Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

99% θα πάρεις τηλέφωνο θα το σηκώσει η κ. Βασιλειάδου ή ένας άλλος κύριος μόνο αυτοί το σηκώνουν σε εμένα και θα σου πούνε να κάνουν καταγραφή και να έρθει τεχνικός. 

Το να μιλήσεις με τεχνικό όπως μίλησα και εγώ επειδή κάλεσα γιατί ΔΕΝ σε συνδέουν είναι δώρο άδωρο γιατί δεν μπορεί να εκκινήσει την διαδικασία εγγύησης χωρίς να το κλείσεις από τα κεντρικά. 

Τόσο απλά πιο απλά δε μπορώ, αν δυσκολεύεσαι καλώς...

Μόλις τώρα, guzel είπε

Και μετά απορείς και κραζεις γιατί δεν έχουν ασχοληθεί ακόμη... Και εγώ στη θέση τους το ίδιο θα έκανα 😂

ναι είναι προφανές ότι γουστάρεις να γίνεις toshiba ολόκληρος αν γίνεται. 

Και το κορυφαίο είναι ότι δεν έχεις κάτι να προσφέρεις απλά κράζεις εμένα και όσους άλλους σου λένε ότι οι τεχνικοί, η γραμμή εξυπηρέτησης και η διανομή και διαδικασία εγγύησης στην Ελλάδα είναι ίδιες για Toshiba Και Carrier. Λες και έχουμε όφελος και εγώ και ο άλλος να λέμε ότι αργούν στα ραντεβού κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, guzel είπε

Και μετά απορείς και κραζεις γιατί δεν έχουν ασχοληθεί ακόμη... Και εγώ στη θέση τους το ίδιο θα έκανα 😂 

Καλέ μου άνθρωπε, δεν έχετε το ίδιο πρόβλημα. Ως εκ τούτου η δρομολόγηση που κάνει η εταιρεία είναι διαφορετική.

Όπως και να έχει αναφέρει ο άνθρωπος το πρόβλημά του. Εσύ από την άλλη δίνεις feedback με θετικό πρόσημο για το after sales τους. Οκ ακούμε το μεν, ακούμε και το δε.

Πάμε παρακάτω και μην κουράζουμε τον κόσμο με φανμποισμούς

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, guzel είπε

Και μετά απορείς και κραζεις γιατί δεν έχουν ασχοληθεί ακόμη... Και εγώ στη θέση τους το ίδιο θα έκανα 😂

 

tsohibas.jpg

Να ελαφρύνουμε λίγο το κλίμα. Συγγνώμη Guzel για τη συμπεριφορά μου αλλά λίγο χιούμορ δε βλάπτει. 

ο ghortman τα είπε όλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fylatos είπε

99% θα πάρεις τηλέφωνο θα το σηκώσει η κ. χχχχχχχ ή ένας άλλος κύριος μόνο αυτοί το σηκώνουν σε εμένα και θα σου πούνε να κάνουν καταγραφή και να έρθει τεχνικός. 

Το να μιλήσεις με τεχνικό όπως μίλησα και εγώ επειδή κάλεσα γιατί ΔΕΝ σε συνδέουν είναι δώρο άδωρο γιατί δεν μπορεί να εκκινήσει την διαδικασία εγγύησης χωρίς να το κλείσεις από τα κεντρικά. 

Τόσο απλά πιο απλά δε μπορώ, αν δυσκολεύεσαι καλώς...

ναι είναι προφανές ότι γουστάρεις να γίνεις toshiba ολόκληρος αν γίνεται. 

Και το κορυφαίο είναι ότι δεν έχεις κάτι να προσφέρεις απλά κράζεις εμένα και όσους άλλους σου λένε ότι οι τεχνικοί, η γραμμή εξυπηρέτησης και η διανομή και διαδικασία εγγύησης στην Ελλάδα είναι ίδιες για Toshiba Και Carrier. Λες και έχουμε όφελος και εγώ και ο άλλος να λέμε ότι αργούν στα ραντεβού κλπ. 

Ρε φίλε σου γράφω παραπάνω ότι εγώ τους έχω καλέσει σε διάφορες στιγμές και μου έχουν λύσει αποριες. και έρχεσαι και λες ότι δεν λύνουν απορίες και ρωτάς να μάθεις σε ποιον αριθμό καλώ ..

Ε σου απάντησα! Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις; Εγώ δεν μίλησα για εγγυήσεις. Μάλιστα σου είπα ότι είναι απαράδεκτοι πάνω στο θέμα σου και να ζητήσεις αντικατάσταση.

 

2 λεπτά πριν, fylatos είπε

tsohibas.jpg

Να ελαφρύνουμε λίγο το κλίμα. Συγγνώμη Guzel για τη συμπεριφορά μου αλλά λίγο χιούμορ δε βλάπτει. 

ο ghortman τα είπε όλα. 

θα το βάλω avatar😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, guzel είπε

 

θα το βάλω avatar😂

RESPECT και στους δυό σας !!!! :lol::lol::lol::lol:
Μην "τσακώνεστε" άλλο . Μόλις τελειώσουν με τις βλάβες σας απλά ας πει ο καθένας την εμπειρία του και τους χρόνους . 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, guzel είπε

Ρε φίλε σου γράφω παραπάνω ότι εγώ τους έχω καλέσει σε διάφορες στιγμές και μου έχουν λύσει αποριες. και έρχεσαι και λες ότι δεν λύνουν απορίες και ρωτάς να μάθεις σε ποιον αριθμό καλώ ..

 Ε σου απάντησα! Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις; Εγώ δεν μίλησα για εγγυήσεις. Μάλιστα σου είπα ότι είναι απαράδεκτοι πάνω στο θέμα σου και να ζητήσεις αντικατάσταση.

θα το βάλω avatar😂

Thanks, ίσως σε παρεξήγησα κι εγώ. Από την άλλη μπορεί να έτυχε σε εμένα ή σε σένα το στατιστικό δείγμα είναι 2,5 (2 εγώ και εσύ και 0,5 ο  Rnd1978 που ακόμα το ψάχνει). 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, CorumD είπε

Τα INVENTOR ειναι φασον κινέζικα που πωλούνται με μια πολυ καλη εγγυηση 10 ετων.

Τα INVENTOR δεν έχουν EUROVENT πιστοποίηση, οπότε πολυ απλά, δεν πιστευω τα SEER/SCOP που ανακοινώνει η εταιρεία. Αν έχουν εμπιστοσυνη στην απόδοση και υλικά τον κλιματιστικών τους, ας πάρουν πιστοποίηση απο EUROVENT να τελειώνουμε(και να το βουλωσουμε και μεις, lol).

Πολυ απλά, η INVENTOR ανακοινώνει οτι SEER/SCOP θελει και δεν υπάρχει έλεγχος για το αν τα κλιματιστικά της αναταποκρίνονται σε αυτά που ανακοινώνει η εταιρεία!

Η INVENTOR είναι μια εταιρεία που παίρνει φασον Κινεζικα και βάζει την στάμπα της επάνω. Οπως κάνουν πολλές άλλες οπως η CVMORE , η SENDO, κτλ, κτλ....

Βεβαιως, δεν χωρα καμία σύγκριση με κορυφαίες εταιρείες οπως MITSUBISHI, TOSHIBA, DAIKIN, FUJITSU αλλά ούτε και κορυφαία κινέζικα όπως MIDEA/GREE/HAIER.

Η INVENTOR αντί να πουλάει το φασον κινέζικο 9000btu στα 300 ευρώ(πχ), το πουλάει στα 400 αλλά προσφέρει μια  εγγυηση δελεαστικη στα 10 χρόνια και μαλιστα χωρίς συντήρηση. Αλλα έχεις πληρώσει καπέλο εξ'αρχης αφου πλήρωσες παραπάνω για φασον κλιματιστικό....

Για μένα, κανένα πρόβλημα, είναι έξυπνη η INVENTOR που το κάνει αυτό. Αλλα το θέμα το  έχω οταν μπαίνω INSOMNIA, MYADSL και αλλα φόρουμς και βλέπω να τα εκθειάζουν ενω οι ψυκτικοι/εγκαταστατες σου λενε προσοχη...και εδω ισως υπαρχει δακτυλος της εταιρείες...

Οπότε, ρωταω ξεκάθαρα, δεν σας προβληματίζει οτι τα INVENTOR ειναι φασον κινεζικα, μη πιστοποιημενα απο EUROVENT;

Θα συμφωνήσω ότι η Eurovent πιστοποίηση είναι μια ανεξάρτητη δοκιμή και πιστοποιεί ότι ισχύουν οι ήδη εργαστηριακές μετρήσεις του κατασκευαστή . Δεν είναι υποχρεωτικό να έχει κάποια εταιρεία Eurovent . Άλλες το κάνουν για να δώσουν added value στα προϊόντα τους έτσι ώστε να αυξήσουν τις πωλήσεις τους ή την τιμή πώλησης (φαντάζομαι) , άλλες επιλέγουν να μην πάρουν γιατί προσθέτει κόστος στο τελικό προϊόν και στην τιμή πώλησης . Η κάθε εταιρεία εχει την δική της στρατηγική . Μου φαίνεται παρατραβηγμένο μια εταιρεία που πουλάει οποιοδήποτε καταναλωτικό αγαθό να δηλώνει ψευδή χαρακτηριστικά , να εκτεθεί και να βρεθεί μετά αντιμέτωπη με ανεπανόρθωτες ζημιές στην φήμη της, στις πωλήσεις της κτλ . Εκτός αν αναφερόμαστε σε καμία μικρή εταιρεία που δεν την ενδιαφέρει να επενδύσει παρα μόνο να τα αρπάξει .  

Όπως και να χει . Για όσους έχουν ανασφάλεια για τα χαρακτηριστικά που δηλώνουν οι κατασκευαστές και δεν εμπιστευόμαστε την όποια φήμη της εταιρείας , σε αυτό το σημείο έρχεται η Eurovent που πιστοποιεί ανεξάρτητα .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διακόψω την ωραία κουβέντα σας, συνεισφέροντας λίγο στο νήμα.

Σχετικά με το θέμα με τα TCL Elite που δεν έχουν το σωστό τηλεκοντρόλ με την λειτουργία mute, θέλω να δώσω feedback για τον όμιλο Τουρνικιώτη και το πως χειρίστηκε την υπόθεσή μου. Υπενθυμίζω ότι έχω αγοράσει 2 μονάδες για το εξοχικό στο νησί τις οποίες δεν έχω ακόμα τοποθετήσει λόγο φόρτου εργασίας των ψυκτικών.

Λοιπόν, κατόπιν νέας επικοινωνίας μου μαζί τους αφού εξήγησα στον αρμόδιο με όμορφο τρόπο ότι τα κλιματιστικά τα αγόρασα για το καλοκαίρι και οι πρωταρχικοί λόγοι προτίμησης ήταν η 10ετής εγγύηση και η λειτουργία σίγασης (19db), οπότε δεν είναι δυνατόν να αναμένω τα σωστά τηλεχειρίστηρια από Σεπτέμβρη, βρήκαν τρόπο και μου έστειλαν ήδη 2 τηλεχειριστήρια με κούριερ και μάλιστα χωρίς να έχω στα χέρια μου τα "λάθος" τηλεχειριστήρια για να τους τα στείλω πίσω. Από την ερχόμενη εβδομάδα όταν θα τα έχω στα χέρια μου θα τους τα στείλω πίσω.

Να πω ένα μεγάλο μπράβο για την υποστήριξη που έλαβα και το κυριότερο ότι βρήκα ανθρώπους συνεννοήσιμους και διαλλακτικούς.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Θα συμφωνήσω ότι η Eurovent πιστοποίηση είναι μια ανεξάρτητη δοκιμή και πιστοποιεί ότι ισχύουν οι ήδη εργαστηριακές μετρήσεις του κατασκευαστή . Δεν είναι υποχρεωτικό να έχει κάποια εταιρεία Eurovent . Άλλες το κάνουν για να δώσουν added value στα προϊόντα τους έτσι ώστε να αυξήσουν τις πωλήσεις τους ή την τιμή πώλησης (φαντάζομαι) , άλλες επιλέγουν να μην πάρουν γιατί προσθέτει κόστος στο τελικό προϊόν και στην τιμή πώλησης . Η κάθε εταιρεία εχει την δική της στρατηγική . Μου φαίνεται παρατραβηγμένο μια εταιρεία που πουλάει οποιοδήποτε καταναλωτικό αγαθό να δηλώνει ψευδή χαρακτηριστικά , να εκτεθεί και να βρεθεί μετά αντιμέτωπη με ανεπανόρθωτες ζημιές στην φήμη της, στις πωλήσεις της κτλ . Εκτός αν αναφερόμαστε σε καμία μικρή εταιρεία που δεν την ενδιαφέρει να επενδύσει παρα μόνο να τα αρπάξει .  

Όπως και να χει . Για όσους έχουν ανασφάλεια για τα χαρακτηριστικά που δηλώνουν οι κατασκευαστές και δεν εμπιστευόμαστε την όποια φήμη της εταιρείας , σε αυτό το σημείο έρχεται η Eurovent που πιστοποιεί ανεξάρτητα .

 

Ζούμε σε μια χώρα, σε εναν κοσμο να πω καλυτερα, οπου πολλές εταιρείες κάνουν παρατραβηγμένα πράγματα. Η Volkswagen κοροιδευε ολη την υφηλιο με τις εκπομπες ρυπων απο τα diesel της.... Οπότε, εγω ανοιχτά αμφιβητώ την όποια εταιρεία που δεν παίρνει πιστοποίηση EUROVENT. Σίγουρα προσθέτει κόστος η πιστοποίηση, αλλα προσθέτει και σιγουριά.

Τώρα θα μου πεις οτι τα περισσότερα INVENTOR είναι φασόν MIDEA, και η MIDEA έχει EUROVENT. Αλλα εδω έχουμε το εξης ερώτημα; Τα φασον MIDEA(INVENTOR) είναι το ίδιο καλά οσο τα γνήσια MIDEA;

Το μονο που τα κανει να ξεχωρίζουν είναι η 10ετης εγγυηση, η οποια θα συμφωνησω οτι ειναι σημαντική εφ'οσον τηρείται απο την εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, CorumD είπε

 

 

Προσωπικά , θα ήθελα το forum να είναι μέρος που δεν διαφημίζουμε κλιματιστικά, αλλα μιλάμε(ως χρήστες) για τα καλα και κακα ολων των μηχανημάτων σε μια προσπάθεια να παρουμε πιο σωστες αποφασεις.

Αυτό κάνουμε.

Κάποιοι από εμάς έχουμε μια εμπειρία χρήσης και τη μοιραζόμαστε.

Διαφήμιση δεν θα δεις. Αν υπάρχει από κάποιους για ιδιοτελείς σκοπούς αυτό δεν το ξέρω. Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν υπήρχε ούτε το αντίθετο δλδ θάψιμο .

Το να βγαίνει πάντως άποψη από 1-2 πολύ.αρνητικά ή πολύ θετικά παραδείγματα , είναι κατά τη γνώμημου, αντιεπιστημονικο .

Δεν είμαι πολύ καιρό στο θέμα, από πέρυσι το φθινόπωρο, αλλά σε γενικές γραμμές δεν έχω δει καταστροφικές βλάβες ή περιπτώσεις ( εκτός από κάτι χαζά τύπου πλαστικά lg να διαλύονται ) και πολλές από αυτές προέρχονται από λάθος επιλογή ή λάθος στην εγκατάσταση που τόσο συχνά συναντάμε.

Φυσικά κάποια μηχανήματα είναι πιο ποιοτικά αλλά και εδώ ότι πληρώνεις παίρνεις. Άλλο 800€ για 24αρι και άλλο 1500€. Είναι τεράστια διαφορά. Κάπου θα απεικονίζεται.

3 λεπτά πριν, CorumD είπε

Ζούμε σε μια χώρα, σε εναν κοσμο να πω καλυτερα, οπου πολλές εταιρείες κάνουν παρατραβηγμένα πράγματα. Η Volkswagen κοροιδευε ολη την υφηλιο με τις εκπομπες ρυπων απο τα diesel της.... Οπότε, εγω ανοιχτά αμφιβητώ την όποια εταιρεία που δεν παίρνει πιστοποίηση EUROVENT. Σίγουρα προσθέτει κόστος η πιστοποίηση, αλλα προσθέτει και σιγουριά.

Τώρα θα μου πεις οτι τα περισσότερα INVENTOR είναι φασόν MIDEA, και η MIDEA έχει EUROVENT. Αλλα εδω έχουμε το εξης ερώτημα; Τα φασον MIDEA(INVENTOR) είναι το ίδιο καλά οσο τα γνήσια MIDEA;

Το μονο που τα κανει να ξεχωρίζουν είναι η 10ετης εγγυηση, η οποια θα συμφωνησω οτι ειναι σημαντική εφ'οσον τηρείται απο την εταιρεία.

Τα ινβεντορ συνήθως είναι φασόν gree.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό μου φαίνεται ένας ψυκτικός να μην προτείνει inventor. Ποιος θα έλεγε πάρε αυτό και εμένα δεν θα με ξαναδείς ποτέ αφού δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις συντήρηση για να έχεις εγγύηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έχω καταθάψει την εταιρία και ίσως είμαι μεμονωμένο συμβάν.

Δύο Carrier ventus supreme 18.000 σε κατάσταση ισορροπίας, σε ψύξη με στόχο 25 βαθμούς και εξωτερική 32 σε σπίτι με καλή μόνωση, αυτή τη στιγμή εντελώς αθόρυβα βγάζουν ελαφρύ αεράκι και καταναλώνουν μαζί βάσει μετρητή ράγας της abb 280watt.

Όσο καταναλώνει το GE prime+ 12.000 που έβαλα στο σπίτι σε παρόμοιες συνθήκες στο quiet μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογω δουλειας, εχω περιπου 17 μηχανηματα. Ειναι  8 Fujitsu, 3 DAIKIN, 1 Panasonic, 1 Sanyo,  και 3 Mitsubishi Heavy. Ολα έχουν βγει καλα μηχανηματα με μικροζημιες. Οι μόνες ασχημες  εμπειρίες μου ήταν με HAIER και ΤΟΥΟΤΟΜΙ. Τα οποιά εγκατέστησα και ξήλωσα. Το ΤΟΥΟΤΟΜΙ είχε το μαύρο του το χάλι, λέγαν τότε ο γνήσιος Ιαπωνέζος και γέλαγα. Για αυτό εκτιμώ την ποιότητα και την πιστοποίηση. Ειμαι φτωχός και μπορώ να τα αγοράσω μονο μια φορά, οχι δύο(lol!!!) :D

Νομιζω η INVENTOR παιρνει απο MIDEA και απο GREE;

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@CorumD, έχεις πει κάπου ότι η GREE έχει eurovent στα οικιακά κλιματιστικά ; 

Δεν τη βλέπω https://www.eurovent-certification.com/en/search-engine#/details/5216887/1?results=2428&product_type=48576

8 λεπτά πριν, fylatos είπε

Μιας και έχω καταθάψει την εταιρία και ίσως είμαι μεμονωμένο συμβάν.

Δύο Carrier ventus supreme 18.000 σε κατάσταση ισορροπίας, σε ψύξη με στόχο 25 βαθμούς και εξωτερική 32 σε σπίτι με καλή μόνωση, αυτή τη στιγμή εντελώς αθόρυβα βγάζουν ελαφρύ αεράκι και καταναλώνουν μαζί βάσει μετρητή ράγας της abb 280watt.

Όσο καταναλώνει το GE prime+ 12.000 που έβαλα στο σπίτι σε παρόμοιες συνθήκες στο quiet μόνο του.

280W το καθένα ή και τα 2 μαζί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

@CorumD, έχεις πει κάπου ότι η GREE έχει eurovent στα οικιακά κλιματιστικά ; 

Δεν τη βλέπω https://www.eurovent-certification.com/en/search-engine#/details/5216887/1?results=2428&product_type=48576

280W το καθένα ή και τα 2 μαζί; 

280-320 μαζί βλέπω. Για να καταλάβεις αυτή τη στιγμή ψυγείο, δύο μικροί υπολογιστές δύο λάμπες μια τηλεόραση σύνολο 730. Αν κλείσω όλες τις ασφαλείες εκτός από τα κλιματιστικά 280-320. Τα κλιματιστικά δε τα έχω δει να σβήνουν ποτέ τύπου λειτουργία on off. Βγάζουν πάντα έστω ελάχιστο αέρα.

 

Βασικά λέω ψέματα το έχω δει το 9αρι να κλείνει και να μην ξαναλειτουργεί χαχαχα

Επεξ/σία από fylatos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...