Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Για 60τμ χώρο χρειάζεσαι δύο μηχανήματα, 18αρια ή 18αρι+24αρι.

Τι φαση; Τα τελευταια 5 χρονια στον ιδιο χωρο κανω τη δουλεια μου με ενα 12αρι toyotomi... Its ok, το πιεζω πολυ οπως επισης δυσκολευεται σε καυσωνες και παγωνιες αντιστοιχα... ομως κατι γινεται κυριως το καλοκαιρι! Υπεθεσα λοιπον πως με ενα 24αρι θα'μαι βασιλιας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Θα κοιτούσα fujitsu ή toshiba. 

Fujitsu asyg, Mitsubishi srk από εμένα.

Επεξ/σία από cger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι χρησιμο απο αλλο φορουμ

 

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ προς παντα ενδιαφερομενο σχετικα με INVENTOR και τους ορους - ισχυος - εγγυησης. Εστειλα φορμα επικοινωνιας μεσω https://www.inventoraircondition.gr/contact για αυριο 10 -12, αλλά μου τηλεφωνησαν αμεσως μολις την ελαβαν. ΛΟΙΠΟΝ:

ΔΕΝ ειναι απαραιτητη αυστηρα ΕΤΗΣΙΑ ημερολογιακα συντηρηση αλλά στο περιπου.
Ο ψυκτικος δεν χρειαζεται να ειναι επισημα εξουσιοδοτημενος  απο την εταιρια - αντιπροσωπεια.
Αρκει μονον η αποδειξη παροχης υπηρεσιων απο ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ψυκτικο.

Θεωρητικα στο αρχικο πακετο, που συνοδευε το μηχανημα, υπηρχε καπου μια καρτελα ελεγχου, δεν τη βρηκα, θα την ψαξω.

Και για οσους πιθανως δεν το ξερουν, στα κλιματιστικα τοιχου Inventor
 η PREMIUM εγγυηση ειναι 10ετης και σε περιπτωση προβληματος καλυπτει  ΟΛΑ τα ανταλλακτικα ΚΑΙ την εργασια! :oneup:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Philippe είπε

Και πού φαίνεται μόνο από την απόδειξη ότι είναι πιστοποιημένος ο ψυκτικός;

Μαλλον απο την επαγγελματικη του σφραγιδα ! !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν βλέπω καμιά σφραγίδα στην απόδειξη που κρατάω στα χέρια μου :)
Με το ζόρι μου έγραψε πάνω ποιο μοντέλο εγκατέστησε, μετά από προτροπή δική μου. Αλλιώς θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω την ίδια απόδειξη για να έχω εγγύηση σε 5 κλιματιστικά και τα 4 να τα έχω εγκαταστήσει μόνος μου (αν ήξερα πώς).

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Παρατήρησα ότι στο κλιματιστικό που εγκαταστάθηκε πέρσι το καλοκαίρι και χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα τον τελευταίο χρόνο, το νερό στη λειτουργία ψύξης δε βγαίνει από το σωλήνα αποστράγγισης, αλλά από δύο μικρές εσοχές που βρίσκονται εκατέρωθεν του σωλήνα. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Narcos είπε

Τι φαση; Τα τελευταια 5 χρονια στον ιδιο χωρο κανω τη δουλεια μου με ενα 12αρι toyotomi... Its ok, το πιεζω πολυ οπως επισης δυσκολευεται σε καυσωνες και παγωνιες αντιστοιχα... ομως κατι γινεται κυριως το καλοκαιρι! Υπεθεσα λοιπον πως με ενα 24αρι θα'μαι βασιλιας...

Τότε ο χώρος σου θα πρέπει να έχει πολύ καλή μόνωση. Κατά τα άλλα δεν παίζει να καταφέρεις κάτι σε 60τμ με 12αρι. Έχω 12αρι σε 35τμ με 4μ ύψος, η θερμοκρασία στο καλοκαίρι αρχίζει να πέφτει μετά 10 λεπτό και μόνο μετά από 30λεπτά αισθάνεσαι καλύτερα στην ψύξη, σπάνια καταφέρνει να φτάσει την επιθυμητή από το χειριστήριο εκτός κι αν το βάλω στους 29, αν μιλάμε για καύσωνα ούτε καν, το κλιματιστικό λειτουργεί συνεχώς όπως καταλαβαίνεις που σημαίνει επιβάρυνση. Τα ίδια προβλήματα και τον χειμώνα.

Στην δική σου περίπτωση αν είναι inverter θα λειτουργεί συνεχώς με την μέγιστη ισχύ, θα καταναλώνει περισσότερο ρεύμα και μειώνεται η διάρκεια ζωής του. Η ουσία είναι οχι να "κάνεις κάτι" αλλά να μπορεί να φτάσει το σπίτι π.χ τους 26-27 βαθμούς που θα ρυθμίσεις το χειριστήριο στην ψύξη το καλοκαίρι ή τους 20-21 που θα το ρυθμίσεις στην θέρμανση τον χειμώνα και μετά από αυτό τα μηχανήματα να λειτουργούν στο ρελαντί και οχι στο full. 

55 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Καλησπέρα,

Παρατήρησα ότι στο κλιματιστικό που εγκαταστάθηκε πέρσι το καλοκαίρι και χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα τον τελευταίο χρόνο, το νερό στη λειτουργία ψύξης δε βγαίνει από το σωλήνα αποστράγγισης, αλλά από δύο μικρές εσοχές που βρίσκονται εκατέρωθεν του σωλήνα. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Που βρίσκονται αυτές οι εσοχές, δεν έχω καταλάβει, το νερό πέφτει μέσα στο σπίτι από την εσωτερική μονάδα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Που βρίσκονται αυτές οι εσοχές, δεν έχω καταλάβει, το νερό πέφτει μέσα στο σπίτι από την εσωτερική μονάδα? 

Για την εξωτερική μονάδα μιλάω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Για την εξωτερική μονάδα μιλάω. 

Οπως και να εχει αφου δεν τρεχουν απο την αποχετευση το μηχανημα θελει καθαρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...