Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, nikolakis83 είπε

θα ήθελα τη γνώμη σας για 12-άρη κλιματιστικό.

Έχω δει τα εξής 2:

1: https://www.skroutz.gr/s/14682474/Midea-Mission-II-MB-12N8D6-I.html

2. https://www.skroutz.gr/s/18629628/Inventor-Aria-AR3VI32-12WF-AR3VO32-12.html

Τι γνώμη έχετε για τα παραπάνω?  Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο? Το budget μου όπως είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ είναι μέχρι περίπου 550 Ευρώ. 

Δες ποιο έχει τα υψηλότερα SEER/SCOP, αν σε ενδιαφέρει για υπνοδωμάτιο δες πιο έχει τα λιγότερα db.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Klausx είπε

Αυτό λέγεται επισκευή όχι συντήρηση 🤣 Γενικά άμα περνάει "σαπούνι" κάθε χρόνο το λεκανάκι δεν θα έχει θέμα ποτέ.

Δες με έναν φακό τον ανεμιστήρα λογικά θα έχει πιάσει μούχλα κτλ και σου μυρίζει.

Η μυρωδιά είναι ανυπόφορη. Ο ανεμιστήρας που είναι; και τι βάζω εκεί αν γίνεται;

Το λεκανακι εννοείται αυτό κάτω που μαζεύει τα νερά. Αλλά πώς έχω πρόσβαση εκεί; μάλλον θέλει γνώση.

Επεξ/σία από nikoscheng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα mitsubishi fh 1 χρονο και τριζει αλλα δεν ειναι απο πλαστικα εξω. Φτιαχνει αν το πιεσω προς τα κατω μονο το μηχανημα.Μπορει να εχει θεμα ρουλεμαν; Μηπως φταιει οτι ο τοιχος ειναι στραβος; Νομιζω πως το κανει σε συγκεκριμενες στροφες της εξωτερικης

https://photos.app.goo.gl/RVZp4jh85Fnq1KeeA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2019 στις 6:40 ΜΜ, liakjim είπε

Εντυπωσιακό το midea.

Έχει και ενσωματωμενο μετρητη στην εφαρμογή.

Επειδή τρέχω, το είδα στα 110W όταν είχε πιάσει θερμοκρασία. Περισσότερα όταν ηρεμήσω λίγο και βρω λίγο χρόνο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nikoscheng είπε

Η μυρωδιά είναι ανυπόφορη. Ο ανεμιστήρας που είναι; και τι βάζω εκεί αν γίνεται;

Βάλε το κλιματιστικό ψύξη 30 βαθμούς ή λειτουργιά Fan εαν έχει ώστε να μην δουλεύει η εξωτερική, βάλτο από την πρίζα  ενώ δουλεύει για να μείνει ανοιχτεί η περσίδα (δεν σου λέω να την ανοίξεις με το χέρι γιατί υπάρχει περίπτωση να σπάσει) Δες με έναν φακό τον ανεμιστήρα αν μπορείς ανέβασε φώτο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

8 λεπτά πριν, Klausx είπε

Βάλε το κλιματιστικό ψύξη 30 βαθμούς ή λειτουργιά Fan εαν έχει ώστε να μην δουλεύει η εξωτερική, βάλτο από την πρίζα  ενώ δουλεύει για να μείνει ανοιχτεί η περσίδα (δεν σου λέω να την ανοίξεις με το χέρι γιατί υπάρχει περίπτωση να σπάσει) Δες με έναν φακό τον ανεμιστήρα αν μπορείς ανέβασε φώτο.

Αυτό με την ανοιχτή περσίδα μπορώ να το κάνω, λογικά αύριο. Εκεί μέσα πώς θα καθαρίσω;

Να πω ότι στην ψύξη στην αρχή δεν μυρίζει, αλλά σταδιακά η δυσοσμία  αυξάνεται.

Επεξ/σία από nikoscheng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

Έχει και ενσωματωμενο μετρητη στην εφαρμογή.

Επειδή τρέχω, το είδα στα 110W όταν είχε πιάσει θερμοκρασία. Περισσότερα όταν ηρεμήσω λίγο και βρω λίγο χρόνο.

Το έφτιαξες τελικά το προ-εγκαταστημένο ή ακόμα με την πατέντα; 🤣

Πιο Midea έχεις; Γενικά πρέπει να πέφτουν αρκετά χαμηλά τα watt γιατί αν ακούσεις το εξωτερικό στα 100W που λες είναι λες και παίζει "ρελαντί".

3 λεπτά πριν, nikoscheng είπε

Αυτό με την ανοιχτή περσίδα μπορώ να το κάνω, λογικά αύριο. Εκεί μέσα πώς θα καθαρίσω;


Αν δεις ότι έχει καλό θα ήταν να το κάνει κάποιος τεχνικός για να γλιτώσεις από τα καμία βλάβη στα ηλεκτρονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Klausx είπε

Το έφτιαξες τελικά το προ-εγκαταστημένο ή ακόμα με την πατέντα; 🤣

Πιο Midea έχεις; Γενικά πρέπει να πέφτουν αρκετά χαμηλά τα watt γιατί αν ακούσεις το εξωτερικό στα 100W που λες είναι λες και παίζει "ρελαντί".


Αν δεις ότι έχει καλό θα ήταν να το κάνει κάποιος τεχνικός για να γλιτώσεις από τα καμία βλάβη στα ηλεκτρονικά.

Ποσό θα πάρει περίπου γι αυτήν την διαδικασία. Καθαρισμό λεκάνης, ανεμιστήρα και μονάδας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikoscheng είπε

Ποσό θα πάρει περίπου γι αυτήν την διαδικασία. Καθαρισμό λεκάνης, ανεμιστήρα και μονάδας;

Δεν γνωρίζω ο καθένας έχει διαφορετικές τιμές πάρε τηλ ψυκτικούς στην περιοχή σου απλά αν δεις με το φακό ότι έχει πράμα μέσα ενημέρωσε τους ότι θα χρειαστεί και καθαρισμός ανεμιστήρα γιατί συνήθως ότι είναι από 20 ευρώ και κάτω καθαρίζουν φίλτρα-στοιχείο μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Klausx είπε

Το έφτιαξες τελικά το προ-εγκαταστημένο ή ακόμα με την πατέντα; 🤣

Πιο Midea έχεις; Γενικά πρέπει να πέφτουν αρκετά χαμηλά τα watt γιατί αν ακούσεις το εξωτερικό στα 100W που λες είναι λες και παίζει "ρελαντί".

Πατέντα ακόμα... Ξεκούμπωσα από την κάτω βάση το μηχάνημα βέβαια χθες και το νερό πάει κανονικά στην αποχέτευση. βέβαια δεν πατάει καλά στο κάτω μέρος το κλιματιστικό.

Μου απάντησε στο mail μου ο ψυκτικός την δευτέρα ότι μετά από εμένα ένιωσε αδιαθεσία , έκανε εμετους, είχε σπασμούς και πήγε νοσοκομείο. θα επικοινωνήσει μαζί μου όταν θα μπορέσει να έρθει!!! 

Εν τω μεταξύ πήρα την αντιπροσωπεία της GE (inventor) και αφού τους εξήγησα ότι ο πιστοποιημενος ψυκτικός τους πήγε να κάνει κενό αφού είχε γεμίσει με φρεον τις σωληνώσεις, μου απάντησαν: Καλά, σε καινούριο μηχάνημα δεν είναι απαραίτητο να κάνει κενο! Μα του λεω έχω προεγκατεστημένες σωληνώσεις και το manual ρητά οριζει ότι πρέπει να γίνεται. Δεν είναι απαραίτητο μου λεει υπό προϋποθέσεις. Το όνομά σας ποιο είναι παρακαλώ, του λέω... και μου απάντησε.

Δεν έχω κάνει κάτι από το Σάββατο. Περιμένω τον ψυκτικό να έρθει να μου δει την εσωτερική μονάδα όταν αναρρώσει.

Μίλησα με ένα φίλο. Μου είπε να αδειάσει όοοολο το φρεον, να το ζυγίσει και να δω αν υπολείπεται σε σχέση με αυτό που είχε αρχικα (δεν είχε ενώσει σωστά και είχε διαρροή στην μέσα και έξω μονάδα την πρώτη φορά) και αν χρειάζεται συμπληρωμα λόγω του ότι οι σωλήνες έχουν μήκος περί τα 12m.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω τους γκουρου του φορουμ, αφου διαβαζοντας εμαθα αρκετα και κατεληξα σε αυτή τη μοναδα, μια 9.000 BTU και άλλη μια 18.000 BTU. Προτιμησα τις συγκεκριμένες κυριως λογω της 10ετους ανευ ορων εγγυησης.

Θα ερθουν οι μαστορες το Σαββατο για την εγκατασταση. Πρεπει να προσεξω κατι άλλο εκτος από την αντλια κενου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

Πατέντα ακόμα... Ξεκούμπωσα από την κάτω βάση το μηχάνημα βέβαια χθες και το νερό πάει κανονικά στην αποχέτευση. βέβαια δεν πατάει καλά στο κάτω μέρος το κλιματιστικό.

Μου απάντησε στο mail μου ο ψυκτικός την δευτέρα ότι μετά από εμένα ένιωσε αδιαθεσία , έκανε εμετους, είχε σπασμούς και πήγε νοσοκομείο. θα επικοινωνήσει μαζί μου όταν θα μπορέσει να έρθει!!! 

Εν τω μεταξύ πήρα την αντιπροσωπεία της GE (inventor) και αφού τους εξήγησα ότι ο πιστοποιημενος ψυκτικός τους πήγε να κάνει κενό αφού είχε γεμίσει με φρεον τις σωληνώσεις, μου απάντησαν: Καλά, σε καινούριο μηχάνημα δεν είναι απαραίτητο να κάνει κενο! Μα του λεω έχω προεγκατεστημένες σωληνώσεις και το manual ρητά οριζει ότι πρέπει να γίνεται. Δεν είναι απαραίτητο μου λεει υπό προϋποθέσεις. Το όνομά σας ποιο είναι παρακαλώ, του λέω... και μου απάντησε.

Δεν έχω κάνει κάτι από το Σάββατο. Περιμένω τον ψυκτικό να έρθει να μου δει την εσωτερική μονάδα όταν αναρρώσει.

Μίλησα με ένα φίλο. Μου είπε να αδειάσει όοοολο το φρεον, να το ζυγίσει και να δω αν υπολείπεται σε σχέση με αυτό που είχε αρχικα (δεν είχε ενώσει σωστά και είχε διαρροή στην μέσα και έξω μονάδα την πρώτη φορά) και αν χρειάζεται συμπληρωμα λόγω του ότι οι σωλήνες έχουν μήκος περί τα 12m.

Ξήλωμα και να φέρουν καινούργιο κλιματιστικό.😏

8 λεπτά πριν, asemnos είπε

Ευχαριστω τους γκουρου του φορουμ, αφου διαβαζοντας εμαθα αρκετα και κατεληξα σε αυτή τη μοναδα, μια 9.000 BTU και άλλη μια 18.000 BTU. Προτιμησα τις συγκεκριμένες κυριως λογω της 10ετους ανευ ορων εγγυησης.

Θα ερθουν οι μαστορες το Σαββατο για την εγκατασταση. Πρεπει να προσεξω κατι άλλο εκτος από την αντλια κενου; 

Καλορίζικα!! Προμηθεύσου μετρητή κατανάλωσης και περιμένουμε review 😜 

το 18αρι έχει 13.898btu θερμική απόδοση;

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

 


Εν τω μεταξύ πήρα την αντιπροσωπεία της GE (inventor) και αφού τους εξήγησα ότι ο πιστοποιημενος ψυκτικός τους πήγε να κάνει κενό αφού είχε γεμίσει με φρεον τις σωληνώσεις, μου απάντησαν: Καλά, σε καινούριο μηχάνημα δεν είναι απαραίτητο να κάνει κενο!

Δεν πηγε να κανει κενο ενω ειχε ανοιξει το φρεον ,απλα εβαλε το εργαλειο για να σε κοροιδεψει οτι δηθεν κανει κενο.Και το κενο το κανουμε στης σωληνωσεις οχι στο μηχανημα η εταιρια απλα λεει δικαιολογειες ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

Πατέντα ακόμα... Ξεκούμπωσα από την κάτω βάση το μηχάνημα βέβαια χθες και το νερό πάει κανονικά στην αποχέτευση. βέβαια δεν πατάει καλά στο κάτω μέρος το κλιματιστικό.

Μου απάντησε στο mail μου ο ψυκτικός την δευτέρα ότι μετά από εμένα ένιωσε αδιαθεσία , έκανε εμετους, είχε σπασμούς και πήγε νοσοκομείο. θα επικοινωνήσει μαζί μου όταν θα μπορέσει να έρθει!!! 

Εν τω μεταξύ πήρα την αντιπροσωπεία της GE (inventor) και αφού τους εξήγησα ότι ο πιστοποιημενος ψυκτικός τους πήγε να κάνει κενό αφού είχε γεμίσει με φρεον τις σωληνώσεις, μου απάντησαν: Καλά, σε καινούριο μηχάνημα δεν είναι απαραίτητο να κάνει κενο! Μα του λεω έχω προεγκατεστημένες σωληνώσεις και το manual ρητά οριζει ότι πρέπει να γίνεται. Δεν είναι απαραίτητο μου λεει υπό προϋποθέσεις. Το όνομά σας ποιο είναι παρακαλώ, του λέω... και μου απάντησε.

Δεν έχω κάνει κάτι από το Σάββατο. Περιμένω τον ψυκτικό να έρθει να μου δει την εσωτερική μονάδα όταν αναρρώσει.

Μίλησα με ένα φίλο. Μου είπε να αδειάσει όοοολο το φρεον, να το ζυγίσει και να δω αν υπολείπεται σε σχέση με αυτό που είχε αρχικα (δεν είχε ενώσει σωστά και είχε διαρροή στην μέσα και έξω μονάδα την πρώτη φορά) και αν χρειάζεται συμπληρωμα λόγω του ότι οι σωλήνες έχουν μήκος περί τα 12m.

Κοίτα είναι όσο το ψάχνεις...80% των εγκατεστημένων κλιματιστικών είναι χωρίς κενό. Δεν βλέπεις κάποια τρελή διαφορά γιατί το κύκλωμα είναι μικρό και δουλεύει λίγες ώρες. Γνώμη μου είναι να κοιτάξεις να φτιάξεις την αποχέτευση γιατί μάλλον έχει βουλώσει από κακή προ-εγκατάσταση, το λεκανάκι μέσα στο τοίχο είναι γεμάτο έτσι; Λύσεις υπάρχουν και γενικά ο ψυκτικός σου μακάρι να λέει αλήθεια αλλά μου φαίνεται δικαιολογίες γιατί από εσένα έχει ήδη πληρωθεί.

Επίσης αν κάποιος πάει να σου συμπληρώσει το νου σου στην φιάλη να λέει R32 γιατί βάζουν R410 που έχουν στοκ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...