερική μονάδα που παράγει κραδασμούς λόγω του συμπιεστή.

Μεγαλυτερες πιεσεις-καλυτερη αποδοση.. περισσοτερο θορυβο εξωτερικης.. μειωμενη αξιοπιστια συμπιεστη..

Εμενα μου τη σπαει που στην τιμη σου λενε μεχρι 3 μετρα και αν η εξωτερικη τοποθετηθει ακριβως πισω απο την εσωτερικη

δεν θελουν να αφησουν λιγο παραπανω σωληνα μονο και μονο για να εχουν μεγαλυτερο κερδος!

 

Δεν θες να χρησιμοποιησεις αντλια κενου ή ν αφησεις το σωληνα που πρεπει οκ παρε 40ε! θελουν ομως και το 70αρι!!!

εν αγνοια βεβαια του καταναλωτη.. και μετα λενε καποια θυματα αα ηταν καλος και ευγενικος.. μου σκουπισε και το πατωμα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλυτερες πιεσεις-καλυτερη αποδοση.. περισσοτερο θορυβο εξωτερικης.. μειωμενη αξιοπιστια συμπιεστη..

Εμενα μου τη σπαει που στην τιμη σου λενε μεχρι 3 μετρα και αν η εξωτερικη τοποθετηθει ακριβως πισω απο την εσωτερικη

δεν θελουν να αφησουν λιγο παραπανω σωληνα μονο και μονο για να εχουν μεγαλυτερο κερδος!

 

Δεν θες να χρησιμοποιησεις αντλια κενου ή ν αφησεις το σωληνα που πρεπει οκ παρε 40ε! θελουν ομως και το 70αρι!!!

εν αγνοια βεβαια του καταναλωτη.. και μετα λενε καποια θυματα αα ηταν καλος και ευγενικος.. μου σκουπισε και το πατωμα..

 

Φίλος ψυκτικός μου είπε ότι είναι πολύ σημαντικό κατά την εγκατάσταση, να χρησιμοποιήσουν μανόμετρα και αντλία κενού για τη δημιουργία κενού. Μου είπε μάλιστα ότι είναι τόσο σημαντικό που πριν έρθουν για εγκατάσταση, να το ρωτήσω αν θα γίνει έτσι. Και αν έρθουν χωρίς αυτά και σκοπεύουν να κάνουν απλά εξαέρωση, να μην δεχτώ να μου κάνουν αυτοί την εγκατάσταση. 

Είναι όντως τόσο σημαντικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος ψυκτικός μου είπε ότι είναι πολύ σημαντικό κατά την εγκατάσταση, να χρησιμοποιήσουν μανόμετρα και αντλία κενού για τη δημιουργία κενού. Μου είπε μάλιστα ότι είναι τόσο σημαντικό που πριν έρθουν για εγκατάσταση, να το ρωτήσω αν θα γίνει έτσι. Και αν έρθουν χωρίς αυτά και σκοπεύουν να κάνουν απλά εξαέρωση, να μην δεχτώ να μου κάνουν αυτοί την εγκατάσταση. 

Είναι όντως τόσο σημαντικό?

Nαι είναι τόσο σημαντικό ! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Nαι είναι τόσο σημαντικό !

Γίνεται κάτι παρόμοιο (ή ίδιο) και στην εγκατάσταση μιας αντλίας θερμότητας για θέρμανση πχ με καλοριφέρ/ενδοδαπέδια/fancoils υποθέτω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα αυτο που με πειραζει ειναι το παπατζιλικη και η ΩΜΗ παραπλανηση του καταναλωτικου κοινου

 

Βλεπω τη διαφιμιση στη τηλεοραση 10 χρονια εγγυηση  , το σκρολ περναει γρηγορα και λεει μπεσ στο σιτε μασ http://www.fgeurope.gr/  για λεπτομερειες

 

Μπαινω στο σιτε  http://www.fgeurope.gr/menu/eggyhsh-143 και διαβαζω τα παρακατω  

ΕΙΔΙΚΟΙ ΟΡΟΙ: ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ FUJIΤSU, FUJI ELECTRIC, GENERAL, MIDEA

Η εγγύηση καλύπτει για τρία (3) χρόνια κάθε ανωμαλία ή βλάβη που οφείλεται στην κατασκευή ή σε ελαττωματικό εξάρτημα της κλιματιστικής συσκευής. Η αποκατάσταση της βλάβης γίνεται δωρεάν δια της αντικατάστασης ή της επισκευής του ελαττωματικού εξαρτήματος. Σε καμία περίπτωση δεν προβλέπεται η αντικατάσταση της συσκευής.

Παρέχεται πρόσθετη εγγύηση επτά (7) χρόνων για τον συμπιεστή, με την προϋπόθεση της ετήσιας συντήρησης του κλιματιστικού από τα συνεργεία της εταιρείας μας ή από τα συνεργεία των εξουσιοδοτημένων καταστημάτων λιανικής πώλησης. Η τακτική συντήρηση μετά την τριετία, η οποία απαραιτήτως θα πρέπει να γίνει με τη συμπλήρωση των 3 ετών, αποτελεί απαραίτητη και ουσιαστική προϋπόθεση για την ισχύ της πρόσθετης εγγύησης. Η ετήσια συντήρηση βεβαιώνεται με την απόδειξη παροχής υπηρεσιών του εξουσιοδοτημένου συνεργείου. Σε περίπτωση που έστω και για ένα έτος δεν έχει γίνει η τακτική συντήρηση, τότε η πρόσθετη εγγύηση παύει να ισχύει. Τα έξοδα της τακτικής συντήρησης επιβαρύνουν τον πελάτη.

 

 

Το ιδιο λεει και το δικο μου. Ο κομπρεσορας εχει 5 ετη εγγυηση εφόσον κάθε χρονο γινεται ο ελεγχος απο εξουσιοδοτημένους μαστορες, τους οποιους πληρωνω εγω.

Ότι πρεπει να γινεται ετήσιος ελεγχος για συντηρηση είναι λογικο, δε γινεται να μη κανεις ποτε συντηρηση, αρα να το καταστρεψεις και μετα να περιμενεις να σου το αντικαστησουν.

Αλλα γιατι πρεπει να πληρωνω εγω δε καταλάβα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος ψυκτικός μου είπε ότι είναι πολύ σημαντικό κατά την εγκατάσταση, να χρησιμοποιήσουν μανόμετρα και αντλία κενού για τη δημιουργία κενού. Μου είπε μάλιστα ότι είναι τόσο σημαντικό που πριν έρθουν για εγκατάσταση, να το ρωτήσω αν θα γίνει έτσι. Και αν έρθουν χωρίς αυτά και σκοπεύουν να κάνουν απλά εξαέρωση, να μην δεχτώ να μου κάνουν αυτοί την εγκατάσταση. 

Είναι όντως τόσο σημαντικό?

Εγω σε τοποθετηση την πατησα.. Επιασα κουβεντα με τον μαστορα και κατοπιν εορτης αντιλαμβανομαι οτι δεν εβαλε αντλια

και μου λεει επειδη ειναι κοντινη η αποσταση δεν χρειαζεται.. δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα στην αποδοση και την αξιοπιστια του μηχανηματος..

Το 70αρι ομως το τσεπωσε..!!! Τωρα γνωρισα μαστορα(Αθηνα) σωστος στη δουλεια του με 50ευρω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξτε κανά pm με στοιχεία καλού ψυκτικού βρε παιδιά :)

 

Εκτός από αντλία κενού, τι άλλο θέλουμε; Armaflex σε τι πάχος; Για τρύπημα δοκαριού θέλει ποτήρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παιρνουν την δωρεαν ή πληρωνουν κανα 80αρι για αντλια;

Προσωπικά πριν 4-5 χρόνια στην τσάμπα εγκατάσταση του MM δεν ήξερα καν τα βασικά, πόσο μάλλον την αντλία θερμότητας.

 

Δεν ξέρω γιατί πήγα έτσι γουρούνι στο σακί, συνήθως δεν το κάνω. Όσο το θυμάμαι τόσο μου τη σπάει... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται κάτι παρόμοιο (ή ίδιο) και στην εγκατάσταση μιας αντλίας θερμότητας για θέρμανση πχ με καλοριφέρ/ενδοδαπέδια/fancoils υποθέτω?

Τα κλιματιστικά τοίχου είναι αντλίες θερμότητας και δουλεύουν με την ίδια λογική όπου δουλεύουν και οι αντλίες θερμότητας που συνδέονται με καλοριφέρ/ενδοδαπέδια κτλ ..

 

Η διαφορά είναι ότι το κλιματιστικό είναι αντλία θερμότητας αέρος-αέρος  και το σύστημα που περιγράφεις εσύ είναι αντλία θερμότητας αέρος-νερού.

 

Όλα θέλουν κενό .

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...