Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει.

πχ η inventor στο nemesis pro που είναι φασόν του gree amber το λέει follow me, η toyotomi το λέει isense στο kuro (που είναι επίσης φασόν του gree amber ) και η gree το λέει ifeel.

Στο τηλεχειριστήριο σου, έχεις επιλογή mute?

Που το το λέει η toyotomi  isense ? Εγώ έχω το kuro και γράφει ifeel 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, zoranb είπε

Είναι ασφαλές για τον ιδιοκτήτη, να βάλει το νέο οικολογικό αντι ψυκτικό R32, το οποίο είναι εκρηκτικό όπως λένε;

Ναι.

17 λεπτά πριν, zoranb είπε

Σε ποιές περιπτώσεις αποτελεί κίνδυνο;

Αν βάλεις σε 5τμ , 10 κλιματιστικά Fujitsu 30000btus και αστοχήσουν ταυτόχρονα!

 

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Που το το λέει η toyotomi  isense ? Εγώ έχω το kuro και γράφει ifeel 

χαχαχαχα και σε αυτό "ορθογραφικό" η Toyotomi ? http://www.toyotomi.gr/el/TOYOTOMI-TKN-TKG-671R32

Screenshot-14.png.c5d808d337d72b3c8f2ccd59eac7cf6a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι.

Αν βάλεις σε 5τμ , 10 κλιματιστικά Fujitsu 30000btus και αστοχήσουν ταυτόχρονα!

χαχαχαχα και σε αυτό "ορθογραφικό" η Toyotomi ? http://www.toyotomi.gr/el/TOYOTOMI-TKN-TKG-671R32

Screenshot-14.png.c5d808d337d72b3c8f2ccd59eac7cf6a.png

Το χειριστήριο ifeel γράφει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το χειριστήριο ifeel γράφει 

Ok, απλά μιας και δεν έχω toyotomi βλέπω ότι λέει στο επίσημο site της toyotomi hellas .

Βέβαια αυτό συγχωρείτε μπροστά στο ψέμα του 1W αναμονής (παλιά 0.5 δεν έλεγαν @guzel ? ).

Τεχνολογικός νεοτερισμός έναντι των...συμβατικών μοντέλων...και μείωση 80% ημερησίως....στη φαντασία τους...

Screenshot-15.png.6545428c121efd8b4abcd6b373d63bf3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ok, απλά μιας και δεν έχω toyotomi βλέπω ότι λέει στο επίσημο site της toyotomi hellas .

Βέβαια αυτό συγχωρείτε μπροστά στο ψέμα του 1W αναμονής (παλιά 0.5 δεν έλεγαν @guzel ? ).

Τεχνολογικός νεοτερισμός έναντι των...συμβατικών μοντέλων...και μείωση 80% ημερησίως....στη φαντασία τους...

Screenshot-15.png.6545428c121efd8b4abcd6b373d63bf3.png

Για την αναμονή έχω ανεβασμένο βίντεο εδώ που είναι 1 watt και η κατανάλωση που πάει έως τα 163 watt οποτε μάλλον κάποιος μετράει με λάθος μετρητη

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Για την αναμονή έχω ανεβασμένο βίντεο εδώ που είναι 1 watt και η κατανάλωση που πάει έως τα 163 watt 

Το pdesign τους που και πάλι βρίσκουμε στο επίσημο site της toyotomi hellas λέει 4.2W

http://www.toyotomi.gr/_storageWeb_/n/17625180011374/pdesign_tkn_g-671r32.pdf

Screenshot-16.png.b75ff42cc1ecb11e470db4223aeb4e4a.png

Οπότε :

1. Μόνοι τους αυτοαναιρούνται.

και

2. Η μέτρησή σου είναι ανακριβής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το pdesign τους που και πάλι βρίσκουμε στο επίσημο site της toyotomi hellas λέει 4.2W

http://www.toyotomi.gr/_storageWeb_/n/17625180011374/pdesign_tkn_g-671r32.pdf

Screenshot-16.png.b75ff42cc1ecb11e470db4223aeb4e4a.png

Οπότε :

1. Μόνοι τους αυτοαναιρούνται.

και

2. Η μέτρησή σου είναι ανακριβής.

Τελικά πρέπει να διευκρινίσουμε ποιων οι μετρήσεις είναι ανακριβείς , των εταιρειών η οι δικές μας με τους μετρητές των 10-15 ευρώ για να ξέρουμε τι να πιστέψουμε στο τέλος , 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ok, απλά μιας και δεν έχω toyotomi βλέπω ότι λέει στο επίσημο site της toyotomi hellas .

Βέβαια αυτό συγχωρείτε μπροστά στο ψέμα του 1W αναμονής (παλιά 0.5 δεν έλεγαν @guzel ? ).

Τεχνολογικός νεοτερισμός έναντι των...συμβατικών μοντέλων...και μείωση 80% ημερησίως....στη φαντασία τους...

Screenshot-15.png.6545428c121efd8b4abcd6b373d63bf3.png

1w στα Κuro και 0.5w στα izuru😂

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τελικά πρέπει να διευκρινίσουμε ποιων οι μετρήσεις είναι ανακριβείς , των εταιρειών η οι δικές μας με τους μετρητές των 10-15 ευρώ για να ξέρουμε τι να πιστέψουμε στο τέλος , 

Και ο δικός τους τεχνικός με το ακριβό όργανο 5-6watt τα έβγαλε. Είναι εξαπάτηση και δε λένε να το διορθώσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, guzel είπε

1w στα Κuro και 0.5w στα izuru😂

Και ο δικός τους τεχνικός με το ακριβό όργανο 5-6watt τα έβγαλε. Είναι εξαπάτηση και δε λένε να το διορθώσουν.

Δηλαδή μου λες ότι έχω παραποιήσει το βίντεο με την μέτρηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δηλαδή μου λες ότι έχω παραποιήσει το βίντεο με την μέτρηση ?

Σε μερικα μοντέλα, αν εχεις το 628 η το 635 πιθανον να ειναι 1W.

PDesign Toyotomi Standby Mode
KURO:
TKN/TKG-628R32                 0.0001kW
ΤΚΝ/ΤΚG-656R32                0.0018kW    
TKN/TKG-635R32                0.0001kW
ΤΚΝ/ΤΚG-671R32                0.0042kW
IZURU:
TRN_TRG-828ZR                0.00108kW
TRN/TRG-835ZR                0.00203kW
TRN/TRG-856ZR                0.004951kW
TRN/TRG-871ZR                0.00135kW

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Σε μερικα μοντέλα

PDesign Toyotomi Standby Mode
KURO:
TKN/TKG-628R32                 0.0001kW  (1W)*
ΤΚΝ/ΤΚG-656R32                0.0018kW    
TKN/TKG-635R32                0.0001kW  (1W)*
ΤΚΝ/ΤΚG-671R32                0.0042kW
IZURU:
TRN_TRG-828ZR                0.00108kW
TRN/TRG-835ZR                0.00203kW
TRN/TRG-856ZR                0.004951kW
TRN/TRG-871ZR                0.00135kW

Άρα το kuro το 9άρι που έχω εγώ καλά μετράω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kiriakos500 είπε

καλημέρα εχω 2 φοριτα κληματιστικα και τα 2 κατεβαζουν τη θερμοκρασια -5 βαθμούς  <δεν μπορουν περισοτερο κανενα από τα δυο πχ  από 30 παει 25 <δεν αποδιδουν καλα τα φορητα  τα τετραγωνικα του δωματιου μου είναι περιπου 20 > το ένα είναι 9000 btu και το άλλο 10000 … ένα τοιχου κανονικο 9αρι στο δωματιο σας ποσους βαθμούς κατεβαζει από τους 30 ?? ας πουμε όταν λειτουργει και αυτό στο μεγιστο??

12άρι θες . Τα φορητά κλιματιστικά που έχεις δύσκολα να καλύψουν τέτοιο χώρο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τελικά πρέπει να διευκρινίσουμε ποιων οι μετρήσεις είναι ανακριβείς , των εταιρειών η οι δικές μας με τους μετρητές των 10-15 ευρώ για να ξέρουμε τι να πιστέψουμε στο τέλος , 

 

30 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δηλαδή μου λες ότι έχω παραποιήσει το βίντεο με την μέτρηση ?

Δεν λέμε ότι το έκανες επίτηδες, απλά ότι η μέτρησή σου είναι ανακριβής. Και είναι λογικό. Επέτρεψέ μου να εξηγηθώ (ήταν και το αντικείμενο που ασχολήθηκα στο thesis στο μεταπτυχιακό μου )

Να τα πω απλά : τα όργανα έχουν διακριτική ικανότητα, ακρίβεια και περιοχή μετρήσεων.

Σε γενικές γραμμές, δεν θα πας να μετρήσεις με όργανο που μετράει 0-3000W τα 4.2W.

Θα έχεις μεγάλο σφάλμα γιατί θα έχεις μικρή διακριτική ικανότητα, και θα έχεις σφάλμα λόγω μικρής ακρίβειας γιατί θα είσαι στο κάτω όριο της περιοχής μετρήσεων όπου τα όργανα συνήθως έχουν μεγαλύτερο σφάλμα.

Ενδεχομένως κάποια όργανα να μετράνε  πχ από 5W και άνω και άρα και 2W να έχεις, πάλι 5W θα σου δείξουν.

Τα 4.2W θα τα μετρήσεις με αμπερομετρο μεγάλης ακρίβειας γιατί μιλάμε για 0.02Α και στην περιοχή πχ 0-1Α .

Πχ το Fujitsu το δικό μου, το μέτρησα με 3 διαφορετικά όργανα και το ένα έβγαλε 4, το άλλο 3 και το άλλο 1W.

Τα δικά μας όργανα των 10-20€ απλά είναι ανεπαρκή.

ΠΡΟΣΟΧΗ : Δεν λέω ότι τα 4.2W που λέει η Toyotomi είναι ακριβή μιας και δεν ξέρουμε με τι όργανο τα μέτρησε.

Αλλά αν θα ήταν να επιλέξω , θα επέλεγα τη δική τους μέτρηση αντί της δικής σου ή του @guzelή του @Rnd1978

Αλλά αυτό δεν θα έπρεπε να απασχολεί τον πελάτη.

Εγώ ως πελάτης βλέπω αλλού 1W αναμονή ως διαφημιζόμενο feature και αλλού 4.2 W .

Εσύ τι θα συμπέρανες?

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν λέμε ότι το έκανες επίτηδες, απλά ότι η μέτρησή σου είναι ανακριβής. Και είναι λογικό. Επέτρεψέ μου να εξηγηθώ (ήταν και το αντικείμενο που ασχολήθηκα στο thesis στο μεταπτυχιακό μου )

Να τα πω απλά : τα όργανα έχουν διακριτική ικανότητα, ακρίβεια και περιοχή μετρήσεων.

Σε γενικές γραμμές, δεν θα πας να μετρήσεις με όργανο που μετράει 0-3000W τα 4.2W.

Θα έχεις μεγάλο σφάλμα γιατί θα έχεις μικρή διακριτική ικανότητα, και θα έχεις σφάλμα λόγω μικρής ακρίβειας γιατί θα είσαι στο κάτω όριο της περιοχής μετρήσεων όπου τα όργανα συνήθως έχουν μεγαλύτερο σφάλμα.

Ενδεχομένως κάποια όργανα να μετράνε  πχ από 5W και άνω και άρα και 2W να έχεις, πάλι 5W θα σου δείξουν.

Τα 4.2W θα τα μετρήσεις με αμπερομετρο μεγάλης ακρίβειας γιατί μιλάμε για 0.02Α και στην περιοχή πχ 0-1Α .

Πχ το Fujitsu το δικό μου, το μέτρησα με 3 διαφορετικά όργανα και το ένα έβγαλε 4, το άλλο 3 και το άλλο 1W.

Τα δικά μας όργανα των 10-20€ απλά είναι ανεπαρκή.

ΠΡΟΣΟΧΗ : Δεν λέω ότι τα 4.2W που λέει η Toyotomi είναι ακριβή μιας και δεν ξέρουμε με τι όργανο τα μέτρησε.

Αλλά αν θα ήταν να επιλέξω , θα επέλεγα τη δική τους μέτρηση αντί της δικής σου ή του @guzelή του @Rnd1978

Αλλά αυτό δεν θα έπρεπε να απασχολεί τον πελάτη.

Εγώ ως πελάτης βλέπω αλλού 1W αναμονή ως διαφημιζόμενο feature και αλλού 4.2 W .

Εσύ τι θα συμπέρανες?

Νομίζω ότι το μέλος ποιο πάνω που ανέβασε τον πίνακα με τις καταναλώσεις δείχνει ότι για το 9αρι που έχω εγώ η μέτρηση μου είναι ακριβής 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...