Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε καταλαβα ποτε σταματαει και γιατι ο συμπιεστης(αυτο ειναι η εκωτερικη μοναδα?). Ειναι μερος της λειτουργιας του?

29 με 30 βαθμους δε το βαζω ποτε, αλλα μοιαζει να ειναι το αντιστοιχο των 24 με καιρο σα τον τωρινο.

Τους μυκητες που λες πως τους εξοντωνω? Πως δημιουργηθηκαν?

 

Ο συμπιεστής βρίσκεται στην εξωτερική μονάδα, αποτελεί βασικό στοιχείο λειτουργίας του κλιματιστικού συστήματος και αναλαμβάνει την ισεντροπική συμπίεση του ψυκτικού μέσου. Οι μύκητες η σκόνη και τα βακτήρια αναπτύσσονται στην εσωτερική μονάδα που βρίσκεται στο δωμάτιο, επειδή ανακυκλώνεται ο αέρας από τον ανεμιστήρα συσσωρεύεται σκόνη στον εξατμιστή και μετά από κάποια έτη λειτουργίας υπάρχουν άσχημες οσμές, για να φύγουν πρέπει κάποιος ψυκτικός να ρίξει χημικό υγρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

To inverter κλιματιστικό γενικά δεν κλείνει ποτέ.

ποτε μην λες ποτε.. εχω παρει επωνυμο κλιματιστικο με cop 4.2 και κλεινει αρκετα συχνα και αυτο οφειλεται επειδη δεν μπορει να πεσει αρκετα χαμηλα στα ρευματα.. απενατιας αλλο επωνυμο κλιματιστικο με cop 3.8 δουλευει τζαμι και δειχνει λιγοτερα συνολικα watt.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συμπιεστής βρίσκεται στην εξωτερική μονάδα, αποτελεί βασικό στοιχείο λειτουργίας του κλιματιστικού συστήματος και αναλαμβάνει την ισεντροπική συμπίεση του ψυκτικού μέσου. Οι μύκητες η σκόνη και τα βακτήρια αναπτύσσονται στην εσωτερική μονάδα που βρίσκεται στο δωμάτιο, επειδή ανακυκλώνεται ο αέρας από τον ανεμιστήρα συσσωρεύεται σκόνη στον εξατμιστή και μετά από κάποια έτη λειτουργίας υπάρχουν άσχημες οσμές,

Mα εγω οπως ειπα εχω το προβλημα απο τοτε που το πηρα, πρωτου δηλαδη προλαβουν να αναπτυχτουν μυκητες, σκονη και βακτηρια(εχω και αντιβακτηριακο φιλτρο).

 

Πεντε χρονια το εχω, το προβλημα εμφανιζεται περιοδικα και μονο υπο τις συνθηκες που ανεφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας 

 

ειχα ξεκινησει να ψαχνομαι για κλιματιστικο 

ο χώρος ειναι  σαλανο κουζινα περιποθ 30τμ 

είχα καταλήξει στο συγκεκριμένο mitsubishi 

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/mszmuz-sf35ve-seira-plus

Παρατηρώντας όμως εδω να λενε πολλοί για τα inventor τους έριξα μια ματιά (τα αγνοούσα  και τα προσπερνουσα γιατί δεν την ειχα ξανακούσει την μάρκα..)

εκεί ανακάλυψα οτι σε ολα έχει εγγύηση καλύτερη συγκριτικά με τις υπόλοιπες μάρκες,

μετα αρχίζοντας να τα συκρινω με το συγκεκριμένο Mitsubishi κατέληξα σε αυτό

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/p4mvi-12wfr-p4mvo-12-seira-passion-wifi-ready

 

βλέπω παρόμοια χαρακτηριστικα πάνω κατω με σημαντική διαφορά όμως στο κόστος 

επίσης το Inventor δείχνει να έχει πιο πολλά καλούδια απο το mitshubisi οπός ιονιστη 

 

η γνωμη σας ποια ειναι , αξιζουν τα 200 + ευρω παραπανω του mitsubishi , μου κάνει πολύ εντύπωση τέτοια διαφορά 

 

να σας πω οτι η χρήση του λογικά θα νε καμια 30-40 φορές ολο το χρόνο με τις ποιο πολλές μέρες του καλοκαιριού για δροσιά.. (αν παίζει ρόλο ),

τα φωτα σας γιατί απο κλιματιστικά δε σκαμπάζω μια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα τα inventor στην Ελληνική αγορά είναι ο ορισμός του value for money . Συγκριτικα με τo mitsubishi αξιζει καλύτερα inventor passion .

Η inventor είναι ελληνική μάρκα αλλα τα μηχανήματα της είναι κατασκευής Gree . Απλά μπαίνει η στάμπα inventor . Επιγραμματικα η Gree είναι ο μεγαλύτερος κατασκευαστής κλιματισμού με τις περισσότερες πωλήσεις σε οικιακό κλιματισμό. Κατασκευάζει και πουλάει κλιματιστικά με την επωνυμία Gree καθώς και κατα παραγγελία για άλλες εταιρίες  (όπως η inventor) καθώς και για άλλους κατασκευαστές κλιματισμού  (π.χ Daikin ) . Επίσης ασχολείται δυναμικά με την ανάπτυξη τεχνολογίας στον κλιματισμό (ερευνητικά κέντρα) και έχει πολλές πατέντες .
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω παρόμοια χαρακτηριστικα πάνω κατω με σημαντική διαφορά όμως στο κόστος

το mitsu.. εχει καλυτερους συντελεστες και το pick της αποδισης στην θερμανσης ειναι 650btu παραπανω.

 

Αυτα στα χαρτια γιατι στην πραξη δεν θα δεις διαφορα στην καταναλωση το ιδιο και στην θερμανση..

αρα πας σε inventor!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας 

 

ειχα ξεκινησει να ψαχνομαι για κλιματιστικο 

ο χώρος ειναι  σαλανο κουζινα περιποθ 30τμ 

είχα καταλήξει στο συγκεκριμένο mitsubishi 

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/mszmuz-sf35ve-seira-plus

Παρατηρώντας όμως εδω να λενε πολλοί για τα inventor τους έριξα μια ματιά (τα αγνοούσα  και τα προσπερνουσα γιατί δεν την ειχα ξανακούσει την μάρκα..)

εκεί ανακάλυψα οτι σε ολα έχει εγγύηση καλύτερη συγκριτικά με τις υπόλοιπες μάρκες,

μετα αρχίζοντας να τα συκρινω με το συγκεκριμένο Mitsubishi κατέληξα σε αυτό

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/p4mvi-12wfr-p4mvo-12-seira-passion-wifi-ready

 

βλέπω παρόμοια χαρακτηριστικα πάνω κατω με σημαντική διαφορά όμως στο κόστος 

επίσης το Inventor δείχνει να έχει πιο πολλά καλούδια απο το mitshubisi οπός ιονιστη 

 

η γνωμη σας ποια ειναι , αξιζουν τα 200 + ευρω παραπανω του mitsubishi , μου κάνει πολύ εντύπωση τέτοια διαφορά 

 

να σας πω οτι η χρήση του λογικά θα νε καμια 30-40 φορές ολο το χρόνο με τις ποιο πολλές μέρες του καλοκαιριού για δροσιά.. (αν παίζει ρόλο ),

τα φωτα σας γιατί απο κλιματιστικά δε σκαμπάζω μια..

Εγώ φίλε μου, έβαλα δύο inventor, ένα 18άρι και ένα 9άρι και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Μου τα πρότεινε γνωστός μου που έχει εδώ και 1,5 χρόνο στο κατάστημά του ένα inventor!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι πολύ καλά . Εχουν βάλει αρκετοί γνωστοί μου εδω και 2 χρόνια . Κανενας δεν το μετανιωσε κανένας δεν είχε βλάβη παρα μόνο σε εναν φίλο μου του κάηκαν τα μισα led λαμπάκια στο panel της εσωτερικής μονάδας που φωτίζουν τις ενδείξεις  μέσα στο πρώτο μήνα . Λογικά έτυχε. Φυσικά καλύπτεται στην εγγύηση αυτό . Απο κει και πέρα 1 χρόνο + που το χει δεν του βγαλε το παραμικρό πέρα απο αυτό .

Εγώ έχω το κορυφαίο της Gree το Hansol δηλαδή του εργοστασίου που φτιάχνει τα inventor . Αν όχι όλα τα εξαρτηματα τα περισσότερα είναι τα ίδια με τα inventor.  Σαν να λέμε Pitsos και Bosch 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ποια η διαφορά μεταξύ των δύο ;

 

Inventor Life L2VI/L2VO-18

 

και

 

Inventor Passion P4MVI-18WFR / P4MVO-18

 

 

Ευχαριστώ

Το vision είμαι με διαφορά πιο αθόρυβο απο το passion . Έχει κάποια εξτρα φίλτρα καθώς και υπενθύμιση για το πότε πρέπει να πλύνεις τα φίλτρα του . Eπίσης έχει καλύτερη ρύθμιση θέσεων των περσίδων καθώς και ελάχιστα πιο οικονομικό στην ψύξη  (όχι ουσιαστική διαφορά όμως)

 

Το Passion απο την άλλη σε αυτό που υπερτερεί είναι ότι έχει πιο δυνατό ανεμιστήρα δηλαδή καλύτερη παροχή αέρα . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αδερφή μου έχει ένα κλιματιστικό μάρκας SHARP AY-A9GR, το οποίο δούλευε απροβλημάτιστα από το 2007. Εκτός από τον τυπικό καθαρισμό φίλτρου, δεν είχε γίνει καθαρισμός με υγρό ή συμπλήρωση φρέον ή οποιαδήποτε άλλη επέμβαση από ψυκτικό πέραν της αρχικής εγκατάστασης.

Τον 11/2014 μετακόμισε. Για να "μετακομίσει" και το κλιματιστικό, απευθύνθηκε σε έναν ψυκτικό της γειτονιάς. Ο οποίος έστειλε έναν βλάκαρο (προφανώς μαθητευόμενο) πιτσιρικά που δεν ήξερε και τόσο καλά τη δουλειά. Μου είπε οτι δεν ήταν και τόσο τρυφερός με τη συσκευή, εκτός του οτι γέμισε τρύπες τον τοίχο λόγω κακής εκτίμησης της διαδρομής του σωλήνα, έριχνε και μπουνιές για να κουμπώσει το πλαστικό κάλυμμα με το σώμα του κλιματιστικού με αποτέλεσμα να σπάσει ένα από τα πλαστικά κλιπς κουμπώματος. Μάλλον θα έπρεπε να πάω από κεί και να ρίξω κάμποσες κλωτσές στο κωλαράκι του. Τεσπά. Με κάλυψε το γεγονός οτι μου είπε οτι το συγκεκριμένο μαγαζί έκλεισε πλέον- πάλι καλά.

 

Το πρόβλημα είναι οτι το κλιματιστικό- τώρα που σφίξαν οι ζέστες και το άνοιξε- δεν βγάζει κρύο αέρα. Σε μια επίσκεψή μου το έλεγξα και όντως είναι έτσι. Όλα λειτουργούν στην εντέλεια , αλλά το κλιματιστικό ΔΕΝ ψύχει, αλλά ΟΥΤΕ και θερμαίνει τον αέρα. Όπου και να το βάλεις λειτουργεί σαν ανεμιστήρας.

Τι μπορεί να συμβαίνει; Ψυκτικός; Συμπλήρωμα φρέον; Κάποια ανεπανόρθωτη βλάβη στα ηλεκτρονικά;

Να το πετάξουμε όπως είναι και να βάλουμε ένα καινούριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνεις δηλαδή να πάω σε αυτό ;

 

INVENTOR Vision V4ΜVI-18WFR

 

Ενημερωτικά έχω ήδη παραγγείλει αυτό:Inventor Life L2VI / L2VO-09 για υπνοδωμάτιο κατάσταση

Nαι προτείνω vision για 18άρι . Βασικά έκανα λάθος και συγκρινα τα 9ρια . Τα 18άρια το vision υπερτερεί αρκετά σε οικονομία στην ψύξη  απο το passion . 

Απλά το vision λόγο μικρότερου ανεμιστήρα θα καθυστερεί συγκριτικά με το passion να πιάσει την θερμοκρασία πυο θα έχεις ορίσει . Αυτό ισχύει μόνο όταν π.χ γύρισες σπίτι και ανοιγεις το κλιματιστικό Η διαφορά δεν είναι σημαντική  κατα την γνώμη μου . . Μετά που θα την πίασει την θερμοκρασία διαφορά δεν θα υπάρχει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...