Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας παιδιά,

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση.

Ενδιαφέρομαι να βάλω ένα κλιματιστικό σε ένα σπίτι 55τ.μ.

Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι να ψύχει το σαλόνι (όπου και θα μπει) που είναι περίπου 15-18 τ.μ., αλλά για το βράδυ να στέλνει και λίγο ψύχρα προς το υπνοδωμάτιο (δε θέλω να γίνεται πάγος, απλά να έχει μια άνετη θερμοκρασία). Για το υπνοδωμάτιο περνάει από ένα διάδρομο 2 τ.μ. και το δωμάτιο είναι γύρω στα 10-12 τ.μ. Το σπίτι είναι καινούριο διαμέρισμα (του 2006) με διπλά τζάμια (συρόμενα) και βλέπει νότια. Γενικά έχει ήλιο, αλλά δεν το βαράει και πολύ. 2ος όροφος σε 5όροφη πολυκατοικία.

Γενικά σκεφτόμουν για ένα 18άρι, αλλά δεν έχω διαθέσιμα αρκετά λεφτά, άρρα θα πρέπει να είναι από τα φθηνά(στα 600 περιπου). Γι'αυτό μήπως να πάρω ένα καλό 12άρι?

Ακούω γνώμες και προτάσεις.

Ευχαριστώ πολύ.

Είναι λάθος λογική να βάλεις ένα μεγάλο μηχάνημα για να ψύχεις 2 ξεχωριστούς χώρους για πολλούς λόγους όπως επίσης είναι πολύ δύσκολο να επιλέξεις καταλληλο μοντέλο και αν τοποθετηθεί κατάλληλα για να καταφέρεις κάτι τέτοιο (που σαν λύση έχει πολλά μειονεκτήματα και δεν την επικροτώ )

Για μένα ξέχνα αυτή την λύση .  Για 18 τ.μ σαλόνι που είναι μονωμένο και έχει και διπλά τζάμια πολύ πιθανόν να σε καλύπτει και ενα 9άρι . Το 12άρι σίγουρα πάντως. 

Για μένα ένα 9άρι στο υπνοδωμάτιο και ένα 9άρι ή 12άρι  (ανάλογα τι θα σε συμβουλέψει ο ψυκτικός ή ο μηχανολόγος) στο σαλόνι .

Μπορείς με 800 ευρώ να πάρει ένα 12άρι και ένα 9άρι .

 

Οταν ξέρεις ακριβώς τι θες να βάλεις (2 μηχανήματα ή 1 και τι μεγέθη ) πες μας γιατί χρήση το θες το κάθε ένα. Ψύξη και θέρμανση; Πόσες ώρες θα δουλεύει το καθένα κατα μέσο όρο στην ψύξη και πόσο στην θέρμανση ;

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ και τους δύο για την άμεση απάντηση.

 

Δεν με παίρνει για 2 αυτή τη στιγμή, άρρα μάλλον θα πάω σε ένα 12άρι καλύτερα απ'ότι κατάλαβα για το σαλόνι και βλέπουμε για άλλο ένα αργότερα. Και προσωρινά θα εφαρμόσω και τη λύση του gia_nnis με τον ανεμιστήρα.

 

Το κλιματιστικό θα το δουλεύω για ψύξη (η θέμρανση με την αυτόνομη μια χαρά βγήκε το χειμώνα και πιο ωραία ζέστη) και γύρω στις 3-4 μέρες την εβδομάδα είμαι όλη μέρα σπίτι, άρρα θα δουλεύει συνέχεια. Τις άλλες λογικά μόνο βράδυ.

Γενικά σκοπεύω να το αφήνω ανοιχτό συνέχεια τις περισσότερες μέρες, ώστε να κρατάει τη θερμοκρασία.

 

Αυτά νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τους δύο για την άμεση απάντηση.

 

Δεν με παίρνει για 2 αυτή τη στιγμή, άρρα μάλλον θα πάω σε ένα 12άρι καλύτερα απ'ότι κατάλαβα για το σαλόνι και βλέπουμε για άλλο ένα αργότερα. Και προσωρινά θα εφαρμόσω και τη λύση του gia_nnis με τον ανεμιστήρα.

 

Το κλιματιστικό θα το δουλεύω για ψύξη (η θέμρανση με την αυτόνομη μια χαρά βγήκε το χειμώνα και πιο ωραία ζέστη) και γύρω στις 3-4 μέρες την εβδομάδα είμαι όλη μέρα σπίτι, άρρα θα δουλεύει συνέχεια. Τις άλλες λογικά μόνο βράδυ.

Γενικά σκοπεύω να το αφήνω ανοιχτό συνέχεια τις περισσότερες μέρες, ώστε να κρατάει τη θερμοκρασία.

 

Αυτά νομίζω.

Eπειδή θα το καις τόσο πολύ να κοιτάξεις απο Α++ και πάνω . Αν θες βοήθεια για επιλογή μας λες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερετε καποιο που αποδιδει καλα σε θερμανση, για ψυξη δε με πολυενδιαφερει. Αφηστε στην ακρη btu, καποια μαρκα θελω, μοντελο που αποδιδει σε θερμανση.

Σκεφτομαι να βαλω για τον χειμωνα αλλα εχω ακουσει πως καποια δεν φτουρανε σε θερμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα BTU δεν πρέπει να τα αφήσεις απ' έξω, στο λέω γιατί π.χ σε 9/12αρια μπορείς να βρεις με καλύτερη απόδοση και οικονομία σε σύγκριση με 18/24αρια. Όσον αφορά το θέμα θέρμανσης, οι περισσότερες εταιρείες κοιτάνε τα μηχανήματά τους να αποδίδουν καλά και στα 2. Αρχικά κοίταξε για Inventor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερετε καποιο που αποδιδει καλα σε θερμανση, για ψυξη δε με πολυενδιαφερει. Αφηστε στην ακρη btu, καποια μαρκα θελω, μοντελο που αποδιδει σε θερμανση.

Σκεφτομαι να βαλω για τον χειμωνα αλλα εχω ακουσει πως καποια δεν φτουρανε σε θερμανση.

κοιτα στα χαρακτηριστικα να αποδιδουν περισσοτερο στην θερμανση πχ υπαρχουν κλιματιστικα 12αρια που στην θερμανση αποδιδουν ονομαστικα 13000btu και αλλα(ελαχιστα) 14500btu!

 

στα 14500btu http://www.iking.gr/gr/prdid/e3a3779da8204f50a291bc7338ba43f8/productinfo.aspx

 

στα 14600btu http://www.airconenergy.gr/gr/el/products/srksrc-35zjx-s-seira-diamond

 

και στα 13000btu http://www.airconenergy.gr/gr/el/products/p2mvi-12-p2mvo-12-seira-passion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερετε καποιο που αποδιδει καλα σε θερμανση, για ψυξη δε με πολυενδιαφερει. Αφηστε στην ακρη btu, καποια μαρκα θελω, μοντελο που αποδιδει σε θερμανση.

Σκεφτομαι να βαλω για τον χειμωνα αλλα εχω ακουσει πως καποια δεν φτουρανε σε θερμανση.

Όταν λες δεν αποδίδει; Φυσικά και δεν αφήνεις στην άκρη τα btu 

Από όσους ακούς ότι δεν αποδίδουν το χειμώνα αυτό συμβαίνει απο ΛΑΘΟΣ επιλογής μονάδας για τον χώρο τους (λάθος btu ,λάθος εύρος απόδοσης) ή απο κάποια βλάβη της μονάδας.

 

Κοίτα σε inventor .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ τη παρέα!! Επειδή το έχω χάσει λίγο με τα κλιματιστικά λίγο τα φώτα σας!! Θέλω να βάλω κλιματιστικά σε σαλονοκουζίνα 56τ.μ. και σε ένα δωμάτιο 17τ.μ.! Το σπίτι είναι μονοκατοικία με εξωτερική θερμοπρόσοψη ενεργειακά κουφώματα και διπλή μόνωση στο ταβάνι! Θέλω να τα δουλεύω χειμώνα-καλοκαίρι! Σε πόσα btu να ψάχνω για το κάθε χώρο; Οι ενεργειακές κλάσης πχ Α+ και Α+++ έχουν μεγάλες διαφορές στην κατανάλωση ή είναι ασήμαντες; Έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο; Κάθε βοήθεια δεκτή!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ τη παρέα!! Επειδή το έχω χάσει λίγο με τα κλιματιστικά λίγο τα φώτα σας!! Θέλω να βάλω κλιματιστικά σε σαλονοκουζίνα 56τ.μ. και σε ένα δωμάτιο 17τ.μ.! Το σπίτι είναι μονοκατοικία με εξωτερική θερμοπρόσοψη ενεργειακά κουφώματα και διπλή μόνωση στο ταβάνι! Θέλω να τα δουλεύω χειμώνα-καλοκαίρι! Σε πόσα btu να ψάχνω για το κάθε χώρο; Οι ενεργειακές κλάσης πχ Α+ και Α+++ έχουν μεγάλες διαφορές στην κατανάλωση ή είναι ασήμαντες; Έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο; Κάθε βοήθεια δεκτή!!

Συμβουλέψου έναν μηχανολόγο μηχανικό να σου πεί πόσα btu θέλει ο χώρος σου .

 

Οι ενεργειακές κλάσεις εχουν μεγάλη διαφορά αλλά και όχι . Εξαρτάται απο το πόσο θα τα δουλεύεις την ημέρα τα κλιματιστικά και αν θα τα δουλευείς σε θέρμανση και ψύξη ή ένα απο τα 2. 

Πες μας γενικά για τί χρήση το θες το καθένα και πόσο υπολογίζεις ότι θα δουλεύει και θα σου πώ τί Κλάση σε συμφέρει .

 

Γιατί αν το θες π.χ το ένα για το καλοκαίρι και να καίει μόνο στις τρελές ζέστες κανα 3 ωρο το μεσημέρι δεν υπάρχει λόγος να πάρεις κλιματιστικό Α+++

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ τη παρέα!! Επειδή το έχω χάσει λίγο με τα κλιματιστικά λίγο τα φώτα σας!! Θέλω να βάλω κλιματιστικά σε σαλονοκουζίνα 56τ.μ. και σε ένα δωμάτιο 17τ.μ.! Το σπίτι είναι μονοκατοικία με εξωτερική θερμοπρόσοψη ενεργειακά κουφώματα και διπλή μόνωση στο ταβάνι! Θέλω να τα δουλεύω χειμώνα-καλοκαίρι! Σε πόσα btu να ψάχνω για το κάθε χώρο; Οι ενεργειακές κλάσης πχ Α+ και Α+++ έχουν μεγάλες διαφορές στην κατανάλωση ή είναι ασήμαντες; Έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο; Κάθε βοήθεια δεκτή!!

Λοιπόν άσχετα με το τι θα σου πουν (και θα ακούσεις πολλές βλακείες από τους ειδικούς και εγώ λέω καλύτερα να μην τους καλέσεις καθόλου αλλά να εμπιστευτείς έναν άγνωστο σε ένα φόρουμ-εμένα :-) ), θα χρειαστείς μίνιμουμ ένα 24άρι για το μεγάλο σου χώρο και ένα 12άρι για το δωμάτιο. Ο σκοπός είναι να είναι άνετα τα μηχανήματα ώστε να μπορούν να σου αποδώσουν σύμφωνα με τις δυνατότητές στους και όχι να δουλεύουν στα κόκκινα συνέχεια. Από εμένα λοιπόν (που έχω καεί από τους "ειδικούς" και αποφάσισα να πάρω την κατάσταση πάνω μου και βρήκα την υγειά μου) που και εγώ τα δουλεύω χειμώνα καλοκαίρι αποκλειστικά, η πρόταση είναι να πάρεις μίνιμουμ 24άρι και 12άρι. Αν σε παίρνει βάλε και μεγαλύτερο. Εξαρτάται όμως από πολλά άλλα. Σε ποια περιοχή είσαι; Το δωμάτιο είναι υπνοδωμάτιο; Αν ναι τότε καλύτερα έως 12άρι γιατί μέχρι εκεί συνήθως οι εταιρίες βγάζουν τα σούπερ αθόρυβα που είναι ότι πρέπει για υπνοδωμάτιο.

Οι ενεργειακές κλασεις έχουν διαφορά στην κατανάλωση και μάλιστα μπορείς να το υπολογίσεις κιόλας για να δεις τι σε συμφέρει.

Και εδώ όπως σε όλα τα πράγματα η τιμή είναι δείκτης της ποιότητας οπότε σε συμβουλεύω να βάλεις τα ακριβότερα που μπορείς-δε θα χάσεις. Εγώ για παράδειγμα μετά από πολύμηνο ψάξιμο (μέχρι αηδίας) κατέληξα στα Μιτσουμπίσι και είμαι υπερευχαριστημένος. Εσένα δε ξέρω τι να σου προτείνω. Αλλά αυτό που σου είπα παραπάνω. Το ακριβότερο είναι και καλύτερο και αφού θα τα δουλεύεις όλο το χρόνο, μη λυπηθείς 200-500 ευρώ για κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να ευχαριστήσω για τις άμεσες απαντήσεις σας!!!

 

Η χρήση θα είναι για το καλοκαίρι μόνο στους καύσωνες γιατί έτσι και αλλιώς το σπίτι είναι δροσερό. . και το χειμώνα στο σαλόνι θα δουλεύει λίγες ώρες τα βραδυα και στο δωμάτιο γύρω στις 10-12 ώρες καθε μέρα. . Από την αρχή ατραφηκα στα

 

http://www.skroutz.gr/s/2952561/Toyotomi-TDN-TDG-A35VR.html

 

Και

 

http://www.skroutz.gr/s/6339971/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-571ZR.html

 

Είναι καλές επιλογές πιστευετε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξε για τα inventor vision. Πιο καλο seer και scop νομιζω εχει οποτε και λιγοτερη καταναλωση στο ρευμα. Και τα fujitsu επισης ειναι πολυ καλη επιλογη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν άσχετα με το τι θα σου πουν (και θα ακούσεις πολλές βλακείες από τους ειδικούς και εγώ λέω καλύτερα να μην τους καλέσεις καθόλου αλλά να εμπιστευτείς έναν άγνωστο σε ένα φόρουμ-εμένα :-) ), θα χρειαστείς μίνιμουμ ένα 24άρι για το μεγάλο σου χώρο και ένα 12άρι για το δωμάτιο. Ο σκοπός είναι να είναι άνετα τα μηχανήματα ώστε να μπορούν να σου αποδώσουν σύμφωνα με τις δυνατότητές στους και όχι να δουλεύουν στα κόκκινα συνέχεια. Από εμένα λοιπόν (που έχω καεί από τους "ειδικούς" και αποφάσισα να πάρω την κατάσταση πάνω μου και βρήκα την υγειά μου) που και εγώ τα δουλεύω χειμώνα καλοκαίρι αποκλειστικά, η πρόταση είναι να πάρεις μίνιμουμ 24άρι και 12άρι. Αν σε παίρνει βάλε και μεγαλύτερο. Εξαρτάται όμως από πολλά άλλα. Σε ποια περιοχή είσαι; Το δωμάτιο είναι υπνοδωμάτιο; Αν ναι τότε καλύτερα έως 12άρι γιατί μέχρι εκεί συνήθως οι εταιρίες βγάζουν τα σούπερ αθόρυβα που είναι ότι πρέπει για υπνοδωμάτιο.

Οι ενεργειακές κλασεις έχουν διαφορά στην κατανάλωση και μάλιστα μπορείς να το υπολογίσεις κιόλας για να δεις τι σε συμφέρει.

Και εδώ όπως σε όλα τα πράγματα η τιμή είναι δείκτης της ποιότητας οπότε σε συμβουλεύω να βάλεις τα ακριβότερα που μπορείς-δε θα χάσεις. Εγώ για παράδειγμα μετά από πολύμηνο ψάξιμο (μέχρι αηδίας) κατέληξα στα Μιτσουμπίσι και είμαι υπερευχαριστημένος. Εσένα δε ξέρω τι να σου προτείνω. Αλλά αυτό που σου είπα παραπάνω. Το ακριβότερο είναι και καλύτερο και αφού θα τα δουλεύεις όλο το χρόνο, μη λυπηθείς 200-500 ευρώ για κάτι καλύτερο.

H υπερδιαστασιολόγηση  δεν είναι λύση . Είναι λάθος τακτική. Όσον αφορά τους ειδικούς που λες υπάρχουν αρκετοί που θα σε κάψουν . Δεν είναι όλοι επαγγελματίες με όλη την ουσία της λέξης . Καταρχάς γιατί θεωρείς ότι το 9αρι στο δικό του υπνοδωμάτιο δεν θα είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΟ  και ότι δεν θέλει ακόμα και 7άρι ; Εχεις μελέτη απωλειών χώρου στα χέρια σου και το πιστεύεις αυτό;

Εδω υπάρχουν σπίτια 50-60 τ.μ που θερμαίνονται με 9άρι ανετότατα και σταθερή θερμοκρασία 21 βαθμούς στον χώρο. ΌΛΑ είναι θέμα απωλειών χώρου . 

 

Όσον αφορά ότι το ακριβότερο είναι και καλύτερο δεν ισχύει πάντα . Αν νομίζεις ότι τα DAIKIN π.χ επειδή είναι πανακριβα είναι και τα μόνα αξιόπιστα ή τα πιό αξιόπιστα τότε κάνεις λάθος . Γιατί η τιμή δεν διαμορφώνεται μόνο απο την ποιότητα των υλικών αλλά και απο τα τεχνικα χαρακτηριστικά του μηχανήματος και απο το όνομα που πληρώνεις .

 

Οι ενεργειακές κλάσεις έχουν διαφορά στην κατανάλωση αν τις δούμε καθαρά ως νούμερα. Αν όμως μεσα σε αυτο βάλουμε και τον παραγοντα που λέγεται απόσβεση χρημάτων τα πράγματα δεν είναι ακριβώς όπως φαίνονται . Δεν σημαίνει ότι αν επιλέξεις το τοπ κλιματιστικό σε κατανάλωση σε σύγκριση με ενα μετριο ότι όντως θα βγεις κερδισμένος . Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H υπερδιαστασιολόγηση  δεν είναι λύση . Είναι λάθος τακτική. Όσον αφορά τους ειδικούς που λες υπάρχουν αρκετοί που θα σε κάψουν . Δεν είναι όλοι επαγγελματίες με όλη την ουσία της λέξης . Καταρχάς γιατί θεωρείς ότι το 9αρι στο δικό του υπνοδωμάτιο δεν θα είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΟ  και ότι θέλει ακόμα και 7άρι ; Εχεις μελέτη απωλειών χώρου στα χέρια σου και το πιστεύεις αυτό;

Εδω υπάρχουν σπίτια 50-60 τ.μ που θερμαίνονται με 9άρι ανετότατα και σταθερή θερμοκρασία 21 βαθμούς στον χώρο. ΌΛΑ είναι θέμα απωλειών χώρου . 

 

Όσον αφορά ότι το ακριβότερο είναι και καλύτερο δεν ισχύει πάντα . Αν νομίζεις ότι τα DAIKIN π.χ επειδή είναι πανακριβα είναι και τα μόνα αξιόπιστα ή τα πιό αξιόπιστα τότε κάνεις λάθος . Γιατί η τιμή δεν διαμορφώνεται μόνο απο την ποιότητα των υλικών αλλά και απο τα τεχνικα χαρακτηριστικά του μηχανήματος.

 

 

Φυσικά και είναι λύση η υπερδιαστασιολόγιση. Εκτός αν το παρακάνεις και έχεις ένα πολύ δυνατό μηχάνημα στο χώρο και κουράζει ο ανεμιστήρας λόγω της δυνατής ελάχιστης έντασης.

Συμφωνείς και τους "ειδικούς". Πως να ξέρει κάποιος πελάτης λοιπόν αν ο ειδικός είναι όντως ειδικός; Το ίδιο πράγμα λέμε.

Δεν ξέρω για το 9άρι και το 7άρι που με ρωτάς και δε θα μπορούσα να ξέρω από το ίντερνετ. Για αυτό και του είπα ότι με το 12άρι θα είναι ΟΚ. Καλύπτω όλες τις πιθανότητες έτσι χωρίς να υπάρχει κάποιο σοβαρό μειονέκτημα (μικρή διαφορά στην τιμή κτήσης και ακόμα μικρότερη στην τιμή λειτουργίας). Αντίθετα αν του πρότεινα 9άρι ή 7άρι αυξάνω τις πιθανότητες να μην του φτάνει και έτσι να πάνε όλα του τα λεφτά στο βρόντο.

Σε μια ελεύθερη αγορά, το ακριβότερο είναι και καλύτερο (ή ποιοτικότερο ή ανθεκτικότερο ή οικονομικότερο ή οτιδήποτε άλλο που τελοσπάντων σου προσφέρει κάτι παραπάνω σε σχέση με το φθηνότερο) εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων που επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Όποιος δεν το αποδέχεται αυτό, απλά δεν ξέρει πως δουλεύει η αγορά. Σαν κάτι παππούδες που σου λένε αυτό το Σεατ έχει τα ίδια άλογα με την Μπεεμβε και κάνει τα μισά λεφτά άρα είναι έξυπνος όποιος αγοράζει το σεατ και χαζός όποιος αγοράζει το μπεεμβε.

Και ναι τα DAIKIN είναι κορυφαία. Πριν 4-6 χρόνια που είχα κάνει κουτάλι την αγορά (γιατί για σημερινά μηχανήματα δε ξέρω να μιλήσω) υπήρχε καλύτερο κλιματιστικό από το URURU SARARA;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να ευχαριστήσω για τις άμεσες απαντήσεις σας!!!

 

Η χρήση θα είναι για το καλοκαίρι μόνο στους καύσωνες γιατί έτσι και αλλιώς το σπίτι είναι δροσερό. . και το χειμώνα στο σαλόνι θα δουλεύει λίγες ώρες τα βραδυα και στο δωμάτιο γύρω στις 10-12 ώρες καθε μέρα. . Από την αρχή ατραφηκα στα

 

http://www.skroutz.gr/s/2952561/Toyotomi-TDN-TDG-A35VR.html

 

Και

 

http://www.skroutz.gr/s/6339971/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-571ZR.html

 

Είναι καλές επιλογές πιστευετε;;

Θα δώσεις μεγαλύτερη έμφαση στην ενεργειακή κλάση του κλιματιστικού στο υπνοδωμάτιο . Να ναι απο τα καλά στην Α++ ή απο τα χειρότερα στην Α+++ (απο άποψη κατανάλωσης )

Στο σαλόνι πάρε απλά ένα Α++ .

Για δωμάτιο σου προτείνω :

σειρα vision της inventor 

 

Βασικά όπως είπα μίλα με έναν σωστό επαγγελματία να έρθει να δει τον χώρου σου να σου πεί τι μεγέθη κλιματιστικών να επιλέξεις και μετά σε βοηθάμε σε μοντέλα .

Φυσικά και είναι λύση η υπερδιαστασιολόγιση. Εκτός αν το παρακάνεις και έχεις ένα πολύ δυνατό μηχάνημα στο χώρο και κουράζει ο ανεμιστήρας λόγω της δυνατής ελάχιστης έντασης.

Συμφωνείς και τους "ειδικούς". Πως να ξέρει κάποιος πελάτης λοιπόν αν ο ειδικός είναι όντως ειδικός; Το ίδιο πράγμα λέμε.

Δεν ξέρω για το 9άρι και το 7άρι που με ρωτάς και δε θα μπορούσα να ξέρω από το ίντερνετ. Για αυτό και του είπα ότι με το 12άρι θα είναι ΟΚ. Καλύπτω όλες τις πιθανότητες έτσι χωρίς να υπάρχει κάποιο σοβαρό μειονέκτημα (μικρή διαφορά στην τιμή κτήσης και ακόμα μικρότερη στην τιμή λειτουργίας). Αντίθετα αν του πρότεινα 9άρι ή 7άρι αυξάνω τις πιθανότητες να μην του φτάνει και έτσι να πάνε όλα του τα λεφτά στο βρόντο.

Σε μια ελεύθερη αγορά, το ακριβότερο είναι και καλύτερο (ή ποιοτικότερο ή ανθεκτικότερο ή οικονομικότερο ή οτιδήποτε άλλο που τελοσπάντων σου προσφέρει κάτι παραπάνω σε σχέση με το φθηνότερο) εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων που επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Όποιος δεν το αποδέχεται αυτό, απλά δεν ξέρει πως δουλεύει η αγορά. Σαν κάτι παππούδες που σου λένε αυτό το Σεατ έχει τα ίδια άλογα με την Μπεεμβε και κάνει τα μισά λεφτά άρα είναι έξυπνος όποιος αγοράζει το σεατ και χαζός όποιος αγοράζει το μπεεμβε.

Και ναι τα DAIKIN είναι κορυφαία. Πριν 4-6 χρόνια που είχα κάνει κουτάλι την αγορά (γιατί για σημερινά μηχανήματα δε ξέρω να μιλήσω) υπήρχε καλύτερο κλιματιστικό από το URURU SARARA;

H υπερδιαστασιολόγηση δεν έχει μόνο αυτό το πρόβλημα . Σε μερικές περιπτώσεις έχεις αυξομοιώσεις στην εσωτερική θερμοκρασία του χώρου καθώς και υψηλότερες καταναλώσεις . 

Η υπερδιαστασιολογηση έχει αρνητικα. Αυτό είναι ΝΟΜΟΣ . Αλλα καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλα δεν θα το εφαρμοζα. Μπορείς να βρεις σωστό επαγγελματία αρκεί να ψάξεις προσεκτικά . Αν ο φίλος κιόλας έχει μηχανολογική μελέτη απωλειών χώρου είναι πιο εύκολο τότε να γίνει η καλύτερη δυνατή επιλογή μηχανήματος στον χώρο του.

Δεν χρειάζεται 12 άρι στο υπνοδωμάτιο και χωρίς να κατσω να υπολογίσω κάτι .

Eδω μας λέει για σπίτι με μονώσεις ακόμα και διπλη στο ταβάνι και κουφώματα αλουμινιου. 

Το υπνοδωμάτιο μου έχει απλα κουφώματα αλουμινίου και ΚΑΜΙΑ μονωση πουθενά και καλύπτεται απο 9άρι υπερανετότατα . Κανονικά ήθελε 7άρι.

Αυτή η καταραμένη υπερδιαστασιολόγηση έχει κάνει μεγάλο κακό ειδικά στα μονοσωλήνια και δυσωλήνια συστήματα θέρμανσης με καυστηρες που καις υπερβολικό καύσιμο για το τίποτα άσε που πολλοί δεν εφαρμόζουν αντισταθμίσεις στα συστήματα.

 

Μιας και έθεσες παραδειγμα αυτοκινήτων . Ποιος έχει τ απερισσότερα προβλήματα αξιοπιστίας και ταυτόχρονα ακριβότερα ανταλλακτικα ; Η bmw ή η hyundai ;

Ένα αυτό.

Το άλλο όσον αφορά τον κλιματισμό . Μην γελιέσαι τα DAIKIN ΔΕΝ είναι όλα DAIKIN .Καποια DAIKIN φοράνε τεχνογνωσία της GREE και το αντιστροφο μιας και έχουν κοινά ερευνητικά κέντρα ανταλλάσουν τεχνογνωσία και έχουν και κοινες γραμμές παραγωγής στην Κινα . 

Απλό παράδειγμα. Το gree change είναι μοντέλο κλιματιστικού κοινής παραγωγής και τεχνογνωσίας των 2 εταιριών .

Όπως επίσης η Gree το 2009 πριν γίνει η κοινοπραξία GREE-DAIKIN κατασκευασε για λογαριασμό της DAIKIN 500 000 κλιματιστικά για την αγορά της Ιαπωνίας με το σήμα της DAIKIN .

 

Όσον αφορά το ururu sharara .. Καταρχάς μιλούσαμε για αξιοπιστία και όχι για αποδόσεις και χαρακτηριστικά . 

Το ururu sharara είναι το κορυφαίο μηχανημα της αγοράς απο άποψή χαρακτηριστικών . Δεν είναι ακριβό διότι είναι και πιο αξιοπιστο αλλα είναι ενα ιδιαίτερο μηχανημα που κάνει και εξαερισμό . 

Η daikin εκει που παίζει μπάλα ανενόχλητη είναι με το ururu sharara που είναι μια κατηγορία απο μόνο του . Απο κει και πέρα σε χαμηλότερες τιμές η Daikin έχει χάσει το παιχνίδι . Έχει σκληρό ανταγωνισμό και δεν βρίσκω λόγο να πάρεις daikin και να το χρυσοπληρώσεις (εκτός και αν σε ενδιαφέρει το ιδαίτερο ururu sharara ). 

Υπάρχουν κλιματιστικά που είναι το ίδιο αξιόπιστα με τα DAIKIN με καλύτερα χαρακτηριστικά και αποδόσεις και με μικρότερη τιμή κατα πολύ απο τα υπερκοστολογημένα daikin (είπα εξαιρώ το ururu γιατί είναι μια κατηγορία μόνο του )

 

Μην ξεχνάς εναν οικονομικό όρο . Value for money .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...