Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση. Οι επίσημες αντιπροσωπείες των εταιρειών κλιματιστικών παρέχουν συνεργείο για την τοποθέτηση και εγκατάσταση των δικών τους μηχανημάτων? Ή πρέπει να βρούμε δικό μας συνεργείο ή αλλιώς το δωρεάν των αλυσίδων και των μαγαζιών?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Kαλησπερα, εγω αποφασισα να παρω το μηχανακι χωρις την εγκατασταση δωρο (το ιδιο θα μου βγει οικονομικα) και να βρω εναν σοβαρο και καλο ψυκτικο και να πληρωσω αυτα τα 80 ευρω αλλα να κανει σωστα τη δουλεια ... το θεμα ειναι... εχουμε εναν τετοιο ανθρωπο ?

Περιοχη αθηνα /ζωγραφου. Υπαρχει κανενας εδω να το εγκαταστησει?

Στειλτε μου ενα pm για να μη θεωρηθει διαφημιση.

Επισης πρεπει να εχει πιστοποιηση για το θεμα της εγγυησης?

6 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Ερώτηση. Οι επίσημες αντιπροσωπείες των εταιρειών κλιματιστικών παρέχουν συνεργείο για την τοποθέτηση και εγκατάσταση των δικών τους μηχανημάτων? Ή πρέπει να βρούμε δικό μας συνεργείο ή αλλιώς το δωρεάν των αλυσίδων και των μαγαζιών?

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎9‎/‎7‎/‎2018 στις 2:49 ΜΜ, thechacal είπε

καλησπέρα μήπως υπάρχουν πληροφορίες για το που μπορώ να βρώ φίλτρα air condition ρώτησα σε καταστήματα δεν γνωρίζαν κάτι μου είπαν οτι δεν χρειάζονται κιόλας δεν κάνουν καμια σοβαρή δουλειά.Στο σκρούτζ κλπ δεν βρήκα επίσης κάτι.

Αναφέρομαι στο μικρά μακρόστενα αποσπώμενα που συνήθως δεν πλένονται είναι σαν χάρτινο το ένα και το άλλο που το έχω πλύνει σαν σφουγγάρι ενεργού άνθρακα αλλά θέλει άλλαγμα.

Γιατι θελει αλλαγμα? Το επλυνες με νερο και χαλασε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, rus είπε

Γιατι θελει αλλαγμα? Το επλυνες με νερο και χαλασε?

Ναι ένα που είναι πράσινο σαν απο σκληρό χαρτόνι το άλλο του άνθρακα κρατάει ακόμα και λέω να τα αλλάξω όλα έχω 4 κλιματιστικά όλα της toyotomi σειρά akira.Μετά απο μια 5ετία φούλ χρήση η απόδοση τους έχω την αίσθηση έπεσε και λέω μήπως φταίνε τα φίλτρα.

Σε γενικές γραμμές άψογα μηχανήματα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα και με συντήρηση που κάνω μόνος (κάθε 3 μήνες πλύσιμο εσωτερικών φίλτρων,2 φορές το χρόνο καλό πλύσιμο της εξωτερικής μονάδας και 2 φορές όλες κι όλες έπλυνα και τις μονάδες απο μέσα με το καθαριστικό που πλένω την εξωτερική,φρέον δεν χρειάζεται ποτέ μιας και οι συμπιεστές είναι κλειστού τύπου).

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To eshop στο crazysundays   εχει το AUX ASW-H12A4/FIR1DI-EU 12000BTU INVERTER   στα 272€ .
Το εχω παρει απο eshop και εγω απο τον 8/16 .

BiMdz9d.png           

Πολυ καλο και δυνατο μηχανημα και σε καλη τιμη .
Το δουλευω χειμωνα - καλοκαιρι στην Αθηνα και μονο καλα λογια εχω να πω .
Το μονο , νομιζω οτι ειναι καπως πιο "χοντρη" η εσωτερικη μοναδα σε σχεση με αλλα
Παντως ειναι αθορυβο ! ! ! !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thechacal είπε

Ναι ένα που είναι πράσινο σαν απο σκληρό χαρτόνι το άλλο του άνθρακα κρατάει ακόμα και λέω να τα αλλάξω όλα......

Αν τα επλυνες με νερο σε ρωτησα, γιατι νομιζω ότι δε πρεπει να πλενονται.

3 ώρες πριν, thechacal είπε

Σε γενικές γραμμές άψογα μηχανήματα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα και με συντήρηση που κάνω μόνος (κάθε 3 μήνες πλύσιμο εσωτερικών φίλτρων,......................

Ποια φιλτρα λες, τα μικρα που λεγαμε απο πανω ή τα κανονικα του αερα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, rus είπε

Αν τα επλυνες με νερο σε ρωτησα, γιατι νομιζω ότι δε πρεπει να πλενονται.

Ποια φιλτρα λες, τα μικρα που λεγαμε απο πανω ή τα κανονικα του αερα??

τα μικρά έχουν χαλάσει τα μεγάλα του αέρα  μια χαρά είναι δεν έχουν θέμα.Απ οτι κατάλαβα αυτά τα μικρά είναι δευτερεύοντα δεν παίζουν τόσο σημαντικό ρόλο απλά είπα να τα αλλάξω βλέποντας όμως τιμές ίσως να μην αξίζει καν ο κόπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.
Ψάχνω κλιματιστικό για χώρο 20τμ περίπου. Ημιυπόγειο διαμέρισμα με παράθυρα αλουμινίου, χωρίς πρόβλημα υγρασίας. 
Διαθέτω μέχρι 400 ευρώ (μαζί με το κόστος τοποθέτησης) και με ενδιαφέρει πιο πολύ η κατανάλωση ρεύματος.

Ψάχνοντας έχω καταλήξει στις εξής επιλογές:
1) Crown CDCI-09FO38  248,50 ευρώ (οικονομική επιλογή - μάλλον vfm)
2) AUX ASW-H12A4/FIR1DI-EU 12000BTU στα 272 ευρώ
3) Midea RF New MS12FU-09HRDN1 στα 327 ευρώ 
4) JURO-PRO Airflow ECO 9K στα 399 ευρώ (τιμή με τοποθέτηση, Απόδοση ψύξης: 10577 BTU/h, Α+++, R32)
5) INVENTOR OMNIA ECO O3MVI32-09WiFiR στα 399 ευρώ (τιμή με τοποθέτηση, wifi ready,  R32)

Υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή μέχρι 400 ευρώ με τοποθέτηση;
Επίσης, γνωρίζετε αν το mediamarkt δίνει την δωροεπιταγή σε περίπτωση ανακύκλωσης ΜΟΝΟ της εξωτερικής μονάδας; Έχω μια παλιά στην ταράτσα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος προηγούμενη εμπειρία με την Μidea και ποια είναι αυτή.

Συγκεκριμένα ενδιαφερόμουν για το συγκεκριμένο μοντέλο το οποίο το θεωρούσα μια καλή επιλογή (πάντα δεδομένου του προϋπολογισμού μου).

https://www.skroutz.gr/s/14682450/Midea-Mission-II-MB-09N8D6.html

Προσπάθησα να επικοινωνήσω με την Midea ώστε να ρωτήσω κάποιες επιπλέον πληροφορίες που ήθελα (όχι μόνο για το μοντέλο, αλλά και για θέματα εγγύησης/εγκατάστασης) αλλά συνάντησα αντιεπαγγελματική στάση από τον εκπρόσωπο της Midea στην Ελλάδα.

Το παραπάνω σε συνδυασμό με διάφορα σχόλια που διάβασα για την after sales εξυπηρέτηση της midea με αποθάρρυνε από την συγκεκριμένη επιλογή  και σκέφτηκα στα ίδια χρήματα να κινηθώ για το παρακάτω Inventor (για την οποία τουλάχιστον έχω διαβάσει πως αν την χρειαστείς μετά βγάζεις άκρη σε γενικές γραμμές):

https://www.skroutz.gr/s/13454987/Inventor-Passion-Eco-P8MVI32-09WiFi-P8MVO32-09.html

 

Χωρίς να είμαι γνώστης, συγκρίνοντας τα 2 μοντέλα υπάρχουν απ ότι έχω καταλάβει εκατέρωθεν μειονεκτήματα/ πλεονεκτήματα γεγονός που κάνει δύσκολη την τελική επιλογή (το midea υπερτερεί σε δείκτες SEER/SCOR, δεν έχει ιονιστή αλλά φίλτρο ιονισμού, το inventor υπερτερεί σε θέμα θορύβου και εμφάνισης/ όγκου και έχει ιονιστή).

Επομένως αν πάρουμε δεδομένη την ίδια τιμή, θα εκτιμούσα την άποψη κάποιου που έχει ένα από τα 2 παραπάνω κλιματιστικά ή έχει πιο εξειδικευμένες γνώσεις επί των κλιματιστικών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, thechacal είπε

τα μικρά έχουν χαλάσει τα μεγάλα του αέρα  μια χαρά είναι δεν έχουν θέμα.Απ οτι κατάλαβα αυτά τα μικρά είναι δευτερεύοντα δεν παίζουν τόσο σημαντικό ρόλο απλά είπα να τα αλλάξω βλέποντας όμως τιμές ίσως να μην αξίζει καν ο κόπος

Aν καταλαβα ειπες ότι πλενεις τα φιλτρα αερα κάθε 3 μηνες? Γιατι οι οδηγιες συνηθως γραφουν ανα 2 βδομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rus είπε

Aν καταλαβα ειπες ότι πλενεις τα φιλτρα αερα κάθε 3 μηνες? Γιατι οι οδηγιες συνηθως γραφουν ανα 2 βδομάδες.

Υπάρχει κάποιος που πλένει τα φίλτρα κάθε δυο βδομάδες; ουτε τα σωβρακα τόσο πλύσιμο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NikosKallithea είπε

Υπάρχει κάποιος που πλένει τα φίλτρα κάθε δυο βδομάδες; ουτε τα σωβρακα τόσο πλύσιμο

Εγω κάθε 3-4 βδομαδες, αλλα κάθε 3 μηνες σημαινει ότι οσο περναει ο καιρος γεμιζουν σκονη και το μηχανακι σου υπολειτουργει. Εκτος αν το ανοίγεις μια στο τοσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, rus είπε

Εγω κάθε 3-4 βδομαδες, αλλα κάθε 3 μηνες σημαινει ότι οσο περναει ο καιρος γεμιζουν σκονη και το μηχανακι σου υπολειτουργει. Εκτος αν το ανοίγεις μια στο τοσο.

Εγω δεν εχω δει καμια υπολειτουργία, και τα πλένω μια φορά το χρόνο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...