Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι 60 τ.μ., με διπλά τζάμια, χωρίς μόνωση, σε νησί.

 

Σε ένα online τεστ που έκανα βγήκε ότι οι ανάγκες του χώρου μου είναι περίπου 28500 BTU/h

 

Προτιμώ να είμαι καλυμμένος 100% στο ρελαντί, άλλωστε στα χαρακτηριστικά τους λέει ότι είναι κατάλληλα για χώρο 55 τ.μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είναι 60 τ.μ., με διπλά τζάμια, χωρίς μόνωση, σε νησί.

 

Σε ένα online τεστ που έκανα βγήκε ότι οι ανάγκες του χώρου μου είναι περίπου 28500 BTU/h

 

Προτιμώ να είμαι καλυμμένος 100% στο ρελαντί, άλλωστε στα χαρακτηριστικά τους λέει ότι είναι κατάλληλα για χώρο 55 τ.μ.

Κοίτα μπορεί και να είναι οριακά για τον χώρο σου. Μπορεί και όχι . Συμβουλέψου εναν ψυκτικό να κάνει μια εκτίμηση στον χώρο σου. Τα online προγράμματα στο πολύ περίπου σου βγάζουν τις απαιτήσεις στον χώρο σου και δεν λαμβάνουν τα πάντα υπόψιν . 

Ναι σίγουρα 24αρι χρειάζεσαι αλλα ίσως να πέφτει και λίγο για τον χώρο σου.

Φαντάζομαι μιλάς για ενιαίο χώρο 60 τ.μ  .Γιατί αν δεν είναι ενιαίος δεν πιστεύω να σε καλύψει το 24αρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 60 τ.μ., με διπλά τζάμια, χωρίς μόνωση, σε νησί.

 

Σε ένα online τεστ που έκανα βγήκε ότι οι ανάγκες του χώρου μου είναι περίπου 28500 BTU/h

 

Προτιμώ να είμαι καλυμμένος 100% στο ρελαντί, άλλωστε στα χαρακτηριστικά τους λέει ότι είναι κατάλληλα για χώρο 55 τ.μ.

 

Πες μου λίγο πόσους εξωτερικούς τοίχους έχει ο χώρος σου και τι προσανατολισμό έχουν, επίσης αν απο πάνω είναι ταράτσα ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ενιαίος ο χώρος.Είναι δυόροφη μονοκατοικία και εγώ μένω στο ανώι.

 

Έχει 3 αμόνωτους εξωτερικούς τοίχους (είναι ορθογώνιο) με προσανατολισμό ΝΝΑ-ΝΝΔ-ΔΝΔ-Α.

 

Ο Βόρειος τοίχος είναι εφαπτόμενος με ακατοίκητο σπίτι

 

Από πάνω είναι αμόνωτη πλάκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ενιαίος ο χώρος.Είναι δυόροφη μονοκατοικία και εγώ μένω στο ανώι.

 

Έχει 3 αμόνωτους εξωτερικούς τοίχους (είναι ορθογώνιο) με προσανατολισμό ΝΝΑ-ΝΝΔ-ΔΝΔ-Α.

 

Ο Βόρειος τοίχος είναι εφαπτόμενος με ακατοίκητο σπίτι

 

Από πάνω είναι αμόνωτη πλάκα

θα σου κανει δουλεια.. αλλα αν δεν εισαι απολυτα ευχαριστημενος παρε και εναν αφυγραντηρα..
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ενιαίος ο χώρος.Είναι δυόροφη μονοκατοικία και εγώ μένω στο ανώι.

 

Έχει 3 αμόνωτους εξωτερικούς τοίχους (είναι ορθογώνιο) με προσανατολισμό ΝΝΑ-ΝΝΔ-ΔΝΔ-Α.

 

Ο Βόρειος τοίχος είναι εφαπτόμενος με ακατοίκητο σπίτι

 

Από πάνω είναι αμόνωτη πλάκα

 

Εγώ βγάζω περισσότερα btu με μια προσεγγιστική μέθοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Παιδιά δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό topic, ενδιαφέρομαι να βάλω αντλία θερμότητας σε σπίτι όπου υπάρχει εγκατάσταση με fan coil.

Το σπίτι είναι 78τετραγωνικά,πρώτου ορόφου, με μόνωση στην ταράτσα όχι στο κέλυφος του σπιτιού και καινούργια αλουμίνια.

Προτάσεις-συμβουλές καλοδεχούμενες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η αντλία θερμότητας είναι μια ακριβή συσκευή την οποία άπαξ και αγοράσεις θα την έχεις για 20 χρόνια και βάλε, να απευθυνθείς σε μηχανολόγο για τον προσδιορισμό των θερμικών φορτίων με όσο το δυνατόν καλύτερη προσέγγιση. Επίσης λες οτι υπάρχει ήδη εγκατάσταση με fan coil, αυτό σημαίνει οτι κάποιος έχει ήδη υπολογίσει θερμικά φορτία και έκανε την επιλογή των fan coils. Μάλλον θα πρέπει να βρεις τον αρμόδιο μηχανικό που τα ανέλαβε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Παιδιά δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό topic, ενδιαφέρομαι να βάλω αντλία θερμότητας σε σπίτι όπου υπάρχει εγκατάσταση με fan coil.

Το σπίτι είναι 78τετραγωνικά,πρώτου ορόφου, με μόνωση στην ταράτσα όχι στο κέλυφος του σπιτιού και καινούργια αλουμίνια.

Προτάσεις-συμβουλές καλοδεχούμενες

Μην ψάχνεις συμβουλή εδω μέσα. ότι θες βρες έναν μηχανολόγο μηχανικό που ασχολείται με μελέτες θερμανσης και ψύξης να σε κατατοπίσιε καθώς και να κάνει την αντίστοιχη τεχνοοικονομική μελέτη της επένδυσης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ

Είμαι σε έρευνα αγοράς αυτό το διάστημα.Απλά αν είχε κάποιος προσωπική εμπειρία στο συγκεκριμένο τρόπο θέρμανσης θα βοηθούσε στο τι να προσέξω.

Και πώς να χειριστώ αυτούς που θα μου προτείνουν τι να βάλω και φαντάζομαι θα μου πουλήσουν και αυτά που θέλουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα μπορεί και να είναι οριακά για τον χώρο σου. Μπορεί και όχι . Συμβουλέψου εναν ψυκτικό να κάνει μια εκτίμηση στον χώρο σου. Τα online προγράμματα στο πολύ περίπου σου βγάζουν τις απαιτήσεις στον χώρο σου και δεν λαμβάνουν τα πάντα υπόψιν . 

Ναι σίγουρα 24αρι χρειάζεσαι αλλα ίσως να πέφτει και λίγο για τον χώρο σου.

Φαντάζομαι μιλάς για ενιαίο χώρο 60 τ.μ  .Γιατί αν δεν είναι ενιαίος δεν πιστεύω να σε καλύψει το 24αρι.

Να ρωτήσω κάτι...

 

Αν η εξωτερική μονάδα είναι πλήρως εκτεθειμένη στις καιρικές συνθήκες έχει αντίκτυπο στο προσδόκιμο ζωής της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι...

 

Αν η εξωτερική μονάδα είναι πλήρως εκτεθειμένη στις καιρικές συνθήκες έχει αντίκτυπο στο προσδόκιμο ζωής της;

Σαφώς . Αυτό όμως που πρέπει να αποφύγεις για πολλούς λόγους είναι να την βλέπει ήλιος . Μειώνεται η απόδοση και αυξάνεται η κατανάλωση του aircondition . Σε πολλά service manual αν όχι σε όλα αναγράφεται ξεκάθαρα να αποφεύγεται η εγκατάσταση σε σημείο που την βαράει ο ήλιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Επίσης η εξωτερική μονάδα πρέπει να έχει υψομετρική διαφορά με την εσωτερική ; Το είδα σε 2 manual αλλά δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά

mitsubishibrochure.pdf

Επεξ/σία από gyrismata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...