Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν ξέρω γιατί σου βγαίνουν νερά από εκείνα τα σημεία, κανονικά αυτό έπρεπε να συνέβαινε αν μιλούσαμε για λειτουργία θέρμανσης που παγώνει ο συμπυκνωτής και τα νερά βγαίνουν από την εξωτερική. Ας γράψει κάποιος που μπορεί να γνωρίζει καλύτερα, και να μιλήσεις με τεχνικό να το αξιολογήσει για να δείτε τι γίνεται. Κατά την ψύξη το νερό οδεύει από τον εξατμιστή της εσωτερικής στην λεκάνη και από την λεκάνη κατεβαίνει από το σωληνάκι και φεύγει στο μπαλκόνι, αν το σωληνάκι έχει φράξει τότε το νερό θα βγει μέσα στην εσωτερική μονάδα και θα στάζει μέσα. Το τι συμβαίνει στην δική σου περίπτωση δεν το γνωρίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zeroGravity είπε

προτείνεται μου ένα 9άρι μέχρι 350 πάνω κάτω θέλω για άμεση αγορά παρακαλώ



https://www.skroutz.gr/s/11561979/General-Electric-GES-NX25IN-GES-NX25OUT.html

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/184437-tycoon-ts2mvi32-09

Με  επιφύλαξη θα έλεγα να δεις και τα TCL  έχουν 10 ετή εγγύηση αλλα δεν έχω ιδέα για την ποιότητα τους και για την αμεσότητα-εξυπηρέτηση του αντιπροσώπου  όπως επίσης για την επάρκεια ανταλλακτικών σε περίπτωση που χρειαστούν.

Το General electric και το tycoon τα υποστηρίζει η Inventor (αντιπρόσωπος) άρα μιλάμε για ένα καλό after sales support κατα ομολογία πολλών με το General electric να έχει μια καλή εγγύηση 5 ετών σε όλα τα μέρη του κλιματιστικού.

55 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν ξέρω γιατί σου βγαίνουν νερά από εκείνα τα σημεία, κανονικά αυτό έπρεπε να συνέβαινε αν μιλούσαμε για λειτουργία θέρμανσης που παγώνει ο συμπυκνωτής και τα νερά βγαίνουν από την εξωτερική. Ας γράψει κάποιος που μπορεί να γνωρίζει καλύτερα, και να μιλήσεις με τεχνικό να το αξιολογήσει για να δείτε τι γίνεται. Κατά την ψύξη το νερό οδεύει από τον εξατμιστή της εσωτερικής στην λεκάνη και από την λεκάνη κατεβαίνει από το σωληνάκι και φεύγει στο μπαλκόνι, αν το σωληνάκι έχει φράξει τότε το νερό θα βγει μέσα στην εσωτερική μονάδα και θα στάζει μέσα. Το τι συμβαίνει στην δική σου περίπτωση δεν το γνωρίζω. 

Μπορεί ο εγκαταστάτης να έριξε τον σωλήνα αποχέτευσης της μέσα μονάδας στη λεκάνη της έξω για να οδεύσουν όλα τα νερά τόσο σε ψύξη όσο και σε θέρμανση απο έναν κοινό αγωγό τον αγωγό της έξω μονάδας . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/184437-tycoon-ts2mvi32-09

Το General electric και το tycoon τα υποστηρίζει η Inventor (αντιπρόσωπος) άρα μιλάμε για ένα καλό after sales support κατα ομολογία πολλών με το General electric να έχει μια καλή εγγύηση 5 ετών σε όλα τα μέρη του κλιματιστικού.

 

Επειδή με ενδιαφέρει το παραπάνω κλιματιστικό , τα στοιχεία του είναι τα παρακάτω.

Δεν ξέρω όμως αν είναι καλά ή όχι.

Όσον αφορά κατανάλωση-απόδοση τι λέει?

Τύπος Λειτουργίας Inverter
Ονομαστική απόδοση (Btu/h) 9.000
Ψυκτική απόδοση (Btu/h) 9.000 (3100-11600)
Θερμική απόδοση (Btu/h) 10.000 (2800-11500)
Ενεργειακή Κλάση Ψύξης Α++
Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης A+
Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης Θερμής Ζώνης A+++
Βαθμός ενεργειακής απόδοσης (SEER) 6.2
Βαθμός θερμικής απόδοσης (SCOP) 4.0
Ψυκτικό Υγρό R32

 

ΤΙ διαφορά έχουν τα παρακάτω ?

Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης A+
Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης Θερμής Ζώνης A+++
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dare-Devil είπε



https://www.skroutz.gr/s/11561979/General-Electric-GES-NX25IN-GES-NX25OUT.html

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/184437-tycoon-ts2mvi32-09

Με  επιφύλαξη θα έλεγα να δεις και τα TCL  έχουν 10 ετή εγγύηση αλλα δεν έχω ιδέα για την ποιότητα τους και για την αμεσότητα-εξυπηρέτηση του αντιπροσώπου  όπως επίσης για την επάρκεια ανταλλακτικών σε περίπτωση που χρειαστούν.

Το General electric και το tycoon τα υποστηρίζει η Inventor (αντιπρόσωπος) άρα μιλάμε για ένα καλό after sales support κατα ομολογία πολλών με το General electric να έχει μια καλή εγγύηση 5 ετών σε όλα τα μέρη του κλιματιστικού.

Μπορεί ο εγκαταστάτης να έριξε τον σωλήνα αποχέτευσης της μέσα μονάδας στη λεκάνη της έξω για να οδεύσουν όλα τα νερά τόσο σε ψύξη όσο και σε θέρμανση απο έναν κοινό αγωγό τον αγωγό της έξω μονάδας . 

μου αρέσει το general άπλα θέλω και την γνώμη σου για αυτά εδώ τα 2 μου τα πρότεινε ένας φίλος που έχει ελάχιστη εμπειρία σε αυτά

https://www.bestprice.gr/item/2154788718/haier-tundra-as09ta2hra-1u09be8era.html

https://www.alphaclimagr.gr/product/1408214/inventor-omnia-plus-o2mvi-09wifir-o2mvo-09-inverter.html?ref=bestprice.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, zeroGravity είπε

μου αρέσει το general άπλα θέλω και την γνώμη σου για αυτά εδώ τα 2 μου τα πρότεινε ένας φίλος που έχει ελάχιστη εμπειρία σε αυτά

https://www.bestprice.gr/item/2154788718/haier-tundra-as09ta2hra-1u09be8era.html

https://www.alphaclimagr.gr/product/1408214/inventor-omnia-plus-o2mvi-09wifir-o2mvo-09-inverter.html?ref=bestprice.gr

Δεν έχω άποψη για την ποιότητα του haier tundra πάντως έχει ενδιαφέροντα τεχνικά χαρακτηριστικά όπως η μέγιστη ισχύς ειδικά στην θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακουσατε ότι ο δημοσιογράφος Μανος Αντωναρος πεθανε από το βακτηριο της λεγιονελλας(νοσο των λεγεωνάριων), που προερχεται από κακοσυντηρημενα ερκοντίσιον?

Το λέω και για το φιλο από πανω που καθαριζει  τα φιλτρα μια φορα το χρονο.

 

15 ώρες πριν, villasg είπε

Κατι χρησιμο απο αλλο φορουμ[....]

 

Το "περιπου" τι σημαινει?

Χωρις ορους και προϋποθεσεις δε λενε? Τωρα υπαρχει και "πιστοποιημένος ψυκτικος"?

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν έχω άποψη για την ποιότητα του haier tundra πάντως έχει ενδιαφέροντα τεχνικά χαρακτηριστικά όπως η μέγιστη ισχύς ειδικά στην θέρμανση.

για το inventor που έχει και φίλτρα και ιονιστή η να μην δώσω τόσο σημασία σε αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, rus είπε

Ακουσατε ότι ο δημοσιογράφος Μανος Αντωναρος πεθανε από το βακτηριο της λεγιονελλας(νοσο των λεγεωνάριων), που προερχεται από κακοσυντηρημενα ερκοντίσιον?

Το λέω και για το φιλο από πανω που καθαριζει  τα φιλτρα μια φορα το χρονο.

 

η λεγεωνέλλα αναπτύσσεται στο νερό οχι στα φίλτρα, κυρίως στις λεκάνες των πύργων ψύξης και στα δοχεία αποθήκευσης ΖΝΧ. Αν έχεις κλιματιστικό που τα συμπυκνώματα δεν παροχετεύονται σωστά αλλά λιμνάζουν μέσα του τότε μπορεί να υπάρξει πρόβλημα αλλά το να καθαρίζεις τα φίλτρα δεν θα στο λύσει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλιματιστικό της κρεβατοκάμαρας στο ενοικιαζόμενο διαμέρισμα που μένουμε εξ αρχής μύριζε μούχλα.

Σε παλιότερο πόστ είχα γράψει ότι είχα διαπιστώσει ότι ο συλλέκτης νερού, λόγω λάθος κλίσης είχε πάρα πολύ μούχλα. Τότε είχα ξηλώσει όλα τα πλαστικά και τα είχα καθαρίσει όλα με χλωρίνη. Το πρόβλημα λύθηκε μόνο για εκείνη τη σεζόν.

Οπότε σταμάτησα να το χρησιμοποιώ. Λίγο τώρα το καλοκαίρι το ξεκίνησα και πάλι μύριζε άσχημα. Οπότε από δώ και από κεί έπεισα τον ιδιοκτήτη και μου άλλαξε τα κλιματιστικά σαλονιού και κρεβατοκάμαρας με καινούργια inverter.

Φανταστείτε την έκπληξή μου, όταν από την πρώτη ημέρα που δούλεψε το νέο κλιματιστικό στη κρεβατοκάμαρα, μόλις πιάσει το δωμάτιο τη θερμοκρασία και σταματήσει η ψύξη, το κλιματιστικό φυσάει τον ίδιο βρώμικο αέρα που φυσούσε το παλιό κλιματιστικό.

Ο εγκαταστάτης του κλιματιστικού δεν έχει ξαναδεί παρόμοια περίπτωση.

Για να καταλάβω τώρα, η σωλήνα απορροής έχει μούχλα, και το κλιματιστικό τραβάει αντί τον αέρα του δωματίου, τον αέρα της σωλήνας και τον στέλνει μέσα στο σπίτι?

Ότι ναναι πραγματικά.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, hoannis είπε

Επειδή με ενδιαφέρει το παραπάνω κλιματιστικό , τα στοιχεία του είναι τα παρακάτω.

Δεν ξέρω όμως αν είναι καλά ή όχι.

Όσον αφορά κατανάλωση-απόδοση τι λέει?

Τύπος Λειτουργίας Inverter
Ονομαστική απόδοση (Btu/h) 9.000
Ψυκτική απόδοση (Btu/h) 9.000 (3100-11600)
Θερμική απόδοση (Btu/h) 10.000 (2800-11500)
Ενεργειακή Κλάση Ψύξης Α++
Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης A+
Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης Θερμής Ζώνης A+++
Βαθμός ενεργειακής απόδοσης (SEER) 6.2
Βαθμός θερμικής απόδοσης (SCOP) 4.0
Ψυκτικό Υγρό R32

ΤΙ διαφορά έχουν τα παρακάτω ?

Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης A+
Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης Θερμής Ζώνης A+++

Για τα λεφτά αυτά δύσκολο να βρεις καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά . Οι συντελεστές απόδοσης (κατανάλωση) είναι πολύ καλοί . Τέτοιους συντελεστές απόδοσης βρίσκεις και σε λίγο ακριβότερα μοντέλα της αγοράς . 

Όσον αφορά την κατανάλωση μην το πολυσκέφτεσαι εκτός αν θες να το χρησιμοποιείς ατέλειωτες ώρες καθημερινά ψύξη και θέρμανση .  Που και πάλι σε αυτή την περίπτωση αν θες κάτι κορυφαίο σε καταναλώσεις για 9άρι  ετοιμάσου να δώσεις τα διπλά. 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nvel είπε

στα δοχεία αποθήκευσης ΖΝΧ.

Δηλαδή αν έχουμε ηλεκτρικό θερμοσίφωνα σε σπίτι που έχουμε να πατήσουμε 2 χρόνια, δεν την γλυτώνουμε την σαλμονέλα!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panther_512 είπε

Το κλιματιστικό της κρεβατοκάμαρας στο ενοικιαζόμενο διαμέρισμα που μένουμε εξ αρχής μύριζε μούχλα.

Σε παλιότερο πόστ είχα γράψει ότι είχα διαπιστώσει ότι ο συλλέκτης νερού, λόγω λάθος κλίσης είχε πάρα πολύ μούχλα. Τότε είχα ξηλώσει όλα τα πλαστικά και τα είχα καθαρίσει όλα με χλωρίνη. Το πρόβλημα λύθηκε μόνο για εκείνη τη σεζόν.

Οπότε σταμάτησα να το χρησιμοποιώ. Λίγο τώρα το καλοκαίρι το ξεκίνησα και πάλι μύριζε άσχημα. Οπότε από δώ και από κεί έπεισα τον ιδιοκτήτη και μου άλλαξε τα κλιματιστικά σαλονιού και κρεβατοκάμαρας με καινούργια inverter.

Φανταστείτε την έκπληξή μου, όταν από την πρώτη ημέρα που δούλεψε το νέο κλιματιστικό στη κρεβατοκάμαρα, μόλις πιάσει το δωμάτιο τη θερμοκρασία και σταματήσει η ψύξη, το κλιματιστικό φυσάει τον ίδιο βρώμικο αέρα που φυσούσε το παλιό κλιματιστικό.

Ο εγκαταστάτης του κλιματιστικού δεν έχει ξαναδεί παρόμοια περίπτωση.

Για να καταλάβω τώρα, η σωλήνα απορροής έχει μούχλα, και το κλιματιστικό τραβάει αντί τον αέρα του δωματίου, τον αέρα της σωλήνας και τον στέλνει μέσα στο σπίτι?

Ότι ναναι πραγματικά.

Έλεγξε που καταλήγει το σωληνάκι της αποχέτευσης, μηπως στο εχει βαλει σε σωλήνα ακαθάρτων, στην τελική κοφτό απο εκει που παει και στείλτο κάπου αλλού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...