Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Πολλά παράπονα
Πολλά παράπονα

Ρε φιλε ελεος!!!! Κανε κατι με το συντακτικο σου!!!!

Τι είχες Γιάννη τι Χά πάντα

Diskimpex = Garykokin = οι καλύτεροι απλά θαυμάζω

Great reaspect to them

Επεξ/σία από lexusr450
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλά παράπονα

Πολλά παράπονα Τι είχες Γιάννη τι Χά πάντα

Diskimpex = Garykokin = οι καλύτεροι απλά θαυμάζω

Great reassert to them

 

Γνωρίζεις σχέση μου με τον Diskimpex ή άλλον ; Επίσης για την εταιρία Μpakis που αναφέρθηκες ,από που προκύπτουν πολλά παράπονα.; Απο θέμα που κλειδώθηκε μόλις απάντησες ,γιατι δεν ξέρεις τι έχει γίνει ; Αν δεν γνωρίζεις πρόσωπα και καταστάσεις ,μην γράφεις για άλλους υπονοούμενα .Νομίζεις δεν μπορεί να σου απαντήσει αλλος ,συνέχεια τα ίδια.

 

Τα ίδια, όπως για δικούς σου λόγους έγραψες πριν, για ακόμα μια φορά,για την διαφήμιση της FG Europe ,δήθεν παραπλανητική κλπ .Η εταιρία είναι πολλά χρόνια στην Ελλάδα με τα Fujitsu που είναι πολυεθνική εταιρία  .Θα είχε κλείσει ή αλλάξει αντιπρόσωπο αν υπήρχαν προβλήματα χωρίς λύση ,επειδή στο κάθε skroutz κάποιος έγραψε κάτι .Παλαιότερα ξανά τα δυσφημούσες σαν Κινέζικα.Δεν σου αρέσει ένα προιόν ή υπηρεσία, μην αγοράσεις.Σε εξαπάτησαν ,ότι λέει ο νόμος .

 

Συνέχισε να συζητάς με τους φίλους σου ,τα ιδια θέματα σε τόσες σελίδες ,για like μεταξύ σας .Για τους λόγους που γράφτηκες εδώ .Αλλά δεν θα ασχολείσαι για άλλους με σενάρια ,όταν δεν ασχολούνται αυτοί μαζί σου.

Εκτός αν πιστεύεις θα αλλάξεις γνώμη σε όποιον γνωρίζει τα αντίθετα ή έχει άλλη άποψη...

Αν διαβασετε το ορο 6 θεωρητικα μπορουν να ισχυριστούν οτι η εγκατασταση δεν εγινε σωστα και η βλαβη προερχεται απο κακη χρηση οποτε και δεν ισχυει η ισχυει. Και εσυ αντε μα αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας. Παντως η ινβεντορ πρεπει να εκανε τρελες πωλησεις με 3-4 ατομα που ετυχε να μιλησω ινβεντορ εβαλαν

 

Εσύ κατάλαβες τον όρο ,και καλά τον αναφέρεις .Οι εγγυήσεις είναι με σημεία ότι τους συμφέρει. Αυτοί που μόνιμα προτείνουν την εταιρία,για δικούς τους λόγους ,τι μπορούν να σου πουν.Γιατί δεν τα γράφεις όπως τους αρέσει.

 

Aυτή την περίοδο επίσης ξεπουλά και η Τοyotomi λόγω διαφήμισης προσφοράς .Ετσι είναι το εμπόριο,εναλλαγές .Οτι θέλει πουλά καθένας για κέρδος.Και κανόνι από χρέη μπορεί να βαρέσει, και να ψάχνεσαι,που έγραψαν πιο πίσω.Και ο αλλος αγοράζει ,ότι κρίνει τον συμφέρει επίσης.Και πάντα θα υπάρχουν και καλύτερα προιόντα στην αγορά.

Επεξ/σία από Gary_Kokkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά παράπονα

Ξερεις τι πιστευω.. Θα εχει αρκετο προσωπικο αλλα θα τους τρεχει για τρεις και εξηντα οποτε και αυτοι αρπα κολλα..

Ξερεις τι πιστευω.. Θα εχει αρκετο προσωπικο αλλα θα τους τρεχει για τρεις και εξηντα οποτε και αυτοι αρπα κολλα..

Τυχαια τον βρηκα και ειπα να στειλω..
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιοι που έχουν χρόνια μια αντιπροσωπεία ή παρέχουν υπηρεσίες σε κάτι, δεν είναι τυχαίοι..

Aυτούς που αλλάζουν συχνά συνεργασίες να φοβάσαι ,άσχετα πόσα χρόνια υπάρχουν στην αγορά. 

Επεξ/σία από Gary_Kokkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε ειναι  εδω τα παιδια για να βοηθανε αλλα εσυ  θελεις μασημενη τροφη 100%.

Αν εισαι στη ΔΕΗ η τιμη ειναι 0,0968 για το ημερησιο και 0,0661 για το νυχτερινο.

Θα κανεις τον πολλαπλασιασμο μονος σου ;;;;;

 

Ρε φιλε ελεος!!!! Κανε κατι  με το συντακτικο σου!!!!

 

Συνέχισε να προκαλείς άλλους ,χωρίς να απευθύνονται σε σένα .

Οτιδήποτε πέρα από Toshiba Daikin και Mitsubishi το θεωρώ μέτριο, άντε να πω ορισμένες μάρκες μέτριο προς καλό.

 

Μαζι τους οι Panasonic και Hitachi επίσης.Ολες κορυφαίες που οδηγούν τον κλάδο 50+ έτη.

Αν αξίζει μια αγορά από κορυφαίες εταιρίες,είναι θέμα καθενός τι χρειάζεται,θέμα χρημάτων και ότι βρεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μας πει κάποιος τι παίζει με τα Toshiba? Εννοώ ποια μοντέλα είναι κινεζιές και ποια όχι. Τα Daisekai 8 ας πούμε είναι κορυφαία, σωστά;

 

Τoshiba Κινέζικα δεν υπάρχουν προς το παρόν στην αγορά .Ταιλάνδης είναι ,απο βασικό εργοστάσιο της εταιρίας. .Κάποιοι που διαφημίζουν Τoshiba με Ιαπωνικό συμπιεστή ,στο καρτελάκι στο εξωτερικό μέρος λέει κατασκευής Ταιλάνδης.Κάποια φυλλάδια γενικά αναφέρουν ότι κάποια μπορεί να είναι  Ιαπωνίας.Οτι συμφέρει τον εισαγωγέα .

Να κάνω κ εγώ μια ερώτηση για την εγκατάσταση μήπως γλυτώσω το δοκάρι μου;

 

Η τρύπα στον τοίχο μπορεί να γίνει πίσω από την εσωτερική μονάδα εκεί που έχω σημειώσει με κόκκινο ή για να γίνει αυτό θα καμφούν απότομα οι σωληνώσεις; Υπάρχει κανένας λόγος που πρέπει να γίνει η τρύπα είτε δεξιά ή αριστερά στις θέσεις που δείχνει το διάγραμμα;

 

 

Κάθε μηχάνημα έχει τις ιδιοτροπίες του.Ο λόγος που υπάρχουν οι οδηγίες εγκατάστασης.Να ρωτήσεις τεχνικό στον χώρο σου που ξέρει το μηχάνημα .Αν ενδιαφέρεσαι για Daikin όπως ο κωδικός σου ,αυτά έχουν χοντρό εσωτερικό μέρος που θέλει καλή στήριξη. Πατέντες θα τις βρείς μπροστά σου αν τύχει και χαλάσει ,ή πρέπει να κάνεις τα ίδια αντίστροφα . Λογω δοκαριού είναι και θέμα ασφάλειας .Για πιθανότητα αστοχίας,καλύτερα να το βάλεις πιο δίπλα σε θέση.

Επηρεάζονται όλοι από τη διαφήμιση και το marketing. Φαίνεται δεν πάει πια με την μάρκα, αλλά με μοντέλο. Όλοι παίρνουν εξαρτήματα ο ένας από τον άλλο και στο τέλος λίγοι είναι οι πραγματικοί κατασκευαστές. Π.χ. άλλο το ένα Daikin, άλλο το άλλο. Ούτε η χώρα προέλευσης έχει σημασία. Και η εγγύηση είναι θέμα εμπορικής πολιτικής, δεν αντικατοπτρίζει αναγκαστικά την ποιότητα. Αν βαρέσει κανόνι μια μέρα η Inventor, θα μείνουμε με την εγγύηση στο χέρι.

Οταν ενα προιόν λεει κατασκευή,εννοεί εξ'ολοκλήρου στην χώρα που γράφει .Μερικά εργοστάσια είναι πιο βασικά για διάφορα θέματα ,και άλλα για παραγωγή για διάφορες αγορές. Θέμα μοντέλων και κόστους .Οτι γράφει αντι κατασκευή, συναρμολόγιση ,είναι γιατί έχει εξαρτήματα από διάφορες χώρες ή προμηθευτές.Γίνεται ήδη συχνά στα κινητά και τηλεοράσεις.Οι διαφορές ποιότητας στα εξαρτήματα είναι για κέρδος .Τα μυστικά τα ξέρουν οι εισαγωγείς κάθε φορά.

 

Η διαφορά στα επώνυμα, είναι το διεθνές δίκτυο τους .Αν σταματήσει η εισαγωγή τους σε μια αγορά ,μπορείς υποστήριξη από το εξωτερικό.Τα σωστά service έχουν συνήθως επαφές και με εξωτερικό ή τρίτους .Η εγγύηση τους ισχύει και στην ΕΕ. Το κάνει παράδειγμα ο Κotsovolos και άλλοι,σε προιόντα που φέρνουν οι ίδιοι ,service δικό τους,παράταση εγγύησης κλπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Θέλουμε να βάλουμε ένα κλιματιστικό σε ένα ισόγειο σπίτι ~80 τ.μ. με 2 μεγάλα δωμάτια και ενιαία κουζινοσαλοτραπεζαρία. Οι τοιχομονώσεις είναι χάλια σε σημείο που μάλλον δεν υπάρχουν αλλά τα παράθυρα είναι αλουμινίου και από πάνω έχει άλλο σπίτι. Επίσης, έχει πολύ υγρασία το σπίτι σε σημείο να έχει περισσότερη απ'έξω λόγω, μάλλον,Πιστεύετε ότι με ένα 24αρι κι έναν ανεμιστήρα για υποβοήθεια στη ροή αέρα θα κάνουμε δουλειά;

 

Επειδή η εγγύηση θα πάει περίπατο (don't ask), μας ενδιαφέρει να είναι όσο πιο ποιοτικό γίνεται. Για αυτό το λόγο έχω κοιτάξει για τα εξής:

 

  1. Toshiba Suzumi Plus
  2. Mitsubishi MSZ/MUZ-GF71VE
  3. Daikin FTX60K / RX60K

Εσείς τι προτείνετε; Δεκτές κι άλλες προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέχισε να προκαλείς άλλους ,χωρίς να απευθύνονται σε σένα .

 

 

Ανορθογραφε και  ασυντακτε τυπε , κανεις λαθος , δεν ασχολουμαι  με προβληματικα ατομα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανορθογραφε και  ασυντακτε τυπε , κανεις λαθος , δεν ασχολουμαι  με προβληματικα ατομα!!!!

 

Eσυ γράφτηκες στο forum να τρολλάρεις άλλους .Τα παραπάνω σχόλια, είναι απο αυτούς που δεν ασχολήθηκαν μαζί σου.Ενώ εσυ τους επιτίθεσαι φραστικά χωρίς λόγο.Αποφάσισε και τι μηχανήματα έχεις,για να πετάγεσαι με την πρώτη ευκαιρία,σε όσους γράφουν αντίθετα στην φίρμα που υποστηρίζεις.Θα στο υπενθυμίζω όποτε ασχολείσαι με τους άλλους.

 

Καλημέρα!

 

Θέλουμε να βάλουμε ένα κλιματιστικό σε ένα ισόγειο σπίτι ~80 τ.μ. με 2 μεγάλα δωμάτια και ενιαία κουζινοσαλοτραπεζαρία. Οι τοιχομονώσεις είναι χάλια σε σημείο που μάλλον δεν υπάρχουν αλλά τα παράθυρα είναι αλουμινίου και από πάνω έχει άλλο σπίτι. Επίσης, έχει πολύ υγρασία το σπίτι σε σημείο να έχει περισσότερη απ'έξω λόγω, μάλλον,Πιστεύετε ότι με ένα 24αρι κι έναν ανεμιστήρα για υποβοήθεια στη ροή αέρα θα κάνουμε δουλειά;

 

Επειδή η εγγύηση θα πάει περίπατο (don't ask), μας ενδιαφέρει να είναι όσο πιο ποιοτικό γίνεται. Για αυτό το λόγο έχω κοιτάξει για τα εξής: Toshiba Suzumi Plus

  1. Mitsubishi MSZ/MUZ-GF71VE
  2. Daikin FTX60K / RX60K

Εσείς τι προτείνετε; Δεκτές κι άλλες προτάσεις.

 

Ενα μηχάνημα μόνο του, από αυτά δεν θα καλύψει  όπως τα περιγράφεις.Ρώτα κάποιον τεχνικό να δει την ιδιομορφία του χώρου σου.Τι χρειάζεσαι και που μπαίνει κάτι σε συνδιασμό .Καλύτερο από αυτά που διάλεξες,είναι το Mitsubishi.Εχει όμως όγκο το εσωτερικό και εξωτερικό μηχάνημα.Οτι καινούριο πάρεις,έχει εγγύηση ,και ας μην την χρειαστείς..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Θέλουμε να βάλουμε ένα κλιματιστικό σε ένα ισόγειο σπίτι ~80 τ.μ. με 2 μεγάλα δωμάτια και ενιαία κουζινοσαλοτραπεζαρία. Οι τοιχομονώσεις είναι χάλια σε σημείο που μάλλον δεν υπάρχουν αλλά τα παράθυρα είναι αλουμινίου και από πάνω έχει άλλο σπίτι. Επίσης, έχει πολύ υγρασία το σπίτι σε σημείο να έχει περισσότερη απ'έξω λόγω, μάλλον,Πιστεύετε ότι με ένα 24αρι κι έναν ανεμιστήρα για υποβοήθεια στη ροή αέρα θα κάνουμε δουλειά;

 

Επειδή η εγγύηση θα πάει περίπατο (don't ask), μας ενδιαφέρει να είναι όσο πιο ποιοτικό γίνεται. Για αυτό το λόγο έχω κοιτάξει για τα εξής:

 

  1. Toshiba Suzumi Plus
  2. Mitsubishi MSZ/MUZ-GF71VE
  3. Daikin FTX60K / RX60K

Εσείς τι προτείνετε; Δεκτές κι άλλες προτάσεις.

Ξέχασα να αναφέρω ότι στο χωριό που θα εγκατασταθεί έχουν συχνά πυκνά διακοπές ρεύματος και αρκετές διακυμάνσεις της τάσης σε καθημερινή βάση!!! Τι κλιματιστικό μου προτείνετε σε αυτήν την περίπτωση και πώς μπορώ να το προστατεύσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη τα Daikin και Mitsubishi δε χαλανε ποτε?

Εχω την εντυπωση ότι κανενα κλιματιστικο δεν ειναι αθανατο, υπαρχει ένα οριο και αναλογα με τη χρηση και τη συντηρηση που του κανεις.

 

Καλά ρε φίλε είπα εγώ οτι δε χαλάνε ποτέ; Έχω την αίσθηση οτι μιλάω σε 15χρονα μερικές φορές εδώ μέσα. Toshiba Daikin Mitsubishi έχουν περισσότερο χρόνο ζωής σε σχέση με τα υπόλοιπα. Εννοείται πως δεν είναι αθάνατα και εννοείται πως αν λειτουργείς ένα μηχάνημα 12/24, τυχερός θα πρέπει να είσαι αν δεν σου έχει χαλάσει στα 10-12 χρόνια, με ήπια ή μέτρια χρήση μπορεί να σου αντέξει περισσότερο. Και εννοείται πως η συντήρηση παίζει και αυτή τον ρόλο της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να αναφέρω ότι στο χωριό που θα εγκατασταθεί έχουν συχνά πυκνά διακοπές ρεύματος και αρκετές διακυμάνσεις της τάσης σε καθημερινή βάση!!! Τι κλιματιστικό μου προτείνετε σε αυτήν την περίπτωση και πώς μπορώ να το προστατεύσω;

 

Αν πάρεις 18ρι ή 24ρι κλιματιστικό, δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις κάτι.

 

Αλλά στην περίπτωση που τρία μικρότερα κλιματιστικά (πχ δύο 9ρια για τα δωμάτια και ένα 12ρι για το υπόλοιπο σπίτι) είναι καλύτερα από για ένα μεγάλο, εκεί μπορείς να χρησιμοποιήσεις τουλάχιστον ένα πριζάκι ασφαλείας με προστασία από υπέρταση, όπως αυτό.

 

Επειδή πήρα κι εγώ πρόσφατα πολύ καλό κλιματιστικό και με απασχολεί το θέμα αυτό, φίλος ψυκτικός μου είπε ότι ένα πριζάκι σαν το παραπάνω είναι οκ για το κλιματιστικό σε περίπτωση υπέρτασης. Δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά αλλά από την άλλη δεν έχω να χάσω και τίποτα με το να αγοράσω ένα πριζάκι. Φθηνά είναι.

 

Πάντως κι εγώ νομίζω ότι εφόσον δεν έχει καλή μόνωση το σπίτι, ένα 24ρι δεν θα φτάσει.

 

Το ιδανικό θα ήταν να δει κάποιος ειδικός τον χώρο σου για να σου πει τι θα ήταν καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να αναφέρω ότι στο χωριό που θα εγκατασταθεί έχουν συχνά πυκνά διακοπές ρεύματος και αρκετές διακυμάνσεις της τάσης σε καθημερινή βάση!!! Τι κλιματιστικό μου προτείνετε σε αυτήν την περίπτωση και πώς μπορώ να το προστατεύσω;

 

Κοίτα. Ψύξη στον χώρο σου δεν πρόκειται να κάνει, μόνο μια ήπια δροσιά θα προσφέρει με την προϋπόθεση οτι θα λειτουργεί στο full το μηχάνημα και θα έχεις και ανεμιστήρα, θα το βάζεις και θα σου έρθει η ΔΕΗ πολύ ακριβή ενώ το μηχάνημα θα έχει χαμηλότερη διάρκεια ζωής. Με 24αρι και με τόσα λεφτά που θα δώσεις δεν αξίζει λοιπόν, καλύτερα πάρε ένα 24αρι και ένα 9αρι ή 2 16αρια. Οι διακοπές ρεύματος και οι διακυμάνσεις της τάσης είναι σημαντικό πρόβλημα. Κάλεσε ηλεκτρολόγο και συζητήστε το ενδεχόμενο για επιτηρητή τάσης στον πίνακα.

Αν πάρεις 18ρι ή 24ρι κλιματιστικό, δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις κάτι.

 

Αλλά στην περίπτωση που τρία μικρότερα κλιματιστικά (πχ δύο 9ρια για τα δωμάτια και ένα 12ρι για το υπόλοιπο σπίτι) είναι καλύτερα από για ένα μεγάλο, εκεί μπορείς να χρησιμοποιήσεις τουλάχιστον ένα πριζάκι ασφαλείας με προστασία από υπέρταση, όπως αυτό.

 

Επειδή πήρα κι εγώ πρόσφατα πολύ καλό κλιματιστικό και με απασχολεί το θέμα αυτό, φίλος ψυκτικός μου είπε ότι ένα πριζάκι σαν το παραπάνω είναι οκ για το κλιματιστικό σε περίπτωση υπέρτασης. Δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά αλλά από την άλλη δεν έχω να χάσω και τίποτα με το να αγοράσω ένα πριζάκι. Φθηνά είναι.

 

Πάντως κι εγώ νομίζω ότι εφόσον δεν έχει καλή μόνωση το σπίτι, ένα 24ρι δεν θα φτάσει.

 

Το ιδανικό θα ήταν να δει κάποιος ειδικός τον χώρο σου για να σου πει τι θα ήταν καλύτερο.

 

Δεν κάνουν τίποτα αυτά τα συστήματα, προστατεύουν από υπέρταση, δεν προστατεύουν από βύθιση τάσης και διακυμάνσεις που μπορούν να προκαλέσουν βλάβες και προβλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...